virus preko GPRS-a

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Prijatelj me danas zove i kaze da mu je crk'o mobilni... Iznenadilo me to, jer je relativno nov i dobar aparat... Ode popodne u servis, oni kazu da je virus koji je usao preko GPRS-a unistio softver!
Kako se od toga zastititi?
 
Hej, zar su vec poceli?

Teoretski moze da ima virusa ili bilo kakvog destruktivnog programa u izvrsnim fajlovima koje skida za telefon. Za AV program za telefone nisam cuo, pa nek se drzi oficijelnih sajtova...

BTW: Najverovatnije je to samo zvaka ljudi iz servisa koji ne zele da mu poprave telefon pod garancijuom za dz. ili sl.
 
Ne...
Telefon uopste nije pod garancijom!
U tri servisa su rekli isto!
Obrisali su sve snimljeno i sad ima samo ono sto fabricki ima telefon... cak nema ni imenika sa brojevima telefona (onih koji su bili u aparatu)!
I cela operacija je kostala 900 dinara i trajala jedno 3 minuta!
 
Dal je moguce! Ja sam isto cuo od nekih ljudi da postoji mogucnost da ti virus unisti telefon, ali nisam verovao!AKO SE TO VEC DESI, DA LI JE MOGUCE OTKLONITI KVAR PROSTIM FLESOVANJEM TELEFONA?
 
Ako se radi o Symbian os-u i skidash neki program pisan u C++ teoretski je moguce... ali obichnim surfom preko GPRS-a je nemoguce. Isto tako je nemoguce sa java midletom (java igre, java aplikacije) jer radi u sandbox modelu tj. nije mu dozvoljeno da komunicira sa ostatkom hardvera ni sa OS-om.
Serviseri kad ne znaju neshto uvijek nadju takav neki egzotichni razlog ;)
Vjerovatno je u pitanju bug u softveru na samom telefonu u verziji koju ti drug ima
 
Obzirom da sam napisao vec par aplikacija za moj phone, odgovorno tvrdim da je vrlo lako napisati virus za Symbian telefone, a kako jos uvek nema antivirusa za njih, nije uopste nemoguce da ti neki program 'unisti' telefon (a vecina boljih Symbian telefona kostaju podosta)...

Zato, skidanje softvera sa proverenih lokacija...
 
DOC:
MOJ PRIJATELJ JE IMAO ISTI PROBLEM UPUTIO SAM GA NARAVNO NA ELITSHOP.CO.YU NAJBOLJI I NAJBRZI SERVIS MOBILNIH TELEFONA U GRADU. PRENOSIM VAM 100% TACNU INFORMACIJU KOJU MI JE DRUG REKAO. MOGUCE JE DA VIRUS UDJE U MOBILNI TEL ALI ON MORA DA SE NALAZI NA WAP STRANAMA I DA BUDE PRILAGODJEN ZA RASTURANJE MOB TELEFONA. FLESOVANJEM JE MOGUCE OTKLONITI KVAR. OPERACIJA TRAJE OD 2 H DO 24H U ELITSHOP-U I 100% JE SIGURNA. VIRUS NAPADA SAMO NOVE TELEFONE SA WAP-OM I ILI GPRS-OM. MISLIM DA JE CENA OKO 1200.- K0D NJIH A MOZDA TO ZAVISI I OD VRSTE TELEFONA.
Pa da, a mi smo svi ovce i odmah ce da potrcimo u taj tvoj budjavi servis koji ti toliko reklamiras. Icicemo samo onako radi kontrole da vidimo da slucajno nemamo neki virus u telefonu.A oni ce normalno to da nam naplate!!! Valjda si to mislio a??? :evil: :evil: Meni se cini da si ti oboleo od nekog virusa :evil: :evil:
 
Da se vratimo na temu, do sada je pronadjeno preko 50 virusa za uredjaje sa Symbian OS-om. Obicno dolaze uz ilegalni (crack-ovani i sl.) softver, i necete nista primetiti kad to instalirate... Ali posle par dana posledice ce se videti.

Da ne pominjemo 10-ak trojanaca, koji 'tajno' (bez notifikacije ili prikaza na ekranu) otvore vasu GPRS konekciju, i uspostave vezu sa odredjenim serverima... A posle oni mogu da rade sta god pozele sa vaseg telefona, ukljucujuci i da zovu...

Ovakvi maliciozni programi se obicno aktiviraju kad telefon predje u stand-by mod. Tada nista ne primetite, a oni vrsljaju po telefonu.

Jedini za sada AV softver za Symbian OS telefone proizvodi F-Secure ( www.f-secure.com/wireless/ ), medjutim postoji samo za Nokia 9200/9290 (sto se Symbian OS-powered telefona tice), a kako ne postoji trial, niko ne moze garantovati da radi na ostalim Symbian OS-powered telefonima.

Zato, pamet u glavu, i softver samo sa proverenih lokacija sa reputacijom koje sebi nece dozvoliti rasturanje virusa.
 
boki063:
Pa Incognito kad vec pises aplikacije za mobilne napisi i neki AV program, ucesnici ovog foruma bi ti bili mnogo zahvalni

He he... AV softver uopste nije naivna stvar, i podrazumeva dosta istrazivanja i tim koji ce traziti nove viruse, a proizvodnja tako necega kosta, i to debelo...

Tako da se za sada fokusiram samo na opste-korisne aplikacije.
 
Jedno me interesuje,ako bi sacuvao sadrzaj telefona u PC ne znajuci da li ima "virus" da li bi posle kada bi flashovao memoriju i vratio podatke sa PC-a u mob postojala mogucnost da vratis i "virus", nesto mislim da bi tako nesto bilo moguce.
 
Nije to nikakav virus...ako mu se telefon ugasio, znaci nije mogao da ga upali to je zato sto je skinuo neku sliku koja je razlicite rezolucije u odnosu na onu koju podrzava njegov telefon. To se najcesce dogadja kod telefona koji imaju nisku rezoluciju recimo 90 x 96. Zato idite na sajtove koji su provereni i koji vam kazu koje je rezolucije slika,ako ne onda kada skinete sliku, pre nego sto je uopste pogledate otidjite na "options" od same slike i vidite koje je rezolucije, ako je veca nego sto podrzava vas telefon bez razmisljanja je obrisite. Toliko...za melodije jos nisam primetio da ima virusa ali sto se tice "bookmarks" nemojte slati sa telefona na telefon i nemojte bookmark-ovati nikakve stranice!!!

Na sve ove probleme, najvise su osetljivi NOKIA telefoni ali ako malo pazite i budete obazrivi lepo ce vam koristiti...ja imam NOKIA-u 6610 i prezadovoljan sam.
 

Back
Top