Osteoporoza

@NadjaBG zaista nisam znala da se radi o istom leku posto je naziv vec bio izbrisan u oba tvoja posta kad sam ih ja citala ali si ti verovatno procitala moj pre brisanja i zato tako odgovorila...drago mi je da je pomogao tvojoj mami i volela bih da tako bude i sa mamom mog druga posebno zbog toga sto se radi o zeni koja vec dugo vodi borbu sa mnogo tezom bolesti od te zbog koje uzima ovaj lek
@WithdrawnWater moj rodjak je pre mnogo godina otisao u jednu stranu zemlju da radi kao lekar...u pocetku su mu zamerali zato sto je svojim pacijentima detaljno objasnjavao sve sto ih interesuje u vezi sa njihovom bolescu ili terapijom - ne toliko zbog toga sto je gubio vreme nego zato sto je pacijente dovodio u sumnju u pogledu terapije, cak im je govorio da ako se ne slazu mogu da potraze misljenje drugog lekara posebno ako se radilo o tezim bolesnicima...njegov mentor je trazio od njega da pacijente koji izraze bilo kakvu sumnju u pogledu terapiju bukvalno izbaci iz ordinacije a on je jedan dobrica koji je sa mnom spasavao misa koga je neki komsija uhvatio na lepak i bacio u kontejner :) ...posle nekog vremena otvorio je privatnu praksu na jednom ostrvu i tamo bio tako prihvacen da su njegovi pacijenti kada je ta zemlja odlucila da strance vrati kuci pisali peticiju da on ostane
... meni je zao sto je moj drug morao da se obrati meni i ko zna kome jos zbog sumnje u terapiju koju prima njegova majka... verovatno je to ucinio zato sto je naleteo na nekog "izbacivaca" sa kojim nije mogao da komunicira a ja sam bila sokirana onim sto sam procitala - zato sam pitala...kako god...ljudi jesu sugestivni i sigurno da je pravo mesto za takve razgovore lekarska ordinacija ali o problemu treba pricati i na drugim mestima npr. forumu - eto dobre strane globalizacije... za pocetak... a onda ako treba i u advokatskoj kancelariji :)
 
Okej, zaista se izvinjavam WW. Naravno, ukoliko je to pravilo - postovacu ga. Razmenjivanje iskustva je svakodnevnica, dal to radili ovde, u komsiluku ili telefonom sa prijateljima. Pisala sam o terapiji moje mame. Terapija tetke moga supruka koja zivi u Hrvatskoj je drugacija. Takodje i ovde. Jedan lekar kaze da je minimalan unos kalcijuma 500mg dnevno, drugi da je 1000mg. Jedni preporucuju tablete kalcijuma u kome nema D3 vitamina (nadam se da necu biti cenzurisana jer navodim imena vitamina i minerala).
Nekada zaista osecate da treba potraziti i drugo misljenje. Licno mislim da umem da procenim da li sam pravilno prosla kroz dijagnosticki i terapijski postupak, pa mi se retko desava da trazim drugo misljenje. Danas kada je internet dostupan sa obiljem informacija, mozete dosta da saznate fiziologiji i patologiji covekovog organizma.
Kada sam pocela da radim prvih godina kao logoped, prilikom zapocinjanja terapije cesto sam znala roditeljima da kazem, da ukoliko ne vidimo napredak u narednih 2 meseca, da cu predloziti drugog kolegu da preuzme pacijenta.
 
Pomoc ljudi. Zanima me u kolikoj je meri moguce i da osobe u ranim dvadesetim dobiju osteoporozu?
Ja inace vezbam u teretani skoro godinu i po dana. Za to vreme sam skinula blizu 20kg (od toga se vratilo 3-4kg i stoji na tome). Moja ishrana se dugo vremena zasnivala mahom na proteinima i koristila sam tj. jos uvek uzimam sagorevac koji sadrzi diureticki kompleks. Na kletom internetu pise da povecan unos proteina i diuretici mogu dovesti do osteoporoze.
Zabrinuo me je zglob leve ruke koji sam povredila prilikom izvodjenja vezbe za biceps. Od zgloba je pocelo da udara na prste ali me je skoro proslo nakon mazanja gelom i bandaziranja. Problem je sto povremeno osecam bol i u desnom laktu i kolenu, a sinoc su me boleli i nozni zglobovi. Takodje, zadnje dve noci kad legnem kao po komandi ustanem posle 2 sata sna sa punom besikom i rukama utrnulim od ramena do vrhova prstiju kao i bolom u delu gde se spajaju sake sa rukom. Jeste da imam slabu cirkulaciju al nikad me nije bas ovako zezalo.
Ako moze neki odgovor do jutra. Poludecu dok ne odem kod lekara.
 
Probaj da ne poludis i obavezno se javi lekaru.
Skidati 20 kg bez nadzora lekara nikada nije pametno.
Nazalost bez nekih osnovnih pretraga ne mozemo reci sta je u pitanju kod tebe.
 
