Smisao u umetnosti zivota

Snezna_kraljica

Domaćin
Poruka
3.730
Sta je, prema vasem misljenju, smisao zivota? Da li svi zivimo sa jednim istim ciljem, ili ga sami postavljamo u toku zivota? Da li je on komleksan ili jednoznacan, i da li se, kao takav, moze reci-shvatiti-ostvariti u jednoj reci-smislu-delu?
Sta je, prema vama, umetnost zivota?

Ja mislim da svi ljudi zive sa jednim ciljem. Jednim velikim ciljem, koji se ne moze shvatiti, samim tim, sto smo mi u stanju da kazemo mnoge stvari, ali da, u sustini, ne razumemo njihovo znacenje. (svi znaju da se, radi postizanja uspeha u skoli, mora uciti – mnogi to i zele, i razumeju svoj cilj i nacin dolazenja do njega, ali – sta je to sto im ne da da uce i ostvare ga? – upravo to sto u sustini – NE RAZUMEJU dobro te odrednice)…
Zasto covek razume i sposoban je da definise neke stvari, ali nije u stanju da ih shvati?
A umetnost zivota je – shvatiti zivot. Osetiti ga celom dusom, celim telom. Da on prozivi kroz svaku celiju organizma i svesti. A njegova tajna se krije u – umerenosti. Umerenost je majka mudrosti. Treba odrediti tananu granicu izmedju volje i tvrdoglavosti – anorexicne devojke imaju – jaku volju. Ali, da li je to dobro za njih? Dokle treba ici sa plasticnoscu nasih postupaka, i dokle ih lisavati nasih subjektivnih osecanja i reakcija. Vredi li pokoravati se volji? Ako se ne pokoravamo njoj, da li cemo biti potpuno nekontrolisani?
Na kraju krajeva – sta je dobro, a sta lose? Dobro je ono sto smo NAUCILI da je DOBRO, a lose ono sto smo deklarisali LOSIM. Pre 2-3 meseca sam na radiju slusala emisiju u kojoj je gostovao neki psiholog, i rekao – “Treba se osloboditi od klisea i ustaljenih normi ponasanja”. Medjutim, ja mislim da nas upravo taj manirizam odrzava drustvenim bicima. Da li nas norme zivota udaljavaju od moguceg shvatanja njegovog smisla?
Da li se mudrost moze steci izolacijom od ljudi? Ili se pak stice interpolacijom u najrazlicitije krugove drustva? Da li svako ima zaseban smisao zivota, ili pak – SVI zivimo jednu, istu sudbinu?

Oprostite na opsirnosti pitanja, ali me zanima sta vi mislite.
 
Snezna_kraljica:
Sta je, prema vasem misljenju, smisao zivota? Da li svi zivimo sa jednim istim ciljem, ili ga sami postavljamo u toku zivota? Da li je on komleksan ili jednoznacan, i da li se, kao takav, moze reci-shvatiti-ostvariti u jednoj reci-smislu-delu?
Sta je, prema vama, umetnost zivota?

Ja mislim da svi ljudi zive sa jednim ciljem, radi postizanja uspeha u skoli, u sustini – NE RAZUMEJU dobro -Osetiti ga celom dusom, celim telom. Da on prozivi kroz svaku celiju organizma i svesti. A njegova tajna se krije u tvrdoglavosti – anorexicne devojke imaju – jaku volju. Ali, da li je to dobro za njih? Dokle treba ici sa LOSIM. Pre 2-3 meseca sam na radiju slusala emisiju u kojoj je gostovao neki psiholog, i rekao – “Treba se osloboditi nas Ili nas njegovog smisla?Da li se u najrazlicitije krugove drustva...

Oprostite na opsirnosti pitanja, ali me zanima sta vi mislite.

U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA SVIM STO IZJAVISTE, TE SAM POSEBNO I NAGLASIO VASE PREMUDROSTI.
MOJE ISKRENO DIVLJANJE! :idea: :wink:
 
kojote:
Snezna_kraljica:
Sta je, prema vasem misljenju, smisao zivota? Da li svi zivimo sa jednim istim ciljem, ili ga sami postavljamo u toku zivota? Da li je on komleksan ili jednoznacan, i da li se, kao takav, moze reci-shvatiti-ostvariti u jednoj reci-smislu-delu?
Sta je, prema vama, umetnost zivota?

