Pancitopenija, coombs-ov test, IMUNOLOSKE BOLESTI

Emulsion

Početnik
Poruka
11
Pozdrav.
Hteo bih da postavim par pitanja i saznam nesto vise o stvarima koje su gore pomenute a iz razloga zato sto moja prica pocinje ovako:

Pre par nedelja odveo sam majku kod oftamologa u domu zdravlja, jer sam kao laik mogao primetiti da joj se na levom oku pojavila cataracta, vrlo izrazejna, sive boje pa sam smatrao da bi trebalo da se preduzme nesto povodom toga. Dijagnoza je potvrdjena i krecemo u resavanj pomenutog problema. Ukratko, pre bi covek docekao kataklizmu nego specijalistu odnosno hirurga, razlika je samo u par nedelja gore-dole ali suma sumarum 2 meseca je potrebno pricekati da bi se otislo na jedan obican pregled, koji uzgred moram da platim. Posle toga, kako su me vrlo ljubazno uputile sestrice srpskog zdravstva, potrebno je ugurati se na listu cekanja i odmoriti jedno 6 meseci do zakazane operacije koja ce uzgred biti obavljena starom metodom...samo jos da se improvizuje poljska bolnica i bilo bi kao u pakistanu. Posto mi strpljenje nije vrlina a i grozim se zdravstva u Srbiji odlucujem se za privatnu kliniku gde ce sve biti uradjeno u ambulantnim uslovima, za 5-8min, bez anestezija, krvarenja, savova i ostalog. Odlazim na privatnu kliniku i gde se obavlja priprema za operaciju, gde ustvari pocinju moji problemi.

Operacija je bila zakazana za subotu, 3.novembra 2007. a ja sam je odveo na kliniku 10 dana (23.oktobar 2007) ,pre toga da bi mi se vec prekosutra javio doktor i objasnio mi da postoje izvesni problemi sa krvnom slikom. Kada mi je saopstio reference umalo me slog nije strefio, a glasile su RBC(eritrociti) 2,10; WBC(leukociti) 2,20; PLT(trombociti) 48000; SE(sedimentacija) 86... Jako lose bio je njegov komentar i pod sumnjom zamene rezultata, mogucnosti greske, ljubazno me zamolio da ponovimo KKS i da vidimo sta je problem.

Odmah sutradan, 26.oktobra 2007 odvodim majku u HEXA lab, jer nisam imao ni zivce ni strpljenje da cekam po domu zdravlja.. Tamo sam trazio da se urade sve moguce analize koje mi je rekao pomenuti doktor da ponovim ali i ostale po slobodnom nahodjenju kako bih imao sto vise rezultata. Taj isti dan dobijam reference koje su daleko bolje imajuci uvid u predjasnje stanje ali i dalje nezadovoljavajuce. Izdvojicu RBC 3,79, WBC 2,6, PLT 62000, SE 76, a i visoke reference jetrinih enzima ALT 52 i AST 143. Odmah sam prosledio doktoru te rezultate nakon cega mi je objasnio da se obratimo doktoru internisti jer je evidentno da postoji neki problem. Prihvatajuci sugestiju, otvaramo majci bolovanje i krecemo u trazenje dijagnoze.

27.oktobra, javlja se svojoj doktorki koja je zaprepascena razlikom u rezultatima odmah nalozila da se rade novi rezultati, koji gle cuda nemaju veze ni sa jednim a ni drugim RBC 4,31; WBC 4,7; PLT 94000,SE 76, ALT 52 i AST 143. Tada je uradjen EKG srca i utvrdjeno je da je sve ok. Pod sumnjom trombocitopenije, dobijam uput za Zemunsku polikliniku i verovali ili ne dobijam termin kroz mesec i kusur dana, a tada mi je objasnjeno da bi verovatno dijagnoza bila SALJI DALJE. Zbunjen, sludjen, razocaran i uplasen odlucujem da je odvedem na VMA i otpocnem trku svremenom.

