Da li se mešate u odnose među decom?

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784

Moji roditelji se nikada nisu mešali. Ni kad nas je maltertirao neko stariji. I znam da mi je jako smetalo kad neko ima podršku roditelja, a mi nemamo. Brat i ja; zato govorim u množini. A sa druge strane, znam da je bilo i debilno i da smo se ismevali deci čiji roditelji su izlazili da nas grde za svaku sitnicu, a da i ne znaju o čemu se radi.
Sad kad je moje dete počelo da ide na igrališta i ostala dečija okupljališta; takođe sam se svega nagledala - od dece potpuno prepuštena samoj sebi, do dece čiji roditelji prosto zahtevaju da im se daju sve igračke, koje nisu njihove samo da ova ne bi histerisala.
Pretpostavljam da ste i vi imali prilike sve to da vidite i pitanje je kako reagujete?
Da li se obratite roditeljima; ako su uopšte u blizini?

Da li pokušavate tuđem detetu nešto da objasnite?
Da li svoje dete odmah samo povlačite iz nekog konflikta u najavi?

Ja se trudim da nađem neku sredinu; ako je dete starije i otima nešto mom detetu uz histeriju, reagujem, zavisno od date situacije. Ako je dete ok, kažem mom lepo - pusti malo da se poigra tvojom igračkom, vratiće ti i sl. Ako moje dete krene za tuđom igračkom, uvek pitam da li sme.
A zaboli me kad su roditelji neotesani kao i njihova deca pa dopuste da uzmu njegove igračke, a njemu ne daju ništa njihovo. Kao, njihovo dete se dere, i hoće sve. Pa, naučite ga drugačije, zašto bih ja mom detetu samo zato što je dobro uskraćivala igru:?
U komšiluku imamo jedno katastrofa agresivno i bezobrazno dete. Pri tom je stariji od mog sina tri godine. Stalno ga udara, sve mu otima, ništa mu ne da i non-stop histeriše. A njegova mama na sve to kaže - nauči se, to ti je zakon ulice. Pa, mislim on ima četiri godine, a moje dete jednu! I ti si niža od mene za glavu, da pokažem i ja tebi zakon ulice8-):razz: Jednom sam mu rekla - ako si ti stariji i jači od mnog deteta, i ja sam od tebe :lol: Posle mi se muž smejao i ja sama sebi, ali baš sam poludela.

Kako vi rešavate takve situacije?


 
Ma histericna deca nisu dojila, to je valjda jasno.... :) Dana ssam na ovom forumu naucila-ako dete histerise, mama da sisu i sve ok.

Odemo na drugu stranu, park ooogroman, drugara na sve strane i nekako su deca sama izabrala ko se sa kim druzi. A i mame. Moje dete nema tih problema.
 
Док су ми деца била тако мала није баш било неких ситуација у којима је требало да реагујем.
Један једини пут сам реаговала, кад је моја ћерка била први разред. Посвађала се нешто са другарицама из комшилука, и онда ју је једна која је била 7. разред (?!) држала да је друге две (једна 4. једна 1. разред) бију!
Е, ту сам попиздела, изашла напоље и направила сцену!


Одувек сам мрзела оне маме које се стално мешају у дечије сукобе, али овај пут нисам могла да се не умешам. Управо исти рзалог је био као код тебе, Мачкице. Да се потукла са себи равном децом - па нек се учи закону улице, и треба! Али да је држи дете које је старије неколико година да би је друго двоје деце тукло...то нећу да дозволим. Деца треба да се ''уче опстанку'' са себи равнима.

Jednom sam mu rekla - ako si ti stariji i jači od mnog deteta, i ja sam od tebe

И ја сам тада отприлике слично рекла.:lol:
 
Pa ako bas nasilno reaguje na moje dete porazgovaram sa doticnim detetom ili sa majkom/ocem ako su sa njim. Ako je samo koskanje uvek posavetujem da se lepo igraju pitam jel moze da uzme tudju igracku, objasnim na lep nacin. Ali ucim je da nikada ne sme prva da udari drugo dete ali ako neko nju prvi udari da vrati, pa ne moze za svaku sitnicu zvati mamu da joj resava probleme. Zakon ulice kazes?! Pa necemo ih obucavati za mornaricke foke pobogu.
 
