zebe

mallena:
zna li neko nečto o zebama?
ja posedujem dve zebe.mogu ti reci da su savrsene i da ako ih nabavis-neces se pokajati.vrlo su tihe,ne prave lom oko sebe(kao papagaji).veoma se ako odrzavaju.sve sto im je potrebno je ciscenje kaveza jednom dnevno,malo hrane,vode,s vremena na vreme malo minerala i vitamina i to je sve.muzjaci su obicno atraktivniji od zenki,ja ti preporucujem da ih drzis u paru,a moguce je nabaviti veoma lepe primerke.muzjak se oglasava diskretnim cvrkutanjem,a zenka tek ponekim pijukom.veoma se lako razmnozavaju i za to ne zahtevaju neke posebne uslove.ako zelis da ih reprodukujes potrebno je zatvoreno gnezdo u koje se stavlja malo piljevine ili vune a ostalo prepusti njima.ukoliko ne zelis da ih razmnozavas imaces puno gnezdo jaja(nose otprilike jednom mesecno)na kojima ne leze ukoliko nemaju gnezdo.veoma su pozrtvovani roditelji i veoma se trude oko svojih pilica.posto spadaju u grupu egzota ne pustaju se iz kaveza kao papagaji.veoma su vesele i u neprestanom pokretu.s obzirom da im je cena veoma pristupacna-samo napred.
 
Vidiim imas dve zebe, i ja takodje!
Molim te reci mi, nesto vise o tome kako da im napravim gnezo, zatim kako da ih kupam, da li ce same u vodu, ne smem da ih uhvatim sve se tresu i pola sata posle lete i srce im kuca 100 na sat!
koliko ta voda treba da bude topla ili hladna ili mlaka. Tek sam ih prekjuce uzeo. Muzjak i zenka i super se slazu...
Poz!
 
zna li neko nečto o zebama?

Ja imam nekakvu uzgaivačnicu a medju ostalim pticama imam i zebe ( ako misliš na australiske).Kod nih se vrlo lako razlikuju polovi ( malo teže kod belih ptica).
Ženka sedi na jajima 12-14 dan snese 4-12 jaja od toga se izleže u prosjeku 5 mladih. Vrlo su živahne ptice te agresivne prema ostalim vrstama legu se 4 puta godišnje no to nije granica ovisno o vremenu(može se uzgajati i preko zime u prostoriji koja se grie) . Gnjezda se izraduju od drvene kućice , dimenzija 10*10*10 no preporuča se uzeti osušena tikvica te izbušiti rupu u njoj . Za vrijeme parenja potrebno ih je opskrbljivati raznim suhim travama,sitnim grančicama, sijenom od toga grade unutrašnjost kućice . Ako želite zebice držati u volijerima tada je jako bitno da te volijere prilagodite njihovim potrebama . Zebice su ptice koje spavaju u gnijezdu pa zbog toga je potrebno da budu čiste a čistoću će te održavati tako da unutar volijera stavite kadicu za kupanje ali ne pre duboku već samo 2-4 cm vode , osim toga potrebno je staviti suhi pjesak u kojemu će se čistiti od nametnika . Redovito čistiti kućice od smeća nakon svakoga izlaska mladih iz gnijezda.
Kad budu počele sa nošenjem jaja treba ukloniti sav materijal za pravljenje gnezda iz kaveza - volijere.
 
