istorija ili legenda

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
evo da pokusam da vam predocim neke tekstove na engleskom, ove albanske me mrzi da prevodim, a i ne bih zbog objektivnosti, o albancima i njihovoj istoriji. ako bude bilo negatavnih kritika, mislim na nezainteresovanost, prestajem. znaci par postova da ovome nije ovde mesto, bice mi dovoljno. i normalno, nastavljamo da se druzimo na drugim temama. inace bilo bi pozeljno da neko [ako ovo sazivi] po malo prevede neke detalje, mada tu mogu i ja pomoci sa mojim tarzan-inglisom.
letos sam bio na more u ovom gradu, zaista ga vredi videti, inace plaze su toliko velike da ulcinjska velika plaza je malecna za te plaze.


Durres: History

Durres, formerly Durrazzo, is one of the oldest towns in Albania. The legend says that it was founded by Epidamnos, the Illyrian King of the area, who called it by his own name and named the port area after his grandson - Dyrrah.

In 1627 - 1626 B.C. Greeks from Corfu and Cornith invaded the area and called the town Dyrrachion. In the 4th century B.C. Dyrrachion had become an independent city - state, producing metalwork, pottery, fabrics, leather and ships and its coins were circulating throughout the ancient world. The Illyrians after establishing their own state, tried to place Durres under their own dependence. In this struggle, victory favoured the state of the Taulantes.
The Illyrian King Monunes, minted coins in Durres, with his own name in them and made Durres, the centre of his own state. In 229 B.C. Durres was taken by Rome and under roman rule, the town was called Dyrrachium, which became the starting point of the Via Egnatia, linking roam with the East. The famous Roman orator, Cicero called Durres an admirable city ..., while the poet Catullus called it the tavern of the Adriatic.

After the partition of the Roman Empire, Durres remained part of the Eastern Empire, Byzantium.

During the 10th & 14th centuries, the town was captured by Bulgarians, Normans, Crusaders, Venetians, Angevins and Serbs. In 1501 it was invaded by the Turks. In 1914 - 1920 Durres became the capital of Albania. In 1915 it became the seat of Prince Velhelm Xuvid. In 1916 was temporarily occupied by Serbian forces.

On the 7th of April l939, Durres was occupied by Italians. and then the Germans, during World War Two.
 
е адеме не трљај нам нос албанском историјом сада кад се нама отима оно највредније у нашој исорији и немој да ме убеујеш да је Космет одувек ваш јер није то што сте то продали америма и осталим белосветским лопужама и олошима је нешто друго
 
и каква је то глупост да су срби окупирали било који град у албанији у првом светском рату? ало бре па ви нама једва некако дадоште да пређемо и због тога вам скидам капу али молим те немој да измишљаш па знаш ли како је изгледала српска восјка после цера, колубаре, прележаног тифуса и остављеног оружја на планинама ало бре сабере се мало!!!!!!!
 
Ademe,

Ne razumem engleski, pa, prema tome, ne razumem ni zašto se kolega ljuti.

Ajd kad neko prevede, ako hoće...

ima kolega razloge ;)
racionalnom mozgu uglavnom nerazumljive...

a adem je zaboravio jednu sitnicu

albanci u u danashnju albaniju doshli sa sicilije prilikom jednog vizantijskog gradjanskog rata
shto neznam shto izbegavaju
to je ipak chinjenica

koja, naravno, ni po chemu ne mecha situaciju danas.

mnogo labav argument "mi smo prvi doshli"
 
ima kolega razloge ;)
racionalnom mozgu uglavnom nerazumljive...

a adem je zaboravio jednu sitnicu

albanci u u danashnju albaniju doshli sa sicilije prilikom jednog vizantijskog gradjanskog rata
shto neznam shto izbegavaju
to je ipak chinjenica

koja, naravno, ni po chemu ne mecha situaciju danas.

mnogo labav argument "mi smo prvi doshli"

да ли сам ја тај колега?
 
Bgdeckoo, sve neke velike demokrate, jel da?

:)

Ademe,
Prvo idi na neki albanski forum pa ih uči o starim albanskim gradovima pa onda dođi ovde...
mislim da je to logičnije..
mnogi ne znaju da ste "samo toliko" stari :)

Zašto bi nekoga zanimao Durres (Albanija) ???

