Rudnik

Cika Veljo

Početnik
Poruka
28
Planiram krajem Dec. da posjetim sa porodicom planinu Rudnik po prvi put pa ako neko ima korisnih informacija, bio bih zahvalan.
Nasli smo privatan smjestaj u mjestu Rudnik, naselje Mali Raj.
Zahvaljujem
 
Za smjestaj mi nije problem, vec smo rezervisali privatan apartman,potrebne su mi informacije kakva je priroda,da li postoji ski staza (mada smo vise za sankanje),postoji li kakav program zimi ili je"mrtvo"
ima li kafic,radnja...bilo kakva informacija te vrste...sta vrijedi obici u okolini...cuo sam da ima manastira, blizu je npr Orasac i Topola....
 
Pa evo da i ja odgovorim, inace meni su baba i deda sa Rudnika i celo detinjstvo sam proveo na njoj....
Bili su to lepi dani kada sam kao mali lutao po sumam i gorama planine Rudnik...
No...Da se vratimo na tvoje pitanje, na Rudniku ima mnogo toga i mogao bih o njemu da ti napisem citav sastav ali mislim da cu mozda i malo da preteram, ako te nesto bude posebno zanimalo pitaj me ali ja cu u nacelu pokusati da ti ispircam o Rudniku tj.za pocetak da odgovorim na tvoja pitanja..
--------------------------------------------------------------------------------

Za smjestaj mi nije problem--- Taj smestaj u Malom Raju, i nisam nesto odusevljen malo je zavucen u unutrasnjost varosice i nekako je skucen, ali u nacelu zdrav vazduh i cita priroda.

-----------------------------------------------------------------------------
kakva je priroda --- To ti je ko iz sna, kada sam ja recimo prvi put odveo devojku tamo, prvo smo bili na Zlatiboru, ona me je jesdnostavno pitala "A sto smo mi uopste isli na Zlatibor".Znaci sve je prelepo, velike livade, pogled koji pri vedrom nebu dopire do Beograda, suma iznad tebe i oko tebe, a vazduh prosto, pa sta da ti kazme kada sam ja iz Beograda i kada odem tamo ja prodisem, zaista sjajno


--------------------------------------------------------------------------------

da li postoji ski staza (mada smo vise za sankanje), --- Ski staze imas dve, jedna je duboko u Planini i ima ski lift ali je veoma tesko odci do nje, Na vrhu koji se zove Veliki Sturac, a druga ta manja za sankanje je 2 minuta od centra varosice, pored hotela Neda Zamid koji je u samom centru varosice, i to je ziatsa lepo na livadi koja se zove Jabucar, inace i moji baba i deda imaju kucu na toj livadi, a zove se jabucar, zato sto je nekada bila prekrivena drvetom jabuke, a na vrhu nje imas veliki otovreni bazen, nesto kao Kosutnjak kod nas, ali nisu se ni porediti, prelepo je bilo!! Danas taj bazen vise nema ostao je onako pokidan i urusen, kazu da se nesto novi gazda i opstina svadjaju, a sve to mi ispastamo, klasicna srpska posla.

--------------------------------------------------------------------------------

postoji li kakav program zimi ili je"mrtvo" --- U samom hotelu Neda Zamid imas dosta desavanja, imas i zatvoreni bazen sa saunom koji radi do kasno u noc, a sto se tice "mrtvo" to zavisi sta hoces, u nacelu mozes sam sebi, nebitno od hotelovog predloga
da organizujes sebi razonodu.Po meni trebas da vidis, Hotel, Jabucar, Bazen, Planinsku kucu, Sumsku Kucu, Viljuj, Veliki i Mali sturac, Majdan, Koloniju, Varosicu...ne bih sada da ti objasnjavm gde je sta i sta je to, raspitaj se sam ali to su moji predlozi

--------------------------------------------------------------------------------

ima li kafic,radnja...Imas nekoliko kafica u sklopu hotela i nekoliko kafica u samoj varosici svi su lepo i kavliteno srednjeni, i nemoj kuci da pijes kafu, prosetaj te se do kafica najblizeg, kafa inace kosta 30-40 dinara.

