Groteska i njeni umnoženi apsurdni likovi

mr_pleasure.

Početnik
Poruka
19
Mnogo je apsurdnih likova svuda po svetu, pa takodje i na ovom forumu.
Najapsurdniji lik je nekanav mr_pleasure bez ZAREZA koji je toliko nemastovit, da nije mogao sam da smisli svoj pseudonim , nego je ukrao moj, ali iole pazljiv citalac ce odmah uociti tu razliku.

Hvala Divljakusi na ideji da otvorim ovaj topik , kako bi se nesporazum rasciustio, a nju pozivam da prilozi neku pricicu o apsurdnim likovima.

Hvala

PRAVI mr_pleasure,(sa ZAREZOM)
 
mr_pleasure (bez zareza) ima daleko veci broj poruka od tebe, tako da je skroz apsurdna prica da je on od tebe ukrao nick.

a sto se tice divljakusinog predloga, nije fer upasti negde, deliti savete ovog tipa a pritom ne znati sta se desava. svako sa trunkom mozga vidi razliku izmedju vas dvojice...
i jos nesto....svi smo ovde upoznali mr_pleasure-a, druzili se sa njim...
sta pokusavas zapravo? nije mi jasno.
 
Groteska podrazumeva fantasticnu,iskrivljenu,pomerenu sliku stvarnosti,koja izaziva zastrasujuca,ali za danasnje vec iskusne citaoce i komicna osecanja.Sasvim je u redu da vam se ne dopada njena primena u knjizevnosti,ali isto tako veliki pisci su se sluzili njome,ima je jos i u nasoj narodnoj knjizevnosti.Nabrojacu pisce meni drage:Hofman,Po,Gogolj,Kafka,Bulgakov,Beket.Nastala je kao bunt protiv opste prihvacenih verovanja i shvatanja,i simbol je OTUDJENOSTI OD SVETA!
 
Лилит:
Најбоље би било да напокон почнете да разговарате о феномену гротеске у књ. Хвала.
Молим Лилит да нам у томе помогне, то јест да нас упути шта је то гротеска, барем по суштини, дефиницији. Онда би и ми, којима мањка књижевног образовања, могли да се покренемо на размишљања и шобоњања о феномену гротеске, ако никако другачије, а оно у животу.
 
Изворно, италијански појам grottesca (чудовишан, изобличен) односио се на орнаментални стил - стил староримског зидног сликарства заснован на споју посве разнородних елемената: људског, биљног и животињског света. Касније се појављују и књ. дела (Рабле, Бокачо, Сервантес, Хофман, По, Гогољ, Кафка, па и Достојевски, Булгаков) која карактерише управо спој хетерогених елемената: трагичног и комичног, природног и натприродног, смешног и језивог, логичног и апсурдног и сл. Гротеска такође може подразумевати мешавину поетских жанрова, поезије и прозе, поезије и философије итд. или књ. стилова, а најчешће разоткрива испразност и бесмисао људског постојања и самог света.
 
Лилит:
Изворно, италијански појам grottesca (чудовишан, изобличен) односио се на орнаментални стил - стил староримског зидног сликарства заснован на споју посве разнородних елемената: људског, биљног и животињског света. Касније се појављују и књ. дела (Рабле, Бокачо, Сервантес, Хофман, По, Гогољ, Кафка, па и Достојевски, Булгаков) која карактерише управо спој хетерогених елемената: трагичног и комичног, природног и натприродног, смешног и језивог, логичног и апсурдног и сл. Гротеска такође може подразумевати мешавину поетских жанрова, поезије и прозе, поезије и философије итд. или књ. стилова, а најчешће разоткрива испразност и бесмисао људског постојања и самог света.
Лилит, свака част. То је мало више но што сам нашао преврћући прашину по мојим полицама. Видиш, тај Булгаков је баш интересантан, мада, по дефиницији би гротеска требало biti краће књижевно дело. Моја омиљена Мајстор и Маргарета, па и Псеће срце, су мало подужи. Посебно ми је требало врееемена док нисам стигао на ред за читање Мајстора. У оно време је било свега пар стотина књига одштампано у суботичкој Минерви.
Било некад, сад мало ко и чита Булгакова, а апсурд, ипак ми се више свиђа наша, брате српска реч бесмисао, скоро да је свуда око нас. Ко би, онда, читао гротеске. Само онај ко мора да се тиме гуши и по службеној дужности. Ја се пардонирам ако сам помало гротескан, а поготово за апсурдност мојих начортанија.
 
Лилит:
Изворно, италијански појам grottesca (чудовишан, изобличен) односио се на орнаментални стил - стил староримског зидног сликарства заснован на споју посве разнородних елемената: људског, биљног и животињског света. Касније се појављују и књ. дела (Рабле, Бокачо, Сервантес, Хофман, По, Гогољ, Кафка, па и Достојевски, Булгаков) која карактерише управо спој хетерогених елемената: трагичног и комичног, природног и натприродног, смешног и језивог, логичног и апсурдног и сл. Гротеска такође може подразумевати мешавину поетских жанрова, поезије и прозе, поезије и философије итд. или књ. стилова, а најчешће разоткрива испразност и бесмисао људског постојања и самог света.