AdemKS:
letos sam bio na more u ovom gradu, zaista ga vredi videti, inace plaze su toliko velike da ulcinjska velika plaza je malecna za te plaze

ovo je za Turizam/Putovanja
 
брате моја генерација има једну узречицу кад види неког метиљавог мршавог дебила кажемо му ала си развијен ко албански туризам то говори све
 
е адеме не трљај нам нос албанском историјом сада кад се нама отима оно највредније у нашој исорији и немој да ме убеујеш да је Космет одувек ваш јер није то што сте то продали америма и осталим белосветским лопужама и олошима је нешто друго

и каква је то глупост да су срби окупирали било који град у албанији у првом светском рату? ало бре па ви нама једва некако дадоште да пређемо и због тога вам скидам капу али молим те немој да измишљаш па знаш ли како је изгледала српска восјка после цера, колубаре, прележаног тифуса и остављеног оружја на планинама ало бре сабере се мало!!!!!!!

evo da pokusam da vam predocim neke tekstove na engleskom, ove albanske me mrzi da prevodim, a i ne bih zbog objektivnosti, o albancima i njihovoj istoriji. ako bude bilo negatavnih kritika, mislim na nezainteresovanost, prestajem. znaci par postova da ovome nije ovde mesto, bice mi dovoljno. i normalno, nastavljamo da se druzimo na drugim temama. inace bilo bi pozeljno da neko [ako ovo sazivi] po malo prevede neke detalje, mada tu mogu i ja pomoci sa mojim tarzan-inglisom.
letos sam bio na more u ovom gradu, zaista ga vredi videti, inace plaze su toliko velike da ulcinjska velika plaza je malecna za te plaze.

моли бих те да ми одговориш ако ниси презаузет купањем на плажи у прелепој албанији
 
bgdeckoo:
брате моја генерација има једну узречицу кад види неког метиљавог мршавог дебила кажемо му ала си развијен ко албански туризам то говори све

ma nije to poenta.
poenta je što su mene banovali ili totalno izbacivali sa hrvatskih sajtova za prostu sličnu promociju srpske istorije ili sporta ili za savet moderatorima da nazive tema sajta ili tema foruma koje su oni sami napisali preprave jer su neozbiljni.
a kamoli da sam kao ovaj AdemKS u prethodnim postovima vređao srbe...

ali ovde sve može...
:)
kada hoćeš da vežbaš demokratiju dođi u Srbiju jer ima raznih malograđanskih "pametnjakovića" koji misle da su sva vesla popili ako se ponašaju pristojno prema provokatorima za koje i ne misle da su provokatori već "građani sveta" :)

niti on niti ona/onaj hrvatski provokator Kyo nikada nisu banovani.
:(
 
брате јел знаш да су затоврили тему овде на крстарици која се зове само слога србина спашава и на њој су биле стављене српске песме неке малецки део наше историје страшно....
 
ma glupani!
a posle im drugi kriv za sve...

vašardžije ... aljbanac ili hrvat kažu im "ej baš ste cool, civlizovani" a oni se prime pa odlepe od sreće... :)

a da vidiš na njihovim forumima situaciju.
hrvati i aljbanci, svi složni do jednog ko cigani... zatvaraju srpske naloge samo tako...
retko koje ostavljaju, one uvlakače, pa im sole "demokraciju" i puni su sebe...paceri...
 
е али што мрзим овако кад неком као сад адему објасним да лупа глупости и да ми то призна тј. да ми одговори на пост он не посеује више ту тему страшно. јел ти се десило то некад?
 
ja rekoh da necemo diskusije, znaci ako niste za "ovo" lepo kazete jedno "ne" i ja prestajem. mada se to odnosilo na forumase koji mahom postuju ovde i za koje mislim da su relativno fer, makar ja nisam naleteo na neki post koji bi potvrdio suprotno. tebe decko znam sa politike, znam da si mlad, znam i da je vreme pred tobom, i molim te ako imas da das bilo koji podatak o albancima ja bih ti bio zahvalan, i ne samo tebi,bilokome koji postavi neki podatak koji se tice albanaca i koji je kolko tolko verodostojan, ako ne molim te da odes na politiku. prihvatam tvoj glas kao "ne".
Slavic Land
Zašto bi nekoga zanimao Durres (Albanija) ???
ovo je istorija, i sa tog aspekta je durs veoma interesantan, inace to je drac na srpskom. zasto? evo jedan primer
Albania - Codex Purpureus Beratinus
Documentary heritage concerning Albania and recommended for inclusion in the Memory of the World International Register.
Albania - Codex Purpureus Beratinus

The nominated items are two very old Gospels (codices) found in Berat, Albania: “Beratinus 1”, dating from the sixth century, and “Beratinus-2” from the ninth century. Both form part of the seven “purple codices” which survive today. Two of the “purple codices” are preserved in Albania, two in Italy and one each in France, England and Greece.

“Beratinus-1” – sixth century is a Gospel handwritten in uncial majuscules. It represents one of the three or four oldest New Testament archetypes and is an important reference point for the development of biblical and liturgical literature throughout the world. “Beratinus-2” – ninth century comprises Gospel manuscripts from the standard text period. Some paragraphs are semi-uncial. In terms of style and age, it is comparable to Greek Codex 53 (Saint Petersburg). It contains the four complete Gospels.

