Ljubitelji kaktusa javite se

olja zvezdara

Zainteresovan član
Poruka
152
Hajde da malo razgovaramo o kaktusima. Ja ih licno volim i imam dosta razlicitih kaktusa u mojoj basti. Posecujem redovno izlozbe cveca kod Doma sindikata i uvek kupim po neki. Neki ostane u zivotu neki mi uvene. Iz Svajcarske sam dobila enciklopediju kaktusa, i mogu reci da su slike fantasticne (kaktusi svih podneblja) Ali na zalost tekst je na francuskom pa samo gledam slike. Hajde da semalo pozabavimo ovom temom.
 
Neki kaktusi su previse nezni pa imaju poseban rezim zalivanja ali ja imam mosta mamilarija (tako se zove vrsta kaktusa )koji ne zahtevaju neku negu a zato kada cvetaju to je prelep cvet. Mozda ce nam se javiti i neki znalac pa da nam da neke savete. Gledacu da postavim neke slike iz ove enciklopedije (prelepe su) samo od skora sam clan pa se jos ucim. Ali pokusacu. Mozda ce tada biti vise posetilaca ove teme. Sto se tice pomoci oko prevodjenja unapred se zahvaljujem
 
Ja obozavam kaktuse. Imam slican problem kao i haniball77 oko zalivanja.:) Rekli su mi da ih ne treba zalivati nego samo orosavati, sad ne znam ... I nikada mi ni jedan kaktus nije cvetao, ne znam zasto.. I to oko zalivanja, ako neko zna neka napise kako treba, da li jednom u mesec dana ili kako..
 
Svaki kaktus ima svoj rezim zalivanja. Kod nas se najcesce gaje mamilarije to su oni kaktusi okrugle forme sa razlicitim bodljama. Njima treba jedno 3 godine da pocnu da cvetaju a posle to cine svake godine. Imaju divan veliki cvet koji se otvara predvece. Nema neke posebne nege. Meni su oni napolju i kada su jake vrucine onda ih zalivam svako vece. Kada nisu onda kada stignem. A interesantno je da ne istrule kada su napolju a recimo pada kisa 2-3 dana neprekidno. Oni nisu puno zahtevni. Tek smo ih uneli u supu prosle subote jer je vec hladno za njih napolju. Ako su u stanu ne treba ih zalivati jer pocinje njihovo vreme mirovanja. Sada trenutno nemam vremena ali cu napisati nesto vise malo kasnije. Da dodam imam i visece kaktuse koji su kao visece grancice onako zaobljene, e oni tek imaju puno cvetica onako jake crveno ljubicaste boje .
 
Мени су кактуси преко лета ОК, али не знам шта ћу са њима преко зиме. У стану ми је јако топло због парног грејања, а они би зими требало да мирују на мало хладнијем месту. Мораћу да смислим нешто....
 
upravo sam dobila poruku od obicannn koji mi je dao jednu zanimljivu informaciju koju cu da podelim sa vama. U Cupriji se svake godine odrzava izlozba kaktusa koju organizuje najveci kolekcionar u Srbiji (on u svojoj kolekciji poseduje 850 vrsta) pa sta mislite o tome kakva je to lepota dragi moji.:razz::razz::razz:
 
Meni se svidjaju samo oni minijaturni u malim saksijicama, kockastim. Te saksijice su siroke, dugacke i visoke 4 ili 5 centimetara, a kaktusi su mali, pola centimetra u obimu i nekoliko centimetara visoki. Volela bih da ih imam 3 ili 4 razlicita.

obicno se tako i kupuju na izlozbama cveca ili u cvecarama ali i oni porastu i veruj mi tada su jos lepsi.
 
Sukulenti?

Porodica kaktusa obuhvata puno različitih oblika.
To su biljke sušnog područja i nemaju lišće kao ostale biljke već u svojoj
stabljici nagomilavaju rezervnu vodu.Njihovi listići su dlačice i bodlje koje im
služe kao zaštita od isparavanja i životinja.
Postojbina im je Srednja i Južna Amerika ali ih ima i u Australiji i zapadnoj Indiji..

kaktusi.jpg


Načini gajenja su različiti..volite li kaktuse i kako ih negujete?:D
 
Načini gajenja su različiti..volite li kaktuse i kako ih negujete?:D

Heh.

Evo par slika iz mog zadnjeg dvorišta (još uvek u izgradnji, uselili smo se krajem prošle godine):

picture.php


Na brdašcu desno i u sredini su dva različita kultivara Pachycereus marginatus, takođe poznat kao "Mexican fencepost". Levo je novoukorenjeni "totem pole" kaktus (Lophocereus schottii f. monstrosus), koji raste u veoma zanimljive i neobične oblike.