Na VMA dobijam izuzetnog hematologa, iznad svega vrlo ljubaznu zenu sto mi je mnogo znacilo u tim trenutcima. Odmah je uradjen pregled i pod sumnjom primarnog hematoloskog oboljenja leukemije, poslata je na analizu kostne srzi... 7 dana cekanja, 7noci zurenja u prazno i razmisljajuci o najgorem, postavljajuci pitanja kako, zasto njoj, meni...docekao sam i taj ponedeljak 12.novembar.. Reference krvi glase: WBC 3,32; RBC 3,93 PLT 68000 itd a na papiru koji mi je odredjivao sudbinu stajalo je mnogo podataka ali nisam imao snage da ih pogledam. Cekanje ispred hematologije sa sudbinom u ruci bilo je najduze u mom zivotu. Ulazim i sedam, a doktorka koja je iznad svega covek, uzdahnula je i rekla...nije nagore... Taj momenat nikada dok sam ziv necu zaboraviti. Sam sam prosao kroz pakao, jer majka nije imala pojma zasto to oni rade, caletu nisam hteo da kazem, ni ribi, ni ortacima ni drugaricama, nikome. Sam sam prosao kroz to jer ja jednostavno o tome nisam mogao da pricam. Da skratim svoja osecanja koja me ponesu ponekad, zakljucak je bio sledeci: UCINJENIM ISPITIVANJEM NISMO DOKAZALI PRIMARNO HEMATOLOSKO OBOLJENJE, NITI OBLIK MIJELODISPLASTICNOG SINDROMA NITI HEMOBLASTOZE. Hipercelularna kostna srz sa umnozenom crvenom lozom i megakariocitnom lozom ukazuje na imunoloski blok. POLIKLONO UVECANJE IMUNOGLOBULINA MOZE BITI POSLEDICA LEZIJE JETRE (CIROZA?) ILI IMUNOLOSKE BOLESTI. Uvidom u gore izneseno potrebno je uraditi sledece: A ANA, RF nefelometrijski, HBS AG, anti HCV i Coombsov test, T3, T4, TSH, TGAT, AST, ALT, GGT, ALP, LDH, C3, C4 i CH 50. Takodje nalozeno je da se uradi slika pluca i srca, i ultrazvuk trbuha.
Za 26nov zakazan je pregled sa rezultatima.. Na svakoj uputnici stoji dijagnoza pancitopenija tako da me interesuju neke pojedinosti u vezi toga a i voleo bih da cujem vase preporuke o hematolozima, kome se obratiti po vasem misljenju?
Najgore je proslo ali uvek ima ono ali...a ono sto ja mogu da vam kazem jeste da onaj ko danas nema pare nece imati ni zdravlje.. Ukratko cu vas uputiti u cenovnik...150e za pregled, 1600e za operaciju katarakte, hexalab 100e, a na vma do sada oko 500e. Onaj ko nema da plati, bice osudjen da ceka i pati u svojoj bolesti i zato sam ogorcen na ovu zemlju u kojoj izgleda nema nade za mnoge gradjane. Postavlja se pitanje zasto placamo socijalno kad nam knjizica sluzi samo da napisu broj kartona. Zalosno je sto mnogi ljudi nisu u mogucnosti da priuste sebi lecenje dostojno jednom coveku.
Sto se tice majke, nikada u zivotu dana jednog nije bila na bolovanju pa joj ovo jako tesko pada ali ona ne oseca nikakve simptome i izuzetno je vitalna sobzirom da ima 55g i da je citav svoj radni vek provela u tezim radnim uslovima.
Ako postoji neko strucan, odnosno doktor, zamolio bih ga ako procita ovo da iznese svoje misljenje koja bi dijagnoza mogla da bude, sta je pancitopenija i coombsov test?
Ja se zahvaljujem unapred svima.
 
Ukratko to je stanje koje mogu izazvati brojne bolesti,lekovi i tvoju mamu tek cekaju dalja ispitivanja.
Pancitopenija je jednostavno receno snizenje vrednosti svih vrsta krvnih celija.
Coombsov test treba da pokaze da li postoje antitela koja napadaju krvne celije.
Vrlo je lepo od tebe sto si uz mamu ali mislim da takav teret ne treba sam da nosis, podeli to sa clanovima svoje porodice.
Sto se tice preporuka,ako si vec nasao lekara sa kim ste uspostavili dobar odnos, komunikaciju, poverenje onda se drzite njega.
 
Pozdrav Dr.

E ovako, ukratko kao laik ja vec sada imam mnogo informacija o mnogim pomenutim stvarima i svim silama se trudim da sto vise udjem u srz problema iako sam po zanimanju ekonomista.

