U DUHU TRADICIJE KRALJEVA

Moriccone

Domaćin
Poruka
3.607
Ovom temom zelim da podstaknem razmisljanja o nasoj tradiciji, o svemu onome u cemu se razlikujemo od ostatka sveta...o bogatstvu naseg jezika, o zaboravljenim korenima, o modifikaciji danasnjeg zivota koji ne bi sme da nas otrgne od istorije, koju moramo da prihvatimo takvu kakva jeste i koja je nas licni pecat
Za pocetak
-koja su vasa omiljena srpska imena, zenska, muska
-omiljeni izrazi vasih starih ukucana, oni izrazi kojima se cesto i neopravdano smejemo
-omiljeni likovi iz istorije ili mitova
-na koji ste period nase istoruje ponosni, na koji ne...
-narodna kuhinja
-narodna pesma, igra
...ili bilo sta sto predstavlja nase tradicionalno obelezje
 
За почетак ћу приложити ову карту из књиге ''Историја Срба и Југославенских народа'' по Милошу С.Милојевићу

6kz7a4w.jpg


Ја сам такође поносан на период Српскога Царства.Видите величина и снага те Душанове Србије била је толико јака и снажна да нас још увек држи да говоримо о томе.Помен и сећање на тај величанствени период давао је Серпскоме народу снагу да преживи најтежа времена
 
Ova karta je sjajna!
Da li bi prostiranje tadasnje Srbije moglo da ima direktan uzrok na nastajanje Luzickih Srba?
Nekako mi to deluje najlogicnije...
Usputreceno, ponosan sam na svoje iskustvo steceno prilikom pevanja u crkvenom horu, jer sam zahvaljujuci tome naucio da citam i izgovaram pojedine recenice pisane crkvenoslovenskim jezikom
 
Car Dusan se prevrce po grobu sta se danas radi a bilo smo veliki narod...evo ovako musko ime Marko zensko Ana.
Izreka-Vuk dlaku menja a cud nikada
Omiljeni likovi iz istorije i mitovi...hmmm volim slovensku i skandinavsku...a lik iz srpske Milos Obilic i Car Dusan.Onda Aleksandar Veliki,Atila.
Period na koji sam ponosan...hmm pa na period srpskog carstva i na period kad smo oterali ebene turke.
Narodna kuhinja-pasulj prebranac(jako zacinjen) i proja
Narodna pesma...volim one stare koje se citaju u skoli junacke i ajducke hehe a ovako narodne pesme i kola ne volim niti slusam...
A nase tradicionalno obelezje hmm pa Srbin je lud,srbin je proklet,ubijes ga jednom on hoce opet ehhehe
 
Omiljeni lik iz istorije mi je Nikola Tesla. Covek koji je svojom pamecu ucinio ovaj svet boljim i laksim. Covek koji je cenio srpsku tradiciju i koji je ucinio da se u njegovo vreme rec SRBIN svuda u svetu izgovara sa postovanjem. Nidzo car:)
 
Vrlo lepa tema!!!!
Ja sam imala jednu baku koja je pricala prilicno prostim narodnim jezikom.Dok sam bila mladja i kao dete sam je uvek ispravljala dok je govorila.Sada je vec pokojna...A ja se tek cesto setim nekih reci koje je izgovarala i stalno bih mogla da se smejem tome.Na pr: "dodaj mi djete vode da malo progunem", "turi to u flizider",ne mogu sada vise da se setim u momentu...
 
Ево нешто о пореклу и значењу речи Србин.

Задњих година води се једна пропаганда римокатоличке цркве о томе да је значење речи Србин латинског порекла и да значи роб (СЛАВЕС) али није.
Напротив, изворно значење речи СРБ,СРБИН,СЕРБ,СЕРБИН,СРБЉИН,СЕРБЉИН,САРБ,САРБИН,СИРБ,СИРБИН,СЕРС,СЕРСИН,СОРАБ,СОРБ,СЈАБР,СЈАБРИН,СИБР,СИБРИН,СЕБР,СЕБРИН,СУРБ,СУРБИН означава мноштво или укупан збор једнородне браће ,означава силу,мноштво,масу народа од једног истог рода и колена,брат,род,независтан човек који који се бави државним пословима у свом рођеном народу Серба,Сјабра,Семберија,Сербадија,Сарба,Серса.... (по Шафарику,Гиљфердингу,Колару...итд да не набрајам даље)