Mackice, to je bila sala, znas, ono kad se nasmejemo... Ne slazem se sa tobom ni po jednom pitanju, pa ni ovom, prosto razlika u godinama, vaspitanju i stilu zivota uvek te podbode na malicioznost. Ne preprirem se, bas me briga hocete li da dojite decu do srednje skole i kakve komplekse ce ili nece da imaju, u koliko pidzama i carapa spavaju. Cak se i ne cudim, svakavih ima...
Moja cerka za sad resava svoje probleme, a to sto se pomeri od takve dece je njena odluka. Nemam razloga da je udaljavam i isterujem sa drugom decom i roditeljima, i leprsam krilima mama kokoske. Svako bira sebi drustvo, u parku, obdanistu, forumu, zivotu...
 
Ovom poslednjem sam se i ja nadala. I da se to ogleda i u tome na kojoj temi se raspravlja o čemu. Ako si nadrnada, ako te nerviram nemoj otvarati moje teme;ako se ne slažeš sa mnom opet imaš pravo na to; ali sabrati moja tri posta u jednu rečenicu koja nema nikakve veze sa zadatom temom je vrlo civilizovano, normlano, zrela razmena mišljenja, nemaliciozno...
 
uf teško pitanje.
nikad mi takvi nisu bili jasni. kada su moja deca bila manja, išla sam iz krajnosti u krajnost,
pa sam valjda porasla i ja sa njima.
u početku sam ih sklanjala, što da trpe histerije?
i onda je jednog dana jedan dečak, par godina stariji, iz čista mira udario mog sina koficom punom peska po glavi..onako u zamahu...
njegova majka je mrtva hladna sedela i čekala ko 3,14čka št aće da se desi.
jel treba da kažem da se ovaj moj zaneo da padne, ali posle udarca?
prestravila sam se. prišla detetu i glasno rekla pred punim parkom:
ovog momenta da si se sklonio iz ovog peska zajedno sa onom koja te je dovela.
sledeći put kada te budem ugledala pokazaću ti koliko sam ja snažnija od tebe.
i kada te ja budem zvaknula, nećeš ustati.
istog momenta je otrčao kod majke. nisam ih više videla.
inače ta pretnja silm je odlična stvar.
jer uvek jači napadaju slabije, ne bi se zayebao da zvekne nekog prvaka...
samo se spustim u nivo očiju..i kažem..ako nastavi, izazvaće me da mu ja pokažem šta sve znam...
dosta bre. a sve bosno moja, sirote izbeglice koje sve loše bre donesoše sa sobom.
zakon jačeg i kako ona glupača kaže zakon ulice?
pa moja deca nisu uličari jbt!!!
to ko lokalna qurvica koja vređa komšinicu iz vranja, kako je ona odrasla na ulici, a ova valjda u senu?
pa, nije baš da se hvališ što si odrasla na ulici:lol:
dakle yebi im kevu. nek se zna da tvoje dete nije samo.
i to sve zato što mene keva i ćale nikad nisu branili, smatrali su da je to debilno i da deca sve izglade...
ali ja i dan danas amtim tuđe keve koje nas postroje sve i za najmanju sitnicu!!!!
 
Ko, ko, ko, ...ne svadjajte se kokoske jedne :)