Veruj da mi je u tim trenutcima najlakse bilo da o tome ne pricam, iz vise razloga. Majka mi nikad u zivotu od nicega nije bojala a od doktora se boji vise nego djavola, jer smo imali pre par godina vrlo neprijatna iskustva sa jednom uglednom ustanovom. Nisam zeleo da je takva informacija dotuce i da to mozda izazove negativno stanje po njeno zdravlje.

Sve u svemu, ja necu dozvoliti da se ona leci van VMA, jer smatram da tamo jos uvek postoji odredjen red i disciplina zdravstvenih radnika prema pacijentima, pogotovo sto je ona civil koji licno snosi troskove lecenja.

Ime drugog doktora mi je potrbno iz sledecih razloga: Naime, ako je oni utvrde dijagnozu sto pre, ja cu preduzeti sve korake neophodne za njeno lecenje ali cu zato to i unovciti na odredjen nacin kod socijalnog! Jednostavno ja nastojim po svaku cenu da produzim njeno bolovanje sto joj po zakonu pripada, odnosno hocu da dobijem na vremenu sto duze, kako bi ona posle svega ovoga mogla prakticno da se odmori od svih ispitivanja i stresa koji je dozivela, jer napominjem da nikada u zivotu nije bila bolesna niti je odlazila kod doktora. Jednostavno svoj novac cu kompenzovati na najbolji moguci nacin.

Inace zbunjuje me taj coombsov test, jer se radi trudnicama! Doktorka je misljenja da je od velikog premora doslo i do kolabiranja, pada opsteg imuniteta organizma ili je kroz organizam protutnjala zutica koja nije ispoljila simptome! Dok cekam sve ove rezultate prosto sam zbunjen i sludjen, informisem se o raznim bolestima i oboljenjima koje bi mogle biti slicne ovoj. Najgore mi je to cekanje, dok se ne uspostavi dijagnoza.

Iskreno hvala na odgovorima i sugestijama, vrlo sam zahvalan.
 
Znas sta, moja mama je imala dioptriju -22 i pocetak katarakte, odvela sam je na privatu kliniku u BGu, ali nesto mi se tamo nije svidelo. Malo sam se raspitivala i ukapiram da i nisu bas strucni, a oko nije za igru. Dodjem do neke informacije koja me je malo iznenadila, naime veliki broj nasih ljudi se operisao u Kalugi, u Rusiji, i pritom nije neka velika razlika u ceni izmedju Kaluge i nasih privatnih klinika. Oni imaju kancelariju u Novom Sadu, gde dr Rusi pregledaju i kazu dali mogu nesto da urade ili ne. MOja mam je otisla u Kalugu, isla je cela grupa od njih 30ak. Ujutru se operisala , a uvece je igrala karte, sto je za mene nije bilo zamislivo. Nije imala ni flaster, vec je odmah progledala, zena koja je imala -22?! Tako da, bolje bi ti bilo da se malo raspitas, jer sa njom u grupi su bili ljudi koji su isli na prepravke iz privatnih klinika, cak i jedan decko sa VMA
 
Mislim da je prica o katarakti potpuno sporedna u ovom trenutku i da nikakva operacija ne dolazi u obzir. Moram jos da dodam Emulsionu: da se slazem sa doktorkom koja smatra da je moguce da je neka inaparentna zutica mogla da uzrokuje veliki pad imuniteta kao i povecanje vrednosti enzima jetre, a u skladu sa svim i jednu opstu pancitopeniju. Pancitopenije, izmedju ostalog, nisu uopste retke kod virusnih oboljenja generalno, pa se tako kod ljudi koji su zarazeni nekim virusom broj leukocita normalno spusta i do 2, a takodje i broj eritrocita. eritrociti i leukociti u vrednosti koje si napisao apsolutno nisu alarmantne, sedimentacija do 50 danas se smatra takodje nebitnom, tako da sa tog stanovista plus enzimi jetre, sve govori u prilog tome d aje mama mozda prenela neku virusemiju na nogama, mozda je nije bitno ni osetila a sve zajedno se moglo ispoljiti u vidu pancitopenije. Vazno je da se iskljuce primarna hematoloska oboljenja sto je i uradjeno punkcijom kostne srzi, sada samo treba biti strpljiv i dovrsiti ispitivanja do kraja, da se vidi o cemu se tacno radi.

