Ljubitelji kaktusa javite se
Strana 1 od 12 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 296

Tema: Ljubitelji kaktusa javite se

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Smile Ljubitelji kaktusa javite se

Hajde da malo razgovaramo o kaktusima. Ja ih licno volim i imam dosta razlicitih kaktusa u mojoj basti. Posecujem redovno izlozbe cveca kod Doma sindikata i uvek kupim po neki. Neki ostane u zivotu neki mi uvene. Iz Svajcarske sam dobila enciklopediju kaktusa, i mogu reci da su slike fantasticne (kaktusi svih podneblja) Ali na zalost tekst je na francuskom pa samo gledam slike. Hajde da semalo pozabavimo ovom temom.

Zaslužan član
    Učlanjen
    10.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    190

Podrazumevano Re: Ljubitelji kaktusa javite se

ja volim kaktuse ali su mi svi istrulili jer sam ih previse zalivala(nisam imala srca da ih pustim bez vode duze od nedelju dana:? sve mislim zedni su jadnichci)
    ako zelis neki prevod sa fr mozes da napises ,da ti prevedem(al nemoj dugacko)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Neki kaktusi su previse nezni pa imaju poseban rezim zalivanja ali ja imam mosta mamilarija (tako se zove vrsta kaktusa )koji ne zahtevaju neku negu a zato kada cvetaju to je prelep cvet. Mozda ce nam se javiti i neki znalac pa da nam da neke savete. Gledacu da postavim neke slike iz ove enciklopedije (prelepe su) samo od skora sam clan pa se jos ucim. Ali pokusacu. Mozda ce tada biti vise posetilaca ove teme. Sto se tice pomoci oko prevodjenja unapred se zahvaljujem

Zainteresovan član silver-girl (avatar)
    Učlanjen
    13.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Ja obozavam kaktuse. Imam slican problem kao i haniball77 oko zalivanja. Rekli su mi da ih ne treba zalivati nego samo orosavati, sad ne znam ... I nikada mi ni jedan kaktus nije cvetao, ne znam zasto.. I to oko zalivanja, ako neko zna neka napise kako treba, da li jednom u mesec dana ili kako..
    Master

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Svaki kaktus ima svoj rezim zalivanja. Kod nas se najcesce gaje mamilarije to su oni kaktusi okrugle forme sa razlicitim bodljama. Njima treba jedno 3 godine da pocnu da cvetaju a posle to cine svake godine. Imaju divan veliki cvet koji se otvara predvece. Nema neke posebne nege. Meni su oni napolju i kada su jake vrucine onda ih zalivam svako vece. Kada nisu onda kada stignem. A interesantno je da ne istrule kada su napolju a recimo pada kisa 2-3 dana neprekidno. Oni nisu puno zahtevni. Tek smo ih uneli u supu prosle subote jer je vec hladno za njih napolju. Ako su u stanu ne treba ih zalivati jer pocinje njihovo vreme mirovanja. Sada trenutno nemam vremena ali cu napisati nesto vise malo kasnije. Da dodam imam i visece kaktuse koji su kao visece grancice onako zaobljene, e oni tek imaju puno cvetica onako jake crveno ljubicaste boje .

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Smile Re: Ljubitelji kaktusa javite se

raspitacu se mislim da sam cula da postoji udruzenje ljubitelja kaktusa i da se nalazi u Botanickoj basti

Obećava
    Učlanjen
    01.10.2007.
    Reputaciona moć
    26

Мени су кактуси преко лета ОК, али не знам шта ћу са њима преко зиме. У стану ми је јако топло због парног грејања, а они би зими требало да мирују на мало хладнијем месту. Мораћу да смислим нешто....

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

shupa?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Ako zivite u stanu stavite vase kaktuse u hodnik tamo je uvek hladnije, i ne treba onda da ih zalivate.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

upravo sam dobila poruku od obicannn koji mi je dao jednu zanimljivu informaciju koju cu da podelim sa vama. U Cupriji se svake godine odrzava izlozba kaktusa koju organizuje najveci kolekcionar u Srbiji (on u svojoj kolekciji poseduje 850 vrsta) pa sta mislite o tome kakva je to lepota dragi moji.:razz::razz::razz:

Obećava
    Učlanjen
    01.10.2007.
    Reputaciona moć
    26

Citat Original postavio jeele Pogledaj poruku
    shupa?
    Нема шупе на 8. спрату, а не могу ни у ходник јер обично саксије "добију ноге"....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Wink Re: Ljubitelji kaktusa javite se

Onda jedino u prostoriji koja je najhladnija, ma zilavi su oni ne sekiraj se.

