SuSe 10.3 i modem

SuperWorm

Obećava
Poruka
67
Dosao je dan kad i ja resih da predjem na Linux...Sasvim sam nov u ovome i zvucim kao i milioni onih istih postova napisanih na ovu temu...Ali sta da radim,kad vec tri dana pokusavam da namestim modem,ali u sve ono mogu da gledam kao tele u sarena vrata,...Imam neki modem PCI Soft V92 (PCI bus 1, device 7, function 0).To sam sve procitao iz Windows-a ,iz kojeg inace ovo i kucam.SuSe je lepo prepoznao modem,jer cim udjem u podesavanja modema njega ima tamo..i onda nema sanse dalje nista da uradim.Ne mogu da editujem onaj wvdial.config file,koji sam citajuci sve zivo po internetu razumeo da treba malo da prepravim po mojim potrebama!Ali nema sanse,jer mi tu daje poruku da nemam ovlascenje..I tako..samo da mi je to da skontam,pa sve cu lako..jer mi linux upravo treba sa internetom..a ne mogu ni da krenem..ubija u pojam.Pa ako ima neko da mi da neki link da malo to prostudiram,ili ako je ljubazan da mi popise sve sta treba da uradim da bih resio problem.Sta da Vam kazem ljudi sem hvala unapred za svaki trud!pomoc stvarno potrebna.
 
Pa uloguj se kao root pa edituj fajl. Ili kucaj u konzoli su root pa posle kwrite putanja do fajla ili gedit putanja do fajla ili koristi koji god editor hoces... A ti mislio kao obican user da prckas de oces... na linuxu nece da moze...
 
Ma SuSE jeste prepoznao modem, ali da li ima drajver za njega? Nešto mi se čini da ćeš morati da posebno skineš drajver... :( Kad "napraviš" modem, što reče Red, onda ćeš lako sa wvdial i ostalo
 
Dok sam upalio windows..Imam USB tastaturu,koju komp ne prepoznaje dok se sistem ne podigne..Pa dok sam u SuSe prebacio da windows bude po difoltu..Nego meni od gresaka prijavljuje kao nesto da mi mozda nije upaljen smpppt,ili nisam clan grupe dialout,ili da pogledam u Various settings,valjda sam zapamtio i dobro napisao sve ovo!Sve to prijavljuje odjednom!To se sve desava kad pokrenem Kinternet (valjda to treba da pokrenem da bih se konektovao na internet)..Onaj file wvdial.conf sam editovao kako meni odgovara,sve one parametre sam napisao i opet nista..Nego me cudi to sto kad je sve to editovano,ono nece da se pojavi u opcijama modema,tj i dalje je tamo po starom,a mislim da bi trebalo da se bar nesto promeni...Onda sam nesto cackao,pa sam gadno zeznuo moj nalog,pa sam bio primoran da napravim novi,pa sve opet radi kao sat sem tog interneta..he he he he.A kako da znam da li mi je modem instaliran ili nije?Posto mi se cini da jeste,a mozda gresim..
 
Da bi ti modem bio instaliran, mora da postoji uređaj u /dev ili u okviru posebnog foldera /dev/modem ili posebno, npr. /dev/536ep za modem Intel 536ep. Sa komandom lspci trebalo bi da dobiješ prepoznate uređaje priključene na PCI magistralu. Ipak, i ako je modem izlistan regularno, to ne znači da je instaliran drajver :(
Pod Ubuntuom postoji jedan wvdial.conf u /etc, ali ima još jedan u /home/korisnik/Desktop (čini mi se). Probaj da pronađeš i čačneš njega. TRebalo bi da pripadaš i grupi dialout da bi koristio dial-up. Nađi YaST i Users and Groups, pa dodeli svog korisnika i grupi dialout.
 
I posle kaze da nije pocetnik :lol: :D Ma modem nikad nisam podesavao i nadam se da necu... Ima na netu pun Q. dokumentacije kako podesiti modem. A trebo bi da procitas i neki manula za dozvole.. A ti sebi skrati muka pa idi ovde i baci se na citanje...
 

Back
Top