Sagorevaci sa diuretickim kompleksom - divno...(:dash:)
Pa dobro, sta sad, osteoporoza, atak na jetru, bubrege, srce....manje vise. Glavno da se zivi brzo (umre mlad i bude lep i vitak les) - Dzejms-Dinovski.
 
dr:
Probaj da ne poludis i obavezno se javi lekaru.
Skidati 20 kg bez nadzora lekara nikada nije pametno.
Nazalost bez nekih osnovnih pretraga ne mozemo reci sta je u pitanju kod tebe.
Dobila sam uput za ortopeda, a on frajer samo dao da mi se ruka zamota u vatu i zavoje. Za ostalo me nije ni saslusao.
Mene zanima, moze li se sta otkriti na rentgenskom snimku koji bih, naravno, uradila u nekoj privatnoj ordinaciji.
 
Sagorevaci sa diuretickim kompleksom - divno...(:dash:)
Pa dobro, sta sad, osteoporoza, atak na jetru, bubrege, srce....manje vise. Glavno da se zivi brzo (umre mlad i bude lep i vitak les) - Dzejms-Dinovski.

Kad pozelim da mi nesto drobi kupicu mesalicu za malter.
Neka se ubuduce ovakvi dusebriznici ne javljaju. Nervozna sam, zabrinuta i trebaju mi odgovori a ne da mi neko soli pamet.
 
Prvo, ne mozes tako da razgovaras sa nama.
Sama si ugrozila svoje zdravlje, ako to do sada nisi shvatila.
Naravno da mozes da snimis i ruku i nogu i glavu, mozes da uradis i magnetnu rezonancu sto se nas ovde tice - to je tvoja stvar ali pitanje je da li ti treba.
Povreda bicepsa je jedno, nozni prsti, trnjenje...to je vec druga stvar.
 
Prvo, nema potrebe da se vredjas posto je drugi post bio upucen Winter.
Drugo, snimanje glave (kao da ja imam 2 godine i ne kapiram tvoj zluradi komentar) nece biti potrebno.
Trece, zar je moguce da ste svi lekari isti? Niste sposobni da pazljivo saslusate/procitate? I oni naroguseni i toboze fini, nema razlike. Prvi zauzmu stav kao da im je neko ubio oca, silovao majku i sestru i spalio kucu i stalu, a drugi ti se samo brizljivo keze i klimaju glavom a unutra sviraju havajske gitare:
- Nisam povredila biceps nego zglob prilikom izvodjenja vezbe za biceps.
- Nemam utrnulost noznih prstiju vec me bole kosti istih, a trnu mi ruke i dlanovi.
Kao da sam se obratila shugavim lekarima zato sto izmisljam bolesti a zadnji put pre ovoga sam bila tamo jos 2006. U pravu su kad kazu da ih sve treba fekalnom motkom.
 
Sta ces, alergicna sam na ljudsku glupost a to nema veze sa tim kome je upucen post.
Posto znas sama da skidas kilograme ,onda sama postavi sebi i dijagnozu i ordiniraj terapiju, sta ce ti lekar.
 
Danas mi je mama došla od fizijatra gde joj je konstatovana osteoporoza sa BMD (g/cm2) 0,305. Pored toga ima i spondilozu i pernicioznu anemiju. Fizijatar joj je prepisao rusku vodu, gel i pomoćna lekovita sredstva umesto lekova za osteoporozu?:eek:

Naime ono što mene brine je da će ona izgubiti bar 4 meseca terapije pijući te preparate, a neće se lečiti lekovima. A da i cena tih lekovitih preparata je oko 4.000 RSD po kutijici koja traje mesec dana, a treba da se piju raznorazne 4 meseca. Na internetu nisam uspela da nađem iskustva sa tim preparatima.
Moje nedoumice su sledeće:
1. da li da insistiram na drugom lekaru i da insistiram na lekovima, a ne lekovitim preparatima? (Inače verujem lekarima, ali mi je ovo deluje kao klasičan tal sa firmom koja distribuira pomoćna sredstva.)
2. da li su lekovi za osteoporozu kontraindikovani sa vitaminom B12 koje mama prima 1 mesečno?


Hvala unapred
 
Poslednja izmena:
Evo mog iskustva sa ovom podmuklom bolešću....svoju bolest sam slučano otkrila, jer se mom tati smrvio drugi pršljen, uz užasne bolove, gde je samo trodon delimično i kratkotrajno pomagao... i kada sam njega vodila na kontrolu , tražila sam da i meni urade dexa snimanje....2007.... osteporoza, kičma i kuk-stanje kritično , visok rizik za prelom... prepisan mi je lek od skoro 3000 din jedna tableta na mesečnom nivou i još nešto dodatno za svaki dan , još 600 din mesečno ... nakon godinu dana kontrolno snimanje ukupno poboljšanje 1 % , ali još uvek osteoporoza sa visokim rizicima za prelom....nastavak terapije....posle godinu i po dana, 2009. kuk je poboljšan - osteopenija, a kičma još uvek osteoporoza....nastavka iste terapije...i kontrola , evo pre dve nedelje i kuk i kičma , poboljšanje, osteopenija, uz savet da se prestane sa onom mesečnom tabletom od 3000 din, samo d vitamin , uz kontrolu za godinu dana... Znači, može se zaustaviti proces, ali mi nije jasno zbog čega se svi ovi lekovi moraju plaćati...jer mnogi ne mogu da priušte sebi tako skupe lekove, a ako dodje do preloma , to lečenje mnogo skuplje... Inače ovaj lek , postoji i u obliku ampule(moja prijateljica ga prima ) daje se tromesečno i košta blizu 10 000 dinara....
 
