Microsoft Windows Vista, kako vratiti stari Windows XP nakon instalacije Viste.

Vidaq

Zainteresovan član
Poruka
206
Mene zanima kako da vratim stari sistem?
Zapravo ja sam instalirao Vistu, međutim nisam našao drajvere za Creative SB Audigy 2.
Pa bih hteo da vratim Xp, nisam formatirao disk samo sam je instalirao.
U "C:" particiji sam našao folder Windows.old (ili tako nešto..) u tom folderu je moj stari sistem, ali ne znam kako da ga vratim, mora da postoji način čim je sačuvan taj sistem. Najgore od svega je to što kada se butuje sistem nema da biram da li ću Vistu ili neku stariju verziju Windowsa, samo se prvi put pojavila ta opcija. Pokušao sam da podesim boot sistema ali nisam ništa našao, pa vas zato molim za pomoć.
 
Pitanje si postavio i ne prethodnoj temi vezano za Vistu..
Sta si ti eksperimentisao samo bog zna, ali svakako lici na nadogradnju XP na Vistu, sto ne tvrdim i nisam cak ni siguran da je moguce, ali svakako ovom tvom pitanju ima rjesenja bar u standardnom obliku kakav je opste poznat, jer ako si Vistu stavio preko XP-a onda je ona na istoj particiji kao sto je bio XP, sto znaci da XP po logici stvari ne mozes da vratis sem da uradis novu instalaciju XP OS, sve sa particionisanjem particije..

Vistu jos nisam instalirao ni u kojoj verziji niti radio bilo kakvu nadogradnju pa nisam siguran da moze da se uradi ono sto mislim da hoces, ali svakako svjeza instalacija XP-a je moguca..
 
Pitanje sam postavio zbog toga što je ona tema malo pergledana, pa su možda oni koji znaju već videli temu i misli da tamo nema ništa "zanimljivo".
Kada sam instalirao Vistu odabrao sam da instalira na istu particiju gde je bio i Xp, e sad mislio sam da će da formatira disk međutim nije.
U to sam siguran jer postoji taj folder "Windows.old" i u njemu komletan stari sistem.
Kada sam instarirao Vistu kod drugara pre bootovanja Viste mogao sam da biram da li ću Stari Windows ili Vistu, kod mene se ovo samo jednom pojavilo i više nije. Logično je da je moguće vratiti stari sistem jer zašto bi ga Vista sačuvala? to bi bilo besmisleno trošenje prostora na HDD-u.
da li mogu nekako da namestim da mogu da biram koji će sistem da bootuje?

I izvinjavam se zbog nove teme, ali napravio sam je iz gore navedenih razloga.
Hvala na razumevanju..
 
Ovako , ja nisam instalirao vistu dosada ni na jedan od mojih računara , ali sam od mnogih čuo da jednostavno nema povratka na Xp sa Viste isto kao što nije moguće vratiti ni windows 2000 sa xp-a!!
jedino format c pomaže i čista instalacija windowsa xp.

PS da dodam : jedino je moguće imati dual boot znači imati i xp i vistu ali oni MORAJU da budu na različitim particijama.
 
Moguće je imati dual boot na istoj particiji pod uslovom da su windowsi instalirani u različitim folderima na rootu particije.
Mada se ovo u praksi pokazuje kao jako nestabilno i nesigurno rešenje po pitanju ispravnog rada računara!

Tacno... mada ima i oni softvercica koji ti omogucavaju isto, a koliko sam imao prilike da vidim rade prilicno stabilno i kada su dva OS-a na istoj particiji...
 
Tacno... mada ima i oni softvercica koji ti omogucavaju isto, a koliko sam imao prilike da vidim rade prilicno stabilno i kada su dva OS-a na istoj particiji...
Neznam cemu sve to!
Po tebi je isto imati dva krsha nego jedan dobar OS.
zar nije jednostavnije napraviti dve ili vise particija i instalirati O.S. pojedinacno na svakoj particiji.
Mislim da nisam nista rekao za sta nisam u pravu.Cemu ti sitni softvercici.
Sto mora prosto kad moze i KOMPLIKOVANO?
 
Neznam cemu sve to!
Po tebi je isto imati dva krsha nego jedan dobar OS.
zar nije jednostavnije napraviti dve ili vise particija i instalirati O.S. pojedinacno na svakoj particiji.
Mislim da nisam nista rekao za sta nisam u pravu.Cemu ti sitni softvercici.
Sto mora prosto kad moze i KOMPLIKOVANO?

To su sistemi koji su dobro radili...
A pre dva meseca sam jednom prijatelju instalirao 98-cu i XP. XP je bio za potrebe igranja, a 98-ca za neki knjigovodstveni program. I to radi, naravno na jednoj particiji...
Ne vidim zasto je to krs ako radi...??? I zasto silujes sa tom idejom da je to krs, kad to zaista moze da radi. Pitanje je samo, da li ti to umes da odradis ili ne... Ne kazem da nema negativnih iskustava, ali zavisi za koje potrebe radis takav system. Poenta price je da to moze da radi i to jako dobro...
 
Ja neznam sta da radim imam windows 7 i local disk C mi je skroz puno nema nista slobodno znaci 0 sta da radim?:dontunderstand:

Sve sa Desktop-a i iz My Document-a (osim precica) prebaci na neku drugu particiju i onda napravi precice na Desktopu do tih fajlova. Pored toga, obrisi programe koje ne koristis i uradi ciscenje diska. Ta opcija ti se nalazi u okviru opcija te particije (desni klik na tu particiju pa properties).
 
Ma, reinstaliraj sistem iz početka. Znam da je to dosadno, ali to ti je najsigurnije rješenje. Sad imaš jedno iskustvo više, pa znaš da 2 OS-a stvaraju nepotrebne konflikte. Je sam isto svašta izvodio, eksperimentisao, ali sam shvatio da sisttem najbolje radi bez dodatnih komplikacija.

Lik koji ima 2 sistema (Vistu i XP) je zapoceo temu jos 2007. godine, a ovaj sto je reinkarnirao temu ima samo windows 7 :)
 

Back
Top