Ja mislim da svi ljudi zive sa jednim ciljem, radi postizanja uspeha u skoli, u sustini – NE RAZUMEJU dobro -Osetiti ga celom dusom, celim telom. Da on prozivi kroz svaku celiju organizma i svesti. A njegova tajna se krije u tvrdoglavosti – anorexicne devojke imaju – jaku volju. Ali, da li je to dobro za njih? Dokle treba ici sa LOSIM. Pre 2-3 meseca sam na radiju slusala emisiju u kojoj je gostovao neki psiholog, i rekao – “Treba se osloboditi nas Ili nas njegovog smisla?Da li se u najrazlicitije krugove drustva...

Oprostite na opsirnosti pitanja, ali me zanima sta vi mislite.

U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA SVIM STO IZJAVISTE, TE SAM POSEBNO I NAGLASIO VASE PREMUDROSTI.
MOJE ISKRENO DIVLJANJE! :idea: :wink:
Nemoj da DIVLJAS na mene, molim te!
A zasto stalno izvrces moje reci? I opet i opet me pogresno citiras... i zezas me stalno, i potcenjujes... PREMUDROSTI... zasto? ja samo pokusavam da budem ozbiljna... :cry:
 
Dakle,
Bez svadje.Pitanje je postavljeno,ja cu na njega sutra odgovoriti,svi koji imaju odgovor bez da uvrede drugog,ok,oni koji nemaju....neka se suzdrze komentara.Licno mislim Kojote,citajuci tvoje postove,da bi mogo ozbiljniji odgovor da das.

PoZ
 
Pisao sam vec o tome kako ja vidim zivot.
Sta je zivot? Zivot je reka. Reka u izvoristu bude sasvim mala(deca),zatim bude plahovita,brza(neko momacko/devojacko doba),zatim ta reka udje u ravnicu.Smiri se malo,postane mirna(tad se kao zenimo/udajemo) zatim opet u neki kanjon ta reka udje.Opet brza postane(poso,obaveze,deca),pa opet u neke mirnije tokove (penzija,starost) i tako do svog uliva.Jedino sto ja licno ne znam za sebe,gde je uliv moje reke.Mozda iza prve krivine,a mozda miljama daleko.E zbog tog MOZDA ja se ne zelim dodatno opetrecivati.Svako dete ima svoje snove.Neko zeli da bude Kaubojac,lovac,naucnik,avijaticar,fudbaler,glumac.pevac....devojcice isto to plus Princeze.Normalno,pod teretom brzine zivota nam,ti decacji snovi blede.U nekim 30-tim se i gube.Srecan je covek koji zadrzi dete u sebi,jos srecniji ko ostvari decacje snove.
To je vecito pitanje;"zasto se covek rodi kad mora mreti?" valjda da bi ostavio neki trag za sobom.

Zasto se covek rodi kad mora da mre?
Ne treba se Covece to pitati
neko umire kasnije,neko pre.....

Velika je stvar shvatiti zivot i ono sto od nas zivot ocekuje.A zivot od nas ocekuje;DA GA NE TUMACIMO MNOGO NO DA GA ZIVIMO I UZIVAMO.