--------------------------------------------------------------------------------

manastira, blizu je npr Orasac i Topola....Manastire imas ali je tesko doci do njih, videcu za neki sledeci puta i to da ti predlozim, a Topola ti je na nekih 20-30km od Rudnika, samo ne znam zimi koliko je siguirno ici tim putem kolima, mozda se sada i cisti, mozes da odes ali da se vratis...cccc

Toliko od mene za prvi put, nadam se da sam ti pomogao, u nacelu Rudnik je jedan od nasih najlepsih planina, sa dosta prisrodne lepote i svezeg vazduha, a najbliza je Beogradu, veruj mi zaboravices Zlatibor i Kopaonik kada tamo odes, tamo je sve nekako pitomo i nedirnuto...a da umalo da zaboravim imas nekoliko prodavnica koje su bolje opremljenje od dosta radnji u Beogradu, tako da ne brines..
 
A ovo ?

Više od milion dece, koji su u poslednjih pedeset godina bili gosti beogradskog Dečjeg odmarališta na planini Rudnik pili su, tuširali se ili jeli hranu pripremljenu vodom zagađenom arsenom, mineralom koji spada u prvu grupu kancerogenih materija! Prema saznanjima Pressa, nadležni u Beogradu, Gornjem Milanovcu, Topoli i Rudniku znaju za ovaj problem, pa su deci zabranjivali da piju ovu vodu, ali su dozvolili da se njom tuširaju, iako arsen u organizam ulazi i preko kože i ostavlja ozbiljne posledice!


Voda iz vodovoda Mesne zajednice Rudnik već više od 50 godina zagađena je kancerogenim arsenom, kaže za Press direktor Javnog komunalnog preduzeća "Gornji Milanovac" Dragan Petrović.
- Dozvoljeno učešće arsena u vodi je od 10 do 40 mikrograma po litru. Dešavalo se da rezultati pokažu da u vodi ima i 50 mikrograma po litru. Međutim, sada se ispostavilo da voda ne valja jer je od 1998. dozvoljeno učešće arsena smanjeno na 10 mikrograma po litru. Takva voda bi, na primer, u Mađarskoj bila ispravna, jer tamo je dozvoljeno da u vodi bude 30 mikrograma po litru - objasnio je Petrović. Prema njegovom mišljenju, opasnosti za decu goste odmarališta nije bilo!
- Arsenska voda može da ugrozi zdravlje samo ako se pije 10 litara dnevno - tvrdi Petrović.
Šef odeljenja higijene kragujevačkog Instituta za zaštitu zdravlja dr Jelka Ranković, međutim, objašnjava za Press da arsen ulazi u telo i konzumiranjem hrane, koja je bila izložena arsenu, kao i preko kože, tuširanjem ili kupanjem.
- Uticaj arsena na zdravlje primećuje se za oko pet godina ukoliko ga ima u pijaćoj vodi. Ako se ovakvom vodom zalivaju biljke koje ljudi jedu i one kojima se hrani stoka, arsen ulazi u telo, a tako unet izaziva promene na kosi, koži, noktima i na nervnom sistemu. Dugotrajno uzimanje arsena preko hrane izaziva rak, a najosetljivija su deca i stari - objasnila je dr Jelka Ranković.

Press, 04.12.2007.
 
E pa ovako....
Moj deda ima preko 80 godina, ceo zivot je radio i ziveo na Rudniku, i za vreme svog radnog veka je jos i radio kao rudar, tacno svakog dana je moj deda silazio u jamu da kopa rudu i cim bi izasao iz jame na svetlost dana on je pio bas tu famoznu vodu!!
I sta mu fali covek napucao preko 80 godina i zivi zivot punim plucima...
A evo u cemu je fora, imate na Rudniku i izvorske vode, i dosta ljudi u balonima donosi za kucu, i nju pije, bas tamo u malom raju imate izvor koji se zove Lucin potok, i tu izvire cista planinska vode...
A da ne pominjem moju ostalu rodbinu koja je prava zdrava, debela i rumena i oi isto piju tu istu vodu i kupaju se sa njom preko 30-50-70-80 godina.
Tako da j to zasiat po meni klasicna glupost...
Znaci voda je do 1998 bila ispravan i odjednom od 1998 nije ispravna???
Ma naravno a moje je inace ime Klark Kent...