Poslednja izmena:
Magdalena 48, drago mi je da ti se poboljšala situacija. Možeš li na pp da mi pošalješ koji si lek pila?

Očito da uz terapiju za osteoporozu dobiješ i besplatno šišanje, kako god da okreneš. Ali što mora da se plati, mora. Ono što mene buni je što mami nisu prepisani lekovi nego neki preparati tj dodaci uz ishranu. A konstatovali joj bolest.:confused: Logično mi je da kad se konstatuje bolest da ti prepišu lek, a ne dodatak uz ishranu tj, preparat. Možda grešim, ne znam.:confused:
 
Ovo je nesto sto ja znam iz iskustva drugih ljudi:
Vitamin C je potreban da se unosi u velikim kolicinama, preko 1000 mg dnevno,
jer manjak vitamina C dovodi do toga da kosti budu slabije.

Nedostatak magnezijuma isto moze biti problem sa osteoporozom,
magnezijum regulise aktivnost i transport
kalcijuma, dokazano je da vece kolicine magnezijuma
povecavaju gustinu kostiju.
Isto tako vitamin D je neophodan da se uzima, on povecava
apsorpciju kalcijuma i fosfora u kostima.

Veliki unos alkohola, kofeina i proteina moze da utice negativno
na balans kalcijuma u telu. Isto tako treba da se izbegavaju
gazirana pica.
Svi znamo da vezbanje ojacava kosti, bilo da je to hodanje
ili sta god vama odgovara.
 
Koliko je gravitacija ženin prijatelj?

dr-jelena-vasic-crop.jpg


Tokom svakodnevnog rada, lekar je u prilici da čuje različita shvatanja i komentare u odnosu na odredjenu bolest od strane svojih pacijenata. Mnogi od njih postavljaju uobičajena pitanja vezana za razumevanje suštine sopstvenog problema kao i načina i mogućnosti lečenja istog. Neki su, navodno, dobro obavešteni zahvaljujući različitim “izvorima” (obično su to komšinica, drugarica , rođaka, gde se informacije razmenjuju najčešće uz kafu i cigaretu). Međutim, savremeni način života i dostupnost velikog broja podataka putem različitih medija (novine, internet, televizija) doveo je do toga da je sve veći broj pacijenata koji prvi put dolaze na osteodenzitometrjiski pregled (merenje koštane gustine) u DXA centar dobro informisan o osteoporozi i mogućim načinima lečenja, mada, kako mi se čini, ne uvek na pravi način.

Nedavno me je iznenadila pacijentkinja koja je ponela sa sobom i dnevni list da mi pokaže da je pronađen novi i brži način dijagnostike osteoporoze. Njena ushićenost povodom ove vesti je bila velika, baš kao i zabrinutost za sopstveno zdravlje. Tekst se odnosio na istraživanje koje su sproveli naučnici NASA-e (Američka svemirska agencija). Sam projekat je rađen na astronautima koji su boravili duže vreme u prostoru slabe gravitacije i koji je uzrokovao značajno razređenje kosti tj. narušenost mikroarhitekture skeleta. Pomislih, evo sada ću od svojih pacijentkinja da dobijam i studije. Umirila sam gospođu objasnivši joj da nema razloga da baš toliko brine, jer ipak živimo na Zemlji. S druge strane, u našem DXA centru u mogućnosti smo da uz pomoć posebnog programa dodatno analiziramo dobijeni snimak merenja koštane gustine i dobijemo podatak o mikroarhitekturi kosti, što je značajan podatak. S obzirom da je za pravilan razvoj i rast kostiju kao i dobru čvrstinu i njeno održavanje vrlo važna fizička aktivnost , zanimalo me je da li je i koliko fizički aktivna. Odgovorila je da je vrlo aktivna za jednu pedesetčetvorogodišnjakinju u radu po kući i da jednom nedeljno odlazi u duge šetnje. Sudeći po nalazu njene osteodenzitometrije, koji je, nažalost, bio u oblasti osteoporoze, te postojanju predhodnog preloma podlaktice koji se dogodio pri padu u kući, kao i lošoj navici pušenja poslednjih tridesetak godina, savetovala sam joj da promeni stil života ako misli da učini nešto dobro za zdravlje svojih kostiju. Vrativši se na temu lošeg uticaja bestežinskog stanja na vrlo dinamičan metabolizam kosti, nedostatak adekvatne mišićne aktivnosti i posledični gubitak koštane mase, savetovala sam joj da započne redovno, 3-4 puta nedeljno da sprovodi vežbe protiv otpora i sa opterećenjem bar po 30-45 minuta, u kombinaciji sa aerobnim vežbama, a od koristi bi bilo i hodanje bržim tempom kao i češće penjanje uz stepenice, pa čak i trčanje, skakanje i ples. Naravno, u skladu sa mogućnostima. Pa čak i vežbe protiv naše gravitacije predstavljaju savladjivanje nekog otpora. Slabije vežbe kao dosadašnje njene lagane šetnje, vožnja bicikla i plivanje nemaju efekat u povećanju gustine kosti, ali su dobre za zdravlje generalno. Ako ima afiniteta može sprovoditi i tai či čuan vežbe koje su odlične za ravnotežu i koordinaciju što je vrlo značajno u prevenciji padova. Treba se podsetiti da ipak najveći broj preloma nastane pri padu sa sopstvene visine, zahvaljujući našoj sili gravitacije, ali uz sadejstvo i drugih faktora. Savetovala sam je da bi najbolji izbor bio da se priključi grupi žena koje idu na obuku vežbama korisnih kod prevencije osteoporoze gde se posebna pažnja obraća i na vežbe za pravilno držanje tela kao i vežbe istezanja i jačanja muskulature trupa, balansa i stabilizaciju kukova i tela. Organizovana obuka je pod stručnom kontrolom i postepeno uključuje individuu u sam proces vežbanja. Tu se intezitet vežbi postepeno povećava, a samim tim i mogućnost povreda smanjuje. Najznačajnije je da se naučene vežbe moraju obavljati kontinuirano i idealno je da budu sastavni deo uobičajenih dnevnih aktivnosti, jer se samo na taj način može održati koštana masa. Prestankom vežbanja, gubi se željeni efekat. Postoje i određene vežbe koje svakako treba izbegavati, jer mogu dovesti do preloma na kičmi, a to su vežbe vezane za savijanje trupa, pokreti uvijanja, kao i vežbe sa naglim opterećenjem ili podizanjem tereta. Naravno, pravilna vežba i dozirana fizička aktivnost je samo jedan segment i nikako se ne sme izostaviti eliminacija loših i štetnih navika, kao što je pušenje, zatim adekvatna nadoknada vitamina D i kalcijuma, kao i lek za lečenje osteoporoze koji je propisan.

