Konferencija KP sveta u Minsku i Moskvi

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
Povodom proslave 90 - godišnjice Velike oktobarske socijalističke revolucije od 1 - 9. novembra u Minsku i Moskvi 83 komunističke partije sa svih kontinenata održale su konferenciju, uz mnogobrojne manifestacije radnog i svečanog karaktera. Sa prostora bivše SFRJ na konferenciji su učestvovali: Branko Kitanović, Generalni sekretar Nove komunističke partije Jugoslavije, članovi Sekretarijata Branko Ivanović i Roman Mulić, kao i čan Centralnog komiteta Teodor Stanković.

U prvom delu Konferencije ičestovao je i Pero Ođžaklijevski iz Makedonije. Branko Kitanović je podneo referat o značaju i poukama Velikog oktovra koji je naišao na izvanredan prijem kod učesnika. Članovi delegacije NKPJ bili su veoma aktivni u diskusijama i u svim manifestacijama koje su pratile jubilarne skupov u Belorusiji i Rusiji. Pozdravni telegram učesnicima uputio je predsednik Belorusije Аleksandar Lukašenko.

Sedmog novembra Komunistička partija Ruske Federacije organizovala je višekilometarski marš po centralnim ulicama Moskve, a potom je nekoliko stotina hiljada ljudi učestvovalo na veličanstvenom mitingu ispred spomenika Karla Marksa. Po završetku mitinga, neposredno ispred Crvenog trga, usledio je dzinovski vatromet kakav nije viđen od raspada SSSR-a Istog dana mitinzi i marševi organizovai su i u drugim gradovima Rusije. Pre podne 7. novembra Savez veterana Otadzbinskog rata organizovao je paradu na Crvenom trgu. Istog dana sve delegacije komunističkih partija položile su vence u mauzoleju B.I.Lenjina i na spomenik J.V.Staljina.

Tokom čitave minifestacije vezane za 90-godišnjicu Velikog oktobra učesnici sa svih kontinenata istakli su da su ideje i pouke Oktobarske revolucije sa protekom vremena sve aktuelnije i da one žive u srcima, mislima i delima stotine miliona ljudi u socijalističkim državama , u Latinskoj Аmerici, u komunističkim i drugim progresivnim partijama. One su neodvojive od besmrtnog dela Marksa, Engelsa, Lenjina, Staljina i drugih velikana naučnog socijalizma.

Na konferenciji je naglašeno da se idejno i akciono jedinstvo komunista sveta može graditi isključivo na bazi marksizma-lenjinizma i da se ne sme dozvoliti nikakvo zagađivanje komunističke ideologije raznim socijalidemokratskim, anarhističkim, trockističkim i drugim reformističkim penetracijama u teoriji i praksi kompartija. Zaključeno je da treba jačati sveukupnu koordinaciju između komunističkih partija, zasnovanom na proleterskom internacionalizmu. U tom smislu, neophodna je što veća saradnja međunarodnom časopisu Solinet (koji izdaje KP Grčke), preko interneta i u međunarodnom časopisu "Marksizam i savremenost", koji se štampa takođe na više jezika u Ukrajini. NKPJ je formacijski članica Solidneta, a Branko Kitanović je član redakcije časopisa "Marksizam i savremenost". Moraju se čvršće koordinirati i druge akcije Međunarodnog komunističkog pokreta.

Naredna konferencija komunističkih partija sveta održaće se u Brazilu 2008.g. U međuvremenu organizovaće se susreti kompartija planete u Moskvi, Kijevu, Аtini, Havani, Karakasu, Kalkuti, Pragu, Briselu i u drugim regionima sveta. Konferencija kompartija Balkana biće održana 2008.g. u Solunu, a potom u Beogradu. Na konferenciji u Moskvi usvojene su rezolucije o podršci Kubi (protiv blokade i permanentnog pritiska SАD), oslobodilačkoj borbi naroda Iraka, Аvganistana i Palestine, protiv izgradnje raketnog štita SАD u Poljskoj i Češkoj, o podršci Venecuele i DNR Koreji. U rezoluciji o Kosmetu, koju je podnela NKPJ, stoji da se ne sme dozvoliti stvaranje nezavisne druge albanske države na teritoriji Srbije.