U pozadini su police sa nekoliko stotina vrsta sukulentnih biljaka - uglavnom kaktusi i euphorbie, ali sa lepim izborom agava, stapelijada, i aloja.

picture.php


Drugo brdašce, četiri različite vrste agave (familija Agavaceae je veoma raznovrsna), plus jedna vrsta Echinocactus.

Kaktusi, pored zanimljivog izgleda, imaju fantastično cveće, koje (obično) raste iz dugih stalaka specijalno proizvedenih za tu potrebu.

Tipičan primer izgleda cveta kaktusa je Astrophytum:

picture.php


Svilenasti cvetovi jarkih boja - žute, crvene ili ljubičaste, uglavnom.

Mada, uvek ima izuzetaka:

picture.php


Naravno, za ljude koji vole neobično cveće, nema boljeg izbora od stapelijada:

picture.php


Gornji cvet je veličine raširene šake, oko 30cm u prečniku, sa izraženim dlačicama.

Naravno, mana stapelijada je što su njhovi polinatori....muve. Tako da ovo cveće miriše na stvari koje su privlačne muvama: miris je negde između svinjskog izmeta i trulog mesa. Tako da je ovo cveće najbolje posmatrati iz daljine. :D
 
Inače, kako izgleda uspostavljen landscape sa sukulentnim biljkama - nakon više decenija rasta i razvoja?

Otprilike kao na sledećim slikama. Ove slike su iz Pustinskog Muzeja, Tucson, Arizona, SAD.

picture.php


Žbunovi cholla kaktusa (Cylindropuntia) prekrivaju tlo, izmešani sa različitim vrstama žalfije. Stabla sahuaro kaktusa (Carnegiea gigantea) rastu u razmaku.

Dodaću par slika sa interneta o sahuaru (prethodno su moje amaterske fotografije). Radi skale, da se vidi o kakvom kaktusu se radi:

Giant%20SaguaroSM.jpg


Oni ovde rastu u čitavim šumama, prekrivajući brda i strane planina:

saguaro02.jpg


No, da se vratimo pustinjskom muzeju:

picture.php


Žbunje sveprisutnih žalfija je izmešano sa Ferocactus primercima (izgledaju kao mala burad) i cikadama. U pozadini je stablo pustinjskog drveta mesquite, preko koga raste Echinopsis puzeći kaktus (koji, inače, daje ogromne plodove veličine grejpfruta, odličnog ukusa).

picture.php


Nekoliko primeraka agave kraljice Viktorije (Agave victoriae-reginae), većina kojih je pustila cvet. Agave mogu da rastu godinama ili decenijama, ali cvetaju samo jednom: proces cvetanja dovodi do smrti biljke, koja svu energiju ulaže u nagli i brzi rast višemetarskog stabla na čijem vrhu se nalaze cvetovi!

Iza se nalazi žbunje jake (Yucca, mislim da su ovo mladi primerci vrste filifera).

U pozadini je par primeraka Stenocereus vrsta, mada nisam siguran za onog na levoj strani. Ljubičasto cveće u prvom planu su, opet, žalfije.

picture.php


Druga Echinopsis vrsta puzi po zemlji, dok u pozadini raste ocotillo žbun (Fouquieria splendens). U prvom planu je jedan bledi Astrophytum, dva Ferocactus primerka, i sa obe strane po jedan "žbun" Euphorbia (vrsta resinifera, ako se ne varam).

Ok, mislim da sam dovoljno zatrpao ovu temu za sada... :rumenko:
 
Prelepo je, ali šta će biti kada zima kucne na vrata?

Tucson, Arizona.

Bio sam na planinarenju prvog januara ove godine. Bilo je 34 stepena celzijusa, umrli smo od žeđi. :D

Povremeni mrazovi se kontrolišu pokrivanjem: stojeći kaktusi (columnar) se mogu zaštititi prostim stavljanjem stiroporske čaše preko vrha (što štiti rastući deo biljke). Ostali kaktusi moraju biti pokriveni tokom mraza.

Za Srpske zime, ovakve kolekcije zahtevaju staklenik, sa malkice grejanja (minimalna temperatura oko 4 stepena). Mada, postoji značajan broj kaktusa koji sasvim lepo trpe zimu, dogod nivo vlage nije previše veliki.
 
Sukulenti?

Porodica kaktusa obuhvata puno različitih oblika.
To su biljke sušnog područja i nemaju lišće kao ostale biljke već u svojoj
stabljici nagomilavaju rezervnu vodu.Njihovi listići su dlačice i bodlje koje im
služe kao zaštita od isparavanja i životinja.
Postojbina im je Srednja i Južna Amerika ali ih ima i u Australiji i zapadnoj Indiji..

kaktusi.jpg


Načini gajenja su različiti..volite li kaktuse i kako ih negujete?:D

volimo...
 

Back
Top