REUMA

Suzy

Iskusan
Poruka
6.937
Ne znam da li postoji ova tema , ako ima, nadam se da ce mi neko reci gde da pogledam...
Problem je kod moje mame koju reuma sve vise muci..od ruku, nogu, zglobova, kicme........ne znam kome da se najbolje obratim...koji su najbolji lekari u Beogradu drzavni, privatni.....znam da leka za reumu nema ali nadam se da bar nekako mogu da joj pomognem....mozda ima neko savet i sta da pije , jede, radi, ne radi......da li je more dobro, ili neka banja????Unapred hvala....
 
LM da se nadovezem da ne otvaram novu temu ...vec par meseci unazad me boli sad kako da objasnim .......desni donji deo rebara ali na ledjima nekad je obostrano ali uglavnom desno kao da imam noz na tom mestu kad udahnem boli me i to nije tup bol nego bas boli ali kad udahnem prednjom stranom grudima onda me ne boli nego samo zadnjom,kad lezim na krevetu boli me ,kad legnem uvece na ledja da spavam nema sanse da zaspim ...boli,.....ujutro kad se probudim nema bola na ledjima vec se bol premesti napred na rebra obostrano ...ne kasljem,nemam temperaturu,nisam bio bolestan u zadnje vreme,imam nepravilno drzanje i primetio sam da kad se pravilno drzim bol nestane ali me onda bole ovi ostali misici koji nisu aktivni zbog nepravilnog drzanja...i tako u krug ....ne bavim se nikakvim sportom,nisam se ni bavio zakrzljao sam znam imam visak kg,sedim za racunarom i to u totalno glupavom polozaju,ne sedim na klasicnoj stolici vec na nekoj fotelji sa strane ...ali me zanima jel moze ovo da bude od kicme i nepravilnog drzanja ili sta bi moglo da bude ...eto nemam nikakvih simptoma od strane pluca to znam ..bas me bole rebra i kao da mogu da lociram tu jednu tacku gde me boli najvise ali kazem osecam obostrano kad se istezem da me boli i siri se prema napred nekad pogotovo sa te desne strane a nekad i sa leve ma konfuzna je slika skroz ....bio sam kod dr opste prakse ona me poslusala kaze ma vidi kako si se iskrivio covece ajde kreni na neke vezbe :-D
Molim vas za savet :D sta bi moglo da bude ...
 
Trebalo bi da se obrati reumatologu, naravno. Trebalo bi da se urade analize, proceni stanje, i da joj specijalista odredi terapiju i posavetuje je sta joj je ciniti.

Mislim da je logicno da se u vezi problema sa reumom obrati reumatologu, u svakom slucaju hvala na zapazanju ;-)

A moje pitanje i dalje bez odgovora, shmrc.....:-(
 
.........................................,imam nepravilno drzanje i primetio sam da kad se pravilno drzim bol nestane ali me onda bole ovi ostali misici koji nisu aktivni zbog nepravilnog drzanja...i tako u krug ....ne bavim se nikakvim sportom,nisam se ni bavio zakrzljao sam znam imam visak kg,sedim za racunarom i to u totalno glupavom polozaju,ne sedim na klasicnoj stolici vec na nekoj fotelji sa strane ......

Eto sam si sebi dao odgovor na pitanje.
 
A kad užasno bole kolena na promenu vremena i ujutru kad su nezagrejana, pogotovo kod penjanja uz stepenice, a pritom imaš 24 god, je l' to moguće da je reuma? Mislim, možda je smešno....al' ono, ne mogu da provalim šta im fali...Bila kod ortopeda zbog povrede kolena (al' tad me je bolelo samo jedno, i na drugačiji način), ništa mi nije rekao....
 