Naravucenije...
Slobodno pijte i kupajte se sa vodom sa Rudnika, verujte meni 1000 puta zdravija i cistija od ove nase beogradske
 
Svaka cast jabadabadu na iscrpnom odgovoru.Taj kraj mi stvarno nije poznat pa su mi takve informacije zaista od koristi.
Bili smo na Kopaoniku i Zlatiboru a ovaj put smo se odlucili za mirniji odmor bez kicerice i smekerice.Imam osjecaj da je Rudnik pravo mjesto za jedan miran odmor u etno fazonu.
Sto se tice smjestaja,trazili smo privatan apartman jer smo se plasili da bi u Hotelu mogli gostovati skolarci sto bi vjerovatno predstavljalo haoticno stanje.Ako ti imas kakvu preporuku ,slobodno posalji.
Posto imam cerkicu od 3.5 god. koja uziva u snijegu i zimskim radostima,nadam se da ce biti dovoljno snijega za sankanje,grudvanje i sl.
Kao sto sam i rekao, odmor smo planirali 4-5 dana, potpune opustencije i uzivanja u prirodi Rudnika i okoline.Iz Novog Sada smo tako da ni put ne predstavlja neku prepreku, ako se na varam, potrebno je cca 2.5-3h ibarskom magistralom.
A sto se tice ovih anti-reklama za Rudnik, voda, arsen i sl. sto se mene tice to je kap u moru stetnih uticaja kojima smo izlozeni svakog dana,pogotovo iz najurbanijih sredina Bg-a i Ns-a. Ne opterecujem se time i kao sto si rekao ,sigurno je zivot tamo u globalu mnogo zdraviji nego sto ga mi vodimo po gradovima.Ako se ne varam i na pojedinim lokacijama na Kopaoniku postoje kasetne bombe i ostaci radioaktivnog materijala od posljedica bombardovanja pa nasim skorojevicima i keskolicama ne smeta taj podatak.
No, oni nisu tema ove emisije, nego reci mi Jabadabadu da li postoji u Rudniku neki etno restoran sa domacom klopom ili kako se najbolje hraniti vanpansionski.
Jos jednom hvala za detaljan izvjestaj i ako imas neke preporuke, prijedloge, slobodno javi.
Pozdrav
p.s. krecemo 19 Dec. pa imas vremena da smislis nesto :lol:
 
Pa evo da i ja odgovorim, inace meni su baba i deda sa Rudnika i celo detinjstvo sam proveo na njoj....
Bili su to lepi dani kada sam kao mali lutao po sumam i gorama planine Rudnik...
No...Da se vratimo na tvoje pitanje, na Rudniku ima mnogo toga i mogao bih o njemu da ti napisem citav sastav ali mislim da cu mozda i malo da preteram, ako te nesto bude posebno zanimalo pitaj me ali ja cu u nacelu pokusati da ti ispircam o Rudniku tj.za pocetak da odgovorim na tvoja pitanja..
--------------------------------------------------------------------------------

Za smjestaj mi nije problem--- Taj smestaj u Malom Raju, i nisam nesto odusevljen malo je zavucen u unutrasnjost varosice i nekako je skucen, ali u nacelu zdrav vazduh i cita priroda.

-----------------------------------------------------------------------------
kakva je priroda --- To ti je ko iz sna, kada sam ja recimo prvi put odveo devojku tamo, prvo smo bili na Zlatiboru, ona me je jesdnostavno pitala "A sto smo mi uopste isli na Zlatibor".Znaci sve je prelepo, velike livade, pogled koji pri vedrom nebu dopire do Beograda, suma iznad tebe i oko tebe, a vazduh prosto, pa sta da ti kazme kada sam ja iz Beograda i kada odem tamo ja prodisem, zaista sjajno