ja posedujem dve zebe.mogu ti reci da su savrsene i da ako ih nabavis-neces se pokajati.vrlo su tihe,ne prave lom oko sebe(kao papagaji).veoma se ako odrzavaju.sve sto im je potrebno je ciscenje kaveza jednom dnevno,malo hrane,vode,s vremena na vreme malo minerala i vitamina i to je sve.muzjaci su obicno atraktivniji od zenki,ja ti preporucujem da ih drzis u paru,a moguce je nabaviti veoma lepe primerke.muzjak se oglasava diskretnim cvrkutanjem,a zenka tek ponekim pijukom.veoma se lako razmnozavaju i za to ne zahtevaju neke posebne uslove.ako zelis da ih reprodukujes potrebno je zatvoreno gnezdo u koje se stavlja malo piljevine ili vune a ostalo prepusti njima.ukoliko ne zelis da ih razmnozavas imaces puno gnezdo jaja(nose otprilike jednom mesecno)na kojima ne leze ukoliko nemaju gnezdo.veoma su pozrtvovani roditelji i veoma se trude oko svojih pilica.posto spadaju u grupu egzota ne pustaju se iz kaveza kao papagaji.veoma su vesele i u neprestanom pokretu.s obzirom da im je cena veoma pristupacna-samo napred.

jr znas mozda kako zebe mogu da smrsaju imam 1nu zenku zebu i pojede celu kutiju hrane za 1dan dan onako je velika
 
jr znas mozda kako zebe mogu da smrsaju imam 1nu zenku zebu i pojede celu kutiju hrane za 1dan dan onako je velika

Koliko dugo se tako ponaša? Proradi im apetit kada su noseće. ;)
Osim toga, prave dosta nereda kada jedu, tako da je moguće da je najveći deo semenja samo izbacila iz posude, a da je nije pojela.
 
Nisam na vreme nabavila gnezdo, a zeba mi je snela tri jaja, sada nece da lezi na njima, dali bih smela da im prenesem jaja u gnezdo sada? I sta bi trebalo da radim ako ni tada ne lezi na njima? Hvala unapred....
 
Ranije sam drzao zebe, nosile su jaja kao lude :) Kada pocnu da nose jaja tesko ces ih prekinuti u tome. Mislim da je bolje da ne unosis ta jaja, vec im okaci gnezdo u najvisi deo kaveza, i ubaci malo kudelje u njega (u gnezdo). mozes i malo na dno kaveza, one ce ga same urediti. Pocece nositi jaja u gnezdu i posle ne brini :)
Pojacaj im ishranu u toku gnezdjenja i prehrane mladih. Najbolje za to je mesavina tvrdo kuvanog jajeta i mlevenog keksa. Srecno! :)
 
Ja imam dve zebe vec 7 meseci. Bile su sasvim male kada smo ih kupili. Jedna je bila sasvim bela sa narandzastim kljunom a druga skroz siva. Tek posle nekih mesec dana bela je dobila blage sare dok je siva postala sasvim sarena sa narandzastim kljunom. Napravila sam im kucice od kartonskih kutijica velicine dna 10x10 cm a visine 5 cm i stavila krpice na dno. Prvo su imale jednu kucicu ali su stalno bile koja ce da bude unutra pa sam zato napravila dve. Sad ponekad spavaju zajedno kad su raspolozene. Pustam ih svakodnevno i tad se lepo iskupaju u svojoj tacnici sa mlakom vodom i same se vrate u kavez kad se izlete. Hoce da dodju kod mene na uzglavlje i jedu mi iz ruke ali samo kad stavim hranu na dlan u kavez, kad su pustene nece. Izuzetno su inteligentne, u stvari jedna, druga je od uvek bolesna, jedva leti i noge su joj krive, moze da se podigne kad treba ali kad sleti bas joj stoje iskrivljeno da ne verujes da moze ikad da stoji na njima.
Vole da jedu zelenu salatu i mrvice hleba sa dlana. U stvari to i jedu samo iz ruke, kad im ostavim u kavez da jedu same one nece.
Ono sto me brine je to sto im je kljun pobeleo i postao hrapav pri korenu. Kod ove rahiticne je to izrazenije i lici mi na neke gljivice. Da li neko zna o cemu se radi?
 
Osim hrane koju kupujes u pet shopu, i svjeze vode naravno, daj im rendani krastavac bes sjemenki, sjeckaj im zelenu salatu, i rendaj sargarepu i jabuku (isto bez sjemena). I vodi racuna da imaju malu kadu sa vodom (poklopac od tegle, ili neku drugu plitku posudu).
 