Dobro hvala na odgovoru mene je samo zabrinulo to sto me boli sa jedne strane a ja sam mislio da kad te boli kicma od nepravilnog drzanja da te boli obostrano eto hvala u svakom slucaju ..:-D
 
Mislim da je logicno da se u vezi problema sa reumom obrati reumatologu, u svakom slucaju hvala na zapazanju ;-)

A moje pitanje i dalje bez odgovora, shmrc.....:-(

Dobila si odgovor na pitanje, vrlo precizno.
Sve krece od lekara opste medicine koji ce tvoju mamu uputiti na dalja ispitivanja.
 
dr:
Dobila si odgovor na pitanje, vrlo precizno.
Sve krece od lekara opste medicine koji ce tvoju mamu uputiti na dalja ispitivanja.

Znam, samo mislila sam da neko moze da mi da i neki savet, predlog za banju, ....znam da ima i reumatolosko u Beogradu ali ne znam adresu...., ne znam ni za jednu privatnu kliniku za to,ali ok, hvala, poslacu je u njen dom zdravlja , pa neka tako bolesna obija cekaonice...u svakom slucaju hvala
 
Razumem tvoju zabrinutost ali sarkazmu mesta nema.
Postoji institut za reumatologiju pri KCS, svaki klinicko bolnicki centar u Beogradu ima reumatologiju ali nigde ne mozes doci i reci "ja dosao" bez prethodne pripreme od strane lekara opste medicine.
Postoji i razlog za to, to su ustanove tercijarnog tipa i ne bi trebale da gube vreme time sto ce primati pacijente koje ce potpom vracati kod lekara opste medicine za osnovne pretrage, laboratoriju, pregled od strane interniste u domu zdravlja...
 
Ne znam da li postoji ova tema , ako ima, nadam se da ce mi neko reci gde da pogledam...
Problem je kod moje mame koju reuma sve vise muci..od ruku, nogu, zglobova, kicme........ne znam kome da se najbolje obratim...koji su najbolji lekari u Beogradu drzavni, privatni.....znam da leka za reumu nema ali nadam se da bar nekako mogu da joj pomognem....mozda ima neko savet i sta da pije , jede, radi, ne radi......da li je more dobro, ili neka banja????Unapred hvala....

Postoji vise stotina reumatskih oboljenja i zato je neophodno da se prvenstveno ustanovi dijagnoza a to jedino moze da ustanovi lekar specijalista.
Jedno je sigurno, reumatska oboljenja se NE LECE ali mogu da se olaksaju bolovi ishranom. Potrebno je da oboleli od reumatskih oboljenja jedu sto vise svezeg povrca, da izbegavaju meso narocito svinjsko i govedje i ako vec moraju da jedu meso neka to bude sve sto leti i sto pliva, znaci piletina i riba. Topla kupatila, banjska lecenja i vezbe olaksavaju bolove. Narocito svakodnevna setnja po pola sata je efikasna. I nikako da se apsolutno miruje jer nastupa okostavanje, Reumaticari treba da budu sto vise u pokretu. Voznja biciklom je takodje efikasna, ako ne pravim biciklom a ono bicikl za vezbe u kuci.
 
Moj problem je sličan.Naime boli me noga od kuka a završava se bol u kolenu.Ti bolovi su naročito noću da me prosto bol probudi.U kolenu osećam neku toplinu i imam utisak da je vrelo kada ga pipnem.Preko dana osećam bol u butini kada hoću da podignem nogu i kada idem uz stepenice ili treba da se popnem u autobus. Bila sam kod lekara opšte prakse i dala mi je da snimim kičmu.Na rezultatu piše scolioza dextra........ali rezultat još nisam odnela.Krvnu sliku sam uradila i SE mi je 20 a RF 84.Sada treba da ponovim KS.ali bol i dalje ne prestaje osim kada ga namažem nimulid gel, ali to je samo trenutno. Neznam šta sledeće da uradim i kome da se obratim.Napominjem da mi ova vrelina u kolenu traje od letos i mislila sam da su se od velike temperature/letos je bilo 45 stepeni/upalile vene.Da li možete bar približno da mi odgovorite o čemu se radi odnosno od čega osećaj ove vreline u kolenu
 
dr:
Razumem tvoju zabrinutost ali sarkazmu mesta nema.
Postoji institut za reumatologiju pri KCS, svaki klinicko bolnicki centar u Beogradu ima reumatologiju ali nigde ne mozes doci i reci "ja dosao" bez prethodne pripreme od strane lekara opste medicine.
Postoji i razlog za to, to su ustanove tercijarnog tipa i ne bi trebale da gube vreme time sto ce primati pacijente koje ce potpom vracati kod lekara opste medicine za osnovne pretrage, laboratoriju, pregled od strane interniste u domu zdravlja...

