PROLAPS MITRALNE VALVULE

Pa nece biti da je objasnjenje tako jednostavno.
Naime radi se o ne adekvatnom zatvaranju srcanog zalistka.Veliki broj osoba nema simptome ali jedan broj pacijenata se zali na umor,palpitacije(osecaj preskakanja srca,narodski receno)dispnoju(osecaj gusenja),omaglice,sinkope(gubitak svesti).Nekada se javlja i bol u grudima.Najveci znacaj u postavljanju dijagnoze ima ultrazvuk ali postoje i promene na ekg koje mogu ukazati na to stanje,ne znam koliko vam znaci da ih spominjem,uglavnom ultrazvuk srca je zakon za postavljanje dijagnoze.Vecina bolesnika ne zahteva neku terapiju,uglavnom se ide na to da se postede napora,ukljucuju se izvesni lekovi u cilju sprecavanja bakterijskog endokarditis(prevencija antibioticima u toku npr stomatoloskih intervencija),ako postoji poremecaj ritma tu se ordiniraju posebni lekovi...ukoliko bolest pokazuje znake progresije tj,pogorsanja prolaps se leci hiruski zamneom valvule.
 
Vi niste zdravstveni radnik,stoga ne znam koliko vam znaci ako spomenem promene na ST segmentu i inverzija T talasa u II,III ,aVF i V4-V6 odvodu,ponekad produzen QT interval...i jeli vam znaci to nesto...a ovo sto sam napisala ja vam ne mogu objasniti na srpskom.
 
dr:
Pa nece biti da je objasnjenje tako jednostavno.
Naime radi se o ne adekvatnom zatvaranju srcanog zalistka.Veliki broj osoba nema simptome ali jedan broj pacijenata se zali na umor,palpitacije(osecaj preskakanja srca,narodski receno)dispnoju(osecaj gusenja),omaglice,sinkope(gubitak svesti).Nekada se javlja i bol u grudima.Najveci znacaj u postavljanju dijagnoze ima ultrazvuk ali postoje i promene na ekg koje mogu ukazati na to stanje,ne znam koliko vam znaci da ih spominjem,uglavnom ultrazvuk srca je zakon za postavljanje dijagnoze.Vecina bolesnika ne zahteva neku terapiju,uglavnom se ide na to da se postede napora,ukljucuju se izvesni lekovi u cilju sprecavanja bakterijskog endokarditis(prevencija antibioticima u toku npr stomatoloskih intervencija),ako postoji poremecaj ritma tu se ordiniraju posebni lekovi...ukoliko bolest pokazuje znake progresije tj,pogorsanja prolaps se leci hiruski zamneom valvule.


Izvinite sto sam se usudila da dam bilo kakvo objasnjenje i usla time u vase polje, o svemoguca dr, ali ako pogledam malo bolje, vi ste samo ospirnije rekli zahvaljujuci svome znanju ono sto sam ja u kratkim crtama odnosno 'jednostavnom objasnjenu' vec rekla imajuci u vidu da nisam doktor. :)
 
Pa nije bas tako jer da ste rekli pravu stvar ja ne bih odreagovala.
Za sum se ne moze reci to je samo sum na srcu,iza te reci stoji potencijalno ozbiljno oboljenje srca,mislim da doticnoj gospodji nista ne znaci recenica to je sum...nju interesuje sta da radi sa tim.
I nemate nikakav razlog da budete ironicni,ja nisam svemoguca ja samo govorim ono sto je moje zanimanje,ne vidim razlog da se osecate uvredjenim.
 
dr:
Pa nije bas tako jer da ste rekli pravu stvar ja ne bih odreagovala.
Za sum se ne moze reci to je samo sum na srcu,iza te reci stoji potencijalno ozbiljno oboljenje srca,mislim da doticnoj gospodji nista ne znaci recenica to je sum...nju interesuje sta da radi sa tim.
I nemate nikakav razlog da budete ironicni,ja nisam svemoguca ja samo govorim ono sto je moje zanimanje,ne vidim razlog da se osecate uvredjenim.

