SRPSKI BALET - ISTINA I ZABLUDE

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

I S T I N A

Početnik
Poruka
11
DRAGI CITAOCI,OVO JE TEMA KOJA CE NEKE IZNERVIRATI,NASMEJATI,RAZOCARATI,ODUSEVITI ALI NIKOG NECE OSTAVITI RAVNODUSNIM!
ZELJA MI JE DA TAKODJE OVOM TEMOM POZOVEM NA OTVORENU DEBATU SVE BALETOMANE,PISMENE I NEPISMENE,SKOLOVANE I PRIUCENE,I SVE OSTALE KOJE INTERESUJE OVA TEMA!


TEMA JE,STANJE NA SRPSKOJ BALETSKOJ SCENI:

-STA SE IGRA
-KO IGRA
-KAKO IGRA
-FIZICKI IZGLED IGRACA
-TEHNICKE MOGUCNOSTI IGRACA
-KOREOGRAFSKE POSTAVKE
-KRITIKE
-KLANOVI


ZAPOCECEMO ONIM STO I SAMOG GLEDAOCA TJ. DA NAZOVEM "LAIKA" ZANIMA! U BG IMA SAMO JEDNA BALETSKA SKOLA "LUJO DAVICO" KOJA KAKVA TAKVA, JEDINA IZBACUJE NOVI BALETSKI KADAR! TAJ MLADI BALETSKI KADAR OSUDJEN JE DA IZABERE SVOJ IGRACKI PUT, SAMO KA ADRESAMA FRANCUSKA 5 I TERAZIJE 29! TO SU ADRESE, JEDINA DVA POZORISTA SA BALETSKIM ANSAMBLOM! ONI KOJI NE ZNAJU U PITANJU SU "NARODNO POZORISTE" I "POZORISTE NA TERAZIJAMA"
MORAM NAPOMENUTI I TO,DA U SVAKOM ZITU IMA KUKOLJA,A U OVA DVA SLUCAJA UGLAVNOM KUKOLJA! TAKODJE MORAM NAPOMENUTI I TO DA JE TAJ KUKOLJ IZABRAN I DA PREDAJE U ISTOJ TOJ SKOLI, I UCI NOVE GENERACIJE ONOME STO I ONI SAMI NEZNAJU! TAKO SMO DOBILI HIPER PRODUKCIJU GENETSKI LOSE KODIRANIH I INFORMISANIH BUDUCIH IGRACA! TAJ MLADI NARASTAJ OSUDJEN JE DA PREKO DANA GUBI VREME SA NEKIM KO NIKAD NIJE NA SCENI ZAIGRAO-LA A KAMOLI DA JE SPOSOBAN-NA DA PRENESE NEKO BALETSKO, STRUCNO ZNANJE(CAST NEKOLICINI)! UVECE TA DECA ODLAZE U POZORISTE I IMAJU STA DA VIDE...KAO PRVO NEKULTURU FIZICKOG IZGLEDA,SAPLITANJE O SOPSTVENE NOGE,NEPROFESIONALNOST,TEHNIKU KOJA JE DO TE TACKE ZANEMARENA KOD NEKIH DA SE TO GRANICI SA IDIOTIZMOM (TAKODJE, CAST NEKOLICINI)! NARAVNO,TI ISTI KLINCI GLEDAJU I KLANOVE U PUBLICI,KOJI VELICAJU SVOJE MILJENIKE,APLAUDIRAJUCI SAMO NJIMA I DONOSECI IM CVECE!
SUTRADAN TA DECA SU PONOVO U SALI SA SVOJIM LOSIM PEDAGOZIMA,I TAKO SVE IDE U KRUG...
ZELIM DA SA GORE NAVEDENIM STAVKAMA DATE SVOJ SUD O SVAKOM BALETSKOM DOGADJAJU,BALETSKIM UMETNICIMA,I BALETSKOJ SCENI SRBIJE DANAS! PITAJTE,ODGOVARAJTE,KOMENTARISITE....IZVOLITE....
 
joj, bre, sto vices? :wink: moze i bez caps lock, veruj mi...

ZAPOCECEMO ONIM STO I SAMOG GLEDAOCA TJ. DA NAZOVEM "LAJKA

mislis laika? ono rusko kuce sto je lansirano u svemir nije bilo zainteresovano za stanje u srpskom baletu (koliko ja znam)