Hvala Dr, cisto sam se malko bila razocarala...jer ako bih morala da biram ko je na ovom forumu najbitniji rekla bih da ste vi......pa sam mozda preterala.....hvala....
 
Postoji vise stotina reumatskih oboljenja i zato je neophodno da se prvenstveno ustanovi dijagnoza a to jedino moze da ustanovi lekar specijalista.
Jedno je sigurno, reumatska oboljenja se NE LECE ali mogu da se olaksaju bolovi ishranom. Potrebno je da oboleli od reumatskih oboljenja jedu sto vise svezeg povrca, da izbegavaju meso narocito svinjsko i govedje i ako vec moraju da jedu meso neka to bude sve sto leti i sto pliva, znaci piletina i riba. Topla kupatila, banjska lecenja i vezbe olaksavaju bolove. Narocito svakodnevna setnja po pola sata je efikasna. I nikako da se apsolutno miruje jer nastupa okostavanje, Reumaticari treba da budu sto vise u pokretu. Voznja biciklom je takodje efikasna, ako ne pravim biciklom a ono bicikl za vezbe u kuci.

Hvala Svtjo puno......odmah cu joj reci......pozz
 
Meni je reuma faktor bio 95 necega:mad:bolilo me od kose do malog prsta na nozi. Reumatolog mi je rekao ne umire se od reume al boli u pm:roll: Voltaren i Brufen nisu mi pomgli:cry:Kafetin i Konjski gel su mi ublazili bolove, jedno vrijeme sam primala i Trodon u infuziji. Sad za sad me ne muci, al nikad se ne zna sa reumom:roll::roll:
 
Meni je reuma faktor bio 95 necega:mad:bolilo me od kose do malog prsta na nozi. Reumatolog mi je rekao ne umire se od reume al boli u pm:roll: Voltaren i Brufen nisu mi pomgli:cry:Kafetin i Konjski gel su mi ublazili bolove, jedno vrijeme sam primala i Trodon u infuziji. Sad za sad me ne muci, al nikad se ne zna sa reumom:roll::roll:

Pokusaj da trazis od tvog reumatologa....................... To je lek koji se uzima jedanput nedeljno (kolicina zavisi od jacine oboljenja) a ostalim danima se uzima lek......................... protiv bolova i zasticivac zeludca. Ako se ............. uzima recimo cetvrtkom onda sutradan (u petak) treba da se uzme foliumska kiselina (takodje u tableti).
Pored lekova treba uzimati dodatno vitamine, najbolje je dodavati Omegu3, i vitamin B komplex. Jesti sirovo ili vrlo kratko bareno povrce, ne jesti nikako ili izbegavati meso svinjsko i govedje, jesti sto cesce ribu ili piletinu.
I kretati se, stalno se kretati, setnje, voznja bicikla, vezbe bilo kakve i u okviru mogucnosti, ne forsirati vec vezbe raditi do granice bola.
Najbolji lekari reumaticari su oni koji ne trpaju pacijente lekovima vec im savetuju da sve probaju sto misle da im moze ublaziti bolove i olaksati zivot. Period akceptacije bolesti je najgadniji ali kada se zivot usaglasi sa bolescu i prilagodi joj se sve ide lakse.
Reumaticari NIKAKO NE SMEJU APSOLUTNO MIROVATI jer ako se ne krecu moze da dodje do potpunog invaliditeta. I zapamite, covek je sam sebi najbolji lekar kada brine o sebi i svom zdravlju, dovoljno se odmara i sve sto radi radi na vreme i disciplinovano.
 