--------------------------------------------------------------------------------

da li postoji ski staza (mada smo vise za sankanje), --- Ski staze imas dve, jedna je duboko u Planini i ima ski lift ali je veoma tesko odci do nje, Na vrhu koji se zove Veliki Sturac, a druga ta manja za sankanje je 2 minuta od centra varosice, pored hotela Neda Zamid koji je u samom centru varosice, i to je ziatsa lepo na livadi koja se zove Jabucar, inace i moji baba i deda imaju kucu na toj livadi, a zove se jabucar, zato sto je nekada bila prekrivena drvetom jabuke, a na vrhu nje imas veliki otovreni bazen, nesto kao Kosutnjak kod nas, ali nisu se ni porediti, prelepo je bilo!! Danas taj bazen vise nema ostao je onako pokidan i urusen, kazu da se nesto novi gazda i opstina svadjaju, a sve to mi ispastamo, klasicna srpska posla.

--------------------------------------------------------------------------------

postoji li kakav program zimi ili je"mrtvo" --- U samom hotelu Neda Zamid imas dosta desavanja, imas i zatvoreni bazen sa saunom koji radi do kasno u noc, a sto se tice "mrtvo" to zavisi sta hoces, u nacelu mozes sam sebi, nebitno od hotelovog predloga
da organizujes sebi razonodu.Po meni trebas da vidis, Hotel, Jabucar, Bazen, Planinsku kucu, Sumsku Kucu, Viljuj, Veliki i Mali sturac, Majdan, Koloniju, Varosicu...ne bih sada da ti objasnjavm gde je sta i sta je to, raspitaj se sam ali to su moji predlozi

--------------------------------------------------------------------------------

ima li kafic,radnja...Imas nekoliko kafica u sklopu hotela i nekoliko kafica u samoj varosici svi su lepo i kavliteno srednjeni, i nemoj kuci da pijes kafu, prosetaj te se do kafica najblizeg, kafa inace kosta 30-40 dinara.

--------------------------------------------------------------------------------

manastira, blizu je npr Orasac i Topola....Manastire imas ali je tesko doci do njih, videcu za neki sledeci puta i to da ti predlozim, a Topola ti je na nekih 20-30km od Rudnika, samo ne znam zimi koliko je siguirno ici tim putem kolima, mozda se sada i cisti, mozes da odes ali da se vratis...cccc

Toliko od mene za prvi put, nadam se da sam ti pomogao, u nacelu Rudnik je jedan od nasih najlepsih planina, sa dosta prisrodne lepote i svezeg vazduha, a najbliza je Beogradu, veruj mi zaboravices Zlatibor i Kopaonik kada tamo odes, tamo je sve nekako pitomo i nedirnuto...a da umalo da zaboravim imas nekoliko prodavnica koje su bolje opremljenje od dosta radnji u Beogradu, tako da ne brines..


Svaka cast na opisu!!! Mogao bi da im budes pr...:-D Bas si nas privukao svojim detaljnim opisom Rudnika...planiramo skoro put...
:wink:
 
Blago traže, blago osećaju

Vekovima su ljudi dolazili na Rudnik u potrazi za rudom i plemenitim metalima. U naše vreme se na najviši vrh Šumadije sve češće dolazi i zbog odmora, tišine, lepih šumskih staza, zdravlja, ali i zbog nadaleko poznatih kulinarskih specijaliteta