Osmog novembra Branko Kitanović je održao predavanje u Institutu za filozofiju Ruske akademije nauka o situaciji u Srbiji i na celom postjugoslovenskom prostoru. Istakao je da je Nova komunistička partija, kao jedina marksističko-lenjinistička partija na prostoru bivše SFRJ izložena žestokoj informativnoj blokadi i da je raznim proceduralnim trikovima i nedemokratskom izbornom zakonu sprečena da od 2000-te godine učestvuje na parlamentarnim izborima u Srbiji. Naime, po navedenom zakonu, Partija treba da prezentira Izbornoj komisiji 10 hiljada u praksi 11000 potpisa predlagača. Potpisi se sa svim podacima daju na sudu, odnosno predlagači time izjavljuju da će glasati za komuniste. Time je prekršeno demokratsko načelo o tajnosti glasanja. Drugo, uz potpis se daju svi podaci iz lične karte, što zaposleni u državnim ustanovama, prosveti i kod privatnika može stvoriti niz problema. Treće, blizu 40 odsto građana Srbije živi u mestima gde nema sudova, čime je njihovo pravo da predlažu kandidate za poslanike faktički ukinuto. Četvrto, potpise prati plaćanje takse. I peto, u zakonu ne stoji da je sud obavezan da Partiji stavi na raspolaganje službenika za overu potpisa tokom celog predizbornog procesa. Pa u praksi ispada da sudovi "nemaju" službenika za overu potpisa za NKPJ. Sem toga, NKPJ je podvrgnuta ingormativnoj i drugim blokadama i pritiscima.

Petog dana Konferencije komunističkih partija sveta delegacija Mađarske komunističke radničke partije, na čelu sa Đulom Tirmerom, vratila se u Budimpeštu, jer je 6. novembra održano suđenje celom rukovodstvu Mađarske partije zbog navodih "zločina u vremenu komunizma". I celo rukovodstvo je osuđeno na po dve godine zatvora uslovno. Ovaj brutalan neofašistički potez mađarske vladajuće vrhuške uzazvao je gnev i revolt svih učesnika konferencije. Odlučeno je da se odmah krene u kampanju za ukidanje ove inkvizicijske presude. Predstavnici kompartija Poljske, Slovačke, Češke, Bugarske, Mađarske, Rumunije i NKPJ dogovorili su se, posle razgovora sa venecuelanskim komunistima, da krajem ove ili početkom naredne godine posete Venecuelu.

Svi članovi delegacije NKPJ odlikovai su beloruskim i ruskim odrednima Oktobarske revolucije. Radi se o kopijama pozlaćenih ordena Oktobarske revolucije koji su dodeljivani u vreme postojanja Sovjetskog saveza.

Delegacija NKPJ razgovarala je sa rukovodstvom Komunističke partije Ruske Federacije o lično sa drugom Genadijem Zjuganovom o predstojećim parlamentarnim i predsedničkim izborima u Rusiji. Obavešteni smo da, i pored žestokih pritisaka i diskriminacija kojima su podvrgnuti, ruski komunisti očekuju veoma značajan uspeg na narednim izborima.



10.11.2007.g.

ZА NKPJ BEOGRАD

Branimir Ivanović

Operativni sekretar
 
Petog dana Konferencije komunističkih partija sveta delegacija Mađarske komunističke radničke partije, na čelu sa Đulom Tirmerom, vratila se u Budimpeštu, jer je 6. novembra održano suđenje celom rukovodstvu Mađarske partije zbog navodih "zločina u vremenu komunizma".
Ово ми је улепшало дан свака част. И остале земље би требало да следе овај светли пример.
 
Ne oživljava komunizam, već levica. Izašao sam i zapravo znam o čemu pričam. Svet je ponovo probudio Gramšijeve teze, ali komunizam kakav je bio ovde i kakav ti zamišljaš je mrtav i treba da ostane takav.
A Gramsi je ko?!:-D Naravno ja znam odgovor na ovo pitanje, ali me zanima kako bi ga ti okarakterisao.

