Kucne finansije

Kako trosite?

  • "Trosim kao da mi sutra nece trebati"

  • Znam tacno gdje mi koji dinar zavrsava

  • Zivim od vazduha

  • Nesto cetvrto...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Zanima mene
Kako vi to organizujete?
Znaci: on dobija platu, ti dobijas platu....vrtic kosta ovoliko, struja onoliko, stanarina ovako, voda onako....to su neki stalni izdaci...a sta radite sa "nestalnima"?
Mjesecno za odjecu?? Za hranu???
Jel imate neke "budzete" pa ako je tegla prazna onda se ne ide na pijacu?
Ili dok ima love trosite pa kako bude?
Ili se strogo pridrzavate dogovorenih limita?

I ko uopste odlucuje:
Muz za domacinstvo?
Zena za domacinstvo?
Zajedno od zajednicke kase?
Svako za sebe odluci koliko ce para dati u kasu pa se onda opet dogovarate???

Ja nikako da se organizujem...mislim...imamo mi neke okvirne granice preko kojih ne prelazimo ali...ja sam prilicno neuracunljiva...pa kasnije moram da improvizujem...

Kako jednostavno neko da ne trosi vise nego ima?
 
on dobije platu i zajedno odlucujemo o vecim kupovinama...uglavnom mi deciji dodatak pokrije osnovne troskove oko bebe...deo ode na stan i kredit...kupujem namenski jednom sedmicno ili vise puta u toku nedelje.. jednostavno ne volim velike kupovine i bacanje hrane... zajednicki racun ne diramo i kapnemo neku paricu s vremena na vreme to je ustedjevina predvidjena za sredjivanje stana i neke sitnnice... tu su je i moja predjasnja ustedjevina i nasa ustedjevina i parice sa svadbe...nemam ni granice a niti trosim vise nego sto imam...ima neko merilo u glavi kada znam da taj mesec ne kupujem nista za sebe, a ima meseca kada znam da slobodno mogu da se slobodno pocastim...pregledam stanje na racunu preko linije i snimim situaciju..racionalna sam ali ne znam koliko trosim
 
i ja sam se slicno zapitala, pa postavila slicnu temu na domu i porodici... sve u svemu odlucila sam da od decembra sve ide na papir, mozda malo nezgodno jer ce biti i ekstra troskova( praznici, ako se negde odputuje i sl) ali tako 2 meseca zapisivanja, pa posle velika reorganizacija. muka mi je da niti znam gde mi pare odu, niti sta mogu da planiram... inace on ima bolja primanja, moja su:roll: nazalost. dogovaramo se oko vecih troskova, ali uglavnom ne trosimo vece pare na gluposti tako da i samostalno odlucujemo oko gomile svari, mislim ne moramo da proveravamo da li bi onaj drugi odobrio trosak... ranije smo imali odredjen budzet za prodavnicu, ne bas u tegli:lol: ali to je bas fino funkcionisalo, bar se znalo koliko ode na hranu, a onda smo i to batalili i sada vlada totalni haos i bezvlasce...
 
Nemamo neki poseban plan.
Primanja su nam dosta solidna,
a mi dosta racionalni pa tako uvijek pretekna,
a opet sve se stigne.
Nikad ne stedimo cisto nemamo neke pretjerane
zahtjeve niti hvala Bogu
vanredne izdatke.
Eto tako!
 
