Osteoporoza
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 30

Tema: Osteoporoza

Legenda gazela (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano Osteoporoza

Puno se prica o ovoj bolesti...Ranije se smatralo bolescu starih ljudi, ali u poslednje vreme se, pokazuje, da smanjena telesna tezina, neadekvatna ishrana, genetski faktori uticu na pojavu ove bolesti..

Primećen član
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Osteoporoza

Da, i?

Legenda gazela (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Moze li neki doktor da ubaci najnovije lekove koji se koriste za lecenje ove bolesti? I gde s emogu nabaviti.

Buduća legenda dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Jos nije izmisljen lek koji leci osteoporozu, i gradi novu kost.
    Jedino sto se moze uciniti je da se taj proces uspori.
    A lekovi se ne ordiniraju i ne uvode tek tako, potrebna je ozbiljna dijagnostika i pregled reumatologa.

Legenda gazela (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

To ima moja baba i rekli su mi da postoji neki lek koji se daje infuzijom...Mislim da je Aredia ili tako nesto..
    Dijagnostika je radjena na Banjici

Legenda gazela (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    133

Znam da ne postoji lek, ali mi je recno da postoji lek koji da pomogne i uspori tok bolesti

Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Da,i prima se u bolnickim uslovima.
    Moze se naci u privatnim apotekama, bolje snadbevenim.
    Samo da znate nije ni malo jeftin, oko 15000 din su 2 ampule.
    Prima se sad jedna pa za 3 meseca druga ( ako sam dobro zapamtila).
    Poslednji put ažurirao/la dr : 17.11.2007. u 19:10

Zainteresovan član Molly Bloom (avatar)
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    30

Zar nije fora u tome da se nalivas mlekom ceo zivot? To je super

Buduća legenda WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    109

Nije, Kalcijum iz mleka je neupotrebljiv odraslim ljudskim jedinkama (prakticno 90% neupotrebljiv). Ali postoje druge namirnice bogate kalcijumom koji moze biti bolje iskoristljiv. No osteoporoza je stanje koje ce se kod nekoga javiti a kod nekoga ne, sto ne mora uopste biti vezano za kolicinu unetog kalcijuma ishranom kod onih kod kojih se javi.
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Učlanjen
    18.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio WithdrawnWater Pogledaj poruku
    Nije, Kalcijum iz mleka je neupotrebljiv odraslim ljudskim jedinkama (prakticno 90% neupotrebljiv). Ali postoje druge namirnice bogate kalcijumom koji moze biti bolje iskoristljiv. No osteoporoza je stanje koje ce se kod nekoga javiti a kod nekoga ne, sto ne mora uopste biti vezano za kolicinu unetog kalcijuma ishranom kod onih kod kojih se javi.
    :shock: :shock: :shock:
    Sad cu da se zabrinem, stvarno... Moje pitanje koje sledi je off topic, al' jbg. Na koji nacin onda da unosim kalcijum u trudnoci??? U mamavitu/prenatalu i sl. ima samo po 200mg po tableti (a ja ih i ne pijem svaki dan), znam da je to zato sto kalcijum i magnezijum smanjuju resorpciju gvozdja, te stoga pomenute minerale treba uzimati posebno, ali ja bas i ne bih da se kljukam suplementima, nego ono - mleko, mlecni proizvodi, riba itd.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    109

Citat Original postavio Molly Bloom Pogledaj poruku
    :shock: :shock: :shock:
    Sad cu da se zabrinem, stvarno... Moje pitanje koje sledi je off topic, al' jbg. Na koji nacin onda da unosim kalcijum u trudnoci??? U mamavitu/prenatalu i sl. ima samo po 200mg po tableti (a ja ih i ne pijem svaki dan), znam da je to zato sto kalcijum i magnezijum smanjuju resorpciju gvozdja, te stoga pomenute minerale treba uzimati posebno, ali ja bas i ne bih da se kljukam suplementima, nego ono - mleko, mlecni proizvodi, riba itd.
    Pa i sama kazes, eto riba na primer. Pa razliciti kostunjavi plodovi (pronadji malo na Googlu u kojim namernbicama sem mleka se nalazi kalcijum)

Učlanjen
    18.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    30

Hvala.