Grdno se varas ako mislis da je budjenje levice u stvari neka nova socijal-demokratska misao.Levica je sirok pojam,a to sto se narod budi znaci da je zeljan socijalne pravde.;-)
 
Narod je željan socijalne pravde a ne komunizma koji je postojao i socijalne nepravde
zajedno s njim. Još uvijek je živ u Kini a i tamo će jednom da okonča i to najkrvavije,
naravno sukladno s brojem stanovnika ne bi čudio najveći broj žrtava.

Puste zelje i maliciozne izjave, pomesane sa neznanjem jednog liberalnog demokrate.Socijalna prvada vodi ka komunizmu.Sto vise socijalne pravde i jednakosti - to znaci i vise komunizma.

Ima li vece socijalne nepravde i nejednakosti nego u kapitalizmu?! Pa naravno da nema.Prijatelju, tebi treba jedno klasno osvescenje,da ne bi lupao ovakve gluposti o "nejednakostima" u socijalizmu/komunizmu.
 
A Gramsi je ko?!:-D Naravno ja znam odgovor na ovo pitanje, ali me zanima kako bi ga ti okarakterisao.

Grdno se varas ako mislis da je budjenje levice u stvari neka nova socijal-demokratska misao.Levica je sirok pojam,a to sto se narod budi znaci da je zeljan socijalne pravde.;-)

Čitao sam studiju o Gramšijevoj teoriji hegemonije. Kad je pročitaš možda i shvatiš zašto svet nikada neće prihvatiti komunizam.
 
Puste zelje i maliciozne izjave, pomesane sa neznanjem jednog liberalnog demokrate.Socijalna prvada vodi ka komunizmu.Sto vise socijalne pravde i jednakosti - to znaci i vise komunizma.

Ima li vece socijalne nepravde i nejednakosti nego u kapitalizmu?! Pa naravno da nema.Prijatelju, tebi treba jedno klasno osvescenje,da ne bi lupao ovakve gluposti o "nejednakostima" u socijalizmu/komunizmu.
To što pišeš je komunizam u teoriji,
a u praksi on je prerastao u fašizam.
Primjer su Kina SSSR Kampučija i dr.

Najbolji primjer socijalne pravde je Švedska.
I ne znam iz čega zaključuješ da podržavam
liberalni kapitalizam. Ne podržavam ga u tom
potpuno liberalnom obliku.
 
Problem je samo u tome da li su bas ti ljudi krivi,ili neki koji su se danas infiltrirali u "demokratske" redove.8)
Кривица ових људи је индиректна. Њихова кривица је у томе што су присталице злочиначке идеологије у чије име су побијене десетине милиона људи широм света.
 
Čitao sam studiju o Gramšijevoj teoriji hegemonije. Kad je pročitaš možda i shvatiš zašto svet nikada neće prihvatiti komunizam.
Aham...ti si znaci sebi dao za pravo da se stavis u sluzbu politickog analiticara i posmatras sa kriticke distance dela Antonia Gramsija istaknutog komuniste i levicara. :roll: Ti naravno mozes to da radis,ali jedino sa pozicije obicnog gradjanina koji se interesuje za politiku u vidu sporednog zanimanja. :grin:

porin50:
To što pišeš je komunizam u teoriji,
a u praksi on je prerastao u fašizam.
Primjer su Kina SSSR Kampučija i dr.

Dosta glupiranja.Ovo prosto nije normalno dokle neki ljudi mogu da idu.:lol: Mislim da ovo ne treba ni komentarisati,a rekao bih da se i ostali forumasi slazu.

WIBU:
Rusija je demokratska zemlja!

Nije,demokratska(liberalno-demokratska),a nije ni komunisticka.Putinova partija je partija centra sa koalicionim partnerima umerene levice,nesto poput SPS-a ovde.

Pijanista:
Кривица ових људи је индиректна. Њихова кривица је у томе што су присталице злочиначке идеологије у чије име су побијене десетине милиона људи широм света.

Ma sta mi naprica...:-D Onda znaci da ces ti kada propadne ova neokolnijalna i kapitalisticka diktatura da odgovaras,jer si godinama podrzavao Ameriku i njene satelite u okviru EU.Setimo se samo svih njihovih zlocina u 20 veku.