Pa ovako: ja sam zadužena za domaćinstvo kao mama i kuvarica, i za dečiju garderobu, a bogami i našu, pošto on to ne voli, mislim shopping, pa kada mi dosadi ja pitam da li hoće da idemo zajedno ili da mu ja kupim, i uglavnom mu ja kupim..
što se tiče hrane, svakog meseca proračunamo otprilike i gledamo da se toga pridržavamo..isto važi i za hemiju...šta znam, moji klinci vole domaće kolače pa ne trošimo puno na grickalice, a to baš zna da pokvari budžet, evo moji se navukli na PEZ, 1 kom=13din, a oni pojedu i po5 dnevno ako im dozvoliš, pa još sokići itd., mi ih pustili jedno vreme, kada smo stavili na papir-5000din., samo za taj mesec, i otada smo im redukovali, savkog dana može samo po kesica nečeg ili pola čokolade, a i bolje mi klopaju kuvano...
Inače osim hrane, računa i hemije ne određujem mesečno za odeću i obuću, već kome kada treba se i kupi, mada ja dosta i šijem (šnajderka, ne ja), tu se puno uštedi a bude po mojoj meri, i nemam princip da kupim u isto vreme na primer jaknu deci, već samo onom detetu kome treba.
Konkretno, hrana izađe oko 25.000-30.000din., za nas četvoro+bebisiterka na doručku i ručku radnim danom, računi oko 5000din., bebi siterka 10000din.,hemija oko 5000din., leti kupimo drva i ugalj, nemamo toplanu i mogu reći i to me jeftinije izađe, između 500 i 600 eura za grejnu sezonu.
Znaš kako, nije isto živeti u velikom i malom gradu, dok sam živela u Nišu samo MacDonald mi je nosio puno, pa gde je parkić, itd. a u manjem mestu nemaš takav izbor, pa i ne trošiš na to..
a što se toče neuračunljivosti, ja izbegavam šetnju po gradu (radim u Nišu) - a i kada vidim kažem sebi:"sašiće ti Ana, samo da nađem materijal", a ako mi se baš svidi ili kupim ili odem u radnje za materjale
 
ja sam dno dna
raspikuca
neplanska kupovina
troskarenje
kartice
stalno se prostirem koliko nisam dugacka
krajnje je vreme da to prestane
mislim da cu od 1. decembra uvesti stedni plan
kao prvo hrana
na nju se najvise trosi
pocecu da kuvam redovno
da
necu kupovati nesto sto mi ne treba, samo zato sto je na akciji
mislim koji ce mi moj protivklizne podloge
eto to sam kupila
to su one sitne male providene dzidzabidze koje se zalepe za npr. tastaturu
kome bre to treba
e sad sam se iznervirala
 
Zanima mene
Kako vi to organizujete?
Znaci: on dobija platu, ti dobijas platu....vrtic kosta ovoliko, struja onoliko, stanarina ovako, voda onako....to su neki stalni izdaci...a sta radite sa "nestalnima"?
Mjesecno za odjecu?? Za hranu???
Jel imate neke "budzete" pa ako je tegla prazna onda se ne ide na pijacu?
Ili dok ima love trosite pa kako bude?
Ili se strogo pridrzavate dogovorenih limita?

I ko uopste odlucuje:
Muz za domacinstvo?
Zena za domacinstvo?
Zajedno od zajednicke kase?
Svako za sebe odluci koliko ce para dati u kasu pa se onda opet dogovarate???

Ja nikako da se organizujem...mislim...imamo mi neke okvirne granice preko kojih ne prelazimo ali...ja sam prilicno neuracunljiva...pa kasnije moram da improvizujem...

Kako jednostavno neko da ne trosi vise nego ima?

Uopste nismo organizovani. Saberemo se jedno mesecno da platimo kiriju (fifti-fifti) a ostale racune bacamo neotvorene na gomilu, i jednom u dva-tri meseca neko dobije osecaj krivice pa ih otvori i plati... hranu kupujemo po potrebi i bez ikakvog plana, i on i ja, a garderobu kupujem momentalno, ako mi se svidi, cim imam lovu na racunu... muz se ne pali na garderobu nego na razne tehnoloske inovacije... Mislim da trosimo stalno i verovatno sve placamo vise nego sto bi smo morali... ali i to je bolje nego razmisljati o novcu i stalno planirati... ne mogu, majke mi.
 
Jao trosila sam i ja nekad kao luda. Pogotovo kad sam tek pocela da radim pa cijelu platu potrosim samo na sebe...ali sad orman mi pun robe koja mi se vise ne dopada, a sa kojom ne znam sta da radim. Sad uvijek dobro razmislim kad kupujem: Ne stedim na prave stavri. Mozda godinama covjek mijenja potrebe...
 