Tacno tako. Zato bi je trebalo sto vise opisivati, svu tu surovost i jezivost svega i svacega sa jedne strane, i totalnu suprotnost, u vidu humanosti i topline, sa druge strane....pitanje je samo ko kom svetu pripada u odredjenom trenutku ove nase sudbine, ili pak, koliko je coveku data moc u vidu zdravog rasudjivanja ili nemoc u vidu pukog prepustanja ludilu i zlu..... :cry: :lol:
Ali, groteska prikazuje upravo postojanje svega, kao jedne celine, to je nasa stvarnost, pitanje je samo da li smo sposobni da negativne strane u toj grotesci naseg zivota, bar nekako ublazimo... :?:

Groteska postoji i u izrazu, u recima, obicnih ljudi, ...u pokusaju vracanja smisla, ili usmeravanju ka licnom potonucu...najveca groteska nije u spoljnom svetu, nego u samoj individui, u njenoj sustini, u bitkama koje vodi, na sceni svoje sudbine...
Groteska je smeh i plac u istom momentu, apsurd i logika, trijumf i pogreb, i jedno i drugo, i nista i sve...kao neko jedinstvo suprotnosti, koje oblikuje ono sto nase oci vide....

U svakome od nas se vodi bitka GROTESKE...BITKA DOBRA I ZLA....MIRA I RATA...LJUBAVI I MRZNJE....

P.S. - PITANJE JE SAMO KAKO PODNETI TU GROTESKU, KAKO SUZBITI NEGATIVITET...NADVLADATI STRASNO I ICI KA BOLJEM... :idea:

NE SLAZEM SE DA GROTESKA PRIKAZUJE ISPRAZNOST I BESMISAO KOD LJUDI...AKO JE TO STAV VECINE, NE VALJA...JER JE GROTESKA SAMO PRIKAZ BORBE...

PA KO SE BORI MORA DA BIRA U STA CE VEROVATI...U POBEDU DOBRA NAD ZLOM..ILI ZLA NAD DOBROM...
 
Apsurd postoji samo u ljudskom umu. Iz njega i proističu ili proizlaze groteske. Tu su i strasti, sujete i kojekakvi drugi zverovi što se po nama, ljudima motaju i nama se hrane.
Književnost, pa i sve druge umetnosti, plod su ljudske potrebe da spozna apsurd i grotesknost nas, evolutivnog vrha prirode. A upravo su to naše suprotnosti, jer darovima kojima smo obdareni možemo sobom vladati. Tek prepušteni vlastitoj izdvojenosti upadamo u izvitoperene misli i doživljavanja.
Zato i uzgoj, kultivisanje vlastitog bića čini osnovu onog što je čovekov smisao u životu.
 
Tako je, Djidjo. Najveca groteska je u ljudskom mozgu, unutar njegovih celijica, u toku samih misli, u sekundama kada kroz covekovu svest prolazi milion spoljnih uticaja, pocev od porodice, od domovine, od drustva, od nametnutih pravila i stega.

KOREN PROBLEMA LJUDSKOG NERAZUMEVANJA JE U JEDNOSTAVNOJ CINJENICI DA NIKO NE MOZE SPOZNATI KAKO IZGLEDA ZIVOT U TUDJOJ KOZI. JA NE ZNAM KAKO TI DJIDJO ZIVIS, KAKO TI JE, KAKVA SU TI OSECANJA. TI MI TO MOZES RECI, POVERITI SE, MOZES MI SVE ISPRICATI O SEBI, ALI JA I DALJE NECU ZNATI KO SI TI DJIDJO? JER, JA NISAM DJIDJO.

TI NE ZNAS KO JE MS, NJEN ZIVOT, MISLI, SRCE, KORAK, GROB...TI ME MOZDA NIKADA NECES NI UPOZNATI, ALI SAD BAR U OVOM MOMENTU SMO U NEKOJ KONEKCIJI...TAKO JE I SA OSTALIM LJUDIMA, SVI SU U NEKOJ SUDBINSKOJ KONEKCIJI.

SUSTINA RESENJA TOG APSURDA KOD LJUDI JE U PRIHVATANJU JEDNE JEDINE ISTINE, A TO JE DA TI NE ZNAS KO SAM JA, PA TAKO NEMAS PRAVO NI DA MI SUDIS O BILO CEMU. TO SAMO BOG MOZE, I JA SAMA PREMA SEBI.

OVO JE JEDNOSTAVAN PRIMER, ALI KOREN ZLA JE UPRAVO U TOME STO SE LJUDI NE ZNAJU I NIKADA SE NECE TOLIKO ZNATI, KAO KAD BI DJIDJO USAO U MOJU GLAVU I BIO BAR NA TREN MS, ILI JA DJIDJO..PA DA RAZUMEM KO JE DJIDJO, I TI KO JE MS.