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ma prezivece, ali fora je da procvetaju na prolece...koliko sam shvatila, zato to mrak-vlaga i tako to...

Legenda topmodelsica (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    171

Meni se svidjaju samo oni minijaturni u malim saksijicama, kockastim. Te saksijice su siroke, dugacke i visoke 4 ili 5 centimetara, a kaktusi su mali, pola centimetra u obimu i nekoliko centimetara visoki. Volela bih da ih imam 3 ili 4 razlicita.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    27

Citat Original postavio topmodelsica Pogledaj poruku
    Meni se svidjaju samo oni minijaturni u malim saksijicama, kockastim. Te saksijice su siroke, dugacke i visoke 4 ili 5 centimetara, a kaktusi su mali, pola centimetra u obimu i nekoliko centimetara visoki. Volela bih da ih imam 3 ili 4 razlicita.
    obicno se tako i kupuju na izlozbama cveca ili u cvecarama ali i oni porastu i veruj mi tada su jos lepsi.

Moderator LBarbara (avatar)
    Učlanjen
    13.11.2007.
    Pol
    ženski
    29.779
    Tekstova u blogu
    27
    Reputaciona moć
    3282

Podrazumevano Kaktusi

Sukulenti?

Porodica kaktusa obuhvata puno različitih oblika.
    To su biljke sušnog područja i nemaju lišće kao ostale biljke već u svojoj
    stabljici nagomilavaju rezervnu vodu.Njihovi listići su dlačice i bodlje koje im
    služe kao zaštita od isparavanja i životinja.
    Postojbina im je Srednja i Južna Amerika ali ih ima i u Australiji i zapadnoj Indiji..

Načini gajenja su različiti..volite li kaktuse i kako ih negujete?
    Sve je istinito a naročito ono što se nije dogodilo

Zaslužan član kalis (avatar)
    Učlanjen
    04.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    205

Podrazumevano Re: Kaktusi

...ovo su moji favoriti mnooogo su lepi, ali zbog veličine, nemam ih gde...šmrc...

[/QUOTE]

Zaslužan član REVELIN (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    5064

Kalis ..agava je prava stvar

.....mada ja volim i pustinjske kaktuse,posebno u fazi cvetanja

U oluji, u buri, kraj nedaća svih, uz teške gubitke i tugu kletu, biti nasmejan, prirodan i tih, najveća je umetnost na svetu.

Buduća legenda Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    108

Moj kaktuss pustio mladicu...Sutra ga slikam da vam se pohvalim...a imam i jednog cupavog...poklonio mi ga je jedan forumas...i taj pust ajednog malog dlakavog sa strane...
    " Мир красотой спасётся ".

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Citat Original postavio LBarbara Pogledaj poruku
    Heh.

Evo par slika iz mog zadnjeg dvorišta (još uvek u izgradnji, uselili smo se krajem prošle godine):

Na brdašcu desno i u sredini su dva različita kultivara Pachycereus marginatus, takođe poznat kao "Mexican fencepost". Levo je novoukorenjeni "totem pole" kaktus (Lophocereus schottii f. monstrosus), koji raste u veoma zanimljive i neobične oblike.

U pozadini su police sa nekoliko stotina vrsta sukulentnih biljaka - uglavnom kaktusi i euphorbie, ali sa lepim izborom agava, stapelijada, i aloja.

Drugo brdašce, četiri različite vrste agave (familija Agavaceae je veoma raznovrsna), plus jedna vrsta Echinocactus.

Kaktusi, pored zanimljivog izgleda, imaju fantastično cveće, koje (obično) raste iz dugih stalaka specijalno proizvedenih za tu potrebu.

Tipičan primer izgleda cveta kaktusa je Astrophytum:

Svilenasti cvetovi jarkih boja - žute, crvene ili ljubičaste, uglavnom.

Mada, uvek ima izuzetaka:

Naravno, za ljude koji vole neobično cveće, nema boljeg izbora od stapelijada:

Gornji cvet je veličine raširene šake, oko 30cm u prečniku, sa izraženim dlačicama.