Ne boj se,nista ne traje vecno...;-)
 
Aham...ti si znaci sebi dao za pravo da se stavis u sluzbu politickog analiticara i posmatras sa kriticke distance dela Antonia Gramsija istaknutog komuniste i levicara. :roll: Ti naravno mozes to da radis,ali jedino sa pozicije obicnog gradjanina koji se interesuje za politiku u vidu sporednog zanimanja. :grin:

A otkud tebi pretpostavka da je to moje sporedno zanimanje? Analitički posmatram i kritikujem, jer mi je to buduća struka. Ti nemaš pojma o Gramšijevim idejama, zato i napadaš mene kao ličnost, a ne moje pisanje.
Inače, moj post koji si ti citirao ti nikako ne može reći da li ja kritički gledam na Gramšija ili ne, jer je prekratak.
 
hehe sve je to lepo ali ja sam ubedjen da svaki taj "komunista" sanja da se voza u BMW-u i Mercedesu. :D :wink:

Onda ocigledno da nas ne poznajes dovoljno.

Vidis nemam nista protiv Mercedesa i BMW-a.Pitanje je samo zasto su ta kola dostupna samo jednom(obicno manjem) broju ljudi?! Skoro sam gledao na RTS-u nekog radnika iz vodovoda koji za male pare radi kao konj,a Mira Adanja Polak ga je predstavila kao genija koji je u sred emisije demonstrirao svoju inteligenciju i sposobnost.Momak je sposoban da izbroji sva slova u 5,6,7 u recenica dok ih neko izgovara,sto znaci da je fenomen i da dobro pamti.Na zalost iako je sposoban, on je po ceo dan u sahti i popravlja cevi dok neki IDIOTI voze BMW-a i Mercedes,a imaju dva grama mozga i zavren fakultet preko bubice.
Ovde se postavlja pitanje - kakvo je ovo drustvo kada gluperde upravljaju nad inteligentnima i gde je briga drzave za one koji su zasluzili da se bave umnim,a ne fizickim radom? :roll:

DeteSunca:
A otkud tebi pretpostavka da je to moje sporedno zanimanje? Analitički posmatram i kritikujem, jer mi je to buduća struka. Ti nemaš pojma o Gramšijevim idejama, zato i napadaš mene kao ličnost, a ne moje pisanje.
Inače, moj post koji si ti citirao ti nikako ne može reći da li ja kritički gledam na Gramšija ili ne, jer je prekratak.

Pa ti si napisao gore (malo bolje pogledaj) "kako si citao studiju o Gramsijevoj teoriji hegemonije" i kako ti je jasno da komunizam ne moze nikako da funkcionise.Inace napamet pricas da "ne znam nista o Gramsiju",a ovde u Beogradu i dan danas postoji ulica sa njegovim imenom koju jos niije promenila bagra.To me jako cudi,jer je za vreme Tita dobila naziv,a sada nema toliko komunista koji bi se zalagali da naziv ostane.Kada moze AVNOJ da se promeni u Dr.Zorana Djindjica,verovatno se sprema plan i da Gramsijevu preimenuju u ulicu Vojvode Djujica...:roll:
 
А ти као не знаш чији синови возе бесна кола?!

Stvarno ne znam na sta ti ciljas.Znam neke divljake iz Bosne koji se predstavljaju kao "izbeglice" i sa vatrenim oruzjem i patriotskom retorikom po Beogradu zavode strahovladu.Najcesce se vidjaju po splavovima.:lol:

Treba tim cobanima koji nisu nikave "izbeglice" vec ratni profiteri otvoreno reci - MARS IZ MOG GRADA!U stvari vec se tamane u mafijaskim obracunima,tako da cemo mi komunisti da imamo manje posla.

DeteSunca:
Momak se puno pravi lud. Nema veze. Svi smo nekad imali 13. Jebeno je ako je stariji...

Ne pravim se lud...