Ostatak posta nebih da komentarisem, mislim da nije u redu vrsiti takvu generalizaciju zdravstva i zdravstvenih radnika na prvom mestu, ali razumem nerviranje, stres, brigu pa i gnev. Ipak, ne mogu da se ovde suzdrzim pa da ne kazem da ste ipak sustinski srecni sto zivite u Srbiji gde bar za svoje pare mozete da platite pa da uradite preglede i analize privatno. Da na primer zivite u Engleskoj (a to jako dobro znam) takodje bi ste bili na listi cekanja za specijalistu jedno 6 meseci, pa posle toga jos toliko za operacju, a ako ne biste imali zivaca da cekate, ne biste mogli kao ovde otici u privatnu laboratoriju ili kod privatnog lekara i platiti preglede koje zelite. Tako da - bez obzira sto se mora platiti - a zdravlje jeste skupo - ovde bar MOZETE da platite. Fer? Ne, nije. Ali je bolje nego da ste sedeli jos godinu dana bez izbora d abilo sta uradite sem da se nerviarte, strahujete i besnite.

Pozdrav i srecno sa mamom.
 
Pozdrav Koko,
Sto se tice operacije oka, odnosno katarakte, ja sam veoma zadovoljan tom privatnom klinikom jer su mi se tamo operisali deda (cataracta) a i prijatelj (dioptriju). Bilo kako bilo, ja sam veoma zadovoljan sa njima, bar sto se tice tretmana u toj ustanovi. Skupi su kao otrov ali to je mnogo bolje nego da je izlazem dodatnim stresovima i razlicitim misljenjima, jer iskreno jako tesko sticem poverenje u doktore iz mnogo razloga. Operaciju sada nije moguce izvrsiti tj oni su mi licno sugerisali da je najbolje da to sad stavimo u drugi plan i akcentujemo njeno opste stanje.
U svakom slucaju zahvalan sam na informacijama koje si pruzila, i vec u toku nedelje raspitacu se oko pojedinosti u vezi sa tim timom lekara.

Iskreno sam zahvalan na sugestijama.
 
Postovanje WithdrawnWater,

Zahvaljujem se na misljenju koje si izneo/la, mnogo mi znaci kada me neko upucuje u neke stvari, jer zelim da maksimalno budem u toku i upucen kako ne bih bio teletabis dok mi doktorka prica i objasnjava sta sledece treba da se radi. Hocu da kazem da pokusavam da idem u korak sa svim tim i imam smernice sta dalje.

Danas je majka isla na RTG srca i pluca i apsolutno je sve u najboljem redu, cak je napisano na uputnici: Pacijentu je nalaz uredan, od strane respiratornog sistema nema kontraindikacija za operaciju u opstoj anesteziji.
Sutra sledi i ultrazvuk trbuha pa cemo sacekati i te nalaze.

Inace WW, mene brine vise nizak nivo trombocita, samo 68000, to mi je vise za brigu imajuci u vidu da su se sve reference vratile u normalu i stabilizovale osim te. Stvarno se zahvaljujem na tvom misljenju.

A sto se tice generalizacije? Realno zivimo u teskom vremenu, kada je citav sistem posrnuo, kada je zdravlje postalo luksuz ali neka osnovna pravila, one ljudske vrednosti nam niko ne moze oduzeti. Niko nam ne moze oduzeti dostojanstvo, razum i postenje ali toga je sve manje. Znam da nije mesto, a ni vreme al hajde da povucem paralelu izmedju vaseg poziva i svog poziva. Kao sto vi imate predrasudu prema bankarima da smo lopovi, tako i mi imamo mnoge predrasude prema zdravstvu, ali mnogi su misljenja da je beli mantil nesto uzviseno, olicava cistotu, milosrdje..ali slozices se samnom da to nije uvek tako zar ne? Svuda nas ima i ovakvih, i onakvih ali poenta je da niko nije nedodirljiv. Za svaku svoju gresku i propust, ja trpim konsekvence, kritike i gubim ugled a doktori?
Okruzen sam sa mnogo prijatelja iz zdravstva, jedan je profesor medicine, drugi infektolog, majka od moje naj ortakinje je glavna sestra jedne zdravstvene kuce, par ortaka su studenti medicine, a da ne pricam koliko med.sestara poznajem. Dosta dobro sam upucen u zdravstveni sistem i vrlo, vrlo razocaran ali sta je tu je.