Izvinite, a gde sam ja to rekla 'samo'? Za vase obavestenje i sama imam prolaps mitralke kako to zovu ovde u sloveniji i malo onda valjda vise znam sta je to tacno i da definitivno nije 'samo' zato sam se i osetila kompetentnom da odgovorim gospodji na pitanje. A zasto sam reagovala ironicno, pa zato sto ne vidim razloga da se, ako vam smeta sto sam odgovorila gospodji najednostavnije moguce jer je pitala sta to znaci, uhvatite mog komentara. Ostavite ga onakvog kakav jeste, a to znaci da je tacan ali ne objasnjen sto sam u svakom slucaju prepustila vama koji ste na tom polju najbolji na forumu. Toliko :)
 
Pa ja nisam opovrgla vase objasnjenje samo sam ga objasnila.Ne sumnjam uopste da ako imate tih problema ne znate o tome ali vam je objasnjenje bilo krajnje sturo,a ako se osvrnem na odgovore koji se daju na forumu tako kako ste ga vi objasnili je izgledalo u fazonu "to ti je tako nesto...usput"i zato sam osetila da treba da ga pojasnim.Opet vam kazem ne vidim razloga da se ljutite,ovaj forum sluzi da ljudi nadju odgovore na svoja pitanja i podele iskustva,ako vec imate takav isti problem onda ga bar izlozite do kraja i podelite sa gospodjom koja je postavila temu vase stanje,kako se ponasate ,sta vam se desava ...iz perspektive pacijenta.
A ne staviti jednu recenicu i naci se uvredjenim zbog toga sto sam objasnila neke stvari.
 
dr:
Pa ja nisam opovrgla vase objasnjenje samo sam ga objasnila.Ne sumnjam uopste da ako imate tih problema ne znate o tome ali vam je objasnjenje bilo krajnje sturo,a ako se osvrnem na odgovore koji se daju na forumu tako kako ste ga vi objasnili je izgledalo u fazonu "to ti je tako nesto...usput"i zato sam osetila da treba da ga pojasnim.Opet vam kazem ne vidim razloga da se ljutite,ovaj forum sluzi da ljudi nadju odgovore na svoja pitanja i podele iskustva,ako vec imate takav isti problem onda ga bar izlozite do kraja i podelite sa gospodjom koja je postavila temu vase stanje,kako se ponasate ,sta vam se desava ...iz perspektive pacijenta.
A ne staviti jednu recenicu i naci se uvredjenim zbog toga sto sam objasnila neke stvari.

Ne, vi ste ti koji ste se uvredili jer sam ja eto 'sturo' objasnila, odnosno uopste dala bilo kakav komentar. Koliko vidim i dalje ga kritikujete, zato i rekoh ono 'izvinite sto sam se uopste usudila da bilo sta napisem'. Mislim da je ipak ok da i drugi osim vas mogu da napisu sta misle bez nekog velikog objasnjavanja jer ste vi ionako ta koja ce da objasni opsirnije istoriju bilo koje bolesti. Dakle, nisam se ja dotakla vaseg komentara vec vi mog, totalno bespotrebno, jer smo svi mi tu u zelji da pomognemo samo sto to neki od nas mogu sturo a neki sa znanjem mogu da lepo objasne, ipak, cilj je na kraju isti zar ne? :)
 
zdravo svima .
imam 28 god . problem sa koksaki virusom , koji mi je napravio cudo. imam strasne tahikardije , preko sto otkucaja u stanju mirovanja i to sa tabletom concorn 5 mg dnevno , takodje su mi rekli da imam i prolaps (naravno mali ) ehogeniji zadnji zid srca , i dva mala perikarda , kardiolog kaze da je to normalno i da ne treba vise da idem i trosim svoje vrema na kardiologe i odlazak kod njih . pozdrav svima i hvala unapred.
 
zdravo svima .
imam 28 god . problem sa koksaki virusom , koji mi je napravio cudo. imam strasne tahikardije , preko sto otkucaja u stanju mirovanja i to sa tabletom concorn 5 mg dnevno , takodje su mi rekli da imam i prolaps (naravno mali ) ehogeniji zadnji zid srca , i dva mala perikarda , kardiolog kaze da je to normalno i da ne treba vise da idem i trosim svoje vrema na kardiologe i odlazak kod njih . pozdrav svima i hvala unapred.

