Osteoporoza

Betty

Elita
Poruka
21.481
lac.gif

MOLIM vas da mi pomognete ako možete, pliz. Imam neki nalaz za koji ne mogu ni da pogodim šta bi makar otprilke značio, sem da ima neke veze (kakve) sa degeneraqcijom kostžiju tj.osteoporozom. (ja nisam lekar, daleko sam od toga)
Radi se o osobi koja ima 68,5 godina :neutral:
Pliz, ako umete da mi protumačite, jer je panika već počela, a da ne znamo šta ovo zapravo znači:
Dakle :arrow:
Na kostima krova lobanje i turskom sedlu nalaz u granicama normalnog.
Deg.promene duž cervikalne kičme.
Nalaz na torakalnoj kičmi bi govorio u prilog ankilozirajućoj spondilozi.
Izražena je lumbalna lordoza.
Suspektna osteporoza lumbalne kičme.
Izražene deg.promene.
Na kostima karlice početne deg.promene. Diskretno znaci koksartroze obostrano.
Peritrohanteritis obostrano.
Radiološki nema znakova koji bi govorili u prilog sek.depozitima.


Urađeno je na VMA, danas. Skraćenice nisu moje nego originalne.
PLIZ, šta je ovo, šta može da se učini da se proces uspori (može i sajtovi ili link ka nekoj temi koja je već tu, sve prihvatam ) ?
HVALA.
 
Ako je uradjeno na VMA pa jos ako se leci tamo, na reumatologiji, nemate razloga za zabrinutost.
Ovo je srpski da Vam najednostavnije kazem, starenje.
Jos u medicini nije nadjen lek za to.
Salu na stranu, na VMA ce dobiti vise nego adekvatnu terapiju.
Budite bez brige.
 
ma da a šta da kažem vidi ti tu reč degenerativno pa degenerativno pa koskspoks nj nj nj
ajde u dve srpke rečenice al da deluju ko bensedin i da bud istinite :P PLIIZ? PLIIZ?
 
To je to..starenje i skoro neizbezni problemi sa kicmom.
Betty, da li se radi o zenskoj osobi ? ( posto je kod zena osteoporoza mnogo cesca, pogotovu nakon menopauze )
 
da, o ženi se radi. Sad se smirila, ionako su joj to usput otkrili :neutral:
Ali, dobro, ona je veoma hrabra...
jel da joj dam onaj lek za osteoporozu onaj u zelenoj kutiji u apAteci? Jel te tablete IŠTA pomažu?
 
ih...sad...taj lek...razlicito se pakuju ali ako je onaj sto revitalizuje hrskavicu moze da pom ogne.mada...neka istrazivanja su pokazala da ugradnja kalcijuma u kosti traje do 18 godine tako da..sto se ugradilo ugradilo se..sve posle toga je manje vise beznacajno.ali ovo za hrskavicu..neki ortopedi kazu da je lazipara a neki se kunu u njega.
ja bih ga koristila u svakom slucaju.
moja mama ga je koristila...ali je ipak morala da operise kuk. :)
 
Kazu da je preparat FOSAMAX najbolji do sada, da zaista obnavlja kostanu masu...raspitajte se kod doktora, sigurno ce vam nesto reci o njemu, mozda i prepisati ; u međuvremenu progooglaj
 
Nista na svoju ruku, fosamax je ok lek ali strasno skup i ima dosta nezeljenih efekata.
To je subspecijalisticka terapija.Ne petljajte se u ono sto nije vas posao.
 
e, pa to, a ima nekih u apotekama free, oni što stoje u "izlogu" kod kase....jel to pomaže? Neki green medica ili natura medica i sl.firme...
Mislim, YL, besmisleno ja da ne-lekari sami googlaju i traže koji bi lek poklopali...,to ni lekar ne bi uradio..
thanx dr, Indigo, Amfibiji i pikaxici na ohrabrenju :P
prenela sam juče, smejala se, naravno, bilo joj drago :) Stari se, a protiv toga još nema leka, ebenti :D
 
Kod mene u familiji sve žene posle menopauze napadne osteoporoza:-( Baba recimo nije uopšte tako jako bolesna, ali samo zbog poodmaklog stadijuma osteoporoze (tu su se onda umešala raznorazna okoštavanja i sl.) skoro da ne može iz kreveta.
Evo ga jedan preventivni prirodni lek, moja mama sad to pije da bi prošla bar malo bolje od babe:
10 CELIH jednodnevnih jaja (ne smeju biti starija, najbolje od nekog poznatog) oprati i staviti u posudu. Preko njih preliti ceđeni sok od limuna (nerazblažen) toliko koliko je potrebno da ništa ne viri:wink: sve to prekriti gazom i ostaviti da odstoji oko nedelju dana, dok se većina ljuski ne istopi.
Procediti kroz gazu što više; izmešati sa pola litre neke jake rakije i pola kile meda.
Držati u frižideru i svaki dan piti po jedan deci.
Eto, u svakom slučaju - ne može da škodi:smile:
Inače, taj recept je mami dala bakina doktorica, jer je rekla da se dešava da kalcijum iz tableta samo 'prođe' kroz organizam, odnosno da se uopšte ne apsorbuje, a ovaj prirodni će sigurno pomoći.
 