“Znači, ne moram da se selim na Jupiter gde je gravitacija mnogo veća i na taj način lečim svoje kosti?“, našalila se na kraju razgovora, dok sam se ja zapitala koliko je ovde gravitacija ženin prijatelj, kada znamo da je i neizbežni uzrok padova, ali takodje i u estetskom pogledu (da se ne lažemo, svima nam je užasno bitan) , u nekiim “zrelim” godinama, predstavlja pravog neprijatelja.

A kako li će se tek, pompezno najavljivani , komercijalni letovi u svemir izboriti sa neslućeno ogromnim problemom koji ih čeka iza prvog ćoška u vidu uticaja niske gravitacije na kosti putnika, ostaje da se vidi.

Dr Jelena Vasić


http://cvrstosamresila.rs/osteoporoza-koliko-je-gravitacija-zenin-prijatelj/#more-122
 
Ma može, a što ne bi moglo? :D

S obzirom da je za pravilan razvoj i rast kostiju kao i dobru čvrstinu i njeno održavanje vrlo važna fizička aktivnost...savetovala sam joj da započne redovno, 3-4 puta nedeljno da sprovodi vežbe protiv otpora i sa opterećenjem bar po 30-45 minuta, u kombinaciji sa aerobnim vežbama, a od koristi bi bilo i hodanje bržim tempom kao i češće penjanje uz stepenice, pa čak i trčanje, skakanje i ples. Naravno, u skladu sa mogućnostima. Pa čak i vežbe protiv naše gravitacije predstavljaju savladjivanje nekog otpora. Slabije vežbe kao dosadašnje njene lagane šetnje, vožnja bicikla i plivanje nemaju efekat u povećanju gustine kosti, ali su dobre za zdravlje generalno. Ako ima afiniteta može sprovoditi i tai či čuan vežbe koje su odlične za ravnotežu i koordinaciju što je vrlo značajno u prevenciji padova. Treba se podsetiti da ipak najveći broj preloma nastane pri padu sa sopstvene visine, zahvaljujući našoj sili gravitacije, ali uz sadejstvo i drugih faktora. Savetovala sam je da bi najbolji izbor bio da se priključi grupi žena koje idu na obuku vežbama korisnih kod prevencije osteoporoze gde se posebna pažnja obraća i na vežbe za pravilno držanje tela kao i vežbe istezanja i jačanja muskulature trupa, balansa i stabilizaciju kukova i tela. Organizovana obuka je pod stručnom kontrolom i postepeno uključuje individuu u sam proces vežbanja. Tu se intezitet vežbi postepeno povećava, a samim tim i mogućnost povreda smanjuje. Najznačajnije je da se naučene vežbe moraju obavljati kontinuirano i idealno je da budu sastavni deo uobičajenih dnevnih aktivnosti, jer se samo na taj način može održati koštana masa. Prestankom vežbanja, gubi se željeni efekat. Postoje i određene vežbe koje svakako treba izbegavati, jer mogu dovesti do preloma na kičmi, a to su vežbe vezane za savijanje trupa, pokreti uvijanja, kao i vežbe sa naglim opterećenjem ili podizanjem tereta. Naravno, pravilna vežba i dozirana fizička aktivnost je samo jedan segment i nikako se ne sme izostaviti eliminacija loših i štetnih navika, kao što je pušenje, zatim adekvatna nadoknada vitamina D i kalcijuma, kao i lek za lečenje osteoporoze koji je propisan.
 
