PRVI RODJENDAN

Moj muz i ja smo npr. napravili zurku u jednom kaficu za sve prijatelje i bilo je super.
Preko dana se duvala svecica i pevala pesmica u kuci,sa najuzom rodbinom.
Nasi prijatelji su svojoj cerki napravili rodjendan u kafani.
 
a sta ste kupovali od poklona? kakva je torta bila? Zvanice pretezno deca ili odrasli? Koliko traje jedan rodjus? Sta ste imali od klope? I ako se setite jos necega pisite. Mojem je "uskoro" ( za tri meseca) prvi rodjus, pa sam ja vec pocela da razmisljam na tu temu:)
 
Ja sam prvi rodjendan svome sinu slavila dva dana. Prvi dan su bile nama drage osobe (bilo je tu i dece) a drugi dan nama drage kolege s posla (par njih). Slavili smo kod kuce (najgora varijanta) ali tako se moralo. Mi smo imali problem jer je rodjendan mome sinu 19.12. (pogodite kako se zove) a to je velika slava Sveti Nikola, pa smo morali par dana kasnije da slavimo (sto rece pokojni Dusko Radovic
"Sveti Nikola je velika slava Kada pola Beogradjana slavi a druga polovina ide u goste). Imali smo 3 torte, puno salata, rolata slanih, i bilo je secam se prasece pecenje.
 
Kada sam sinu slavila prvi rodj.,bili su samo odrasli,jer tada niko nije imao malu djecu.I to je za dijete uzas,ono i ne shvati da se nesto desava zbog njega.Pa je bio umoran,nervozan...
Ali za cerku je bilo drugacije,preko dana klinci par sati,sto je za njih male vise nego dovoljno,i mame,a uvece smo pravili za odrasle,i bilo je super.Tada klinci spavaju i nama je bilo milina za nas gros.Ali najbitnije je da se slavljenik bas tako i osjeti.Klincima sem torte i poklona nista nije bitno,opet spremi se gozba ali za uvece.:)
 
Od svih mojih prijatelja, kumova, brace i sestara, jedino mi smo bili roditelji. Tako da je prvi rodjendan obelezen ruchkom za odrasle. Mada mislim da klinci u tom uzrastu i ne kapirju bash o chemu se radi, i ne verujem da bi im bio lepshi rodjus da je bilo dece. E kad bude drugi i treci, vec znaju da se koliko toliko igraju sa drugom decom, pa pozdravljam te dechije zurkice. Samo shto nasha coka nije imala srece, ni tada, a ni sada, ona je jedino dete u porodici, pa je i te rodjendane provela sa matorcima, naravno uz tortu i brdo poklona.
 
Један дан ручак за маторце и сестре са зетовима...
Дрги дан журка за пријатеље...није било деце јер смо први у друштву добили бебу.

Првих пар година уопште, рођендани су били више прилика да се ми маторци скупимо и проведемо, а после су полако постајали све више дечије дружење.
Данас више и не зовем никога од свог друштва, само другаре деце.
 
Za prvi rodjendan napravili smo tortu, dete je bilo slinavo i bas mi nije bilo do zabave.
Decije rodjendane smatram da su za DECU a roditelji i babe su tu da ih dovedu. Znaci, ove godine, kao sto ce biti i u buduce, nema rodbine i svih koji nas znaju (koje ovom prilikom pozdravljam :)) , deca i nasi drugari tj. njihovi roditelji, da pevamo i igramo se. Nema pecenja, cevapa i krkanluka do u duboku noc, spleta narodnih igara i ogovaranja familije, sorry. Pa samo da se pojave svi oni zasluzni rodjaci koje nismo videli godinama, strine i tetke koje znaju da primete kako je lepo porasla a u zivotu nisu pitali jel nesto treba... Ish.
 
Pravili smo prvi rodjendan i krstenje zajedno. Posle crkve smo dosli u restoran, slavljenik je sacekao goste i otisao kuci. Poslala sam ga kuci zbog dima, a i malo da odmori. Oko sedam sam ga opet dovela, duvao je svecicu, slikao se sa svima i otisao na spavanje. Mi smo ostali do 4. Tortu sam narucila u Aureliu, bila je okrugla, ogromna torta, svetlo plave boje sa baloncicima i pokloncicima raznih boja, a po sredini je bila njegova slika. Torta je bila predivna. Mislim da ne bi trebala da mucis dete, nema potrebe da on bude prisutan sve vreme. Bilo je dosta dece, restoran je bio predivno okicen balonima, a deciji sto je bio sve u dizni fazonu. Kupila sam case, tanjire i stoljnjake u maxiju. Za svaku deciju stolicu bio je zakacen balon od helijuma, one figurice. A na ostalim stolicam po jedan obican balon od helijuma. Bilo je prekrasno.
 