TO JE KOREN ZLA...I POSTOJANJA RATOVA, A JEDINO SVETI BOG MOZE DA ZAVIRI U SVE LJUDSKE DUSE I DA BUDE U NAMA JEDNAK NAMA, DA NAM PRAVI DRUSTVO I PRICA SA NAMA, DA NAS UPUCUJE I TESI, DA NAS HRABRI, KAO NAS ANDJEO CUVAR...

ZATO JE SAMO NA BOGU SUZBIJANJE TOG KORENA ZLA...
I ETO TI STA JE RESENJE TOG APSURDA....

SAMO LJUBAV.....SAMO BOG I LJUBAV PREMA BOGU...
LJUBAV PREMA SVEMU STO JE ZIVO, JER JE ZIVOT DAR OD BOGA.
BOG JE U SVIMA NAMA OD RODJENJA, NAS JE PRATILAC I SPASITELJ, A JEDINO NAS MUKE, PROBLEMI, UMOR I GUBITAK ZDRAVLJA I RAZUMA, ODVAJA PRIVREMENO OD BOGA...

APSURD JE UPRAVO TA VEKOVNA BITKA IZMEDJU BOGA I DJAVOLA U LJUDIMA, ALI JA DUBOKO VERUJEM DA CE LJUDI JEDNOGA DANA DA UKINU SVOJ APSURD, I DA CE PREVAGNUTI DANI VEKOVNOG MIRA, U NAMA I DRUGIM LJUDIMA, NASIM KOMSIJAMA....

ZATO JE MENI KNJIZEVNOST BITNA...

BOG MI JE DAROVAO MOC DA PISEM, DA STVARAM, DAO MI JE PRIBOR I USADIO U GLAVU SAMO JEDNO - DA SE BORIM UVEK I U SVEMU ZA LJUBAV...

NAJLEPSI TRENUTAK JE EKSPLOZIJA TOG APSURDA U PARAMPARCAD KADA SE U LJUDSKOM UMU, BAR NA SEKUND, OTVORI NEKO NOVO POLJE MUDROSTI...UDJE U NAS NEKA MILINA, TOPLINA, OBNOVI NAS NOVO JUTRO, A SAMO STO SMO POMISLILI DA SMO MRTVI...ALI NISMO, JER BOG U NAMA NAS UVEK VODI NAPRED....

ZATO JA NIKADA NECU, CAK I DA ME HOCE UBITI, IZRECI DA VERUJEM U APSURD...U TRIVIJALU....U GLUPOST....U NEBRIGU I SIROMASTVO NAD LJUDSKIM UMOM...
 
Lepo rečeno, tragalački. Traganjem se i negujemo, kultivišemo. Samo, jedna mala primedba, zar ti je promakla moja rečenica o izdvojenom uvidu u stvarnost? Ili si je prihvatila kao činjenično i zauvek dato stanje? Ima načina da vidiš ko je djidjo i saznaš šta je u njegovoj glavi. Važi i obrnuto. Čak je jednostavnije no što se čini. Pa opet, koliko god jedni o drugima znali, jedne druge možemo rasteretiti samo onih krstova koje bi im mi namakli na leđa. Oni njihovi ostaju do kraja njihovog veka.
 
Da....izdvojenost ljudskog bica...
i koren zla....
smrt misli, i rasta sopstvene duse...
nemogucnost verovanja u bolje....
bacanje prasine u oci nama i drugima...
ubijanje u pojam...
religija nase ispraznosti...i klonuca...


Ne znam kako nam prolaze dani...u besmislu svakog trena...
u tezini nasih casova....
u odvajanju od drugog bica...
u plakanju i nespokoju...u tami nas i drugih...
svud je taj prokleti apsurd...
apsurd izdvojenosti..cak i nas samih od nas...

ubija u pojam...cak i ovaj cas kad ti ovo pisem...
juce o apsurdu rekoh sa odusevljenjem, a vec danas mislim da je apsurd toliko jak..
da se nece skoro, bar ni ublaziti..
da..ima neke groteske i u ove dve moje odvojene poruke...
svud je covekov nemir i strah...
gubitak i nedostatak ljubavi...
i totalno klonuce...
praznina i plac...
 
Da sam malo mlađi, verovatno bih krenuo da te tešim. Ovako moram da te pitam ŠTA RADIŠ SA SOBOM I SEBI, a da ne pitam šta radiš onima oko tebe? Kreni, već jednom Barni! Šta ćeš tu da cmizdriš nad sobom i nama. Mrdni malo, nađi izvore besmisla i prestani da se groteskno napajaš sa njih. Potraži zdravu vodu i neka te znanje, umeće i veština vode ka njoj.
 
hahahahaha :lol:

Ja sam ljudi Barni.... :lol:

Napajam se sa izvora besmisla radi radjanja smisla...
brišem rukom suze da bi shvatila radost...
pišem da bih prodisala...
tešim druge da bih se i sama utešila...
vučem druge za rukav...da bi ih pogledala..
i u očima im videla....NJIHOVU BOL...

Da..narode....JA SAM GROTESKA...
JA SAM APSURD...
PREKO ŽALOSTI KRETNJA SAM KA MUDROSTI, ISPUNJENOSTI I RADOSTI...

DA..JA SAM BARNI.... :cry:
 

Back
Top