Koliko je gravitacija ženin prijatelj?
Tokom svakodnevnog rada, lekar je u prilici da čuje različita shvatanja i komentare u odnosu na odredjenu bolest od strane svojih pacijenata. Mnogi od njih postavljaju uobičajena pitanja vezana za razumevanje suštine sopstvenog problema kao i načina i mogućnosti lečenja istog. Neki su, navodno, dobro obavešteni zahvaljujući različitim “izvorima” (obično su to komšinica, drugarica , rođaka, gde se informacije razmenjuju najčešće uz kafu i cigaretu).

Nedavno me je iznenadila pacijentkinja koja je ponela sa sobom i dnevni list da mi pokaže da je pronađen novi i brži način dijagnostike osteoporoze. Njena ushićenost povodom ove vesti je bila velika, baš kao i zabrinutost za sopstveno zdravlje. Tekst se odnosio na istraživanje koje su sproveli naučnici NASA-e (Američka svemirska agencija). Sam projekat je rađen na astronautima koji su boravili duže vreme u prostoru slabe gravitacije i koji je uzrokovao značajno razređenje kosti tj. narušenost mikroarhitekture skeleta. Pomislih, evo sada ću od svojih pacijentkinja da dobijam i studije. Umirila sam gospođu objasnivši joj da nema razloga da baš toliko brine, jer ipak živimo na Zemlji.
“Znači, ne moram da se selim na Jupiter gde je gravitacija mnogo veća i na taj način lečim svoje kosti?“, našalila se na kraju razgovora, dok sam se ja zapitala koliko je ovde gravitacija ženin prijatelj, kada znamo da je i neizbežni uzrok padova, ali takodje i u estetskom pogledu (da se ne lažemo, svima nam je užasno bitan) , u nekiim “zrelim” godinama, predstavlja pravog neprijatelja.

A kako li će se tek, pompezno najavljivani , komercijalni letovi u svemir izboriti sa neslućeno ogromnim problemom koji ih čeka iza prvog ćoška u vidu uticaja niske gravitacije na kosti putnika, ostaje da se vidi.

Dr Jelena Vasić
http://cvrstosamresila.rs/osteoporoza-koliko-je-gravitacija-zenin-prijatelj/#more-122

ccc, šta će sve ti pacijenti da pričaju...
 
Koliko je gravitacija ženin prijatelj?

Pogledajte prilog 267589

Tokom svakodnevnog rada, lekar je u prilici da čuje različita shvatanja i komentare u odnosu na odredjenu bolest od strane svojih pacijenata. Mnogi od njih postavljaju uobičajena pitanja vezana za razumevanje suštine sopstvenog problema kao i načina i mogućnosti lečenja istog. Neki su, navodno, dobro obavešteni zahvaljujući različitim “izvorima” (obično su to komšinica, drugarica , rođaka, gde se informacije razmenjuju najčešće uz kafu i cigaretu). Međutim, savremeni način života i dostupnost velikog broja podataka putem različitih medija (novine, internet, televizija) doveo je do toga da je sve veći broj pacijenata koji prvi put dolaze na osteodenzitometrjiski pregled (merenje koštane gustine) u DXA centar dobro informisan o osteoporozi i mogućim načinima lečenja, mada, kako mi se čini, ne uvek na pravi način.