PoZ
 
Ali, govoreci o decackim snovima, ti govoris o tome sta ta osoba zeli da bude u OVOM svetu, svetu konvencija. To dete bi imalo neke druge snove da je rodjeno u drugim uslovima (uostalom, nemaju dete iz Afrike i dete iz Evrope iste snove i ideale) – to znaci – to su PRIVIDNI ciljevi. Koji nas udaljavaju od sustine.
Sa druge strane, ljudi su bili mnogo zainteresovaniji za pitanje svog postanja, udeo sudbine u zivotu coveka – kada? U vreme kada se nije zivelo brzo. U vreme kada je covek imao duhovne preokupacije, i kada je folosofija bila majka svih nauka. Danasnji covek je zaokupljen brigom za egzistenciju, i razmislja – racionalno, hladno i – materijalno. Da li se u materijalnom krije smisao zivota?
Mnogim ljudima je cilj da ostave iza sebe trag. Bilo u vidu dece, bilo u vidu svog dela. Vredi li ostavljati svoja dela u ovom svetu? Da li ona vrede, odnosno, da li je svet toga vredan? Samim tim sto su dela materijalna, u bilo kom svom obliku…
Tolstoj u “Krojcerovoj sonati” razmatra upravo ovo pitanje. I zakljucuje da se ljudi ne smeju pokoravati strastima, pa cak ni da se razmnozavaju, jer se razmnozavanjem udaljuju od prave svrhe svog postojanja, svakom generacijom. A da su ljudi stvoreni upravo – da bi – proziveli zivot. Dakle, mali broj odabranih ljudi, koji bi svojom inteligencijom SHVATILI tu iskonsku, rudimentnu istinu – time bi se njihov zivot zavrsio. I to nije tragicno – jer je bas SPOZNAJA cilj. A ne ostavljanje tragova, posto, kako Tolstoj kaze, ljudi i jesu stvoreni ne da bi se izdvajali, vec da bi delovali kao jedno. Zato i ljubav, bilo koja ljubav, izmedju majke i deteta, muskarca i zene, prijatelja – koncentrise svu nasu energiju ne na dobrobit covecanstva, vec na pojedinacnu ljudsku sudbinu.
Naravno, danasnji covek ce reci – “ali, pojedinac i jeste najvazniji!”. Na osnovu cega to znamo? Na osnovu – konvencija. Tako smo naucili. Tako i izgleda, na prvi pogled (iako nas zivot svojom prolaznoscu i konacnoscu opominje da nije tako). A mozda je tajna upravo u tome da uocimo i NADVLADAMO nase medjusobne razlike, zaboravimo na njih, i sjedinimo se u potrazi za sustinom?
Mozda je upravo u tome smisao svega? Mozda se upravo nasom razlicitoscu i teznjom da se osamostalimo, ostanemo svoji i posebni –otudjujemo jedni od drugih, i tako nebrojeno puta smanjujemo sansu da shvatimo sustinu – trceci za nasim sitnim snovima, zaboravili smo da sanjamo nas veliki, iskonski i jedini pravi san.
 
Snezna_kraljica:
kojote:
Snezna_kraljica:
Sta je, prema vasem misljenju, smisao zivota? Da li svi zivimo sa jednim istim ciljem, ili ga sami postavljamo u toku zivota? Da li je on komleksan ili jednoznacan, i da li se, kao takav, moze reci-shvatiti-ostvariti u jednoj reci-smislu-delu?
Sta je, prema vama, umetnost zivota?

Ja mislim da svi ljudi zive sa jednim ciljem, radi postizanja uspeha u skoli, u sustini – NE RAZUMEJU dobro -Osetiti ga celom dusom, celim telom. Da on prozivi kroz svaku celiju organizma i svesti. A njegova tajna se krije u tvrdoglavosti – anorexicne devojke imaju – jaku volju. Ali, da li je to dobro za njih? Dokle treba ici sa LOSIM. Pre 2-3 meseca sam na radiju slusala emisiju u kojoj je gostovao neki psiholog, i rekao – “Treba se osloboditi nas Ili nas njegovog smisla?Da li se u najrazlicitije krugove drustva...

Oprostite na opsirnosti pitanja, ali me zanima sta vi mislite.

U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA SVIM STO IZJAVISTE, TE SAM POSEBNO I NAGLASIO VASE PREMUDROSTI.
MOJE ISKRENO DIVLJANJE! :idea: :wink:
Nemoj da DIVLJAS na mene, molim te!
A zasto stalno izvrces moje reci? I opet i opet me pogresno citiras... i zezas me stalno, i potcenjujes... PREMUDROSTI... zasto? ja samo pokusavam da budem ozbiljna... :cry:

NI JEDNU JEDINU REC TVOJU NISAM-IZVRNUO-NITI DODAO SVOJU.Samo malo pazljivije pogledaj...jesam uklanjao delove teksta i od tvojih sopstvenih reci...pa dobro,groteska-tekst ispade jest'...ali...
-Trazis tudje misljenje a od tvojih misljenjnja se coveku prosto zavrti u glavi
-Sam naslov,toliko ja kompleksan i sve drugo inspirise u coveku vise...romantiku najmanje...
Pa eto zato sto treba prvo polemisati o:
-Smisao zivota...beskrajna zasebna... celina
-Umetnost-zivot...beskrajna zasebn... celina
-Ima li umetnost i ako ima i kakav uticaj na zivot-smisao ili ne...beskrajna zasebna tema...
i jos sijaset stvari bi prvo trebalo rasclanjivati,a onda...e onda traziti vezu (ako je ima-a ima je)i objasnjavati je.
Da bi se ozbiljno pristupilo odgovoru(ovo je stvarno gordijev cvor-sama si ga zamrsila)potrebno je u najmanju ruku koristiti dedukciju,apstakciju...
To je vec stvarno naucno-filosofska rasprava...
Zato se ja odlucih da gordijev cvor-presecem,kako je to ...pa sarmantno mi je bilo...
Mislim da se i tebi bar malo dopalo!?
p.s.NE MOZE se covek ozbiljnije(ovo je moje misljenje)odnositi-ja nisam mogao da ne uocim jos mnogo toga:
-anoreksija-nije bre to volja-BOLEST JE TO-
-na radiju si slusala(tip,marka...radija)
mora se kad hoces da te ozbiljno shvate,ozbiljnije(bebo slatka)prici,konkretni-tacni podaci...
-psiholog koga pominjes je NEKI?
-istrgnes iz konteksta recenicu -IZJAVU NEKOG-psihologa,a onda -HAOS-TI NEGIRAS PSIHOLOGA-...!?
Na kraju,trazis oprostaj za preopsirnost postavljenog PITANJA?-kontradiktornost-PA SVO VREME TRAZIS MISLJENJE?
Ja ti oprostio-nisam.BEBO SLATKA! :wink: :idea:
 
Kako iskomlikovati stvari...kao da zivot sam po sebi nije dovoljno komplikovan nego se treba opterecivati raznim tumacenjima i filozofijama.
Pravi, jedini i istiniti odgovor na ovo pitanje i ne postoji, jer svako od nas ima i vidi sopstveni smisao zivljenja...i niko nije dovoljno kompetentan da sudi o drugima i govori o tome da li je njegov smisao pravi ili nije. Svi smo mi razliciti.
Po meni je smisao zivota naci unutrasnji mir, ispunjenje, srecu...ali da bi to bilo moguce covek prvo mora da se pozabavi nekim mnogo prizemnijim stvarima, koje su neizbezne, tipa egzistencije...Covek koji razmislja sta ce da jede od danas do sutra, nema bas mnogo vremena da se posveti ispunjenju "visih ciljeva". A na zalost u takvom vremenu zivimo, govorim o ovim prostorima, ne mogu govoriti o smislu zivota u Africi iz prostog razloga jer tamo ne zivim, bile bi to samo prazne reci. Nametnut nam je takav tempo da to "nisko","materijalno" hteli to ili ne mnogima postaje smisao zivota i to nedostizan. A zivot prolazi pored, nepovratno...Srecni su oni koji uspevaju da ZIVE - ne da prezivljavaju. Onoga momenta kad budem mogla sebi da kazem da ZIVIM, kad osetim da sam zadovoljna sobom, ispunjena, moci cu da kazem da sam ispunila svoj smisao zivota, bez obzira da li se to odnosilo na decu, na karijeru, na materijalna dobra (dakle nesto sto ostaje iza mene- trag) ili na emocije i neka sopstvena duhovna dostignuca. I mozda ce to nekome zvucati povrsno, ali ja ne mogu da razmisljam o dobrobiti i svrsi postojanja covecanstva, a da pri tome prvo ne sagledam sopstvenu dobrobit, kao delica tog covecanstva. Na kraju krajeva da nije tih "sitnih snova", decijih snova i zelja, svakog pojedinacnog ne bi ni bilo nikakvog jedinstvenog, iskonskog i pravog sna.
Dakle, ZIVETI ZIVOT punim plucima to je za mene i smisao i umetnost i krajnji cilj zivljenja.
 