STa je ovo danas, valjda vreme utice na sve nas.
Cesto se desava da cerka dodje iz vrtica i onda mi isprica tako po neki problem koji ima. Recimo kupila sam joj sjaj za usne od jagode koji je tako puno zelela i jedva me umolila da ga ponese u vrtic. Ajde. Vratila se istog dana, ja pitam gde je sjaj, ona kaze "Dala sam Sari, menjale smo se a ona je meni dala ove blokcice". Ja pogledam a ono neki najprostiji minijaturni blokcici sa po dva listica...bas mi je bilo krivo. Vec uvece je shvatila sta je uradila, rekla sam joj da inace ne sme da donosi kuci tudje stvari iz vrtica niti da uzima snalice, gumice, blokcice... od drugarica, pa sam tako spakovala i one blokcice i rekla da sutradan vrati toj Sari i kaze kako joj mama ne da da uzima tudje stvari, lepo joj vrati i zamoli da joj ova vrati sjaj. Naravno od toga nije bilo nista. Sara joj nije vratila sjaj, bas je bila razocarana. Onda sam joj dugo objasnjavala da dobro razmisli kad joj tako neko nesto ponudi da li vredi menjati se.
Poenta je zapravo bila da je ona naivna, da nije nimalo lukava, a to mi priznajem ponekad smeta, nekako je drugarice zacas obrlate da im da tako neku svoju sitnicu. Jos me je pitala "Hoces li ti reci Sari da mi vrati" rekla sam ne, razmisli dobro, pa sledeci put neces napraviti istu gresku. Kako da je naucim da bude malo snalazljivija, lukavija (u pozitivnom smislu), da se izbori za sebe?
Treba ih uciti da se snalaze ali ne intervenisati uvek i odmah. Mislim da je sa decacima teze, ako su njanjavi i zale se mali i placu za svaku sitnicu, odmah su mamine maze i pi..kice, sa devojcicama je drugacije, njima je normalno da budu maze. I kako nauciti decaka da se izbori a da ne mora da se svaki put potuce sa drugom decom, da ne bude siledzija a ni mamina maza. Stvarno je tezak zadatak pred nama :)
 
pa znap kako, ja sam mu stalno pričala da postoje razni ljudi, loši, dobri...pa tako i deca.
kada vidi da se neko ne ponaša lepo, ne treba da se druži sa njim.
sada kada je "veliki" ima 8 godina, sam sve vidi iz prve, i kloni se.
mada, dođe do tuče, ali se brani, naučila sam ga:arrow:ne smeš prvi da udariš, ako te neko zvekne, vrati i skloni se.
teško je. jer su deca stvarno katastrofa. ja sam zapanjena uvek je bila tu i tamo neka sirovina, ali su nestajali u većini dobre lepo vaspitane dece..ovo sad lepo vaspitani su manjina...
moj sin je došao tako jednom, menjao se sa drugom, inače namazanim opasno, najmlađi od tri brata,
dao mu je nov matchbox autić, za konopac! i to onaj konopac od papirne kese.
ovaj mu složio priču neku nevervatnu, naravno da se primio...
posle je išao sa mojim mužem da traži auto nazad. morao je sam to da uradi, tata ga je samo pratio.
bio je jako potresen što mora sam da traži igračku nazad...
ali se od tad nij emenjao, ni sličicama dok ne pita.
 
malo osecam da svaki moj post iskace od vasih...prvo sto nisam majka...
samo prepricavam svoja iskustva :lol: valjda i to moze da pomogne...

moji roditelji, a pogotovo majka, se nikada nisu mesali u moje drustvo...(u godinama o kojim je rec...)
mozda je to bilo i do mene...bila tiha, tolerantna...sklanjala se od glasnih...od njih nikada nista dobro nije bilo :lol:
elem, taj deo detinjstva sa koficama, peskom...mi je nazalost uskracen...
ambiciozna majka...sa tri sam isla na plivanje, na engleski...pa sa pet i klavir...(ona je prof. klavira...)
pa prva cetiri razreda osnovne, kakvo drustvo? vezba se klavir...i ide na plivanje...i na engleski...
ostavilo je to neka lepa secanja...usadilo neka osecanja...

Treba ih uciti da se snalaze ali ne intervenisati uvek i odmah

da naravno, ali ako je (kao iz primera), vas sin udario nekog sa koficom, tu treba intervenisati...a doticna majka je sedela...
a kako ih uciti? pasivno gurati kroz neke situacije, uciti da odreaguju drugacije no da prasnu u plac...???

kako znate da vas dete slusa? :?
 
Evo sveze price iz cerkinog vrtica. Juce je neki Lazar bukvalno pretukao nekog Dejana dok su bili na rucku. Cerka mi je bas to slikovito opisala "Prvo ga je sutnuo u stomak i u kure, pa ga je pesnicom udario u nos i curela mu je krv"! Zapanjila sam se, muz kaze da je istina pitao je vaspitacicu juce. Taj Lazar je odmah juce popodne ispisan iz vrtica. Ova prica apropo pajamacine konstatacije da je su lepo vaspitana deca u manjini, sve je vise siledzija. Govorim o deci od 5-6 godina. U sta ce taj Lazar izrasti pitam se. Drugo tog Dejana je ozbiljno povredio, ne znam kako bih reagovala da moje dete neko tako povredi, cini mi se patos bi obrisala sa njim. A ko zna i u kakvoj porodici Lazar raste.
 
ovo uvek pali.spustis se do nivoa ociju,uhvatis ga jako cvsto za misice ,uneses mu se u lice ,stisnes zube i jako tiho kazes vidim li jos jednom da si ga udario izgazicu te.al moras oci da izbecis,onako...

uopste se ne salim,pali kod svih uzrasta...pa cak i kad razdvajam svoje sinove...doduse,mogla bih to da primenim i na muzu jednom...
 