E a sta mislite o magnetnom nakitu, da li je to placebo efekat ili stvarno ima nesto? Moja prijateljica se kune u njega. Hrskavice su joj vec bile nacete, cak je primala neke koktele direktno u prste (brrr) i opet se budila sa iskrivljenim i ukocenim prstima. A onda se okitila i progledala. Ja sam dobila jednu, kao za poboljsanje opsteg stanja, jer nisam imala nista izrazeno i i dalje ne vidim neku razliku.
 
mackica ns:
Kod mene u familiji sve žene posle menopauze napadne osteoporoza:-( Baba recimo nije uopšte tako jako bolesna, ali samo zbog poodmaklog stadijuma osteoporoze (tu su se onda umešala raznorazna okoštavanja i sl.) skoro da ne može iz kreveta.
Evo ga jedan preventivni prirodni lek, moja mama sad to pije da bi prošla bar malo bolje od babe:
10 CELIH jednodnevnih jaja (ne smeju biti starija, najbolje od nekog poznatog) oprati i staviti u posudu. Preko njih preliti ceđeni sok od limuna (nerazblažen) toliko koliko je potrebno da ništa ne viri:wink: sve to prekriti gazom i ostaviti da odstoji oko nedelju dana, dok se većina ljuski ne istopi.
Procediti kroz gazu što više; izmešati sa pola litre neke jake rakije i pola kile meda.
Držati u frižideru i svaki dan piti po jedan deci.
Eto, u svakom slučaju - ne može da škodi:smile:
Inače, taj recept je mami dala bakina doktorica, jer je rekla da se dešava da kalcijum iz tableta samo 'prođe' kroz organizam, odnosno da se uopšte ne apsorbuje, a ovaj prirodni će sigurno pomoći.


vid to :shock:
pa jel ukusno? :P
sigurna sam sintetski vitamini & minerali ne šljakaju...to ti lekari kažu u poverenju, MOLE da im ne staviš u usta, da se ne zamere kolegama :?
aaa...ma voli moja svekrva rakiju (popila je ceo jeger sama - za 2 nedelje :P ) , baš ću da joj dam recepAt, danke maco :D

a taj magnetni nakit...aaarrrgg...ja sve mislim to je neka mamipara, i ubeđujem je zdravorazumski ...ima nešto na telešopu, neki magnetni - nešto, zaboravih, htela da kupi pa sam joj savetovala da vidi da li neko NJOJ POZNAT to koristi, pa nek joj iskreno kaže jel radi ili ne...(mislila sam, nemoguće da neko to koristi!).
Kako su ljudi lakoverni! Morala sam da joj dam primer dr. Jorge i kupovine "sertifikata" za" zdravu vodu" iz bgd česme ispod Avale :lol: SVE bre veruje što vidi na tv, a snajka joj radi u Oglasnom :shock:
Pa gde to ima, zna ja kako to ide...8)

Sve u svemu, našla je neku prijateljicu koja ima to i pozajmiće joj , da proba i vidi sama :)

A ondaK mislim, pa možda je i u meni problem: ja verujem samo u pomorandže i kafu :D (pritisak tj. glavobolja & imunitet, što kaže ministar Milosavljević "vakcine protiv gripa neće biti, navalite na narandže :) )
 
ovo sa jajima je samo zbog kalcijuma koji se nalazi u ljuski jajeta.ja znam jedan drugi nacin pripremanja jaja za takvu upotrebu ( mada sam u prethodnom postu navela za istrazivanja koja kazu da se Ca uradjuje u kosti samo do 18 godine)...jaja se slome ali se sa ljuske odstrani ona fina belicasta kozica tako da ne mogu da se ukvare...koristi se samo ta oljustena ljuska koja se samelje u vidu brasna i tako koristi ( ne znam tacno kako ali verovatno moze da se dodaje nekom napitku ili jelu).

sto se tice Ca velika kolicina se nalazi u ribljim pljeskavicama i cevapima jer se za njihovu pripremu ribe melju cele,sa kostima.