Dobila sam na poklon dvije zebe prije par dana,malecke su,mužjak je sivkast sa zebrastom šarom,a ženka je skroz bijela. Vesele su jako,cvrkuću cijeli dan :) ali se malo brinem jer je ženki nekako očerupan repić,vidjela sam da je mužjak jednom čupnuo kad su se otimali oko hrane pa ne znam da li je to problem...? Šta da radim?
 
Dobila sam na poklon dvije zebe prije par dana,malecke su,mužjak je sivkast sa zebrastom šarom,a ženka je skroz bijela. Vesele su jako,cvrkuću cijeli dan :) ali se malo brinem jer je ženki nekako očerupan repić,vidjela sam da je mužjak jednom čupnuo kad su se otimali oko hrane pa ne znam da li je to problem...? Šta da radim?

Nije nikakav problem, one i onako cupaju perija za gnezdo.
Evo i slika mojih zebica
slika5756.jpg
slika5755.jpg
 
Poslednja izmena:
E,hvala! Bila sam se baš zabrinula...a sad vidjeh da je mužjaku jedno krilce nekako opuštenije kao da visi. :( čini mi se da je li bilo tako kad sam ih dobila,ne vjerujem da se mogao u kavezu povrijediti...
 
Poslednja izmena:
dobar dan ja imam 2 para zeba uzeo sam ih ko mlade sada imaju oko 5 meseca wrlo su ziwahne cuwam ih u wolijeri dali neko moze da mi kaze kako da se upare imaju kucice napravljene i swe ali brine me samo jedno sto sam kupio belu zenku ona je pocela da pewa kako je to
 
Drugari, kupio sam par zeba pre možda tri meseca, i posle nekih mesec ipo sam im postavio gnezdo, da bi oni posle toga krenuli sa pravljenjem gnezda a ubrzo je ženka snela tri jajeta, ležali su naizmenično nekih dve nedelja a onda su prestali da odlaze u gnezdo i ponovo počeli da nose materijal za gnezdo.
ada sam izvadio gnezdo i očistio našao sam tri jajeta ali nisu bila oplođena.
Da li je u pitanju muškarac koji je nije oplodio tj. pario ili je to ženka nešto požurila?
Ponovo ima dajem jajčanu hranu, i voće kao i jaču semensku hranu, pa se nadam da će sledeća tura biti uspešnija.
Da li ima potrebe da odvojim muškog i da ga posebno usiljujem pa tek onda pustim ženci, kao kod kanarinaca ili da ih ostavim i nastavim sa hranom jajčanom i to je to?
E da jaja su bila bele ljuske bez ikakvih pega da li je to OK.
Ako iko ima više iskustva oko razmnožavanja ZEBA, molio bi neki koristan savet.
Hvala pozzz....
 
Imam par zeba. Skoro mi je uginuo muzjak. Ponovo sam kupio muzjaka ali je posle 10 dana i taj drugi uginuo. Jedino sta sam primetio jeste da se najeze ponekad i uginu posle par dana i to u leglu(krusci). Zenku nisam primetio da se jezi. Vasi nema tj pipe. Dal zna neko da mi kaze u cemu je problem? Ovako su vesele bile.
 
Pozdrav svima, imam problem sa zenkicom. Dobila je pipu ali je uspesno (bar ja tako mislim) reseno. Medjutim sve cesce je pocela da trese krilima i repom, kao da otresa sa sebe nesto, (jezi se) ali nema nicega. Kada sam je malo bolje pogledao ma vratu sa jedne strane vidim ovo. Krila su joj oslabela i izgledaju kao da su mokra i retka. Jako slabo leti. Moze li mi neko pomoci???
 

Prilozi

  • IMG-050d6369f43635c5b7d86cc9bf5a41e7-V.jpg
    IMG-050d6369f43635c5b7d86cc9bf5a41e7-V.jpg
    47,5 KB · Pregleda: 101

Back
Top