moram da priznam da baletske predstave delim na one koje mi se svidjaju i one druge…
nisam iz tog sveta, pa ne znam na kom su nivou nasi igraci…iskreno, meni je cudo nevidjeno da neko u ovoj zemlji zeli uopste da se bavi baletom, s obzirom na to kakva im je buducnost ovde. To se posebno odnosi na muskarce (davno, davno, u mojoj osnovnoj skoli je bio jedan klinac koji je zeleo da upise baletsku skolu…ne znam da li je u tome uspeo, ali ti mogu reci da je tretman koji je imao od drugih decaka bio u namanju ruku uzasan)
Klanovi? Pa toga ima svuda…u pozoristu, u politickim partijama, u firmama, u opstinama, skolama….sto bi se tu baletska skola izdvajala?
posto sam laik, mene zanima energija koju neko ima (ili nema) na sceni...Milan Rus je ima, i odlicno izgleda povrh toga....to ne znaci da sam zakazala termin kod maticara....to znaci samo da volim da ga vidim na sceni...volela bih da ga vidim i da je ruzan k'o djavo, zato sto ima tu energiju...to se odnosi i na ostale o kojima se ovde lamentira...
koreografske postavke ne mogu da komentarisem, a da to zvuci smisleno ljudima koji znaju sta je to koreografija...moze samo da mi se svidi ili ne
moram da priznam da nisam jos videla nekog ko se saplice o sopstvene noge, ali kvantitet bi trebalo da da kvalitet, a posto prvog nema, nece biti ni drugog u skorije vreme...
 
mislim da smo mi mali,siroti laici bas cekali ovu temu
koliko mi se cini ti si bas upucen/na u desavanja u pozoristu (istina),bar sto se baleta tice,ili tacnije baletskih igraca
trenutno me zanima koja podela igra din kihota sutra



Poshto se dotichna pojavila samo jednom i nikada vishe,ja cu ti odgovoriti na pitanje.




Лудвиг Минкус
ДОН КИХОТ

Премијера 15. новембра 2007.
Балет у два чина, 5 сцена с прологом

ЛИБРЕТО
М. Петипа у верзији В. Васиљева, по роману М. Сервантеса

КОРЕОГРАФИЈА М. Петипа, А. Горски, К. Голезовски, В. Васиљев
Нова кореографска верзија и поставка Владимир Васиљев
КОСТИМИ Олга Мрђеновић
ДЕКОР Борис Максимовић
Асистент кореографа је Виктор Барикин, педагог из Бољшој театра.
Оркестром Народног позоришта диригује Јоханес Харнајт.

У представи је ангажован целокуопни ансамбл Балета.
Као протагонисти представе наступају:


Мила Драгичевић,
Ана Павловић
Јован Веселиновић
Јовица Бегојев
Ненад Јеремић
Светозар Адамовић
Дејан Коларов
Милан Рус
Тамара Ивановић



--------------------------------------------------------------------------------

Владимир Васиљев

По окончању школовања у Москви, постаје члан Бољшој театра 1958. године. Интересантно је рећи да је Васиљев једини добитник Grand Prixa-а у историји конкурса у Варни (1964).

Након дебитовања у Дон Кихоту 1962. његова каријера је нераскидиво везана за овај наслов. Остварио је преко 40 првих улога на сценама Бољшој театра и других престижних позоришта широм света. Постављајући нове стандарде мушке игре инспирисао је највеће кореографе Русије и Запада и стекао славу интернационалне звезде. Морис Бежар је рекао: « Ја никада нисам видео играча попут Васиљева. Он има све : виртуозност, технику, драмски таленат, вишестраност и снагу ».

Наступао је са партнеркама које су највеће балерине света: Галина Уланове, Маја Плисецка, Алисја Алонсо, Карла Фрачи. Ипак, најчешће је играо са својом супругом, такодје великом звездом Бољшој театра, Екатарином Максимовом. Балетска академија из Париза прогласила их је за најбољи балетски дует у свету. Жизела, коју су играли заједно на сцени Метрополитена у Њујорку 1990. била је опроштајна класична представа након дуге играчке каријере. На истој сцени наступили су први пут 1959. на првом гостовању Бољшоја у Америци.

Антологијске остају креације Спартака и Ивана Грозног у Григоровичевим кореографијама, као и улоге у балетима: Дон Кихот, Жизела, Ромео и Јулија, Успавана лепотица, Камени цвет, Крцко Орашчић, Петрушка, Грк Зорба и многе друге.

Кореографску каријеру почиње у Бољшоју 1971. поставком балета Икар. Следе класична ремек-дела: Лабудово језеро, Жизела, Дон Кихот, Пепељуга, Ромео и Јулија, као и балети: Макбет, Анyута, Fragments of a Biography, These Charming Sounds, I want to Dance, итд. Поставио је веома много балета у позориштима Русије и иностранству. Своју верзију Дон Кихота поставио је у Москви, Њујорку, Токију, Напуљу, Рио де Женеиру, итд.

Исказао се са успехом као оперски и филмски редитељ. Са познатим италијанским редитељем Франком Зефирелијем, креирао је Аиду у Опери у Риму, Миланској Скали и Арени у Верони. Последњих година сликарство постаје његов најдражи израз и наступио је на 11 самосталних изложби.