Sto se tice onog dela, tacno je da nije fer da je sada lecenje privilegija bogatih, ali u jedno sam siguran, pred Bogom smo jednaki i to je Bozija pravda. Zao mi je sto mnogi pate i nisu u mogucnosti da sebi priuste adekvatno lecenje. Poznato mi je kako se leci na zapadu, vrlo dobro poznajem zapad..ali poenta ako ti cekas koji imas 100eura u dzepu, cekace i onaj sa 1000eura. Ovde nema pravila a na listu se ulazi putem aukcije, ko da vise. Necu da generalizujem jer svuda postoje doktori koji su iznad svega ljudi, koji razumeju bol i patnju ali nazalost svega toga je mnogo manje.Ja sam samo hteo da iznesem svoje misljenje i moj pogled na sve to, sa ciljem da ovo edukativno deluje na nekoga ko planira da se bavi svetim pozivom. Zao mi je ako sam ovim postom zloupotrebio, mesto pisanija, samo sam hteo da izrazim svoje misljenje.

WW, ja ti se zahvaljujem na informacijama, od izuzetnog su znacaja za mene a i dugujem zahvalnost na podrsci. Pozdrav!
 
Pozdrav Dr.

E ovako, ukratko kao laik ja vec sada imam mnogo informacija o mnogim pomenutim stvarima i svim silama se trudim da sto vise udjem u srz problema iako sam po zanimanju ekonomista.

Veruj da mi je u tim trenutcima najlakse bilo da o tome ne pricam, iz vise razloga. Majka mi nikad u zivotu od nicega nije bojala a od doktora se boji vise nego djavola, jer smo imali pre par godina vrlo neprijatna iskustva sa jednom uglednom ustanovom. Nisam zeleo da je takva informacija dotuce i da to mozda izazove negativno stanje po njeno zdravlje.

Sve u svemu, ja necu dozvoliti da se ona leci van VMA, jer smatram da tamo jos uvek postoji odredjen red i disciplina zdravstvenih radnika prema pacijentima, pogotovo sto je ona civil koji licno snosi troskove lecenja.

Ime drugog doktora mi je potrbno iz sledecih razloga: Naime, ako je oni utvrde dijagnozu sto pre, ja cu preduzeti sve korake neophodne za njeno lecenje ali cu zato to i unovciti na odredjen nacin kod socijalnog! Jednostavno ja nastojim po svaku cenu da produzim njeno bolovanje sto joj po zakonu pripada, odnosno hocu da dobijem na vremenu sto duze, kako bi ona posle svega ovoga mogla prakticno da se odmori od svih ispitivanja i stresa koji je dozivela, jer napominjem da nikada u zivotu nije bila bolesna niti je odlazila kod doktora. Jednostavno svoj novac cu kompenzovati na najbolji moguci nacin.

Inace zbunjuje me taj coombsov test, jer se radi trudnicama! Doktorka je misljenja da je od velikog premora doslo i do kolabiranja, pada opsteg imuniteta organizma ili je kroz organizam protutnjala zutica koja nije ispoljila simptome! Dok cekam sve ove rezultate prosto sam zbunjen i sludjen, informisem se o raznim bolestima i oboljenjima koje bi mogle biti slicne ovoj. Najgore mi je to cekanje, dok se ne uspostavi dijagnoza.

Iskreno hvala na odgovorima i sugestijama, vrlo sam zahvalan.
Mozda te nisam dobro razumela, ali kada se postavi dijagnoza ukoliko ona bude zahtevala mirovanje, dakle bolovanje, oporavak, sa svim nalazima koje bude imala njen lekar opste medicine ce je uputiti na komisiju koja ce odrediti da li je ili nije sposobna za rad i u kom obimu.
 
Emulsion: mozda nema kontraindikacija od strane respiratornog sistema i srca za operaciju ali je nizak nivo trombocita i pancitopenija nesto zbog cega je svakako niko pri zdravoj pameti nece staviti na sto pre nego sto se utvrdi sta se desava. Tacno je da su trombociti pali - da li majka ima nekakve modrice, krvarenja iz nosa, pucanje kapilara itd? No sve to ne mora nista da znaci i moze biti u sklopu pada opste slike krvnih elemenata. Sacekajte da se zavrsi dijagnostika do kraja pa cete znati vise i biti pametniji. Svakako mozes d abudes mirniji sada kada znas da nije nikakva leukemija ili nesto tome slicno.