Nedavno me je iznenadila pacijentkinja koja je ponela sa sobom i dnevni list da mi pokaže da je pronađen novi i brži način dijagnostike osteoporoze. Njena ushićenost povodom ove vesti je bila velika, baš kao i zabrinutost za sopstveno zdravlje. Tekst se odnosio na istraživanje koje su sproveli naučnici NASA-e (Američka svemirska agencija). Sam projekat je rađen na astronautima koji su boravili duže vreme u prostoru slabe gravitacije i koji je uzrokovao značajno razređenje kosti tj. narušenost mikroarhitekture skeleta. Pomislih, evo sada ću od svojih pacijentkinja da dobijam i studije. Umirila sam gospođu objasnivši joj da nema razloga da baš toliko brine, jer ipak živimo na Zemlji. S druge strane, u našem DXA centru u mogućnosti smo da uz pomoć posebnog programa dodatno analiziramo dobijeni snimak merenja koštane gustine i dobijemo podatak o mikroarhitekturi kosti, što je značajan podatak. S obzirom da je za pravilan razvoj i rast kostiju kao i dobru čvrstinu i njeno održavanje vrlo važna fizička aktivnost , zanimalo me je da li je i koliko fizički aktivna. Odgovorila je da je vrlo aktivna za jednu pedesetčetvorogodišnjakinju u radu po kući i da jednom nedeljno odlazi u duge šetnje. Sudeći po nalazu njene osteodenzitometrije, koji je, nažalost, bio u oblasti osteoporoze, te postojanju predhodnog preloma podlaktice koji se dogodio pri padu u kući, kao i lošoj navici pušenja poslednjih tridesetak godina, savetovala sam joj da promeni stil života ako misli da učini nešto dobro za zdravlje svojih kostiju. Vrativši se na temu lošeg uticaja bestežinskog stanja na vrlo dinamičan metabolizam kosti, nedostatak adekvatne mišićne aktivnosti i posledični gubitak koštane mase, savetovala sam joj da započne redovno, 3-4 puta nedeljno da sprovodi vežbe protiv otpora i sa opterećenjem bar po 30-45 minuta, u kombinaciji sa aerobnim vežbama, a od koristi bi bilo i hodanje bržim tempom kao i češće penjanje uz stepenice, pa čak i trčanje, skakanje i ples. Naravno, u skladu sa mogućnostima. Pa čak i vežbe protiv naše gravitacije predstavljaju savladjivanje nekog otpora. Slabije vežbe kao dosadašnje njene lagane šetnje, vožnja bicikla i plivanje nemaju efekat u povećanju gustine kosti, ali su dobre za zdravlje generalno. Ako ima afiniteta može sprovoditi i tai či čuan vežbe koje su odlične za ravnotežu i koordinaciju što je vrlo značajno u prevenciji padova. Treba se podsetiti da ipak najveći broj preloma nastane pri padu sa sopstvene visine, zahvaljujući našoj sili gravitacije, ali uz sadejstvo i drugih faktora. Savetovala sam je da bi najbolji izbor bio da se priključi grupi žena koje idu na obuku vežbama korisnih kod prevencije osteoporoze gde se posebna pažnja obraća i na vežbe za pravilno držanje tela kao i vežbe istezanja i jačanja muskulature trupa, balansa i stabilizaciju kukova i tela. Organizovana obuka je pod stručnom kontrolom i postepeno uključuje individuu u sam proces vežbanja. Tu se intezitet vežbi postepeno povećava, a samim tim i mogućnost povreda smanjuje. Najznačajnije je da se naučene vežbe moraju obavljati kontinuirano i idealno je da budu sastavni deo uobičajenih dnevnih aktivnosti, jer se samo na taj način može održati koštana masa. Prestankom vežbanja, gubi se željeni efekat. Postoje i određene vežbe koje svakako treba izbegavati, jer mogu dovesti do preloma na kičmi, a to su vežbe vezane za savijanje trupa, pokreti uvijanja, kao i vežbe sa naglim opterećenjem ili podizanjem tereta. Naravno, pravilna vežba i dozirana fizička aktivnost je samo jedan segment i nikako se ne sme izostaviti eliminacija loših i štetnih navika, kao što je pušenje, zatim adekvatna nadoknada vitamina D i kalcijuma, kao i lek za lečenje osteoporoze koji je propisan.

“Znači, ne moram da se selim na Jupiter gde je gravitacija mnogo veća i na taj način lečim svoje kosti?“, našalila se na kraju razgovora, dok sam se ja zapitala koliko je ovde gravitacija ženin prijatelj, kada znamo da je i neizbežni uzrok padova, ali takodje i u estetskom pogledu (da se ne lažemo, svima nam je užasno bitan) , u nekiim “zrelim” godinama, predstavlja pravog neprijatelja.

A kako li će se tek, pompezno najavljivani , komercijalni letovi u svemir izboriti sa neslućeno ogromnim problemom koji ih čeka iza prvog ćoška u vidu uticaja niske gravitacije na kosti putnika, ostaje da se vidi.

Dr Jelena Vasić


http://cvrstosamresila.rs/osteoporoza-koliko-je-gravitacija-zenin-prijatelj/#more-122
Valerij Poljakov, ruski kosmonaut proveo je u svemirskoj stanici ,,Mir" zaključno sa 1995. 438 dana, bez posledica od osteroporoze, mišićnog, ili kardiovaskularnog sistema.
Iako se u svemiru zaista javlja pojačan gubitak kalcijuma i fosfora to važi samo za dugotrajne boravke i kao u slučaju navedenog Poljakova regulisalo se odgovarajućim unosom kalcijuma i fosfora i fizičkim vežbama.
I u sadašnjoj svemirskoj stanici(MSS, na engleskom ISS) postoje sprave za vežbanje i odgovarajući režim ishrane iako kosmonauti u svemiru ostaju do 3 meseca.
Povezivanje osteoproze i komercijalnih kosmičkih putovanja koja će trajati nekoliko minuta(onaj deo s bestežinskim stanjem) smešno je.
Isto tako tu oko 1980. kada su proširivali Šipol, amsterdamski aerodrom, morali su ukloniti neka od grobalja pored reke Amstel, što je bio pravi raj za naučnike, od provera i kalibracije sistema za radiodatovanje, preko poređenja uticaja šećera na kosti i zube(Holandija je postala jedan od prvih evropskih konzumenata šećera, još od 17. veka) do...pa nije bilo osteoporoze do druge polovine 19. veka.
Tek kada se mleko počelo upotrebljavati uglavnom prokuvano, a proteini koji su svojim delovanjem činili mogućim ugradnju kalcijuma i fosfora u kosti i zube, bivali uništeni toplotom, osteoporoza je postala realna pretnja(postoji i uticaj fizičke aktivnosti, naravno pozitivan).
Danas, barem u razvijenim državama postoji presno, bezbedno, kroz mikrofilter propušteno mleko, npr kozje presno mleko u Francuskoj.
 