Evo tvog cenjenog clanka o Gramsijevoj teoriji koja uz to nije potpuna.:wink:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_hegemony

Inace drago mi je da ste vi antikomunisti zreli momci i da shvatate kako je kapitalizam u "ekspanziji"...:lol: Kada nesto drugo sutra bude aktuelno, verovatno ima da se zalazete za te novine u ekonomiji,a one vase stare teorije ima da zaboravite.:wink:
 
Pa ti si napisao gore (malo bolje pogledaj) "kako si citao studiju o Gramsijevoj teoriji hegemonije" i kako ti je jasno da komunizam ne moze nikako da funkcionise.Inace napamet pricas da "ne znam nista o Gramsiju",a ovde u Beogradu i dan danas postoji ulica sa njegovim imenom koju jos niije promenila bagra.To me jako cudi,jer je za vreme Tita dobila naziv,a sada nema toliko komunista koji bi se zalagali da naziv ostane.Kada moze AVNOJ da se promeni u Dr.Zorana Djindjica,verovatno se sprema plan i da Gramsijevu preimenuju u ulicu Vojvode Djujica...:roll:

Pa to sam i napisao. Čitao sam studiju, znači neko je kritikovao Gramšija, odnosno izlagao njegovu teoriju. U ovom konkretnom slučaju Univ. Prof. Dr Alex Demirović, istaknuti profesor opšte i političke sociologije Univerziteta u Frankfurtu. Čitaj malo kako je napisano, a ne kako bi ti hteo da pročitaš.
Kakve veze ima činjenica da u Bg-u ima ulica sa Gramšijevim nazivom sa tvojim poznavanjem istog :lol:???
Morao bi da pročitaš malo više od članka u wikipediji da bi bio komunista, a i da bi shvatio Gramšija.
Objasni mi šta je hegemonija i zašto je Gramši uopšte kreirao tu tezu i ja ti se javno izvinjavam i proglašavam te borcem za socijalnu pravdu?
 
Pa to sam i napisao. Čitao sam studiju, znači neko je kritikovao Gramšija, odnosno izlagao njegovu teoriju. U ovom konkretnom slučaju Univ. Prof. Dr Alex Demirović, istaknuti profesor opšte i političke sociologije Univerziteta u Frankfurtu. Čitaj malo kako je napisano, a ne kako bi ti hteo da pročitaš.
Kakve veze ima činjenica da u Bg-u ima ulica sa Gramšijevim nazivom sa tvojim poznavanjem istog :lol:???
Morao bi da pročitaš malo više od članka u wikipediji da bi bio komunista, a i da bi shvatio Gramšija.
Objasni mi šta je hegemonija i zašto je Gramši uopšte kreirao tu tezu i ja ti se javno izvinjavam i proglašavam te borcem za socijalnu pravdu?

Sta to mene briga da li je kritika potekla sa tvoje strane ili od uglednog Prof.Dr.Alex-a Demirovica...:roll: Covek se ocigledno ne slaze sa njegovim idejama i sta bi to mene trebalo da briga.To bi isto bilo kao kada bi ti ja napisao to da je Noam Chomski ugledni profesor sa Univerzitena Kolumbija u USA kritikovao kapitalizam(a covek je uz to levicar opredeljenju).

Mislio sam da si hteo da napises kako Gramsi nije bio komunista,pa sam zato pominjao ulicu u BG-u,koja je dobila naziv za vreme Tita i komunizma.Ali posto ti to nije bila namera,onda nema veze - zaboravi na to...8-)

Ja o Gramsiju znam najosnovnije stvari:zivotu,njegovoj analizi marksizma,kritici kapitalizma...To mi nije struka da bi ja znao detaljno da izlozim njegov rad i analiziram teoriju.Da li to znaci da sam ja manje komunista - NE!Jer kada bi ja znao detaljno da izlazem o zivotu i radu svakog levicara/desnicara/liberala mozak bi mi bio velicine lubenice,a verovatno bi bio najpametniji covek na svetu, koji bi doneo blagostanje i resenje za sve probleme.

Dakle meni kada bude bila potrebna dodatna literatura,ja cu da je nabavim.Za sada citam samo pojedine clanke da budem informisan o svemu.

koga zanima evo jos...

http://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_Gramsci

Mada vodite racuna,jer u Wikipediji znaju nekada liberalni-kapitalisti da prepravljaju levicarske clanke i vode ih kao "nerelavatne".To napominjem ljudima koji nisu ideoloski zatrovani antikomunizmom-kao doticni forumas Dete Sunca. :mrgreen:
 

Back
Top