A sto se tice politike: ja nemam nikakve predrasude prema bankama ni bankarima i svakako ne mislim da su svi bankari i ekonomisti lopovi, a ni moji prijatelji i kolege (bar oni sa kojima se ja druzim) to ne misle, sasvim sigurno znam. I ja i oni mislimo da je na primer....Pera Peric lopov, zato sto je na primer....ukrao...prevario.,....ostetio.....tod i tog (mene, mog prijatelja, drzavu, nekoga). Sto se mene tice, ja tako mislim za svaku profesiju, pa i za tvoju pa i za moju. A razlog sto bankari i ekonomisti dolaze vise pod lupu suda zakona jeste taj sto se gradjani na propuste bankara i ekonomista vise zale; to je zato sto ce svaki prosecni Srbin pre oko da ti izvadi ako se preracunas i vratis mu 5 dinara manje nego ako mu izvadis pogresan zub! Razlog za to je upravo taj sto prosecan Srbin vise ceni svoj karburator u autu, za ciju ce popravku ili zamenu da izdvoji kolko god da mu automehanicar odsece, nego svoje zdravlje. U tom smislu, na bankara koji ga je zakinuo za pare zalice se do Strazbura ali pred bahatim ili nestrucnim doktorom koji ga tretira kao krpu za pod spustice nos do zemlje a onda ce opaliti zuc i otrov kod komsije na kafi ili na nekom forumu (ne odnosi se samo ili iskljucivo na tebe). Bogami slusam danas kako je neko prijavio nekog slepca iz Hitne pomoci koji je sa njim nevaspitano razgovarao, pozalio se korisnik pacijentovom advokatu koji je direktoru podneo transkript razgovora a direktor - suspendovao doktora sa posla. Pa da vidis kako moze. ali dok vi kao korisnici ne shvatite da ste upravo to - KORINSICI, a zdravstvo javni servis u sluzbi gradjana, pa ne pocnete da se zalite kada taj servis zakaze na ODGOVORNE pojedince imenom i prezimenom, ni stanje nece i ne moze biti bolje.

Sto se tice zapada, i onih sto ce isto da cekaju i ako imaju 100 i ako imaju 100 eura: mogu da imaju i 1000 i milion eura ili samo 1 euro ali ne mogu da odu u privatnu laboratoriju, ili da urade privatno magnet glave ili dopler krvnih sudova. Mogu da imaju i bilion. Ne moze i tacka. Socijalna pravda - kad se mre neka mreju svi, neka se ne spasi niko?? jesmo li tako isti pred Bogom? Ovde mnogi nemaju pare ali kad zagusti za zdravlje i za glavu prodace kola, ma prodace stan, pa ce da namaknu i 1000 i 10000 eura pa ce da odu i da urade privatno ono sto mora da se uradi. U Engleskoj, na primer, mozes da prodas oba bubrega ali odraditi ne mozes i tacka. Mozda je to socijalna pravda, ne znam. Po meni nije. Ni jedan zdravstveni sistem u svetu nije adekvatan (nazalost) jer nigde vise medicina i zdravstvo nisu altruizam vec komercijalna delatnost. Razlika izmedju nas i sveta je u tome sto su u svetu shvatili da je zdravlje skupo, i da je lecenje mnogo skuplje nego prevencija, pa ljudi ozbiljno vode racuna o svom zdravlju PRE nego sto se razbole: da se ne razbole. Kod nas jos uvek nije tako. Prosecni Srbin ce pusiti ko odzak, piti ko smuk, zdrati kao prase, time se podiciti, naravno nikad ne otici na kontrolu, biti puko porimitivan kada je zdravstvena kultura i higijena zdravog zivota u pitanju, a onda ce da zakuca na vrata doktora da ga o trosku drzave iz budzeta zakrpi (ovo se takodje ne odnosi na tvoju mamu, ali kad smo vec kod nje - kada je poslednji put bila na kontroli kod lekara opste prakse, ginekologa, stomatologa, laboratoriji? Kad si bio ti?). Na zalost to je nasa realnost. STo nikako ne opravdava bahat i nevcivilizovan odnos zdravstvenih radnika prema korisnicima. Ali zdravlje jeste skupo. Odnosno - zdravlje nije skupo: skupo je odsustvo zdravlja i povratak zdravlju iz bolesti. Sto pre shvatimo to - tim bolje po sve nas.
 