Evo ja ću ispričati jednu dogodovštinu, na koju umirem od smeha i dan danas.

Dakle, moj brat od tetke, Goran, ima troje dece (dva dečaka i devojčicu) .... Igrao se Miloš u parku sa drugarima i posle nekog vremena se potukao sa jednim. Dodje kući da se žali Goranu onako sav uplakan ... Goran ga pogleda i kaže ''Ma reci mu da ću da mu je.bem majku'' i nastavi da gleda TV.
Miloš ode u park, prenese klincu sa kojim se potukao ono što je rekao njegov tata i vrati se kući.

Posle jedno 15ak minuta, zvoni neko na Goranova vrata ... on otvara ..... stoji gospodja i kaže ''Dobar dan, jeste li vi mom sinu rekli da ćete da mu je.bete majku'' :shock: .. a tek će Goran ''Jesam gospodjo, ali nisam mislio da ćete doći tako brzo''.

Žena je bila u potpunom šoku .... samo se okrenula i otišla.
 
Što se tiče tih priča o 'menjanju'; odnosno kad ih neko zezne; nemam još iskustava, ali na to siguirno neću intervenisati. To je baš prava prilika da nauče na svojim greškama. Više sam mislila na izraženu fizičku agresivnost. Meni je bezeveze da sklanjam svoje dete iz peska zato što neko drugo nije normalno. Zašto bih ja mom detetu uskraćivala igru kad nije ni krivo ni dužno. S druge strane, on uopšte ne zna da se bori za svoje, neko mu uzme igračku, on ili plače ili samo gleda, pa uzme drugu. Ako je dete njegovog uzrasta i ako je sve to u granicama normale ne reagujem; ili mu kažem - ako hoćeš da se igraš s tim, bori se. S druge strane ja njemu ne dam da uzima igračke od druge dece. Čak i ako se niko s tim ne igra; ja uvek kažem - to nije tvoje, moramo prvo da pitamo.
Onda muž kaže nauči ga da se brani. Jbt, naučila bih ga kad bih znala kako se to uči. Već vidim da agresivan neće biti, ali baš bi mi bilo krivo da bude maza u društvu.
Tako je recimo moj tata uvek bio jako strog, ali brat možda baš zbog toga nikad, nikad nije naučio da se bori za sebe. mama je s druge strane uvek učila da se skloni i da pametniji popušta i on je celog života bežao :-( Ne bih volela da moj sin bude takav; volela bih da znam kako da ga naučim da se bori za sebe.
 
Kako god,mislim da se neko buduce ponasanje i karakter deteta,nikako ne moze odrediti dok su jako mali uvek ima izuzetaka,npr.brat je kao klinac bio jako velika maza,plasljiv,i naravno zbog toga i cesto na "udaru" druge dece...a danas-ima 2 metra,90 kila,trenira kik-boks,i uglavnom svako sa kime se tukao(a imao je nekoliko takvih situacija)nije dobro prolazio...sa druge strane,poznajem decka koji je kako je njegova rodjena majka govorila bio "mala azdaja",nemoguc,tukao se sa sa svima,napadao cak i devojcice,nikakve batine i kazne nisu pomagale...a danas je izuzetno miran i stalozen covek,jedan od najboljih studenata u generaciji.
 
Evo sveze price iz cerkinog vrtica. Juce je neki Lazar bukvalno pretukao nekog Dejana dok su bili na rucku. Cerka mi je bas to slikovito opisala "Prvo ga je sutnuo u stomak i u kure, pa ga je pesnicom udario u nos i curela mu je krv"! Zapanjila sam se, muz kaze da je istina pitao je vaspitacicu juce. Taj Lazar je odmah juce popodne ispisan iz vrtica. Ova prica apropo pajamacine konstatacije da je su lepo vaspitana deca u manjini, sve je vise siledzija. Govorim o deci od 5-6 godina. U sta ce taj Lazar izrasti pitam se. Drugo tog Dejana je ozbiljno povredio, ne znam kako bih reagovala da moje dete neko tako povredi, cini mi se patos bi obrisala sa njim. A ko zna i u kakvoj porodici Lazar raste.