Obećava NadjaBG (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

Moja majka se leci i to vrlo uspesno rekla bih.
    Naravno da ima veze da li ste unosili dovoljne kolicine kalcijuma u svom zivotu. Preventivno se moze delovati jedino na taj nacin, da se ne zanemari redovan unos kalcijuma.
    Menopauza je najcesce ta dob kada se javlja bolest. Moja majka je otisla na pregled kada je ostetila bolove u predelu kukova, zatrazila je da se izvrsi osteodenzometrija (mislim da se tako zove tehnika). Rezultati su bili zabrinjavajuci, 36% poroznije kosti, duboka osteoporoza. Mama je dobila terapiju, koja je odlicna, verovatno i najbolja u nas. Nakon godinu i po do dve godine, njena doktorka se odusevila nalazom, jer joj se osteop. smanjila na 17%, sto su granicne vrednosti. Dok nije otkrila svoju boljku, smanjila se sest, sedam cm.
    Preporuceno je da dva puta nedeljno pojede konzervu sardine, koje sadrzi oko 500mg kalcijuma, oko 20g badema, i da se pije mleko u medjuobroku (najmanje dva sata po zavrsetku jela i dva tri sata pre pocetka jela).
    Jos jedna bitna stvar su vezbe. Institut za reumatologiju organizuje spec.vezbe za ovu problematiku na koje imate pravo kao zdrav. osiguranik dva puta godisnje. Naravno, vezbice se zapamte i rade se svaki dan u kucnim uslovima, nisu teske.

Kada se citala o predispoziciji za osteoporozu, nasla sam faktore rizika, a to su: *******, kasni ulazak u menopauzu, mrsavost, slab unos kalcijuma kroz zivot...itd.

Nadam se da sam pomogla informacijama. Obzirom na predispoziciju, vodim racuna da jedem plavu ribu, grickam badem, pijem jogurt i po koji sumeci vitamin, takodje, bitno je da ste leti makar pola sata dnevno na indirektnoj dnevnoj svetlosti. Zimsko sunce takodje treba uvek koristiti da bi se D vit sintetisao.

Toliko, pozdrav
    Nadja
    Poslednji put ažurirao/la WithdrawnWater : 26.11.2007. u 11:16 Razlog: Pisanje terapija nije dozvoljeno na podforumu zdravlje. Terapije se odredjuju u ordinaciji za svakog posebno.

Zaslužan član
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Jedan poznanik me zamolio pre par dana da pogledam sta ima na netu o nekom novom leku za osteoporozu, kaze da su ga prepisali njegovoj majci ali da je on cuo da je neka zena posle prve popijene tablete a pije se valjda samo 1 nedeljno zavrsila u hitnoj a i uplasio se kad je procitao nezeljene pojave...i tako odem ja na vise stranih foruma i necete verovati ali nisam nasla nikoga ko je to koristio a da taj lek nije nazvao otrovom koji ih je prikovao za invalidska kolica, savetovao ljude da ga ne piju ili ispsovao farmaceutsku kucu koja ga proizvodi... lekari bas i ne komentarisu mada neki pacijenti kazu da njihovi lekari nisu ni hteli da im ga prepisu...ljudi su stvarno bili besni kazu da su trpeli strasne bolove koji ne prestaju i posle prestanka uzimanja leka, da su gubili posao...a nije bilo nikakvog poboljsanja...e sad ja imam problem - majka mog druga je pocela da uzima taj lek a ja ne bih da budem donosilac losih vesti...mozda nisam bila temeljna u "istrazivanju" ali mi se smucilo da citam sve te tuzne ispovesti a dosta sam ih procitala - ima li ovde neko iskustva sa tim novim lekom i sta kazu doktori
    Poslednji put ažurirao/la WithdrawnWater : 27.11.2007. u 10:54