Još daleke 1922.godine, planina Rudnik je proglašena za vazdušnu banju. Nažalost, najviša planina Šumadije i danas je zanemarena i pomalo zaboravljena. Iako je od Beograda deli svega 120 kilometara, a od Ibarske magisrale, jedne od najprometnijih saobraćajnica u zemlji, svega tri kilometra, varošicu Rudnik na istoimenoj planini i dalje posećuje manje turista nego što ona objektivno zaslužuje.
Prema istorijskim podacima, naselje Rudnik je veoma staro. Njegova prošlost seže u praistorijsko doba, kada su ga naseljavali Iliri i Kelti. U prvom veku nove ere do Rudnika su stigli i Rimljani. Pripadao je i kralju Dragutinu, a za vreme njegove vladavine ovdašnja varošica je postala kovnica novca. Nije ni čudno, s obzirom na to da nedra Rudnika i danas krije pravo bogatstvo plemenite rude. Boravio je ovde i Đurđe Branković gradeći dvore i dvorane. Predanje kaže da je grad-utvrđenje na vrhu Ostrvice gradila despotica Irina, poznatija u narodu kao prokleta Jerina. Ovde je i sahranjena. Imao je Rudnik još poznatih ljudi. Narod ovog kraja još uvek se rado seća i pominje čelnika Radiča Postupovića, ktitora manastira Vraćevšnica.
Dakle, odvajkada su ljudi voleli Rudnik, njegove šume i proplanke, vidike i staze. I danas ova planina pruža brojne mogućnosti odmora i rekreacije. Poslednjih decenija Rudnik je uglavnom bio stecište dece, školaraca, koji su dolazili u potrazi za čistim, zdravim vazduhom. Poslednjih godina je sve više i odraslih, koji ovde pronalaze pravu oazu mira i tišine, preko potrebnih za lečenje stresa i svakodnevnih problema. Proširuje se i turistička ponuda, a među najzaslužnijima su, svakako, vlasnici hotela Neda Zamid. U svom pionirskom pohodu su pre nekoliko godina otvorili objekat sa svega desetak ležaja, da bi već danas mogli da ugoste više od 120 gostiju.
Rudnik danas ima sportske terene, staze zdravlja, bazen, vidikovce... Samo sedam kilometara od varošice je i vrh Ostrvica, strma vulkanska kupa koja se završava zidinama srednjovekovnog grada, i koja je prava atrakcija za putnike avanturiste. Tu su i manastiri Vraćevšnica, Voljavča i Nikolje, a ljubitelje istorije će svakako obići i ostatke nekadašnje džamije, u narodu poznatoj pod nazivom Misa.

Uz sve to valja dodati i tradicionalnu gostoprimljivost Rudničana. I kažu, ko jednom upozna Rudnik, uvek mu se vraća. A da li je zaista tako, valjalo bi proveriti. Već tokom prvog slobodnog vikenda.

HOTEL Neda Zamid

Najveći smeštajni objekat na Rudniku je hotel Neda Zamid. Osim komfornim soba i dobre usluge, gostima su na raspolaganju i brojni sadržaji poput diskoteke, ski-staze i male žičare. Gosti hotela su đaci na rekreativnoj nastavi, sportisti na pripremama, ali je sve više i pojedinaca i porodičnih ljudi. Sale za sastanke pružaju mogućnost i održavanja seminara i drugih radnih sastanaka, pa ne čudi i sve veći broj poslovnih ljudi. Naravno ne treba zanemariti ni odličnu hranu, kao i domaći hleb iz hotelske pekare. Više informacija se može dobiti na broj telefona recepcije: 032 741-303.

Šumska kuća

Ovaj turistički objekat posluje u okviru preduzeća Srbija-šume, a posebno je zanimljivo mesto gde je smeštena. Okružena stablima bukve i bora, na jednom izbrešku iznad varošice, predstavlja idealno mesto za odmor bez buke i gužve. Tome doprinosi i smeštajni kapacitet ove šume, s obzirom na to da ovde može noćiti svega desetak gostiju. Ovde se hvali i odličnim kuvarima, a na meniju su pretežno rudničko-takovski specijaliteti. Telefon za informacije je: 032 741- 209

Privatni smeštaj

Na Rudniku se sve više ljudi okreću turizmu izdavajući sobe i vikendice. Ovim poslom se za sada bavi petnaestak porodica, a pun pansion u proseku staje 15 evra. Naravno, hranu možete i sami pripremiti, jer je u blizini pijaca i brojne prodavnice. Kuće su smeštene u živopisnim krajolicima, a za informacije se treba obratiti Turističkoj organizaciji opštine Gornji Milanovac, na broj telefona 032 725- 565

http://www.casopishorizont.com/rudnik.html
 
A ovo ?

Više od milion dece, koji su u poslednjih pedeset godina bili gosti beogradskog Dečjeg odmarališta na planini Rudnik pili su, tuširali se ili jeli hranu pripremljenu vodom zagađenom arsenom, mineralom koji spada u prvu grupu kancerogenih materija! Prema saznanjima Pressa, nadležni u Beogradu, Gornjem Milanovcu, Topoli i Rudniku znaju za ovaj problem, pa su deci zabranjivali da piju ovu vodu, ali su dozvolili da se njom tuširaju, iako arsen u organizam ulazi i preko kože i ostavlja ozbiljne posledice!


