lovacki nozevi i survival oprema u Srbiji

Ja sam u Snajperu u BG kupio Linde tanto,ali sam se gadno zeznuo.Proverio sam tvrdoci celika i bila je fantasticnih 33 rokvela,a platio sam ga 60e.Bilo je tu nekih kershaw foldera od aus 8 celika ali za 100e.Gde god kupujes dobro se informisi o kvalitetu celika.Kupio sam u impinom diskontu u Zemunu onaj zandarmerijski noz za 100e.Tvrdoca celika kataloski je 56-59 rokvela ali lazu,provereno 52 rokvela pa ti vidi
Jedan lik je na pijaci u Novom Sadu nudio nov Trail master original od Cold steel-a,znaci savrsenstvo od bouvija ali cifra-200e,toliko i vredi od carbon 5 rdjajuceg ugljenicnog celika.Svi komercijalni nozevi se rade uglavnom od 420 stainless steel-a dok ovi skuplji od aus,lameliranog ili nekog drugog celika.Probaj da nadjes Falkniven noz.To su extra kvalitetne sprave pogotovo od VG-10 lameliranog celika.Neuzimaj noz ispod 100e ako si u mogucnosti
 
Imaš kod Bogdana na Bulevaru revolucije preko puta kafane Lipovog lada Falknivena i Bark rivera ali su mu cene bezobrazne. Sandstorm koji je od 130 do 190 dolara kod njega je 300evra. Uz priču da to mora tako biti. Pogledaj pa ko voli... Pitanje je šta očekuješ od noža i za koju namenu ga uzimaš. Obzirom na taj tanto i trail master u pitanju je military varijanta a ja nju baš i ne preferiram. :)
 
Ja sam u Snajperu u BG kupio Linde tanto,ali sam se gadno zeznuo.Proverio sam tvrdoci celika i bila je fantasticnih 33 rokvela,a platio sam ga 60e.Bilo je tu nekih kershaw foldera od aus 8 celika ali za 100e.Gde god kupujes dobro se informisi o kvalitetu celika.Kupio sam u impinom diskontu u Zemunu onaj zandarmerijski noz za 100e.Tvrdoca celika kataloski je 56-59 rokvela ali lazu,provereno 52 rokvela pa ti vidi
mogucnosti

Како си проверио да је 52? Јел се утискује куглица у материјал, па на основу површине отиска, или дубине утискивања утврђује се тврдоћа, или тако некако? :confused:
 
Neznam tacno,ali je radjeno u MIV-u,fabrici ventila u Sremskoj Mitrovici.Bas sam pitao da nije greska,ali majstor kaze da se aparat bazdari na svaka 3 meseca.52 rokvela je izmerena tvrdoca na delu noza ispred balcaka na mestu gde je i fabricki utisnuta kontrolna tacka.Predpostavljam da je tolika i tvrdoca reza,da noz nije selektivno kaljen.Uglavnom svi ti veci proizvodjaci barataju sa ciframa 57-59,a neki i do 63 rokvela u sta vise nikom ne verujem dok licno ne ispitam.
 
Poruka za "teodorica":
Ispitivanje tvrdoce po rokvelu se vrsi utiskivanjem dijamantske piramide i koristi se za vece tvrdoce.
U fabrici MIV sigurno znaju da izmjere tvrdocu i ako su izmjerili 52 HRc (oznaka za tvrdocu mjerenu rokvelovom metodom) onda vjeruj da je tacna.
I ja sam do sada vise puta imao prilike da se uvjerim da tvrdoca koju deklarisu proizvodjaci nozeva ne odgovara onome sto se dobije kada kupite njihov proizvod. Zbog toga i nisam uzeo zandarmeriski noz.
 
Realno, nikad za noz ne bih dao vishe od $100 jer noz je ipak, samo noz. Ja ne planiram njim da sechem balvane i bodljikave zice. Potreban mi je za lov. Nosim Gerber-ov noz od $80 i prezadovoljan sam.
Neko je pomenuo noz od 300E...pa ebo te za te pare mozesh pushku da kupish. Zaista, koliko morash da budesh blesav da na noz potroshish 300E.
 
Kojih bajoneta , za koju pusku?

Ne teba da si blesav nego da bas volis i da imas pare, inace mora 2000 je oko3000 din, cliper oko2000 a bahco je 800 din. BRKT nozevi su izuzetni nozevi ali su i na ceni, o opavdanosti visine cene nemozemo pricati jer neznamo sta sve ulazi u cenu ali da su skupi jesu,
 
Poslednja izmena:
Poruka za "teodorica":
Ispitivanje tvrdoce po rokvelu se vrsi utiskivanjem dijamantske piramide i koristi se za vece tvrdoce.
U fabrici MIV sigurno znaju da izmjere tvrdocu i ako su izmjerili 52 HRc (oznaka za tvrdocu mjerenu rokvelovom metodom) onda vjeruj da je tacna.
I ja sam do sada vise puta imao prilike da se uvjerim da tvrdoca koju deklarisu proizvodjaci nozeva ne odgovara onome sto se dobije kada kupite njihov proizvod. Zbog toga i nisam uzeo zandarmeriski noz.

rokvel b metoda-utiskivac kuglica,rokvel c metoda-dijamantski konus....samo malo da pojasnim...
 
Posedujem lovacki preklopni noz Solingen Puma Jagdmesser,napravljen od celika 440C (neradjajuceg),sa koricama od jelenskog roga,ima testeru,vadicep i jos neke dodatke.Moj problem u ovome je to sto sam polomio secivo na pola.Ako neko zna koji servis moze da obavi popravku ovog noza,po mogucstvu zamena seciva za novo,originalno.Secivo je bilo izuzetno tvrdo,drzalo je ostricu danima uz aktivno koriscenje.Noz kosta oko 200 eura,pa zelim da nadjem dobrog servisera,radije nego da kupujem novi noz
 

Back
Top