WW,
Priznajem da si za mnoge stvari velikim delom upravu i mogu istaci da mi se dopadaju tvoji stavovi po mnogim pitanjima, ali postoji i par stvari po kojima se nikako ne mogu sloziti sa tobom. Tacno je da ljudi ne cene zdravlje i da ce pre uzeti felnu, nego otici kod doktora, jednostavno je tako. Tacno je da ce i svaki balkanac za 5 dinara izvaditi oci bankaru, ali iz razloga sto je jasno da ce taj isti bankar trpeti konsekvence za propuste u svom radu. Klijent ce kako tako to dokazati i biti uporniji jer je pravda izvestna..pre ili kasnije. A doktori? Hm navela si primer lika koji je vodio takav razgovor i ciji su transkripti eto evidentno dokaz za krivicnu prijavu za pomenutu personu. A sta da se radi sa doktorom koji je pogresio, a mnogo ih je,svi gresimo? Kako dokazati, kada su ne dodirljivi?
Meni kad dodje klijent, ja sam nasmejan i ljubazan jer je to moj posao, moram biti takav, to je kodex, iako mi nije dan, iako imam milion problema, iako je on danas 70ti u redu. Susret sa mnogim doktorima ume da bude vrlo neprijatan, da se pretrpe veci stresovi, a zbog neinformisanosti mnogi pacijenti su u strahu i ne zele da se zameraju osobi koju su dosli moliti za pomoc. Jer koga je moliti nije ga ljutiti.. Slazem se sa tobom po mnogim pitanjima, ali objektivno 1000ljudi, 1000 cudi..

Molim te u vezi te trombocitopenije, koliko to utice na kvalitet zivota? Sutra cu znati rezultate i sa ultra zvuka. Pozdrav WW.
 
Sto se trombocitopenije tice - sve zavisi sta je uzrok i da li i kako mogu da se podignu u broju. Najzad, uvek joj se moze dati transfuzija po potrebi. Trombociti su vazni za koagulaciju krvi, da jednostavno pokusam da odgovorim na tvoje pitanje. Dakle mozes i sam da pretpostavis koliko su vazni za kvalitet zivota. Ali ja mislim da ce se te vrednbosti same povecati vremenom ako smo u pravu sto se tice ideje o nekom virusemiji koja je zadesila mamu.

A sto se tice bankara, doktora, pacijenata, klijenata i neinformisanosti...mogu samo da kazem da su svi punoletni i ako mogu da se informisu o svojim pravima i ocekivanjima od banke, mogu svakako da se informisu i o svojim pravima i ocekivanjima kod lekara. Individulana odgovornost, i individulana krivica - ja sam za to. A svako je - bio pismen ili nepismen - odgovoran za svoje zdravlje, da ga cuva, da se ponasa u skladu sa zahtevima svog tela (ali ne onim bahatim zahtevima nagona vec po zahtevima fiziologije svog tela). A ti fino u tom smislu jednom godisnje krvna slika i urin na pregled, opsta praksa kontrolno, stomatolog (ginekologa mozes da preskocis :) , no kondom je obavezan), a mama ginekologa, mamografiju, laboratoriju, stomatologa .....
 
Poz WW,
Znas kako se kaze..bez kondoma ni u crkvu ne idem:)

E sad...imam i rezultate i sa ultra zvukom i nisam bas nesto zadovoljan sa pomenutim ali sta je tu je, a oni glase:
1. Jetra lobulirane konture, grublje eho strukture, u celini uvecana, desni rezanj oko 150mm, bez fokalnih promena
2. Zucni putevi nisu prosireni
3. Zucna kesa zadebljalog zida
4. Pankreas se ne vizulizuje zbog gasova
5. Slezina lobulirane konture, grublje eho strukture, uvecan 150x56mm bez fokalnih promena
6. Oba bubrega nalaz uredan
7. Mokracna besika nalaz uredan
8. Truncus celiacus anaurizmaticno prosiren, tortuozan a. abdomena bez prosirenja

Misljenje: konsultovati vaskularnog hirurga

Molim te za pojasnjenje WW!

U ponedeljak idem na VMA ali do tada da cujem tvoje misljenje!
 