Obećava NadjaBG (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

Moja majka, napisala sam, lekar je po profesiji,u penziji, konzumira ......duze od 4 godine. Lek joj je mnogo pomogao sto se pokazalo na DEXA. Kada je mama procitala nezeljene efekte, takodje se uplasila. Pise da je kontraindikovan sa ulceracijama na zelucu i dvanaestopalacnom crevu (cir), gastritis, kolitis, uglavnom tegobe digestivnog trakta. Mama je imala 2 cira (uzrocnik je bio helikobakter pilori) pre 6 god. i uznemirio ju je taj podatak. Medjutim, nikad nije osetila nikakve tegobe. Mi smo lek prvih 6 meseci kupovali ovde, a kasnije smo ih dobaljali iz Kanade, gde se i prave koliko mi je poznato. Poslednjih godina joj salju .......od koga ponekad oseca mucninu taj dan kada ga popije), ali taj dan pazi na ishranu, pije cajeve i ne dozvoljava razvoj tegoba. Lek je pila i moja tetka (tek toliko o pozitivnom hereditetu u porodici) koja je takodje lekar i zivi u Kanadi. Ovde su joj u vise navrata rekli da je to najbolji lek koji moze da nadje. U protivnom bi trebalo da ide jednom mesecno na infuzije, ali nezeljeni efekti su dakako veci od tog jednomesecnog primanja u odnosu na terapiju ....... Mislim licno da je nemoguce da je ...... nekog prikovao za kolica, vise je u pitanju ubrzan razvoj bolesti i simptima bolesti. Ne znam eventualno, da li je moguce da postoji intolerancija na taj lek. Mozda se treba pozabaviti svim opcijama.
    Poslednji put ažurirao/la WithdrawnWater : 27.11.2007. u 10:55

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    109

Evo upravo ovo je razlog sto ne diskutujemo lekove na forumu! Svaki lek ima svoja nezeljena dejstva, kontraindikacije, sporedne efekte. Kako ce delovati na koga zavisi od stanja pacijenta, bolesti, potrefljene dijagnoze, doze, i malog miliona stvari. Ne deluje svaki lek isto na svaku osobu - nekome ce od njega biti super a neko ce imati sporedne efekte i nezeljena dejstva zbog kojih ce lek morati da se obustavi i pokusa sa novim. Na lekaru je da proceni da li je odredjeni lek adekvatan za odredjeno stanje i odredjenog pacijenta, zatim da pazljivo isprati i iskontrolise uvodjenje leka i titriranje (podesavanje) doze, eventualne sporedne efekte i terapijski ucinak. Ukoliko je lek registrovan (kao lek, a ne kao LEKOVITO SREDSTVO) od strane Ministarstva, ima ateste za koriscenje, izdaje se na lekarski recept, onda ne mozemo govoriti o tome da je taj lek otrov; ali se moze desiti da neki pacijenti izrazito lose na njega reaguju i da razviju veci deo nezeljenih efekata tog leka. To je sve i ne treba se mesati u posao lekara, ali treba saradjivati u svom lecenju, raspitati se KOD LEKARA o ovom leku i njegovim efektima (dobrim ali i potencijalno nezeljenim), obavestiti lekara odmah eventualnim nezeljenim dejstvima i u dogovoru sa lekarom izdrzati ili obustaviti lecenje tim lekom. To je sve sto imam da kazem na ovu temu, uz jos jednu molbu kako starosedeocima tako i novim korisnicima da se terapije za odredjena stanja ne navode na forumu.

