Klipni Motori - SUS Motori

Prava vratila i osovine precnika do 150[mm] najcesce se izradjuju od okruglog celika obradom na strugu i brusenjem. Manje opterecena vratila i osovine mogu se raditi hladnim izvlcenjem. Stepenasta vratila vecih dimenzija izradjuju se kovanjem, od celicnih blokova, sa zavrsnom obradom na strugu i brusenjem. Pre zavrsne obrade izradjuju se zljebovi za klinove. A na rukavcima se vrsi termicka obrada (cementacija, kaljenje) pa se fino bruse, glacaju ili po potrebi poliraju.
Sto se tice materijala za izradu, (za motore, alatne masine..) izradjuju se od celika za poboljsanje. Č 1430, Č1530
A sto se tice klipa u njemu nema nista. On je izliven od punog materijala.
 
Ljudi studiraju 10 semestara da bi projektovali klipni motor, a kolega hoce da nauci iz postova na krstarici....Neozbiljno.
...
@ganbareh
Svrati do masinskog fakulteta i za pocetak kupi knjige: Motori SUS, Oprema motora,....
*ako nisi masinac onda i Termodinamiku, Hidrodinamiku, Mehaniku fluida, Masinske elemente,....
 
video sam da si ostavio temu "ultra laki avion" . . . a sto se tice tog motora ako ga neko napravi, pocev da radi od ove sekunde i zavrsi za 10 godina ja cu da ga pojedem sa sve karburatorom . . . nemoze se napraviti kvalitetan motor bez vecih investicija . . . bolje kupi skuter pa izvadi motor iz njega, definitivno ce biti bolji od onoga sto vi izradite ( a bice i mnogo jeftiniji ) . . . vrlo sam skeptican po tom pitanju i nije mi jasno da li ti samo mislis da ga projektujes (kao ono u auto cadu i drugim programima) ili mislis i da ga izradis?
 
neki japanski inzinjer je naparavio bast takav kaakv pminjes, i to vrlo vrlo mali, nakon toga je dizajnirao i neki helikopter koji pogone 4 takva motorica - nesto kao suncobran koji leti, zaboravio sam kako se zove , gledao sam i slike , inace napravise ljudi rotax motor, bas to sto kazes , extremno male mase a velike snage.....inace rotax je zapoceo firmu otkupivsi planove od trabanta pa je unapredjivao taj projekat.
inace ako ne znas u ultra lake letelie ljudi ugradjuju trabantove motore!
ako hoces nesto jeftino i dobro pravi prepravku trabantovog motora.
poz
 
U sustini mene interesuje klipni motor jako male mase a velike snage! Treba mi motor za ultra laki avion!!! Nesto tipa modelarskih motora!!! :dash:

Коначно сам схватио да ти је тема неозбиљна. Ја мислио де ти треба помоћ за семинарски рад и у најбољем случају дипломски. А ти за ултра-лаки авион. Стварно си АВИОН ако се не зезаш са нама.
Ако стварно мислиш да се бакћеш са ултра-лаким авионима и гајиш илузију да са њима нешто квалитетно радиш, рачунај да треба да имаш добре паре и супер знање.Никакве импровизације у овој области нису дозвољене јер следи катастрофа.Људи се овим проблемом баве годинама уз асистенцију оних који много знају и о авионима и моторима, па опет имају зазирање да се упусте у посао ове врсте. Овако са Форума - ставрно је неозбиљно.
Ја ипак мислим да се ти зезаш, признај!
 
Motor za taj avion za koji sam postavio temu vec postoji :rolleyes:, ali mi nije jasno kako se do sada niko, ali niko na masinskom fakultetu nije setio da bar pokusa da isprojektuje tako nesto...:nono:

Vidi ovako,
po mom mishljenju u principu sve je moguce,ali je pitanje isplativosti ekonomskog
ulaganja.
Iz ove namene koriste se vec postojeci "agregati" kao Rotax ,Tomos 80-90 ccm,pa cak i
motor iz Wartburga (dvotaktni,dvocilindricni,vazdushno hladjeni).:think:
A inace samo projektovanje se vishe ne radi "peshke",poluempirijski,nego "software-ski.:gace:
 
Za motor velike snage i male tezine su klipni motori motori problematicni zbog osetljivih i velikog broja delova,podmazivanja,hladenja,tezine...

Ukratko za modelarstvo su najbolji rotex motori i iza njih skoro da nema nista interesantno i dugotrajno osim naravno mini mlaznih motora koji trenutno kostaju kao neki dobar auto.
 
Otprilike....

Koga interesuje nek upise masinski, pa navali! :)

E bas sam hteo da nesto napisem na ovu temu i vidim da sam vec napisao.

Ja obozavam kola i motore, ali verujte mi da je te projektovanje motora SUS takvo smaranje da sam ga na faxu odradio samo da prodjem. Prvo, toplotni proracun je takvo k dosadan da vam ne mogu opisati.. A onda dalje mehanika.... Batalite.

Ili: upisite masinski fax pa navalite! :P
 
I da koristiš gotov motor - pravljenje nekog "ultra lakog" aviončića je - utopija .
U USA možeš da kupiš u "kitu" aviončić, helikopterčić...Ali ovde da napraviš po principu "uradi sam" - nema šanse !
Možeš , eventualno da napraviš model koji će da ti krasi dvorište...
I da ga napraviš - nikad nećeš uspeti da dobiješ atest i dozvolu od vlasti da poletiš...
Probaj sa motornim zmajem, ima neko društvance koje ponekad leti iznad Zemun Polja...
 
Evo ovako, da malo pojasnimo poređenjem. U konstruktivnom birou Forda radi preko 1.200 inženjera , od čega bar polovina na razvoju i konstrukciji motora. Za nov motor od projekta do proizvodnje treba tom trustu mozgova TRI godine. Slično je i u ostalim velikim automobilskim kompanijama u kojima to rade stotine inženjera.
Pa ipak imamo sve više da se u nekoliko različitih tipova i marki automobila ugrađuje isti motor (najčešće japanskog porekla).
Na ovim prostorima NIKAD niko nije konstruisao i proizveo SUS motor.Sve od Zastave, DMB-a,IMT-a... što je pravljeno - rađeno je po licenci.
Dakle konstrukcija sopstvenog motora je gotovo nemoguća misija i za srpsku privredu, a u domaćoj varijanti po principu "uradi sam" čista utopija !
 

Back
Top