Ham, onako laicki uvecane slezina i jetra (boze razmisljam o mononukleozi, ali ne moze biti da im je to promaklo?), nista strasno bitno u nalazu, ali ova aneurizmaticna promena na celijaki (arterija celijaka je ogranak trbusne aorte) jeste za observaciju i zbog toga je salju kod vaskularnog hirurga. Abdominalna aorta nije izmenjena sto je dobro, sve u svemu UZ ne govori mnogo ali je dobro sto je uradjen i sto je otkrivena aneurizma.
 
dr:
Ne postoji alernativni metod, to se operise, ali je bitno misljenje vaskularnog hirurga, ne zahtevaju sve aneurizme operaciju, bar ne u startu.

Poz Dr,

Ja sam pre neko vece gledao na tv, da je u klinickom centru moguce uraditi takvu vrstu intervencije za 10ak min. To je tek uvedeno ali koliko sam shvatio, taj zahvat se ekstra placa tj socijalno jos uvek ne pokriva. Uzgred to se obavlja tako sto se napravi rez na preponi. Sta Znas o tome? Da li si upucena u tu metodu?
Danas sam na VMA jer ce svi rezultati izaci, pa vam pisem o tome.
Poz
 
26.22.2007. Kontrola sa trazenim nalazima:

AST 124, ALT 61, GGT 452, ALP 469, LDH 186.
Direktni indirektni Coombsov test negativni.
KBS AG negativna, anti HCV negativna, C3c 1,02, C4 0,145, oba u granicama normale.
T3 2,34, T4 138, TSH 2,79 TGAT 15,84
Antimitohondrijalna antitela 4+, ANA negativna

Ucinjena ispitivanja ukazuju na IMUNOLOSKU BOLEST JETRE, sa lako uvecanom slezinom i posledicnom bicitopenijom.
Sa hematoloske strane predlaze se samo vit.Th (vit.C 1000mg, vit.E 150mg 1x1, Beviplex 3x1)
Potrebno pacijentkinju uputiti infektologu radi odluke o daljem ispitivanju.
Zbog bolova ili temperature jedino se preporucuje Paracetamol.


Postovani doktori, zamolio bih Vas ovom prilikom za dosta detaljnije objasnjenja od onog idi javi se doktoru, itd jer me neka stvari vrlo zanimaju. Naime interesuje me kako se radi biopsija jetre? Doktorka je rekla da nije urgentno ali bi bilo pozeljno da se to uradi kako bi se otklonile bilo kakve sumnje. Inace kaze da je njeno opste stanje izuzetno i da samo treba pronaci koji problem uzrokuje tako nagli pad organizma.
 
Biopsija jetre radi se iglom za biopsiju, da se lokalna anestezija i onda se dugackom supljom iglom udje u jetru i igla izvadi a uzeti materijal daje se na histopatoloski pregled. Oko biopsije ccete se dogovoriti sa lekarom infektologom koji se bavi jetrom, odnosno sa hepatologom.

Ne znam da ti kazem nista vise od onoga sto ti je vec receno, odnosno napisano u dijagnozi. Sta je uzrokovalo ovakvo stanje jetre mora da ustanovi hepatolog infektolog, biopsija ce verovatno biti neophodna. POzdrav i srecno.
 
Pitanja nisu glupa ali ja nisam bas kompetentna kao psihijatar da ti dam na njih odgovore: to su ipak pitanja za hepatologa. Sa ono malo skromnog znanja iz oblasti kolko se jojs secam, biopsija jetre ne zahteva hospitalizaciju ali zahteva odredjene sate mirovanja nakon intervencije. Jetra ne boli posle intervencije, ali intervencija sama po sebi nije ni malo prijatna iako se daje lokalna anestezija; no srecom kratko traje i svakako je prezivljivo (a da li boli zavisi od toga kolko je osoba tolerantna na bol). Sto se regeneracije jetre tice - tu je srecna okolnost sto je jetra samoreparativni organ: njene celije se obnavljaju, sto omogucava i kad se odstrani deo jetre da ona prosto laicki receno ponovo izraste. Za detoksikaciju i reparaciju jetre cula sam da je dobra surutka, postoje i neki zvanicni lekovi koji sluze za regeneraciju jetre (njih ti mora prepisati hepatolog). Jedna zdrava dijeta, bez alkohola, masnoce, pusenja, cist vazdug, zdrav zivot, mnogo vode, smanjeni seceri - dakle svesti rad jetre na minimum i toksine koji kroz nju prolaze na minimum.
Sta izbegavati u ishrani (sem navedenog) opet je pitanje za hepatologa.

Zao mi je sto nisam od vece pomoci....Pozz.
 

Back
Top