Voda iz vodovoda Mesne zajednice Rudnik već više od 50 godina zagađena je kancerogenim arsenom, kaže za Press direktor Javnog komunalnog preduzeća "Gornji Milanovac" Dragan Petrović.
- Dozvoljeno učešće arsena u vodi je od 10 do 40 mikrograma po litru. Dešavalo se da rezultati pokažu da u vodi ima i 50 mikrograma po litru. Međutim, sada se ispostavilo da voda ne valja jer je od 1998. dozvoljeno učešće arsena smanjeno na 10 mikrograma po litru. Takva voda bi, na primer, u Mađarskoj bila ispravna, jer tamo je dozvoljeno da u vodi bude 30 mikrograma po litru - objasnio je Petrović. Prema njegovom mišljenju, opasnosti za decu goste odmarališta nije bilo!
- Arsenska voda može da ugrozi zdravlje samo ako se pije 10 litara dnevno - tvrdi Petrović.
Šef odeljenja higijene kragujevačkog Instituta za zaštitu zdravlja dr Jelka Ranković, međutim, objašnjava za Press da arsen ulazi u telo i konzumiranjem hrane, koja je bila izložena arsenu, kao i preko kože, tuširanjem ili kupanjem.
- Uticaj arsena na zdravlje primećuje se za oko pet godina ukoliko ga ima u pijaćoj vodi. Ako se ovakvom vodom zalivaju biljke koje ljudi jedu i one kojima se hrani stoka, arsen ulazi u telo, a tako unet izaziva promene na kosi, koži, noktima i na nervnom sistemu. Dugotrajno uzimanje arsena preko hrane izaziva rak, a najosetljivija su deca i stari - objasnila je dr Jelka Ranković.

Press, 04.12.2007.

Ovakve price su krenule u isto vreme kada su pocele da se prodaju flasirane vode. Sve je to biznis, reklama, marketing, placeni novinski izvestaji, senzacije.... globalizacija, novi svetski poredak, nevladine organizacije, pederski lobi, cia, vatikan....
Znaci, samo napred, majka Srbija je jos uvek zdrava... a kako ce biti za 10 godina - videcemo.
 
Ne verujem da Vatikan ima tu nekog interesa da nas potkopava, osim onog standardnog - borba protiv Pravoslavlja.....

U Vatikanu flaširaju SAMO gaziranu vodu, pa im sa te strane nismo konkurencija.

MOŽDA Pepsi Cola - oni pune flaše sa česme, i prodaju kao vodu iz prirode !?
 
Za smjestaj mi nije problem, vec smo rezervisali privatan apartman,potrebne su mi informacije kakva je priroda,da li postoji ski staza (mada smo vise za sankanje),postoji li kakav program zimi ili je"mrtvo"
ima li kafic,radnja...bilo kakva informacija te vrste...sta vrijedi obici u okolini...cuo sam da ima manastira, blizu je npr Orasac i Topola....

Ja svake godine idem na Rudnik u vikendicu, pa otprilike mogu da ti opišem šta gore ima:

Ski staza više nema. Šturac je odavno zarastao u šumu. Postoji mini-žičara na livadi iznad hotela Neda, ali to je samo livada... gde se može lepo sankati.

Što se smeštaja/restorana tiče, u samoj varošici Rudnik se nalazi taj hotel Neda, gde se može jesti, a gore na planini (pitaj lokalce da te upute... jedno pola sata peške od varošice) postoji hotelčić Šumska kuća - gde se može jesti roštilj itd.

Provoda nekog i nema... Za novu godinu se u tim hotelima okupi narod, pa se pije i jede, ali kafića i sl. ima vrlo malo. Prodavnice se nalaze u varošici. Ona najbolje opremljena se nalazi iznad stadiona (pitaj ljude gde je stadion).

Priroda je veoma lepa - ali uništena raznim površinskim kopovima (Rudnik se zove Rudnik zbog svojih rudnih bogatstava, koji se itekako eksploatišu).