Naravno, mana stapelijada je što su njhovi polinatori....muve. Tako da ovo cveće miriše na stvari koje su privlačne muvama: miris je negde između svinjskog izmeta i trulog mesa. Tako da je ovo cveće najbolje posmatrati iz daljine.

Legenda Mirođija (avatar)
    Učlanjen
    08.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    196

Prelepo je, ali šta će biti kada zima kucne na vrata?
    Zrno po zrno - pogača

Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Inače, kako izgleda uspostavljen landscape sa sukulentnim biljkama - nakon više decenija rasta i razvoja?

Otprilike kao na sledećim slikama. Ove slike su iz Pustinskog Muzeja, Tucson, Arizona, SAD.

Žbunovi cholla kaktusa (Cylindropuntia) prekrivaju tlo, izmešani sa različitim vrstama žalfije. Stabla sahuaro kaktusa (Carnegiea gigantea) rastu u razmaku.

Dodaću par slika sa interneta o sahuaru (prethodno su moje amaterske fotografije). Radi skale, da se vidi o kakvom kaktusu se radi:

Oni ovde rastu u čitavim šumama, prekrivajući brda i strane planina:

No, da se vratimo pustinjskom muzeju:

Žbunje sveprisutnih žalfija je izmešano sa Ferocactus primercima (izgledaju kao mala burad) i cikadama. U pozadini je stablo pustinjskog drveta mesquite, preko koga raste Echinopsis puzeći kaktus (koji, inače, daje ogromne plodove veličine grejpfruta, odličnog ukusa).

Nekoliko primeraka agave kraljice Viktorije (Agave victoriae-reginae), većina kojih je pustila cvet. Agave mogu da rastu godinama ili decenijama, ali cvetaju samo jednom: proces cvetanja dovodi do smrti biljke, koja svu energiju ulaže u nagli i brzi rast višemetarskog stabla na čijem vrhu se nalaze cvetovi!

Iza se nalazi žbunje jake (Yucca, mislim da su ovo mladi primerci vrste filifera).

U pozadini je par primeraka Stenocereus vrsta, mada nisam siguran za onog na levoj strani. Ljubičasto cveće u prvom planu su, opet, žalfije.

Druga Echinopsis vrsta puzi po zemlji, dok u pozadini raste ocotillo žbun (Fouquieria splendens). U prvom planu je jedan bledi Astrophytum, dva Ferocactus primerka, i sa obe strane po jedan "žbun" Euphorbia (vrsta resinifera, ako se ne varam).

Ok, mislim da sam dovoljno zatrpao ovu temu za sada...

Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Citat Original postavio Mirođija Pogledaj poruku
    Prelepo je, ali šta će biti kada zima kucne na vrata?
    Tucson, Arizona.

Bio sam na planinarenju prvog januara ove godine. Bilo je 34 stepena celzijusa, umrli smo od žeđi.

Povremeni mrazovi se kontrolišu pokrivanjem: stojeći kaktusi (columnar) se mogu zaštititi prostim stavljanjem stiroporske čaše preko vrha (što štiti rastući deo biljke). Ostali kaktusi moraju biti pokriveni tokom mraza.

Za Srpske zime, ovakve kolekcije zahtevaju staklenik, sa malkice grejanja (minimalna temperatura oko 4 stepena). Mada, postoji značajan broj kaktusa koji sasvim lepo trpe zimu, dogod nivo vlage nije previše veliki.

Obećava
    Učlanjen
    10.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio LBarbara Pogledaj poruku
    Sukulenti?

Porodica kaktusa obuhvata puno različitih oblika.
    To su biljke sušnog područja i nemaju lišće kao ostale biljke već u svojoj
    stabljici nagomilavaju rezervnu vodu.Njihovi listići su dlačice i bodlje koje im
    služe kao zaštita od isparavanja i životinja.
    Postojbina im je Srednja i Južna Amerika ali ih ima i u Australiji i zapadnoj Indiji..

volimo...

Obećava
    Učlanjen
    11.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    20

Citat Original postavio REVELIN Pogledaj poruku
    Kalis ..agava je prava stvar

.....mada ja volim i pustinjske kaktuse,posebno u fazi cvetanja