ALI !!! Ca nije beshtetan ! pojacano uzimanje pojacava i stvaranje peska u bubrezima ( Ca oxalata) tako da...ukoliko boluje i od toga,a to je uobicajeno kod starijih ljudi,ja bih preporucila oprez.
 
dr:
Nista na svoju ruku, fosamax je ok lek ali strasno skup i ima dosta nezeljenih efekata.
To je subspecijalisticka terapija.Ne petljajte se u ono sto nije vas posao.

Aman draga dr! Naravno, nista na svoju ruku...ne pada mi na pamet da se "petljam", pa da sam i najveci subspecijalista ne bih ovako preko interneta...pa niko valjda ne uzima zdravo za gotovo sve ovo , ko god pisao...Predlozih da prosurfa u medjuvremenu... dok joj ne kaze dr iz RL , na googleu i sl. ima vise informacija nego ovdje...i sama cesto preporucujes razne "zdravstvene" linkove ( sto je OK ), pretpostavljam iz istih razloga kao ja sad - informacije a ne na-svoju-ruku lecenja radi .
Pozdrav
 
Betty:
lac.gif

MOLIM vas da mi pomognete ako možete, pliz.
PLIZ, šta je ovo, šta može da se učini da se proces uspori (može i sajtovi ili link ka nekoj temi koja je već tu, sve prihvatam ) ?
HVALA.

Draga Betty, trazila si sajt...ono napisah jer padoh na emotivne PLIZOVE... :) ...upravo mi je sve to aktuelno kao i tebi, i tebi dragom bicu... za doticni preparat saznah od dr specijaliste iz RL .
Predlozih ti surfanje cisto radi informacije, dok ti ne kazu dr iz RL...ne, daleko bilo, da "kao ne-lekar trazis lek koji ces sama poklopati" :o
BTW, slicnu dijagnozu mogu imati i mnogo mladje zene...
Javi sta su preporucili, pliz ( cisto informativno...).
Puno srece!
 
ma da mislila sam ono što je bezbedno za korišćenje, na koji način čovek ne-lekar može da pomogne onom koji ima osteoporozu...a ti kažeš proguglaj malo :) I NISI dala sajt, nego ime leka :) Mislim....gde bih ja filolog stigla s guglanjem, jbt, pa ja se ne razumem u lekove, a i da možeš tako da ih "biraš" ne bi postojali lekari......samo znanje engleskog i internet, pa snađeš se sam, kako ti se zalomi već ....:lol: M? Jesam u pravu? :D



Moja svekrva je bila na pregledu, došla u panici i donela TO sa oks- koks- degenerativnim- bla- bla čudnim rečima i - us.rala se. Sad više nije u panici jerbo je to - starenje as itself....btw. lekari NIŠTA povodom toga nisu rekli, tek je tu i tamo bole zglobovi (ima reumu), ali oni prešli preko toga, ni A ni B, nikakav lek nisu predložili ...e ZATO ja dođoh ovde da pitam ša je to koji q i može li običan čovek da pomogne tj. šljaka li to iz apAteke :lol:
O čudna mi čuda :P Da nisam mlađana JA možda ta, ma da ....:lol:
Ako nešto ubuduće kažu ipak na tu temu, postovaću, naravno 8)



daaaa...Amfo, mislim da joj bubrezi ove godine zaista nisu bili kako treba....e, jbg....e, izeš starost :x
 
Vragolasta Amfibija:
ALI !!! Ca nije beshtetan ! pojacano uzimanje pojacava i stvaranje peska u bubrezima ( Ca oxalata) tako da...ukoliko boluje i od toga,a to je uobicajeno kod starijih ljudi,ja bih preporucila oprez.
Apsolutno si u pravu. Potpuno sam zaboravila na to. Moja baba, koju sam spominjala, je kad je bila relativno mlada imala kamenje u bubregu i ZABRANILI su joj unos bilo kakvog kalcijuma. I eto dokle je došla. Zato o svemu treba voditi računa. Sve je to u našim telima uzročno-posledično. I najgore je kad lekar leči samo svoju bolest, a ne razmišlja koju drugu može da proizvede.
 
U principu uvodjenje Ca i svih drugih preparata u cilju zaustavljanja procesa osteoporoze, kosti se ne mogu ponovo izgraditi, da se ne lazemo je strogo indikovana terapija.
To sto nas narod voli da pije sumece tablete svakojake pa i Ca, misleci da se leci, to je prica za neku drugu temu.
 

Back
Top