Zaslužan član
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

@NadjaBG zaista nisam znala da se radi o istom leku posto je naziv vec bio izbrisan u oba tvoja posta kad sam ih ja citala ali si ti verovatno procitala moj pre brisanja i zato tako odgovorila...drago mi je da je pomogao tvojoj mami i volela bih da tako bude i sa mamom mog druga posebno zbog toga sto se radi o zeni koja vec dugo vodi borbu sa mnogo tezom bolesti od te zbog koje uzima ovaj lek
    @WithdrawnWater moj rodjak je pre mnogo godina otisao u jednu stranu zemlju da radi kao lekar...u pocetku su mu zamerali zato sto je svojim pacijentima detaljno objasnjavao sve sto ih interesuje u vezi sa njihovom bolescu ili terapijom - ne toliko zbog toga sto je gubio vreme nego zato sto je pacijente dovodio u sumnju u pogledu terapije, cak im je govorio da ako se ne slazu mogu da potraze misljenje drugog lekara posebno ako se radilo o tezim bolesnicima...njegov mentor je trazio od njega da pacijente koji izraze bilo kakvu sumnju u pogledu terapiju bukvalno izbaci iz ordinacije a on je jedan dobrica koji je sa mnom spasavao misa koga je neki komsija uhvatio na lepak i bacio u kontejner ...posle nekog vremena otvorio je privatnu praksu na jednom ostrvu i tamo bio tako prihvacen da su njegovi pacijenti kada je ta zemlja odlucila da strance vrati kuci pisali peticiju da on ostane
    ... meni je zao sto je moj drug morao da se obrati meni i ko zna kome jos zbog sumnje u terapiju koju prima njegova majka... verovatno je to ucinio zato sto je naleteo na nekog "izbacivaca" sa kojim nije mogao da komunicira a ja sam bila sokirana onim sto sam procitala - zato sam pitala...kako god...ljudi jesu sugestivni i sigurno da je pravo mesto za takve razgovore lekarska ordinacija ali o problemu treba pricati i na drugim mestima npr. forumu - eto dobre strane globalizacije... za pocetak... a onda ako treba i u advokatskoj kancelariji

Obećava NadjaBG (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

Okej, zaista se izvinjavam WW. Naravno, ukoliko je to pravilo - postovacu ga. Razmenjivanje iskustva je svakodnevnica, dal to radili ovde, u komsiluku ili telefonom sa prijateljima. Pisala sam o terapiji moje mame. Terapija tetke moga supruka koja zivi u Hrvatskoj je drugacija. Takodje i ovde. Jedan lekar kaze da je minimalan unos kalcijuma 500mg dnevno, drugi da je 1000mg. Jedni preporucuju tablete kalcijuma u kome nema D3 vitamina (nadam se da necu biti cenzurisana jer navodim imena vitamina i minerala).
    Nekada zaista osecate da treba potraziti i drugo misljenje. Licno mislim da umem da procenim da li sam pravilno prosla kroz dijagnosticki i terapijski postupak, pa mi se retko desava da trazim drugo misljenje. Danas kada je internet dostupan sa obiljem informacija, mozete dosta da saznate fiziologiji i patologiji covekovog organizma.
    Kada sam pocela da radim prvih godina kao logoped, prilikom zapocinjanja terapije cesto sam znala roditeljima da kazem, da ukoliko ne vidimo napredak u narednih 2 meseca, da cu predloziti drugog kolegu da preuzme pacijenta.

Početnik mad4red (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pomoc ljudi. Zanima me u kolikoj je meri moguce i da osobe u ranim dvadesetim dobiju osteoporozu?
    Ja inace vezbam u teretani skoro godinu i po dana. Za to vreme sam skinula blizu 20kg (od toga se vratilo 3-4kg i stoji na tome). Moja ishrana se dugo vremena zasnivala mahom na proteinima i koristila sam tj. jos uvek uzimam sagorevac koji sadrzi diureticki kompleks. Na kletom internetu pise da povecan unos proteina i diuretici mogu dovesti do osteoporoze.
    Zabrinuo me je zglob leve ruke koji sam povredila prilikom izvodjenja vezbe za biceps. Od zgloba je pocelo da udara na prste ali me je skoro proslo nakon mazanja gelom i bandaziranja. Problem je sto povremeno osecam bol i u desnom laktu i kolenu, a sinoc su me boleli i nozni zglobovi. Takodje, zadnje dve noci kad legnem kao po komandi ustanem posle 2 sata sna sa punom besikom i rukama utrnulim od ramena do vrhova prstiju kao i bolom u delu gde se spajaju sake sa rukom. Jeste da imam slabu cirkulaciju al nikad me nije bas ovako zezalo.
    Ako moze neki odgovor do jutra. Poludecu dok ne odem kod lekara.

Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Probaj da ne poludis i obavezno se javi lekaru.
    Skidati 20 kg bez nadzora lekara nikada nije pametno.
    Nazalost bez nekih osnovnih pretraga ne mozemo reci sta je u pitanju kod tebe.
    "Niko toliko ne brine o sebi kao oni koji nikom drugom nisu potrebni"
    Duško Radović

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    109

Sagorevaci sa diuretickim kompleksom - divno...()
    Pa dobro, sta sad, osteoporoza, atak na jetru, bubrege, srce....manje vise. Glavno da se zivi brzo (umre mlad i bude lep i vitak les) - Dzejms-Dinovski.

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr Pogledaj poruku
    Probaj da ne poludis i obavezno se javi lekaru.
    Skidati 20 kg bez nadzora lekara nikada nije pametno.
    Nazalost bez nekih osnovnih pretraga ne mozemo reci sta je u pitanju kod tebe.
    Dobila sam uput za ortopeda, a on frajer samo dao da mi se ruka zamota u vatu i zavoje. Za ostalo me nije ni saslusao.
    Mene zanima, moze li se sta otkriti na rentgenskom snimku koji bih, naravno, uradila u nekoj privatnoj ordinaciji.

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio WithdrawnWater Pogledaj poruku
    Sagorevaci sa diuretickim kompleksom - divno...()
    Pa dobro, sta sad, osteoporoza, atak na jetru, bubrege, srce....manje vise. Glavno da se zivi brzo (umre mlad i bude lep i vitak les) - Dzejms-Dinovski.
    Kad pozelim da mi nesto drobi kupicu mesalicu za malter.
    Neka se ubuduce ovakvi dusebriznici ne javljaju. Nervozna sam, zabrinuta i trebaju mi odgovori a ne da mi neko soli pamet.

Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    140

Prvo, ne mozes tako da razgovaras sa nama.
    Sama si ugrozila svoje zdravlje, ako to do sada nisi shvatila.
    Naravno da mozes da snimis i ruku i nogu i glavu, mozes da uradis i magnetnu rezonancu sto se nas ovde tice - to je tvoja stvar ali pitanje je da li ti treba.
    Povreda bicepsa je jedno, nozni prsti, trnjenje...to je vec druga stvar.
    "Niko toliko ne brine o sebi kao oni koji nikom drugom nisu potrebni"
    Duško Radović

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Prvo, nema potrebe da se vredjas posto je drugi post bio upucen Winter.
    Drugo, snimanje glave (kao da ja imam 2 godine i ne kapiram tvoj zluradi komentar) nece biti potrebno.
    Trece, zar je moguce da ste svi lekari isti? Niste sposobni da pazljivo saslusate/procitate? I oni naroguseni i toboze fini, nema razlike. Prvi zauzmu stav kao da im je neko ubio oca, silovao majku i sestru i spalio kucu i stalu, a drugi ti se samo brizljivo keze i klimaju glavom a unutra sviraju havajske gitare:
    - Nisam povredila biceps nego zglob prilikom izvodjenja vezbe za biceps.
    - Nemam utrnulost noznih prstiju vec me bole kosti istih, a trnu mi ruke i dlanovi.
    Kao da sam se obratila shugavim lekarima zato sto izmisljam bolesti a zadnji put pre ovoga sam bila tamo jos 2006. U pravu su kad kazu da ih sve treba fekalnom motkom.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •