Da li neko zna....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Irska NIJE u Sengenu.

Odnosno jeste potpisnica Sengenskog sporazuma, ali ograniceno ucestvuje u njegovoj primeni, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo - razlog tome je Common Travel Area izmedju ove dve zemlje. U praksi, za obicnog putnika, to znaci: za Republiku Irsku je potrebna irska viza. Sengen ili UK viza ne vazi. Takodje, u praksi - iako to nije "dozvoljeno" - sa UK vizom se moze leteti do Belfasta, i onda se preci kopnena granica sa Republikom Irskom, gde prakticno nema nikakve kontrole. Bila je tema o irskim vizama na podforumu, potrazi malo...
 
Ja ne znam. ali Google i Wikipedia....

Semiti je skupno ime narodâ koji bi trebali biti potomci biblijskog Šema, brata Hamova i Jafetova, a time i prvi srodnici Hamitskih naroda ili Hamita. U povijesna vremena cijela zapadna Azija, osim poluotoka Male Azije bila je nastanjena semitskim plemenima, koja se dijele na 4 grane: babilonsko-asirski Semiti (istočni Semiti); kanaanski Semiti (zapadni Semiti); Aramejci (sjeverni Semiti) i arapski Semiti (južni Semiti ili Arapi). Veliki planinski lanac što počinje na Siro-cilicijskoj granici i tada zaokreće prema jugozapadu do Perzijskog zaljeva, dijeli na sjeveru i istoku teritorij Semita od drugih naroda zapadne Azije. Tu je uključena sirijsko-arapaska ravnica sa zemljama što se prostiru prema istoku i zapadu, i Arapaskom poluotoku na jugu . Nizine na istoku koje pripadaju prostranim dolinama Eufrata i Tigrisa, dom su starih civilizacija Mezopotamije, odnosno istočnih Semita. Na zapadu se prostiru zemlje Aramejaca, a na obalnim područjima Libanona i Palestine zemlje Kanaanaca. Prema istoku do Arabije i Sinajskog poluotoka prostiru se zemlje južnih Semita, potomaka današnjih Arapa. Lingvisti danas Semite dijele na tri skupine: istočna s akadskim jezikom u današnjem Iraku koji je 2000 pr.n.e. imao dva dijalekta, babilonski i asirski; sjeverozapadna ili zapadna s jezicima starih Amorejaca, Ugarita, Kanaanaca i Aramejaca. Amorejci su poznati od prve polovice 2. tisućljeća p.n.e., kad su još bili nomadi. Jugozapadna ili južna skupina obuhvaća jezike Arapa i Amhara; ovi posljednji su iz Etiopije. Glavne grupe današnjih semitskih naroda su: Ajsori, Amhara, Arapi, Maltežani, Židovi.

Ili ovo:

Semitski narodi

* Maltežani (Malta)
* Jevreji (Izrael; SAD; Rusija - Jevrejska Autonomna Oblast)
* Palestinci (Izrael - Palestina; Jordan)
* Sirijci (Sirija)
* Libanci (Liban)
* Jordanci (Jordan)
* Iračani (Irak)
* Kuvajćani (Kuvajt)
* Saudijci (Saudijska Arabija)
* Jemenci (Jemen)
* Omanci (Oman)
* Arapi Emirata (Ujedinjeni Arapski Emirati)
* Katarci (Katar)
* Bahreinci (Bahrein)
* Asirijci (Irak; Iran; Turska; Sirija)
* Arapi Irana (Iran)
* Arapi Turske (Turska)
 
Irska NIJE u Sengenu.

Odnosno jeste potpisnica Sengenskog sporazuma, ali ograniceno ucestvuje u njegovoj primeni, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo - razlog tome je Common Travel Area izmedju ove dve zemlje. U praksi, za obicnog putnika, to znaci: za Republiku Irsku je potrebna irska viza. Sengen ili UK viza ne vazi. Takodje, u praksi - iako to nije "dozvoljeno" - sa UK vizom se moze leteti do Belfasta, i onda se preci kopnena granica sa Republikom Irskom, gde prakticno nema nikakve kontrole. Bila je tema o irskim vizama na podforumu, potrazi malo...
Sve jedno. Dozvoljeno je sa UK vizom putovati u Irsku ! Izmedju Irske i UK (sev.Irske) nema nikakve granicne kontrole tako da je onda to i legalno.

Samo mi nije jasno zasto neko ko npr. putuje u Austriju ceka satima Sengen ispred Austrijske ambasade. Zar im nije lakse da odu u neku ambasadu gde se manje ceka.
 
Evo naše pametnice opet !?

Sa Grčkom Šengen vizom MORAŠ prvo da udješ u Grčku.
Teoretski možeš da prodješ da te prime u Italiju, Austriju...ali onda više nikada nećeš dobiti Grčku vizu...

A u Madjarsku nemoj ni pokušati, nema NIKAKVE šanse...
 
Sve jedno. Dozvoljeno je sa UK vizom putovati u Irsku ! Izmedju Irske i UK (sev.Irske) nema nikakve granicne kontrole tako da je onda to i legalno.

Samo mi nije jasno zasto neko ko npr. putuje u Austriju ceka satima Sengen ispred Austrijske ambasade. Zar im nije lakse da odu u neku ambasadu gde se manje ceka.

Nije tacno da je "legalno". Bila sam u Belfastu sa UK vizom , naravno, ali mi na na pamet nije palo da idem u Dablin..bas iz tog razloga, sto en daj Boze da nam iz nekog razloga policija zaustavi kola, legitimise...desi se nesto....( a u takvim situacijama Marfijev zakon je na snazi 100% ) ..i ugasio si ga. Treba ti Irska viza da bi mogao legalno ici u taj deo Irske. I to je to.
 
Ok...
cudno. Ja sam mislio da je common travel area slican kao Schengen. Dakle kad udjes u jednu drzavu, mozes bez problema da putujes (bez vize).
Upravu si da je u Srpskom slucaju to ilegalno, ali sa stranim pasosom (drzave koja ne trazi vizu) mozes legalno da putujes izmedju UK i Irske, i to bilo gde u bilo koje vreme...
 
Ok...
cudno. Ja sam mislio da je common travel area slican kao Schengen. Dakle kad udjes u jednu drzavu, mozes bez problema da putujes (bez vize).
Upravu si da je u Srpskom slucaju to ilegalno, ali sa stranim pasosom (drzave koja ne trazi vizu) mozes legalno da putujes izmedju UK i Irske, i to bilo gde u bilo koje vreme...

Da, naravno da nekom iz EU ne treba viza...oni ni ne znaju sta je to " viza"... pokusavala ja da im objasnim :lol:
Takva je nasa sudbina. Iz ove koze se ne moze. 8)
 
Do sada sam za letovanje u Grčkoj pošto sam iz Subotice,za vizu išao naravno u njihovu ambasadu u Beograd.Pošto postoji konzulat Mađarske u mom gradu ukoliko dobijem šengenku u njemu za recimo više ulazaka,bez problema bi trebalo da uđem i u Grčku zar ne ? Naravno da ću prvi prvi ulaz napraviti u Mađarsku kako kasnije kod obnavljanja vize ne bih imao problema.
 
Do sada sam za letovanje u Grčkoj pošto sam iz Subotice,za vizu išao naravno u njihovu ambasadu u Beograd.Pošto postoji konzulat Mađarske u mom gradu ukoliko dobijem šengenku u njemu za recimo više ulazaka,bez problema bi trebalo da uđem i u Grčku zar ne ? Naravno da ću prvi prvi ulaz napraviti u Mađarsku kako kasnije kod obnavljanja vize ne bih imao problema.

Tako bi trebalo da bude, u slučaju kada dobiješ multi C vizu. Pošto pominješ letovanje, dotle ima vremena, sve će se "kas'ti" u prvih par meseci 2008.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top