"Ipak nije znao sta ce jos moci da ucini da bi u to poverovao: hoce li pronaci ono, mozda nepostojece, hemijsko jedinjenje zbog kojeg je stracio citavu svoju mladost; hoce li stici da upozna sve one daleke gradove, planine i mora za kojima je oduvek ceznuo, odlazuci putovanje za neko drugo vreme i bolju priliku; hoce li u sve kracim, preostalim nocima izljubiti sve one zene koje, zatvoren u svojoj laboratoriji, nije uspeo cak ni da pozeli; hoce li moci da se uzbudi nad svim onim prizorima koji su ga ostavljali uvek ravnodusnim; hoce li umeti da u svemu onome sto celog zivota nije ni primecivao – odjednom pronadje lepotu u kojoj ce uzivati; hoce li za to kratko vreme moci da pati i bude srecan onoliko koliko je potrebno da bi poverovao da je stvarno proziveo svoj ljudski vek ?!

Dok je trazio odgovor na sva ta pitanja, citav zivot mu se – iz sopstvene smrti u koju je bio zagledan kao u tamno ogledalo – odjednom, za zastrasujucom jasnocom odrazi i poput jedva izmaknute slike, pogresnih linija i neusaglasenih boja, zaigra pred ocima, otkrivajuci mu neocekivano da je smisao ljudskog postojanja, pre svega sadrzan u ljubavi i lepoti, dakle u svemu onome cega na toj vec izbledeloj i ruznoj slici njegovog zivota nije ni bilo." Branimir Scepanovic

Ljubav i lepota... Voleti ljude, decu, prijatelje... uzivati u lepom danu, lepoj muzici, lepom stihu...
Imati lepe uspomene, lepu sadasnjost i lepe zelje za buduce dane...
Pozdrav
 
Zasto li se tinejdzeri uvek bave ovako komplikovanim dubokoumnostima mesto da uzivaju u svojoj mladosti ... znas pile mladost ce da prodje Mislim netreba ni preterivati al dok mozes idi nadi nekog pa ga voli i misli o prolecu i cvecu od ovakvih mozgarija nece nista dobro da izadje ...ja to iz najbolje namere i iskustva! :oops:
 
Krcko Orashchic:
Zasto li se tinejdzeri uvek bave ovako komplikovanim dubokoumnostima mesto da uzivaju u svojoj mladosti ... znas pile mladost ce da prodje Mislim netreba ni preterivati al dok mozes idi nadi nekog pa ga voli i misli o prolecu i cvecu od ovakvih mozgarija nece nista dobro da izadje ...ja to iz najbolje namere i iskustva! :oops:
uzivam ja u mladosti, imam osobu koju volim i koja me voli, uzivam u prirodi, ljubavi, cvecu... ali me to ne sprecava da razmisljam! :wink:
 
Disi punim plucima i zivi punim zivotom. Uzivaj sa ljudima koje volis i vremenu koje provedes sa njima. Ne zamaraj se stvarima koje ne mozes da promenis i svaki sekund iskoristi najbolje sto mozes. Ne gubi vreme na nebitne ljude i pitanja na koja ne mozes da nadjes odgovor, posveti se onima koji to zasluzuju jer ih sutra mozda vise nece biti,a ti si toliko toga jos imala da im kazes... recimo da ih volis...
 
dadap:
Disi punim plucima i zivi punim zivotom. Uzivaj sa ljudima koje volis i vremenu koje provedes sa njima. Ne zamaraj se stvarima koje ne mozes da promenis i svaki sekund iskoristi najbolje sto mozes. Ne gubi vreme na nebitne ljude i pitanja na koja ne mozes da nadjes odgovor, posveti se onima koji to zasluzuju jer ih sutra mozda vise nece biti,a ti si toliko toga jos imala da im kazes... recimo da ih volis...
dajte, ljudi, ne znaci da sam luda ako sam postavila ovo pitanje!
uzivam ja u zivotu, i osetljivija sam i detinjastija od vecine ljudi. i najvise na svetu cenim ljubav i osvit novog dana.
primetila sam, kad god postavim neko pitanje, sve se zavrsi time sto ljudi mene analiziraju... zasto je tako? ne shvatam... da li izgledam kao da sam nesrecna? zaista nisam, ja sam najsrecnija osoba na svetu! 8)
 
[/quote]
dajte, ljudi, ne znaci da sam luda ako sam postavila ovo pitanje!
uzivam ja u zivotu, i osetljivija sam i detinjastija od vecine ljudi. i najvise na svetu cenim ljubav i osvit novog dana.
primetila sam, kad god postavim neko pitanje, sve se zavrsi time sto ljudi mene analiziraju... zasto je tako? ne shvatam... da li izgledam kao da sam nesrecna? zaista nisam, ja sam najsrecnija osoba na svetu! 8)[/quote]

