Osteoporoza

ma ispade da je sve ok
btw. u Hrvatskoj j emnogo toga više moguće nego ovde (npr. sasvim je normalno d ane idešđ pod nož nego da et operišu laserom ), ali moja teta kaže da su tamo mnogo češće pored dijagnoze, pajz sad, na latinskom ova fraza "primereno godinama"
- odnosno - starenje. Ako to ima pored dijagnoze, kaže nema nade baš da će da se potrude oko tebe :?
 
d-mol:
E a sta mislite o magnetnom nakitu, da li je to placebo efekat ili stvarno ima nesto? Moja prijateljica se kune u njega. Hrskavice su joj vec bile nacete, cak je primala neke koktele direktno u prste (brrr) i opet se budila sa iskrivljenim i ukocenim prstima. A onda se okitila i progledala. Ja sam dobila jednu, kao za poboljsanje opsteg stanja, jer nisam imala nista izrazeno i i dalje ne vidim neku razliku.

meni je kolega koji se time bavi naisao bas kad me je boleo zglob desne sake; nista za dijagnostikovanje, uporan bol koji me je do tog dana drzao danima.
on mi je dao jednu narukvicu - to je bilo oko podne, mene je do uvece bas lepo popustilo, a do ujutru - kao nova.
moja kewa ima reumatski artritis od mladosti, prsti ruku su joj sada kao iz udzbenika.... nema neke vece probleme ni bolove, periodicno joj oteknu prsti, pa se kasnije, na terapiju smire... nedavno joj je moja cerka dala da nosi jedan magnetni prsten - desilo se da oteknu zglobovi te ruke, ali ne i taj prst. probe radi, premestila ga je na sledeci, i taj se "izduvao" za dan-dva....
imam utisak da to nekako vise deluje kod konkretnih nekih bolova i problema, mozda gresim.... a mozda je i placebo :), nemam pojma.
P.S. ja mislim na... mislim da se zove energetix nakit, neki za zabicom :).
 
Betty
ja znam za neki, i ne može tek tako da se kupi jer prodaja ide preko mereže, mlm i te fore...
raspitaj se kod koleginica sigurno neka poznaje nekoga ko radi s tim.
 
Puno se prica o ovoj bolesti...Ranije se smatralo bolescu starih ljudi, ali u poslednje vreme se, pokazuje, da smanjena telesna tezina, neadekvatna ishrana, genetski faktori uticu na pojavu ove bolesti..
 
Jos nije izmisljen lek koji leci osteoporozu, i gradi novu kost.
Jedino sto se moze uciniti je da se taj proces uspori.
A lekovi se ne ordiniraju i ne uvode tek tako, potrebna je ozbiljna dijagnostika i pregled reumatologa.
 
Da,i prima se u bolnickim uslovima.
Moze se naci u privatnim apotekama, bolje snadbevenim.
Samo da znate nije ni malo jeftin, oko 15000 din su 2 ampule.
Prima se sad jedna pa za 3 meseca druga ( ako sam dobro zapamtila).
 
Nije, Kalcijum iz mleka je neupotrebljiv odraslim ljudskim jedinkama (prakticno 90% neupotrebljiv). Ali postoje druge namirnice bogate kalcijumom koji moze biti bolje iskoristljiv. No osteoporoza je stanje koje ce se kod nekoga javiti a kod nekoga ne, sto ne mora uopste biti vezano za kolicinu unetog kalcijuma ishranom kod onih kod kojih se javi.
 
Nije, Kalcijum iz mleka je neupotrebljiv odraslim ljudskim jedinkama (prakticno 90% neupotrebljiv). Ali postoje druge namirnice bogate kalcijumom koji moze biti bolje iskoristljiv. No osteoporoza je stanje koje ce se kod nekoga javiti a kod nekoga ne, sto ne mora uopste biti vezano za kolicinu unetog kalcijuma ishranom kod onih kod kojih se javi.