Na cemu?
 
zdravo svima .
imam 28 god . problem sa koksaki virusom , koji mi je napravio cudo. imam strasne tahikardije , preko sto otkucaja u stanju mirovanja i to sa tabletom concorn 5 mg dnevno , takodje su mi rekli da imam i prolaps (naravno mali ) ehogeniji zadnji zid srca , i dva mala perikarda , kardiolog kaze da je to normalno i da ne treba vise da idem i trosim svoje vrema na kardiologe i odlazak kod njih . pozdrav svima i hvala unapred.

Sto se prolapsa tice, ja sam bila kod tri kardiologa(ne samo zbog prolapsa vec i zbog koksakija) i dvojica su u vezi prolapsa rekli da nije nista i da mi ne trebaju nikakve kontrole kod kardiologa, dok je jedan(koji mi je prolaps i nasao sasvim slucajno kad je trebalo da idem na operaciju krajnika pa se rutinski vrsi pregled i kod kardiologa) rekao da moram na kontrole svake dve godine i da obavezno pre svake hirurske i zubarske intervencije moram da uzimam 2mg antibiotika zbog prolapsa Kasnije sam dobila koksaki i bila kod te druge dvojice koji su rekli da za tim nema nikakve potrebe. Ja u cudu nekako dosla do tog prvog kardiologa(decijeg u Tirsovoj) da vidim o cemu se radi i sta mi je ciniti kad idem kod zubara, i onpotvrdi ono sto mi je rekao i prvi put. Kontrole i antibiotik. Za svaki slucaj to i radim.
Tako da mozda bi trebalo jos nekog kardiologa da pitas za misljenje.
 
Meni je rečeno da prolaps pravi magnet za bakterije, i zato pre svake intervencije (vađenje zuba, abortus i sl.) obavezno mora da se uzme antibiotik, i to da se počne 2-3 dana pre intervencije.. Eto, nisi jedina kojoj to preporučuju.
 
Meni je rečeno da prolaps pravi magnet za bakterije, i zato pre svake intervencije (vađenje zuba, abortus i sl.) obavezno mora da se uzme antibiotik, i to da se počne 2-3 dana pre intervencije.. Eto, nisi jedina kojoj to preporučuju.

Pa da to je i meni rekao taj prvi doktor iz Tirsove ali dvojica su posle rekli da prolaps imaju svi (:???:) i da je to normalno i nema potrebe za bilo kakvim antibioticima. Ja ipak vise volim da budem siogurna uz antibiotike:)
 
Pa da to je i meni rekao taj prvi doktor iz Tirsove ali dvojica su posle rekli da prolaps imaju svi (:???:) i da je to normalno i nema potrebe za bilo kakvim antibioticima. Ja ipak vise volim da budem siogurna uz antibiotike:)

Kakvi svi? :o
Meni je moj kardiolog rekao da prolaps ima oko 20% populacije (nisam pitala za sebe, samo sam bila zabrinuta, i nije veliki, samo su zalisci mekši nego što treba) i da to reba redovno pratiti - ultrazvuk na 2 godine, ako nema promena.
 
Verovatno su hteli da kažu da je prolaps čest, samo su se nezgrapno izrazili.
Moj kardiolog kaže da po statistici žene češće imaju prolaps nego muškarci, ali nije ustanovljeno zašto. Još kaže da ga ima svaka 5. žena, ali često i ne zna za to, jer može biti slab i ne pravi neke velike smetnje. Koliko sam shvatila, jačinu označavaju brojevima 1-4, s tim što je 1 najslabiji.
Nema porebe paničiti zbog prolapsa, nego kad je već ustanovljen redovno kontrolisati srce i pridržavati se uputstava specijaliste.
 
Poslednja izmena:
Ја сам имала ПМВ, престао је када сам престала да растем.

Колико сам разумела настаје јер кости расту брже него мишићи и настане мали проблем са затварањем залистака.

А ово за антибиотике пред неку интервенцију први пут чујем! Је ли то заиста тачно?
 
Ја сам имала ПМВ, престао је када сам престала да растем.

Колико сам разумела настаје јер кости расту брже него мишићи и настане мали проблем са затварањем залистака.

А ово за антибиотике пред неку интервенцију први пут чујем! Је ли то заиста тачно?

Jeste:)

A jel si sigurna da prolaps moze da "prestane"?:???: Posto koliko ja znam il ga imas il nemas, ne moze da prodje.
 

Back
Top