a sta ste kupovali od poklona? kakva je torta bila? Zvanice pretezno deca ili odrasli? Koliko traje jedan rodjus? Sta ste imali od klope? I ako se setite jos necega pisite. Mojem je "uskoro" ( za tri meseca) prvi rodjus, pa sam ja vec pocela da razmisljam na tu temu:)

Mi smo proslavili prepodne u krugu porodice(ujke,tetke,bake ,deke..) gde je glavna zvezda bila presrecna.Uvece smo pravili zurku za svoje prijatelje u jednom kaficu.
Slavljenica je bila prisutna pola sata pa je morala kuci da se smiri.Verovatno je bila premorena i malo uplasena od guzve.Inace, ja nisam za kafanske varijante slavlja , niti za kucne.
Ova varijanta je bila super .Najbolja i za nju a i za roditelje(he,he)
Od klope smo imali mini rostilj,sendvice,pitice,razne salatice...
A torta je bila u obliku Jagodice Bobice(crtani junak).
Slusali su se Kolibri (naravno, ne sve vreme)
POZDRAV
 
pa podizem temu jer se pitam sta i kako...ok pocece posle podne posle kada se deca naspavaju...bice par roditelja i njihova deca slicnog godista kao moje pile...trajalo bi par sati dok se deca ne "umore"...sad mi ostaje da se odlucim za klopu...bice nesto kupovno, ali ne znam staaaaa...pa bih molila za ideje...sta ste sluzili za prvi rodjus...ostaje i torta da se kupi...i da li je dobra ideja kupiti jednu "tortu" kojom ce se dete poigrati i drugu za posluzenje...dobro baloni i malo dekoracija i za svakog gosta po kapica...mislim da cemo se sasaviti do ludila...dajte jos ideja...
 
Mi smo pravili prvi rodjendan i krstenje. Bila je takva guzva da se polovine ne secam. Matija je uglavnom bio kuci, a gosti u zajednickoj prostoriji zgrade koja je preuredjena za proslave. Sve je bilo kao na omanjoj svadbi. I pecenja i predjela, pa cak i sarmi:roll: , i tri torte koje mu je mama koka napravila;), pa sada nemoze da kaze kako mama nikad nema vremena za njega:).
Ja sam za tu priliku odstampala salvete s njegovim likom, napravila bombonjete s porukicom za prijatan rucak, vezala masnice od satena na svaki noz i viljusku i stavila ukras od tila na svaku casu:), Prostorija je bila ukrasena balonima, trakama od pak papira, zvezdicama uvijenim u alufoliju pa okacenim strunom za plafon i ukrasnim trakama, a po sredini je pisalo SRECAN RODJENDAN MATIJA odstampano svako slovo pojedinacno na A4 formatu u duginim bojama (postavicu vam sliku)

Oni koji narucuju torte od mene za prve rodjendane uglavnom naruce figuru (od koje ima nekih 25 parceta plazme torte) i prave obicnu tortu ili dobiju od rodjaka, retko kada naruce i drugu jednostavniju tortu. Mada dete tada nema pojma sta su crtani junaci, pa ni autici ni mede mu ne znace mnogo:wink:....
 
nego bre ja sam planirala za tu klopu da kupim nesto gotovo...postavim svedski sto i svako sse sluzi sam...ali ne znam sta da uzmem...kakve dzidza bidze za krku...koju kuhinju..bas sam na muci...pica je previse obicno...ako se narucuje nesto drugo onda su tu neki umaci cuda...treba nesto jednostavno a ukusno i sik i lako za jesti...neki dobri zalogajcici...ne znam pojma...
 
pa za to su ti najzahvalnije salatice,kanapei,slane torice,pitice,ako vec planiras svedski sto
to sve mozes i sama relativno brzo da napravis
apsolutni sampion za mene je torta sa paprikama,to se svima mnogo svidja :)
 
pa za to su ti najzahvalnije salatice,kanapei,slane torice,pitice,ako vec planiras svedski sto
to sve mozes i sama relativno brzo da napravis
apsolutni sampion za mene je torta sa paprikama,to se svima mnogo svidja :)

pa dajte te brzinske recepte na pp ili ovde...mislim da moze svima da posluzi....nesto sto je brzo i sto se ne pece...koje vi salatice imate ne umu...koje slane tortie, daj ttu tortu od paprika recept...mljacmljac
 