osteoporoza_2.jpg


Ishrana i osteoporoza

Rizik za pojavu osteoporoze povećava se upotrebom alkohola, kofeina iz kafe, životinjskih masti i hrane bogate životinjskim proteinima. Učestalost osteporoze kod vegeterijanaca je daleko niža. Izbor hrane s malo proizvoda životinjskog porekla, a mnogo biljne hrane stimuliše rast i obnavljanje kostiju. Zeleno lisnato povrće sadrži vitamin K, beta karotin, vitamin C, biljna vlakna, kalcijum i magnezijum koji jačaju kosti. Ostale namirnice bogate kalcijumom su kelj, mleko, orašasti plodovi i semenke. Sezamovo ulje je takodje bogato kalcijumom. Treba izbegavati hranu sa rafinisanim ugljenim hidratima, beli šećer, kofein, i gazirana pića kao i alkohol.

http://www.ginekomedika.rs/Osteoporoza-p87-ginekoloska-ordinacija.html
 
Zašto je pad rizik za prelom?

Osteoporoza predstavlja nemu bolest, bez simptoma i znakova, dok se ne dogodi prvi prelom.
Prelomi koji se događaju kod obolelih od osteoporoze su posledica takve mehaničke sile koja ih svojim dejstvom ne bi izazvala kod zdrave, mlade osobe. Najčešće opisujemo da ovi prelomi nastaju prilikom pada sa sopstvene visine, naslanjanjem na čvrste predmete ili podizanjem težeg tereta.
Pad predstavlja najčešći događaj koji dovodi do preloma u osteoporozi. Rizik od pada i doživljavanje preloma, kao posledice pada i loše čvrstine kosti, raste sa godinama. Oko 35-40% osoba starijih od 65 godina padne jednom godišnje. Smatra se da 90-95% osteoporotičnih preloma kuka, 95% preloma podlaktice, 75% nadlaktice i 25% preloma na kičmenim pršljenovima, dogodi prilikom pada. Najznačajniji su prelomi nastali na kuku, jer su povezani sa značajnom smrtnošću i invaliditetom. Padovi su na 5. mestu uzroka smrti kod starijih, nakon kardiovaskularnih, malignih, cerebrovaskularnih i plućnih oboljenja. Statistika pokazuje da žene padaju češće od muškaraca.

blog-6-foto.png


KO JE U VISOKOM RIZIKU ZA PAD?

Najčešće su uzroci pada posledica međusobnog uticaja spoljašnjih (izlaganje opasnostima spoljašnje okoline) i unutrašnjih faktora (karakteristike pojedine osobe).
U posebno visokom riziku za pad su one osobe koje:
- su već padale
- imaju smanjenu mišićnu snagu i poremećaje ravnoteže
- poremećaj hoda koji može biti zbog različitih uzroka i upotreba pomagala (štake, hodalice)
-imaju smanjene svakodnevne životne aktivnosti
- uzimaju veliki broj različitih lekova
- koriste alkohol
- imaju probleme sa vidom ili sluhom
- imaju poremećaj mokrenja
- boluju od jedne ili više hroničnih bolesti : dijabetesa, oboljenja zglobova, kardiovaskularnih bolesti (imaju srčanu aritmiju ili promene u krvnom pritisku), boluju od psihijatrijskih i neuroloških bolesti (depresije, Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti, multiple skleroze, epilepsije, moždanog udara ili su senilne), imaju malignu bolest.
Rizik za pad dramatično raste u slučaju postojanja više faktora rizika kod jedne osobe.

KOJI SU NAJČEŠĆI UZROCI PADA?

Najčešće su uzroci pada posledica međusobnog uticaja spoljašnjih (izlaganje opasnostima spoljašnje sredine) i unutrašnjih faktora (zdravstveno stanje osobe).

Kod osoba starijeg životnog doba pod pojmom okoline u kojoj se izlaže riziku za pad, podrazumeva se njihov stan ili kuća, dvorište, prostor oko zgrade, okolne ulice kojima se svakodnevno kreću. U takvom okruženju postoji rizik od spoticanja, proklizavanja i gubitka čvrstog oslonca pod nogama što rezultuje padom. U kući, najčešće se radi o spoticanju o tepih, prostirke, kablove i druge niske predmete, proklizavanju na klizavim površinama, kao što je mokar i tvrd pod u kupatilu, vlažne pločice, mermer, stepenice. Zatim, penjanje na stolice, hoklice i nestabilne predmete, prilikom pokušaja da se dohvate visoke police i ormani ili prilikom kačenja zavesa. Takođe, i sve nestabilne i neravne površine u zamračenim prostorijama predstavljaju rizičan teren.
Na neke faktore rizika koji povećavaju sklonost za pad, ne možemo uticati. To su pol, starosna dob i ukupan broj padova u prošlosti. Kategoriju rizika na koje možemo uticati čine slabost mišića, problemi pri hodu i ravnoteži. Rizik vezan za hronične bolesti možemo smanjiti kroz redovne kontrole i uzimanje lekova. Po pravilu, rizik od pojave pada povećava se sa brojem faktora rizika, a oni se povećavaju sa brojem godina života. Primarni cilj u prevenciji pada je svesti na najmanju moguću meru rizične faktore i njihov broj.