Sama trosim i ..trosim nekada kao da mi je zadnje ali..znam gde mi svaki dinarcic ode..znaci ne trosim na gluposti ..iskljucivo na ono sto mi treba i sto me cini zadovoljnom..
 
majke mi
tako se zovu
koji ce meni to u zivotu?

i tako milion nekih budalastina
koje fiskalni racun nacine dugackim ...da mogu da ga koristim kao kaish

a reklamnim flajerima sto sam podloznaaa! zasu

ja imam neku cudnu maniju kupovine nepotrebnosti u vidu asurica, podmetaca i tih kao podloga za jelo, posluzavnika i korpi za raznorazne upotrebe... valjda se to neka potisnuta domacica pojavljuje kada zadjem medj' te rafove:)
 
ja imam neku cudnu maniju kupovine nepotrebnosti u vidu asurica, podmetaca i tih kao podloga za jelo, posluzavnika i korpi za raznorazne upotrebe... valjda se to neka potisnuta domacica pojavljuje kada zadjem medj' te rafove:)

aaa :lol:
i to sam kupila :lol:
kao podmetac i salveta
bordo bež kombinaciju da mi slaze sa stolicama
evo pljuni me, ako znam gde je to sad

ma idi molim te, pa na mom trpezarijskom stolu ni stolnjak ne moze da se zadrzi duze od 20 min
a kamoli podmetaci i salvete
ee, ali sto toga nisam bila svesna ispred rafa, aj reci ti meni?
 
aaa :lol:
i to sam kupila :lol:
kao podmetac i salveta
bordo bež kombinaciju da mi slaze sa stolicama
evo pljuni me, ako znam gde je to sad

ma idi molim te, pa na mom trpezarijskom stolu ni stolnjak ne moze da se zadrzi duze od 20 min
a kamoli podmetaci i salvete
ee, ali sto toga nisam bila svesna ispred rafa, aj reci ti meni?
pu pu pu :lol:

zato sto je ispred rafa sve leeepo i srenooo... a odrasli su samo deca u sarenim prodavnicama, a sta deca kazu KUPI MI KUPI MI KUUUPI:lol:

sva sreca da sam nepopravljiva lenstina da se iscimam do onih home centara, jer kad dodje letak uz novine qq...
 
joj traco
ko sebe da slusam:oops:

identično htedoh reći.
ja sam definitivno najveći debil po pitanju trošenja novca,
i takve kao što sam ja treba u zatvor.
do duše, ja kupujem na kredit i nemam kredite, samo bi mi još to falilo,
onda bih sigurno završila u zatvoru.
koliko mi daš toliko ću potrošiti, do zadnje pare!
a neću imati ni benzina u kolama...
pa do prve prilike...
a sve odluke troškarenja su na meni...hvala mu na tome.
samo gvirnem u njegov novčanik da ga apgrejdujem s vremena na vreme...
i da ono što je trečara napisala:
MORAM DA POČNEM DA REDOVNO KUVAM.
no more take aways....
 
U Srbiji svi trose vise nego sto zaradjuju,kako,odakle,ko ce ga znat:)

Ja nemam granice u kupovini cipela i tasni;)
A uglavnom sam umerena u kupovini.Jednom nedeljno se obavlja nabavka namirnica,i to pretezno ide muz.Ali sve je u dogovoru,nemamo pravila.Ne volim namenski da kupujem,kao garderobu,jer tad nikad ne nadjem sto trazim.Najvise volim kad ne planirano kupim.:)
 
Ја сам ''сама свој мајстор'' и то ми се јако допада. Сама располажем ловом, одлучујем шта ћу и кад купити, али често се консултујем са децом око крупнијих ствари. Доста смо рационалне и не улазим у неке веће кредите, минусе и задужења. За мене важи да сам увек умела са парама, тачније, не да их зарадим, него да их рационално распоредим.
Не купујем скупу гардеробу ни себи ни деци, на клопу трошимо оптимално, рачуни су око 8000 (и гледам да их редовно плаћам), школски издаци, тренинзи, уџбеници - око 3000 месечно, немам ауто па се често возамо таксијем и на то нам доста лове оде... И децу учим да можемо да трошимо само онолико колико имамо и оне су углавном увек упућене у стање нашег новчаника, тако да не траже нешто више када виде да немамо..
Ко што рекох на Дому: има дана кад се изводимо и провађамо на велико, има дана када се мало стиснемо...али битно је да је стање углавном стабилно, са мањим осцилацијама.
 

Back
Top