The two Albanian codices are very important for the global community and the development of ancient biblical, liturgical and hagiographical literature. The seven “purple codices” were written one after the other over a period of 13 centuries, i.e. from the sixth to the eighteenth centuries. The two codices represent one of the most valuable treasures of the Albanian cultural heritage.
nadam se da si shvatio ovim da je ovo istorija a ne turizam.pod uslovom da znas engleski. a pokusacu kasnije da prevedem prvi post, ali kasnije, prvo da prosvrljam po krsti
 
Ademe,

Ne razumem engleski, pa, prema tome, ne razumem ni zašto se kolega ljuti.

Ajd kad neko prevede, ako hoće...

kao sto rekoh pokusacu kasnije, ali molim forumase da se manu "diskusija", ako to zele neka dodju na pf.politika, a ovde bi bilo pozeljno kao sto rekoh nesto "zvanicnije". normalno da nije bitno da li je u moju "korist" ili ne. mislim da ovde nista ne resavamo, a i nije, po meni, mesto za neciju "pobedu"
 
знам и енглески и француски и латински не брини. о вама тј. албанцима знам оно што знамо сви овде у бг-у. знате и ви исто то, нећемо сад да се поново расправљамо о косову ето једино што имам замерку јесте то што си рекао да је српска војска окупирала драч што једноставно није тачно и што си ову тему отворио баш у ово време прилично несрећно за нас србе јер се пљује по нашој историји. надам се да смо ако је било неких несугласица између нас сада решили и да те питам како се беше зваше онај ваш лик што нам је дао да пређемо преко ваше земље у првом светском рату.
 
преко ваше земље мислим на албанију, Космет никада није био ваш надам се да знаш то, ако не знаш радо ћу ти објаснити.
 
знам и енглески и француски и латински не брини. о вама тј. албанцима знам оно што знамо сви овде у бг-у. знате и ви исто то, нећемо сад да се поново расправљамо о косову ето једино што имам замерку јесте то што си рекао да је српска војска окупирала драч што једноставно није тачно и што си ову тему отворио баш у ово време прилично несрећно за нас србе јер се пљује по нашој историји. надам се да смо ако је било неких несугласица између нас сада решили и да те питам како се беше зваше онај ваш лик што нам је дао да пређемо преко ваше земље у првом светском рату.

lepo je sto znas vise jezika, mogao bi pomoci sa prevodom , ako si spreman. drago mi je sto ne zelis da se raspravljamo o kosovu, a to mi i nije bila namera. ja nisam nista rekao, samo sam dao tekst onako kako je napisan, ako ti se ne dopada, ti daj neki koji kaze drugacije, ja nema nista protiv. lose vreme? pa, za nekoga je uvek "nezgodan" trenutak, da sam ga dao kroz koju god. ko zna sta bi rekao tada, da sam ga dao pre par godina.... preko moje zemlje??? moja zemlja je kosovo, mislimo isto ili ne???? ajde budi fin,ili prevedi moja dva posta, ili daj nesto sto se tice istorije i mog naroda, ne tvoje misljnje, vec nekog "merodavnog" a ima gi raznih sto no kazu.
 
па у реду је што је твоја земља косово али није у реду ако је независно. евоо да кренемо у расправу о косову ти први изнеси један разлог због кога сматраш да оно треба да буде ван србије а ја ћу након тога зашто не треба јел може?
 
ало бре па ви нама једва некако дадоште да пређемо и због тога вам скидам капу !!
Ko je dao da se predje u Prvom svetskom ratu?
Pa vise je ljudi poginulo od napada Albanskih plemena nego od zime. U prelasku preko Albanije je poginulo 77.400 hiljada vojnika i nesto malo manje od 140.000 civila. Znaci vise od 200.000 ljudi je poginulo, naravno velikim delom zbog zime, ali i dobrim delom je pobijeno u toku konstantnih pljackaskih napada.
 
И какве везе имају данашњи Албанци са некдашњим становницима Драча, Кроје, Валоне, Скадра....
Никакве: ни лингвистичке, ни цивилизацијске ни културолошке......
Исто као и Срби са Константином Великим, Трајаном, Галеријем, Лицинијем, Виминацијумом, Сирмиумом, Сингидунумом и Наисусом.......

Мада има будала које то доводе у везу
 
In 1916 was temporarily occupied by Serbian forces.

:roll:

Eсад-паша (владар Албаније) је дозволио пролаз српској војсци преко Албаније.......
И пружио је помоћ колико је год могао, пошто није држао под контролом целу земљу и сва племена.
А све луке су углавном контролисали Италијани и остали западни савезници, тако
да нико није окупирао Драч, него је десеткована српска војска од тифуса, мларије,
глади и зиме пребачена на Крф (који су пре тога окупирали Французи) италијанским, и француским бродовима из албанских лука Валоне, Драча....
Тако да су стварно чудне конструкције у овом тексту.
 

Back
Top