:shock: :shock: :shock:
Sad cu da se zabrinem, stvarno... Moje pitanje koje sledi je off topic, al' jbg. Na koji nacin onda da unosim kalcijum u trudnoci??? U mamavitu/prenatalu i sl. ima samo po 200mg po tableti (a ja ih i ne pijem svaki dan), znam da je to zato sto kalcijum i magnezijum smanjuju resorpciju gvozdja, te stoga pomenute minerale treba uzimati posebno, ali ja bas i ne bih da se kljukam suplementima, nego ono - mleko, mlecni proizvodi, riba itd.
 
:shock: :shock: :shock:
Sad cu da se zabrinem, stvarno... Moje pitanje koje sledi je off topic, al' jbg. Na koji nacin onda da unosim kalcijum u trudnoci??? U mamavitu/prenatalu i sl. ima samo po 200mg po tableti (a ja ih i ne pijem svaki dan), znam da je to zato sto kalcijum i magnezijum smanjuju resorpciju gvozdja, te stoga pomenute minerale treba uzimati posebno, ali ja bas i ne bih da se kljukam suplementima, nego ono - mleko, mlecni proizvodi, riba itd.

Pa i sama kazes, eto riba na primer. Pa razliciti kostunjavi plodovi (pronadji malo na Googlu u kojim namernbicama sem mleka se nalazi kalcijum)
 
Moja majka se leci i to vrlo uspesno rekla bih.
Naravno da ima veze da li ste unosili dovoljne kolicine kalcijuma u svom zivotu. Preventivno se moze delovati jedino na taj nacin, da se ne zanemari redovan unos kalcijuma.
Menopauza je najcesce ta dob kada se javlja bolest. Moja majka je otisla na pregled kada je ostetila bolove u predelu kukova, zatrazila je da se izvrsi osteodenzometrija (mislim da se tako zove tehnika). Rezultati su bili zabrinjavajuci, 36% poroznije kosti, duboka osteoporoza. Mama je dobila terapiju, koja je odlicna, verovatno i najbolja u nas. Nakon godinu i po do dve godine, njena doktorka se odusevila nalazom, jer joj se osteop. smanjila na 17%, sto su granicne vrednosti. Dok nije otkrila svoju boljku, smanjila se sest, sedam cm.
Preporuceno je da dva puta nedeljno pojede konzervu sardine, koje sadrzi oko 500mg kalcijuma, oko 20g badema, i da se pije mleko u medjuobroku (najmanje dva sata po zavrsetku jela i dva tri sata pre pocetka jela).
Jos jedna bitna stvar su vezbe. Institut za reumatologiju organizuje spec.vezbe za ovu problematiku na koje imate pravo kao zdrav. osiguranik dva puta godisnje. Naravno, vezbice se zapamte i rade se svaki dan u kucnim uslovima, nisu teske.

Kada se citala o predispoziciji za osteoporozu, nasla sam faktore rizika, a to su: *******, kasni ulazak u menopauzu, mrsavost, slab unos kalcijuma kroz zivot...itd.

Nadam se da sam pomogla informacijama. Obzirom na predispoziciju, vodim racuna da jedem plavu ribu, grickam badem, pijem jogurt i po koji sumeci vitamin, takodje, bitno je da ste leti makar pola sata dnevno na indirektnoj dnevnoj svetlosti. Zimsko sunce takodje treba uvek koristiti da bi se D vit sintetisao.

Toliko, pozdrav
Nadja
 
Jedan poznanik me zamolio pre par dana da pogledam sta ima na netu o nekom novom leku za osteoporozu, kaze da su ga prepisali njegovoj majci ali da je on cuo da je neka zena posle prve popijene tablete a pije se valjda samo 1 nedeljno zavrsila u hitnoj a i uplasio se kad je procitao nezeljene pojave...i tako odem ja na vise stranih foruma i necete verovati ali nisam nasla nikoga ko je to koristio a da taj lek nije nazvao otrovom koji ih je prikovao za invalidska kolica, savetovao ljude da ga ne piju ili ispsovao farmaceutsku kucu koja ga proizvodi... lekari bas i ne komentarisu mada neki pacijenti kazu da njihovi lekari nisu ni hteli da im ga prepisu...ljudi su stvarno bili besni kazu da su trpeli strasne bolove koji ne prestaju i posle prestanka uzimanja leka, da su gubili posao...a nije bilo nikakvog poboljsanja...e sad ja imam problem - majka mog druga je pocela da uzima taj lek a ja ne bih da budem donosilac losih vesti...mozda nisam bila temeljna u "istrazivanju" ali mi se smucilo da citam sve te tuzne ispovesti a dosta sam ih procitala - ima li ovde neko iskustva sa tim novim lekom i sta kazu doktori
 