You're just very disturbed little girl... :)
 
kojote:
...predivna-ma preslatka kombinacija!
Pravo-ma pravcato muzicko-akademsko delo...
...i pride vajarski lepo telo...
p.s.Bebi Slatkoj
"Naucio sam...Najlaksi nacin da kao licnost rastem jeste da se okruzim ljudima koji su pametniji od mene."
:wink:
:idea:
Za to vec treba posedovati odredjen nivo MUDROSTI – da ne pomislis da pamet ljudi koji te okruzuju ugrozava tebe.
Takodje, treba imati i odredjenu dozu PAMETI – da bi znao kako da usvojis tudje iskustvo i da iz necije pameti i sam nesto naucis.
Dakle – da bi izvukao nesto korisno od ljudi koji su u nekom smislu bolji od tebe – ti moras biti inteligentan, realan i da znas da razlikujes usvajanje – u smislu prestavljanja necijeg tudjeg iskustva kao intuitivno dozivljenog, i usvajanje – u smislu podrazavanja necije licnosti na najnizem nivou. Ipak – od drugih ljudi treba uzeti najbolje i tome dati svoj pecat. Pipav je to posao…

Visi tip ljudi se okruzuje ljudima koji su od njega inteligentniji, i u takvoj sredini uspeva da nadogradi svoju licnost.
A nizi tip – okruzuje se ljudima nizim od sebe, jer mu je to jedini nacin da se izdigne u svojoj sredini – ponizavanjem ostalih.

Pozdrav za mog kojotica. Cim mene nije bio, ni on nije cesto dolazio na forum. I obrnuto…. Uzrocno-posledicno….
:wink: :idea:
 
Ceo zivot sam posravljao sebi i drugima ovo pitanje,i onda sam shvatio: konacno nikad necu shvatiti BESKONACNO!U shvatanju beskonacnosti lezi sva nasa mudrost!Onda shvatimo koliko smo mali ,nemocni, nistavni,i da to sto se desava oko nas je samo jedna obicna komedija cula!Isto tako pojam materijalnog sveta potpuno gubi znacaj u nasoj svesti,tako da na kraju ostane u nasem bicu samo jedan razlog zbog koga vredi ziveti,a to je bezuslovna i apsolutna LJUBAV u svim svojim manifestacijama!!!Ovo je izuzetno tesko pojasnjavati,zato ako zelite da vam nesto vise kazem ,obratite mi se PP,bice mi izuzetna cast!
Srdacan pozdrav.
 
jurodivi:
Ceo zivot sam posravljao sebi i drugima ovo pitanje,i onda sam shvatio: konacno nikad necu shvatiti BESKONACNO!U shvatanju beskonacnosti lezi sva nasa mudrost!Onda shvatimo koliko smo mali ,nemocni, nistavni,i da to sto se desava oko nas je samo jedna obicna komedija cula!Isto tako pojam materijalnog sveta potpuno gubi znacaj u nasoj svesti,tako da na kraju ostane u nasem bicu samo jedan razlog zbog koga vredi ziveti,a to je bezuslovna i apsolutna LJUBAV u svim svojim manifestacijama!!!Ovo je izuzetno tesko pojasnjavati,zato ako zelite da vam nesto vise kazem ,obratite mi se PP,bice mi izuzetna cast!
Srdacan pozdrav.
Kazes – materijalni svet ne postoji…. A zatim ‘Ljubav u svim manifestacijama’. Kako se ljubav manifestuje? U materijalnom svetu, zar ne? U svakom slucaju, ima veze sa materijalnim. Sve sto se IZGOVORI – isprljano je materijalnim. Sve sto se POKAZE – pokazuje se u materijalnom svetu. Dakle – resenje jeste ljubav – ali – ljubav kao misao. Ljubav kao simbol, nesputana jezickom barijerom. Ljubav kao neizgovoreo, nepokazano, cisto, nikad ostvareno. Ljubav koja nije nasla svoju formulaciju u nasem svetu. Neko osecanje koje postoji samo u visim sferama svesti.
Mozda je bolje ovako se dopisivati, da svi vide kako pricamo i da nastave da nas ignorisu. :wink:
 

Slične teme


Back
Top