Cuvajte se prevarantske menjacnice u ulici Balkanska br 29.

bombata

Obećava
Poruka
81
Cuvajte se prevarantske menjacnice u ulici Balkanska br 29.

Na ogromnom reklamnom panou ispred menjacnice ispisani su kursevi valuta, medjutim ispod toga manjim slovima pise da je provizija 6%. Na slikama ispod mozete da vidite primere kako uobicajeno menjacnice obracunavaju proviziju (0% za otkup), i lopovske menjacnice iz Balkanske ulice koja za svoju uslugu uzima neuobicajenih 6%.

Prema propisima Narodne Banke Srbije menjacnice same mogu da formiraju visinu provizije.
I u Narodnoj Banci kazu da se moze napisati zalba - ali da od toga nema vajde.

Problem je sto u prvi plan krupnim slovima ispisuju kurs koji je malo visi nego u ostalim menjacnicama (na primer 25.02.2004. kurs se kretao od 69,25 do 62,30 - a kod njih 69,38 ), i tim malo vecim kursom privlace zrtve a onda Vam oderu kozu sa 6% provizije.

U navedenom primeru oni su reklamirali kurs od 69,38 a realno su isplatili oko 65,22.

Neznam tacno koji - ali sam siguran da postoji zakon ili propis kojim se zabranjuje obmanjivanje kupaca navodjenjem jedne cene a i naplacivanjem po drugoj.
(Ako neko zna koji je zakon u pitanju neka postuje ovde radi preuzimanja pravnih mera protiv navedene menjacnice).

Naravno posto je njihov nacin poslovanja PREVRANTSKI, kad zrtva ukapira da je prevarena oni nece da vrate novac nazad (sto bar nije u skladu sa dobrim poslovnim obicajima - rekli bi pravnici)

Zato oprez kad prolazite Balkanskom ulicom pogotovo pored broja 29 - da vas prevaranti ne ojade.

Slike mozete videti na ovom linku

http://free.hostdepartment.com/a/atalanta/slika.html
 
Desilo mi se u Budimpesti! I to sam dobru svotu zamenio privucen povoljnim kursom. Dobio sam novac, kada sam shvatio da uzimaju proviziju i bolje pogledao tablu na kojoj sve pise (i da ne vracaju novac), njih je naravno bilo bas briga. Pa moja greska je kad sam se zaleteo k'o som, a poucen losim iskustvom od tada vise obracam paznju na sl. stvari.
Nazalost ne rade oni nista nezakonito, a uvek mogu reci u svoju odbranu da su sve istakli... Ljudi citajte sve vam lepo pise!
 
alexy:
Pogledala sam sajt, svidja mi se sto ste resili da obavestite javnost o ovome, ne da cutite. Medjutim, ukoliko je to u skladu sa zakonom (da menjacnice same mogu da odredjuju proviziju) ne shvatam cemu podnosenje tuzbe. Ipak, dobro je sto ste to `izbacili na sunce` :)

U skladu sa zakonom je samostalno odredjivanje provizije, ali nije u skladu sa zakonom obmanjivati kupce o ceni usluge!
 
Pod pretpostavkom da nije u pitanju međusobni obračun, inicijativa Vam je sasvim u redu. To jeste prevarantski, ali takva nam je i država. Postoji i nekakvo žalosno udruženje za zaštitu potrošača, ali oni jednom godišnje prekontrolišu sir i med na pijacama. Ovi uslovno rečeni prevaranti su pred zakonom čisti, dok sud ne odredi drugačije.
BTW da li sećate kada su onomad Romi prodavali na zelenom vencu banane 40 % jeftinije, a kantar im bio podešen da meri 50 % manje. Većini je to bilo smešno...
Ovde se radi o moralu i etici, a toga je u Srbiji zaista malo. Zatim da li postoje esnafska i cehovska udrženja. To su sve teška pitanja, traže mnogo ozbiljnog rada, a može i da se popije metak.
 
savest:
Anonymous:
Pa napisao si:
"Prema propisima Narodne Banke Srbije menjacnice same mogu da formiraju visinu provizije"

U cemu je onda problem? Tvoja greska je u tome sto nisi procitao sve sto je pisalo na tabli (gde pise da uzimaju 6%)... :roll:


ocigledno da se tebi nije desilo tako nesto pa te boli q. za druge.
OVDE ,CH TO RADE MALO SUPTILNIJE.NPR JA HOCU DA POSALJEM 100 CHF ONI TO ODMAH PRERACUNAJU U EVRE I MAZNU MI 4 CHF A NA KRAJU MI JOS NAPLATE USLUGU 12 CHF I PARE PUTUJU DO BEOGRADA JEDNO 20 AK DANA.
 
Luca Torreli:
Pod pretpostavkom da nije u pitanju međusobni obračun, inicijativa Vam je sasvim u redu. To jeste prevarantski, ali takva nam je i država. Postoji i nekakvo žalosno udruženje za zaštitu potrošača, ali oni jednom godišnje prekontrolišu sir i med na pijacama. Ovi uslovno rečeni prevaranti su pred zakonom čisti, dok sud ne odredi drugačije.
BTW da li sećate kada su onomad Romi prodavali na zelenom vencu banane 40 % jeftinije, a kantar im bio podešen da meri 50 % manje. Većini je to bilo smešno...
Ovde se radi o moralu i etici, a toga je u Srbiji zaista malo. Zatim da li postoje esnafska i cehovska udrženja. To su sve teška pitanja, traže mnogo ozbiljnog rada, a može i da se popije metak.

Cak i da je medjusobni obracun.
Neka krene , pa kad prvi zagine i drugi ce da se smiri....
 
U danasnjem izdanju "Vecernjih novosti" (24. avgust)
na 18. strani je izasao tekst pod nazivom "oprezno u
menjacnice" u kojem se moze videti slika bilborda doticne menjacnice koja posluje na prevarantski nacin.

Tekst je odlican - novinar je sjajno odradio posao, potpuno nepristrasno.
Uskoro ce ceo tekst biti postavljen na sajt:

http://www.menjacnica-prevara.tk/

pa ce moci da ga pogledaju i oni koji nisu dosli do novina.
 
Prevarantske agencije za izdavanje nekretnina

Povodom ove poruke na forumu serbiancafe.com (www.diskusije.com):


99999 - 11. ??????? 2004. ? 19.24 (*.cgocable.net)
cujem da je u Srbiji obicaj da (neke) agencije za promet nekretnina traze da se uclanis pre nego sto dobijes bilo kakvu informaciju o nekretnini koju hoces da kupis ili iznajmis i kad platis clanarinu, posalju te tamo a ono - vec iznajmljeno eto to je prevara, o tome pisite, a ova menjacnica je decji vrtic u poredjenju s takvima


i naseg poziva da se jave ljudi koji su "imali iskustva" sa ovakvim "agencijama"
dobili smo brojeve telefona agencija koje se lazno predstavljaju u dnevnoj stampi (Vecernje novosti, Politika) i oglasima (Halo oglasi, Krov oglasi...).

Uglavnom oglas koncipiraju kao da ga daje vlasnik stana (fizicko lice), a onda vam kazu da je clanarina simbolicnih 1500 dinara i da vam vazi do useljenja.

Da ne bi bespotrebno trosili impulse pre nego sto se javite na oglas pogledajte tabelu
sa telefonima agencija koje se lazno predstavljau.

Link: http://www.freewebs.com/menjacnica-prevara/agencije.html
 

Back
Top