Moja majka, napisala sam, lekar je po profesiji,u penziji, konzumira ......duze od 4 godine. Lek joj je mnogo pomogao sto se pokazalo na DEXA. Kada je mama procitala nezeljene efekte, takodje se uplasila. Pise da je kontraindikovan sa ulceracijama na zelucu i dvanaestopalacnom crevu (cir), gastritis, kolitis, uglavnom tegobe digestivnog trakta. Mama je imala 2 cira (uzrocnik je bio helikobakter pilori) pre 6 god. i uznemirio ju je taj podatak. Medjutim, nikad nije osetila nikakve tegobe. Mi smo lek prvih 6 meseci kupovali ovde, a kasnije smo ih dobaljali iz Kanade, gde se i prave koliko mi je poznato. Poslednjih godina joj salju .......od koga ponekad oseca mucninu taj dan kada ga popije), ali taj dan pazi na ishranu, pije cajeve i ne dozvoljava razvoj tegoba. Lek je pila i moja tetka (tek toliko o pozitivnom hereditetu u porodici) koja je takodje lekar i zivi u Kanadi. Ovde su joj u vise navrata rekli da je to najbolji lek koji moze da nadje. U protivnom bi trebalo da ide jednom mesecno na infuzije, ali nezeljeni efekti su dakako veci od tog jednomesecnog primanja u odnosu na terapiju ....... Mislim licno da je nemoguce da je ...... nekog prikovao za kolica, vise je u pitanju ubrzan razvoj bolesti i simptima bolesti. Ne znam eventualno, da li je moguce da postoji intolerancija na taj lek. Mozda se treba pozabaviti svim opcijama.
 
Evo upravo ovo je razlog sto ne diskutujemo lekove na forumu! Svaki lek ima svoja nezeljena dejstva, kontraindikacije, sporedne efekte. Kako ce delovati na koga zavisi od stanja pacijenta, bolesti, potrefljene dijagnoze, doze, i malog miliona stvari. Ne deluje svaki lek isto na svaku osobu - nekome ce od njega biti super a neko ce imati sporedne efekte i nezeljena dejstva zbog kojih ce lek morati da se obustavi i pokusa sa novim. Na lekaru je da proceni da li je odredjeni lek adekvatan za odredjeno stanje i odredjenog pacijenta, zatim da pazljivo isprati i iskontrolise uvodjenje leka i titriranje (podesavanje) doze, eventualne sporedne efekte i terapijski ucinak. Ukoliko je lek registrovan (kao lek, a ne kao LEKOVITO SREDSTVO) od strane Ministarstva, ima ateste za koriscenje, izdaje se na lekarski recept, onda ne mozemo govoriti o tome da je taj lek otrov; ali se moze desiti da neki pacijenti izrazito lose na njega reaguju i da razviju veci deo nezeljenih efekata tog leka. To je sve i ne treba se mesati u posao lekara, ali treba saradjivati u svom lecenju, raspitati se KOD LEKARA o ovom leku i njegovim efektima (dobrim ali i potencijalno nezeljenim), obavestiti lekara odmah eventualnim nezeljenim dejstvima i u dogovoru sa lekarom izdrzati ili obustaviti lecenje tim lekom. To je sve sto imam da kazem na ovu temu, uz jos jednu molbu kako starosedeocima tako i novim korisnicima da se terapije za odredjena stanja ne navode na forumu.
 

Back
Top