Pokusaj da trazis od tvog reumatologa....................... To je lek koji se uzima jedanput nedeljno (kolicina zavisi od jacine oboljenja) a ostalim danima se uzima lek......................... protiv bolova i zasticivac zeludca. Ako se ............. uzima recimo cetvrtkom onda sutradan (u petak) treba da se uzme foliumska kiselina (takodje u tableti).
Pored lekova treba uzimati dodatno vitamine, najbolje je dodavati Omegu3, i vitamin B komplex. Jesti sirovo ili vrlo kratko bareno povrce, ne jesti nikako ili izbegavati meso svinjsko i govedje, jesti sto cesce ribu ili piletinu.
I kretati se, stalno se kretati, setnje, voznja bicikla, vezbe bilo kakve i u okviru mogucnosti, ne forsirati vec vezbe raditi do granice bola.
Najbolji lekari reumaticari su oni koji ne trpaju pacijente lekovima vec im savetuju da sve probaju sto misle da im moze ublaziti bolove i olaksati zivot. Period akceptacije bolesti je najgadniji ali kada se zivot usaglasi sa bolescu i prilagodi joj se sve ide lakse.
Reumaticari NIKAKO NE SMEJU APSOLUTNO MIROVATI jer ako se ne krecu moze da dodje do potpunog invaliditeta. I zapamite, covek je sam sebi najbolji lekar kada brine o sebi i svom zdravlju, dovoljno se odmara i sve sto radi radi na vreme i disciplinovano.

Hvala na savjetima sad sam ja ko "bela lala"
big-ok-thumbs-up.gif
nadam se da ce tako i da ostane
clin-oeil-55.gif
 
Pokusaj da trazis od tvog reumatologa....................... To je lek koji se uzima jedanput nedeljno (kolicina zavisi od jacine oboljenja) a ostalim danima se uzima lek......................... protiv bolova i zasticivac zeludca. Ako se ............. uzima recimo cetvrtkom onda sutradan (u petak) treba da se uzme foliumska kiselina (takodje u tableti).
Pored lekova treba uzimati dodatno vitamine, najbolje je dodavati Omegu3, i vitamin B komplex. Jesti sirovo ili vrlo kratko bareno povrce, ne jesti nikako ili izbegavati meso svinjsko i govedje, jesti sto cesce ribu ili piletinu.
I kretati se, stalno se kretati, setnje, voznja bicikla, vezbe bilo kakve i u okviru mogucnosti, ne forsirati vec vezbe raditi do granice bola.
Najbolji lekari reumaticari su oni koji ne trpaju pacijente lekovima vec im savetuju da sve probaju sto misle da im moze ublaziti bolove i olaksati zivot. Period akceptacije bolesti je najgadniji ali kada se zivot usaglasi sa bolescu i prilagodi joj se sve ide lakse.
Reumaticari NIKAKO NE SMEJU APSOLUTNO MIROVATI jer ako se ne krecu moze da dodje do potpunog invaliditeta. I zapamite, covek je sam sebi najbolji lekar kada brine o sebi i svom zdravlju, dovoljno se odmara i sve sto radi radi na vreme i disciplinovano.

Vidim da su mi uklonjeni nazivi lekova a ne razumem zasto?
 
Od reume se ne umire, postoji vise i lekova i masti,i gelova...ali ovde ne dajemo terapije.
Ako ti je ovo godiste u nicku onda si mnogo mlad za reumu.
 
dr:
Zato sto se terapije ne pisu na ovom forumu, ovo nije zamena za ordinaciju a lekovi koje si naveo se ne smeju uzimati bez stroge indikacije.

Pa ja sam i naveo da se lekovi moraju traziti od lekara specijaliste jer se samo tako mogu i dobiti. To naravno samo po sebi govori da se ti lekovi mogu uzimati samo pod lekarskom kontrolom.
P.S. A ako ovde ''ne dajemo terapije'' (Sto mi i ne cinimo) onda mozemo da razmenjujemo iskustva bilo ona licna ili iz nasih okruzenja.
 

Back
Top