Шафарик (као најпризнатији и најученији слависта у нас) за име СРБ за које је доказао да су се сва словенска данашња племена тако звала.Срби,Серби... се називају тако јер су 1) Вечити војници 2) Особите су храбрости 3) Зато што су граничари.Реч СЕРБ се изговара различито међу словенским народима.Код нас је Срб код Белоруса Сјабр а опет означава исто

Има једна песма из малоруског народа у коме реч Србин,Сирбин,Сирбовати значи господовати или радити опште народне послове
''Ој Сирбине Сирбињенку,
Ми друг друг дорогењки!
Покин Сирбу Сирбовати,
Визми Сирп пиди в стип,
пшениченку жати...
..............превод
Остави се тог твог посла
но узми срп па хајд у степу да жањеш пшеницу,
а зато ће прекрасна нева Серба да пође за њега као Срба,
инаће неће...

Именом Србин некада се зваху сви народи славенски а сада су раздељени на имена:Чех,Рус,Словак,Пољак,Моравац,Бугар,Лужичанин.Ова нова имена добили су онда када су их туђини прегазили и покорили и од слободног народа начинили робљем (Е отуда та римокатоличка пропаганда)
Прве личности које ослободише покорен народ Српски натурише им своја имена: Лех или Љах Пољацима или Љацима,Чех Чесима,Хрват Хрватима,Рурик Русима,Татарско племе Бугари БУгарима а бившим Србима.А најмањи део оставших Срба задржа своје име СРБ и до данашњега дана као од Косова Црногорци,од ослобођења кнежевине Србије...
да СРБ означава слободу и да се овим именом зове само онај из Српског рода који је слободан је доказ је што Србин Црногорац Србина из данашње Србије када није расположен зове Шумадинац затп што даје данак Турчину а остале Србе по дтуђином ни за живу главу неће назвати Србином .Они су за њега Лацмани,Швабе,РАја,ђаурин,Шопови,Бошњаци,
 
У Турака реч СРБИН значи народ од једног истог рода и колена који је непокоран и ратоборан (Серф,Сирф,Сирфиче,Сирб) па зато СЕФЕР или СЕРБЕР значи рат,СИРФИЧЕ И САРБ ХАЗИ значи Српска земља.
Турци су за време Сулејмана великог населили 200 000 Срба око данашњег Цариграда где се данас налазе два места која се зову Београд (Белградчика) Толико су Турци били навукли фобију од Срба да им је реч СРБ постала синоним за душманина турског и вере мухамедове...У То време БУгарски фанариоти су прождерали Српску патријаршију и из мржње према Србима прогонили су Србе и уздизали име Бугарско.Постоје царски документи да је било забрањено звати се Србином него да се сви морају звати БУгарином.

У Арапа,Јевреја и Халдеја реч Србин означава слободна човека,господара,јунака,
Сарб-јунак,цар
Сар,Сарб-цар
Сер-круна
Саребит-храброст
Сараб-светли
Сураб-господар
 
-koja su vasa omiljena srpska imena, zenska, muska
Milan i Milica.
-omiljeni izrazi vasih starih ukucana, oni izrazi kojima se cesto i neopravdano smejemo
Uglavnom ih sve volim, ali ne mogu sada da se setim nekog konkretno. Obozavam psovke.
-omiljeni likovi iz istorije ili mitova
Zmaj-Ognjeni Vuk (izmedju ostalih)
-na koji ste period nase istoruje ponosni, na koji ne...
Prehriscanki period, Vladavina cara Dusana, Prvi svetski rat, obnova posle Drugog rata, 5. oktobar 2000.
-narodna kuhinja
Mnogo toga! Kajmak...
-narodna pesma, igra
Klis i maska. :)
Ovo je najkrace sto sam mog'o. Ima toga toliko.
 
a na svetskom takmicenju u psovkama, pobedila je, NARAVNO:):):) nasa psovka
YEBO SLIKU SVOJU!!!!
uporedjivanja su se vrsila po stepenu mrznje koju svaka psovka nosi sa sobom, i mi smo ubedljivo pobedili, jer zamislite kolika je mrznja upucena nekom koga ne mozete ni preko slike da vidite
 

Back
Top