Znam da ima par manastira/crkava u blizini, ali iskreno nisam previše zainteresovan za tu tematiku pa nisam išao... Bio sam samo u crkvi Sv. Đorđa koja se i dalje gradi... Blizu Rudnika su ti i Topola, Oplenac, Orašac... sva istorijska mesta koja valja obići, ako si kolima...

Evo nekih mojih letnjih slika sa Rudnika: http://flickr.com/photos/serbianmess/sets/72157594207090856/
 
Bas su ti slatke fotke...bio si u mostaru...kako je tamo?Otvori novu temu pa malo piskaraj i postavi fotke...

Upravo sam se vratio i sa zimskog obilaska Rudnika. Fotke opet ovde: http://www.flickr.com/photos/serbianmess/sets/72157594207090856/

Samo da napomenem da nisam slikao varošicu itd. nego ono što je meni interesantno :) Ali varošica postoji.

Mostar je ujedno i najdivniji i najtužniji grad koji sam ikada video u životu... rado ću otvoriti temu kada se malo odmorim od zimovanja :)

2166999884_156a4b657e.jpg


Inače, evo još nekoliko stvari koje sam potvrdio za Rudnik:

  • Postoji samo jedna žičara, pogodna za početnike (kratka i blag spust), a postoji i instruktor. Staza se nalazi iznad Hotela Neda.
  • Što se zagađene vode tiče: zimi i u jesen je ok jer se otopi dovoljno sveže vode pa se nivo arsena spusti na oko 10 μg (mikrograma) po litru (što je maksimum dozvoljen). Tokom let skoči i do 40-50, a loš je po zdravlje i ako se u njemu kupate. Mislim da ne potoji realna zdravstvena opasnost po one koji na Rudniku ostaju nekoliko dana. Radi se trenutno na prebacivanju vodovoda na Rzav. Do tada - leti pijte flaširanu vodu.
  • Kada smo kod vode, u Hotelu Neda postoji bazen, sauna i teretana. Bazen + sauna za jednog čoveka koštaju 400 dinara, a samo bazen košta 150. Sve je uredno i čisto, ali pozovite pre odlaska da proverite da se trenutno školarci ne kupaju.
  • Na Rudnik možete stići iz Beograda kolima preko Topole (autoputem, pa se tu skreće), ili preko Ljiga (Ibarskom). Preko Topole se brže putuje, ali preko Ljiga se lakše ulazi/izlazi u Beograd.
  • Ako idete autobusom, možete otići do autobuske stanice u Gornjem Milanovcu, pa taxijem (koji čeka ispred stanice) do Rudnika. Cena do motela Šumska kuća je 500 dinara, ali se pogodite pre vožnje (inače taksimetar ispadne oko 700).
  • Ne zagađujte! :mad: Ja barem dva puta godišnje prošetam po popularnijim stazama i pokupim đubre. Pritom se izderem na svaku odraslu osobu koju vidim da zagađuje, a deci na ekskurzijama lepo objasnim i skrenem pažnju nastavnicima. Sledite moj primer.
  • Na Rudniku je aktivno Planinarsko društvo PTT i postoji jedna planinarska kuća.
 
Zdravo svima. Vidim da je ova tema davno prosla, ali ja sam tek sad zainteresovan za Rudnik pa imam, uglavnom samo jedno prosto pitanje. Ima li do vrha Rudnika, ili bar do nekog dela same planine, asfaltnog puta? Stvar je u tome sto zelim da se popnem na njega biciklom a to nije bas lako ukoliko su putevi zemljani, kaldrme ili sta vec. Iz Lazarevca sam i popeo sam se na vecinu okolnih planina, Suvobor, Maljen, Kosmaj, Bukulju, samo mi Rudnik fali (Avalu ne racunam), bar dok ne pocne zima. I da, isao sam jednom do Ostrvice, ali nisam bas pokusavao biciklom na nju da se popnem xD
 
Postovani Jabadabadu
Procitala sam tvoj komentar i odmah sam se setila svog detinjstva na Rudniku,Kako su to bila lepa vremena...
Morala sam da to prokomentarisem.
I moji baba i deda su bili sa Rudnika i verovatno smo se kao deca i znali
 

Back
Top