У периоду од 1995. до 2000. био је уметнички и генерални директор Бољшој театра. Носи звање професора Руске државне академије за позоришну уметност и члан је Руске академије уметности.

Носилац је највиших националних и међународних признања и награда: Народни уметник СССР-а и Русије, Лењинова и Државна награда, Награда париске балетске Академије В.Нижински Најбољи играч света, највиша УНЕСЦО-ва награда Пабло Пикасо, као и Орден Лењина, Орден рада са црвеном лентом, Орден светог Константина Великог, Орден Руске Федерације за домовинске заслуге, француски Орден за националне заслуге, Државни орден Литваније, Државни орден Бразила и орден Слава Русије.

Занимљиво је напоменути да је једној звезди у космосу додељено име Васиљева.


preuzeto sa sajta Narodnog Pozorishta
 
Slike iz predstave



img_0001.jpg





img_0002.jpg




img_0003.jpg





img_0004.jpg
 
Bila sam sinoc na premijeri "Don Kihota" i bilo je jako lepo...Ana je bila odlicna,Jovan malo umoran ali zgodan i lep :) ici cu i sutra da gledam i nadam se treceg ali sam sigurna da da je postava sa Anom Pavlovic vise po mom ukusu...da li je jos neko bio na premijeri da cujem utiske...Sinoc je igrao toreadora Kolarov a sutra Milan Rus...a da toreadori su malo podbacili sinoc nadam se da ce sutra biti bolji:)...pozdrav
 
Bila sam ja.
Mislim da je Ana Pavlovic svu publiku ostavila bez daha.
Jovan je napravio jednu vecu greshku gde se skoro sapleo i pao,kao i Tamara Ivanovic.(ona je pala)
Nisam neki baletski expert,ali sam videla greshke koje su se provlachile kroz ceo komad,sem naravno Ane,koja je zaista bila brilijantna.
Savrshena je bila i devojka koja je igrala ciganku(ne znam kako se zove).
Dejan jeste da je moj miljenik ali je imao i boljih dana,u jednom trenutku kad se sapleo samo sam ochekivala da li ce se naci celom duzinom na patosu.

Ali kao shto kaze Konstantin Kostjukov ko je spreman da odigra ''Don Kihot" nishta mu nece teshko pasti.Tako da im ne zameram greshke.

Uvezbace se vremenom.

Jedina stvar koja mi je dosta neobichna je podela uloga.
Jednostavno sam navikla da Dejanu Kolarovu zamena bude Jovan Veselinovic,a ne Milan Rus.
A Jovanu je zamena Begojev.(videla sam ga juche u publici).
I zaista shvatam da njima tu velichinu samo daje scena,ovako su potpuno neprimetni.

Takodje josh jedna neobichna stvar,Milan Gromilic u Ansamblu Narodnog Pozorishta.
Da li je to novina,ili ga ja ranije nisam primecivala zaista ne znam.
 
Ne znam kako nema,za premijeru je bilo(normalno).

Bash neobichno!

U pravu si verovatno nisam zagledala.Juche sam se shlogirala kao da sam ''otkrila toplu vodu'' :D

:evil:
nije mi palo na pamet da trazim za premijeru, racunajuci da ih sigurno nece biti....mozda su rezervisane....snacicu se nekako....
"topla voda" dolazi tamo u goste vec neko vreme (godinu-dve), mislim da je igrao u ko to tamo peva i jos kojecemu....seticu se....
da, istina dodje, izvice se i ode....
 
Verovatno su i ostali ljudi razmishljali na taj nachin da za premijeru nece biti karti,pa su svi nagrnuli ova druga dva dana.
Nadam se da ce ekipa biti malo uigranija.

Ostace Milan ''topla voda''. :D
Ne razumem, kako izviche se i ode?!?
Dere de na nekoga?!?

Kako to znash...?!? :D


Videla sam ga u reklami za ''strong'',chovek je pocheo opasno da se mediski eksponira.
 
Ne razumem, kako izviche se i ode?!?

mislila sam na istinu, koja je zapocela temu sa porukom koju je pisala sa caps lock....veeeelika slova, pa k'o velim vice....moja greska, nisam bila bas najjasnija...:D

Videla sam ga u reklami za ''strong'',chovek je pocheo opasno da se mediski eksponira.

koristi svojih pet minuta...neka....
sto se njega tice, on samo malo glasnije govori...znam ga, dobar je decko, zaludjen je time sto radi
 
nisam neki vrsni poznavalac baleta,mislim da cak nisam odgledala ni sve baletske predstave u pozoristu,ali cini mi se da Ana nekako uvek ostavi publiku bez daha
sto se istine tice,sigurna sam da je jedna od "onih" balerina,ali ima korisne informacije bar za one koje su na baletske predstave prvo privukli igraci
kasnije se to promeni... prosto te sam balet ocara...
vidite da ima koristi...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top