REDOVNO I PRAVILNO VEŽBANJE ČUVA SNAGU I RAVNOTEŽU!

U faktore na koje možemo uticati, ubrajamo snagu muskulature i ravnotežu koje su jako povezane. Ravnotežu možemo opisati kao sposobnost zadržavanja određene pozicije tela ili dela tela u odnosu na podlogu koja je u mirovanju ili pokretu. Razlikujemo statičku i dinamičku ravnotežu. Statička ravnoteža je sposobnost kontrole uspravnog stava. Dinamička ravnoteža je sposobnost pravovremenog odgovora tela na promene ravnoteže i predviđanje promena pri pokretu tela. Dinamička ravnoteža važna je pri hodu. Hodati znači biti pokretan, nezavisan i imati kvalitetniji život.

Mnoge studije su pokazale da se kod starijih osoba snaga mišića može poboljšati primenom različitih tipova vežbe snage. Efekat samo treninga snage, sa ciljem unapređivanja ravnoteže i prevencije pada, je vrlo skroman iako postoji velika povezanost između snage i ravnoteže. Razlog tome je mehanizam održavanja ravnoteže. To je složen proces i zahteva uspešno povezivanje različitih komponenti, uključujući nekoliko senzornih sistema koji se treningom snage ne podražavaju.
1. Čulo vida osigurava informacije o poziciji i pokretu tela u prostoru i prepoznavanje potencijalno opasnih objekata i situacija.
2. Vestibularni sistem, smešten u unutrašnjem uvu, osigurava informacije o pokretima glave i poziciji tela u prostoru.
3. Somatosenzorni sistem nadgleda poziciju tela i kontakt s ostalim objektima, posebno tlom, uz pomoć informacija iz mišića, tetiva, zglobova.
Centralni nervni sistem obrađuje informacije koje dolaze iz senzornih organa i daje naredbe skeletnoj muskulaturi koje su bitne za održavanje ravnoteže tela. Ako je funkcija nekog od njih oštećena ili oslabljena, smanjuje se mogućnost održavanja ravnoteže, a povećava rizik od pada.

U prevenciji pada program vežbanja mora biti baziran na vežbama koje su usmerene na aktiviranje svih relevantnih senzornih sistema u održavanju ravnoteže kao što su muskuloskeletni sistem, vizuelni, vestibularni i somatosenzorni.
Neophodno je naglasiti da vitamin D ima značajnu ulogu u održavanju snage mišića i da ga je neophodno uzimati u adekvatnoj količini.

KAKO MOŽEMO SMANJITI RIZIK ZA PAD?

1. Organizacija i razmeštaj predmeta i nameštaja koji omogućava nesmetan prolaz i kretanje.
2. Zamena nameštaja na točkovima i sa oštrim ivicama.
3. Sklanjati predmete sa poda i ukloniti sa poda žice od telefona ili lampi.
4. Ukloniti tepihe ili ih čvrsto zalepiti lepljivom trakom.
5. Postaviti predmete na primerenu visinu i na dohvat ruke.
6. Dobro osvetliti prostorije, naročito ako postoje stepenice i ugraditi gelendere.
7. Paziti prilikom kretanja u prostoru na kućne ljubimce i malu decu.
8. Postaviti neklizajuće tepihe i podloge u kadu i na pod kupatila, uz zid WC šolje i uz zid kade pričvrstiti rukohvate koji će olakšati ustajanje i sedenje.
9. Postaviti na dohvat ruke prekidač za svetlo u spavaćoj sobi koje dobro osvetljava put po noći do toaleta.
10. Paziti na primerenu odeću i obuću te nositi udobnu odeću i čvrstu obuću (papuče i cipele) sa gumenom potplatom.
11. Izbegavati duge haljine, spavaćice i hodanje bez obuće.
12. Polako se uspravljati iz nižih položaja, ležanja i sedenja.
13. Informišite se o lekovima koji uzrokuju vrtoglavicu i pospanost.
14. Redovno kontrolišite vid i druge bolesti.
13. Redovno i kvalitetno vežbajte.
14. Redovno uzimajte savetovanu terapiju za prevenciju ili lečenje osteoporoze.

FIZIČKA AKTIVNOST MOŽE ZAMENITI MNOGE LEKOVE, ALI NI JEDAN LEK NE MOŽE ZAMENITI FIZIČKU AKTIVNOST!

Dr Jelena Vasić
 
Poslednja izmena:

Back
Top