Ispohuju se pecene paprike(nije losa varijanta ni sa tikvicama) i to ti glumi koru,pa onda premazes pavlakom,pa redjas sunku,pa kackavalj (ili sta ti vec padne na pamet)pa opet paprike(tikvice) na kraju pavlaka ti glumi slag i ukrasis raznoraznim sitno seckanim povrcem,kackavaljem i sl
zatim Rolat-pravi se kora kao patispanj,samo bez secera i doda se spanac,blitva ili sl,ispece i zamota u krpe da omeksa i onda filujes (sve pomesano:mladi sir/pavlaka,pecurkice(proprzene ili dinstane),sunka,kiseli krastavcici.
Salate:piletina(belo meso) se izdinsta sa crnim lukom ,dodaju se pecurke kad se ohladi mozes pomesati sa testeninama ili povrcem za salatu i uglavnom se vezuje pavlakom ili se doda i malo majoneza
2.izdinsta se teletina,doda malo soja sosa,pred kraj se dodaju paprike i sargarepa(svezi) ali da ostanu al dente sto bi se reklo i to isto kasnije mozes mesati ili sa testeninama ili sa barenim povrcem,
3.(ako te mrzi da kuvas imas vec gotovo u teglicama)kukuruz secerac,crveni pasulj,feta sir,maslinke,kiseli krastavcic,prsuta,malo bosiljka i majcine dusice
naravno ruska salata
Ja doduse nikad ne pravim isto,sve zavisi od inspiracije ali princip je isti
Raspisah se ,nadam se da nisam smorila :)
 
Ispohuju se pecene paprike(nije losa varijanta ni sa tikvicama) i to ti glumi koru,pa onda premazes pavlakom,pa redjas sunku,pa kackavalj (ili sta ti vec padne na pamet)pa opet paprike(tikvice) na kraju pavlaka ti glumi slag i ukrasis raznoraznim sitno seckanim povrcem,kackavaljem i sl
zatim Rolat-pravi se kora kao patispanj,samo bez secera i doda se spanac,blitva ili sl,ispece i zamota u krpe da omeksa i onda filujes (sve pomesano:mladi sir/pavlaka,pecurkice(proprzene ili dinstane),sunka,kiseli krastavcici.
Salate:piletina(belo meso) se izdinsta sa crnim lukom ,dodaju se pecurke kad se ohladi mozes pomesati sa testeninama ili povrcem za salatu i uglavnom se vezuje pavlakom ili se doda i malo majoneza
2.izdinsta se teletina,doda malo soja sosa,pred kraj se dodaju paprike i sargarepa(svezi) ali da ostanu al dente sto bi se reklo i to isto kasnije mozes mesati ili sa testeninama ili sa barenim povrcem,
3.(ako te mrzi da kuvas imas vec gotovo u teglicama)kukuruz secerac,crveni pasulj,feta sir,maslinke,kiseli krastavcic,prsuta,malo bosiljka i majcine dusice
naravno ruska salata
Ja doduse nikad ne pravim isto,sve zavisi od inspiracije ali princip je isti
Raspisah se ,nadam se da nisam smorila :)

mljac mljac...nisi uopste smorila...kad te ne mrzi ti pisi jos...ove pparike su super jednostavne a i mi paprikkoljupci ima da ih otrsimo... a sta je kukuruz seceras bese jel to onaj mali kukuruz...
 
ne to je onaj (ne znam kako da ti kazem :) ) onaj standardni kukuruz,tj u zrnu,ima zamrznut a ima vec spreman za uporebu u teglici ili u konzervi a moze i taj baby kukuruz (on je blago kiselkast i lepo izgleda kad se isecka popreko (kao cvetici)
 
Pile uzi olovčicu i piši.:)
Ajvarka
200gr ajvara (dok ga ima), 150gr kačkavalja (ja stavila dimljeni), 5 jaja, 9kaš brašna, 400ml pavlake (2kom), prašak za pecivo.
Odvojiš žumanca i umutiš sa jednom pavlakom i pola ajvara. Posoliš i dodaš brašno i pp. Umutiš belanca pa dodaš i njih, kašikom da se ne razbiju. U nauljenoj tepsiji pečeš oko 30min.
Izrendaš kačkavalj, pa dodaš pavlaku i ajvar.
Kora se seče na tri dela. Mož da se ukrasi pavlakom ili ajvarom. Ja sam je i odozgo namazala filom pa pavlakom.

Isto te korice možeš da praviš sa spanaćem, jedna prazna, i jedna ajvaruša i dobiješ šarenu torticu. U tom slučaju možeš da ih filuješ krem sirom (ili vajkremom) pa šunka pa kačkavalj listići pa opet krem sir da se kora zalepi.

Fenomenalne su, jako ukusne, jako proste i vrlo praktične, lepo se seku u zalogajčiće (možeš da staviš i dve kore da ne bude mnogo visoka).

Pozdrav za tortu od pečenih paprika. Najbolja jeeeee :lol:
 
Za rodjendance manje praktično ali ukusno. Tost hleb pa filuješ kao tortu šta god imaš u kući, redjaš izmedju, krem sir, pavlaka, majonez, izmedju kačkavalj, šunka, povrće, ma bilo šta. Volim ove može a i ne mora.
 

Back
Top