Родитељи се увек плаше оваквих прича, што је и нормално... Међутим, оно у чему често грешимо је то што идеализујемо ''чисту невину дечију душу'' и мислимо да је агресија, суровост, борбено одбрамбено понашање, свађа...да је све то научено од родитеља и да ће деца која се потуку сигурно постати агресивци и пропалице.
Међутим, мала деца, невезано за кућно васпитање, врло често умеју да буду вррррло сурова. Тек социјализација од њих ствара особе које су способне да прихвате друштвена правила понашања и односа.
Не рађају се деца чиста и неискварена а друштво их квари. Постоји и обрнути смер утицаја - деца често реагују природно, импулсивно, а васпитањем их учимо како да контролишу и усмере своја тренутна осећања.

Погледајте сасвим мало дете, од годину -две. Ако приђе неко дете и узме му играчку - оно ће га најчешће одмах звекнути. Ако га неко дете макар случајно гурне - оно ће му одмах вратити. Нису та деца тако научена. То је спонтана, природна, да не кажем урођена реакција, борба за опстанак. Васпитањем се стиче способност да се не реагује одмах ударцем или враћањем ударца, а за то ипак треба времена.
 
Ne mešam se, ne intervenišem, ne štitim. Mislim da svako dete mora da pronađe svoj način rešavanja svojih problema, jer mama neće uvek da bude tu, da priskoči... Jedino sam insistirala na onome nikad ne počinji prvi, ne smeš da vratiš mlađima i mnogo slabijima od sebe i nikada ne smeš da udariš devojčicu. E sad, moj klinac je nekako uvek bio krupan i nasmejan i uspevao je da sukobe okrene na šalu, ali istini za volju nije ni bilo nekih velikih ni čestih nasrtanja. Imao je jedan veći fizički okršaj u drugom razredu, sa grupom sitnijih dečaka i posle toga ga više nisu „prozivali“.
 
Recimo kupila sam joj sjaj za usne od jagode koji je tako puno zelela i jedva me umolila da ga ponese u vrtic. Ajde. Vratila se istog dana, ja pitam gde je sjaj, ona kaze "Dala sam Sari, menjale smo se a ona je meni dala ove blokcice". Ja pogledam a ono neki najprostiji minijaturni blokcici sa po dva listica...bas mi je bilo krivo.
Ovo me podsetilo... ponekad sinu koji ima 6 godina dam nesto sitno para da kupi cips ili sladoled u skolici (imaju malu kantinu) ili kad se vrati iz skolice. Jednog jutra nisam imala sitnih para pa sam mu dala nesto vise misleci eto prilike i da proverim kako se snalazi s kusurom :)
Pitala sam ga posle toga sta je bilo s tim parama, da li je kupio sebi nesto ... kaze: "jesam, kupio sam u skolici sokic", a kad sam ga pitala za kusur rekao mi je da je dao svom drugu jer mu se ovaj pozalio da nista sebi nije kupio 100 godina!
:lol: Nisam mogla da se ne nasmejem za ovih 100 godina :lol:
A i cerka je slicna. Ona isto retko vrati ono sto ponese u skolicu i svaki put mi kaze da je dala nekom i jos to potvrdi "da, ali to je OK, njoj se to bas svidelo" :-D.
E mislim da cete razumeti da sam u toj situaciji uradila jedino sto mi je preostalo: uvela sam ogranicenje na to sta mogu da ponesu u skolicu :|
 
Neko je rekao nesto da je teze sa decacima, cerka mi je jos mala pa ne znam za nju, a sto se tice sina... Ucili smo ga da nikada ne udara prvi, a kada ga neko udari da vrati- zvuci vam poznato, zar ne?! Ali on vrlo cesto i u toj situaciji nece da vrati! Ima 4 god, ne mesam se kada ga neko udari ali se osecam uzasno! I iznova i iznova ga peglam pricom da mora da se brani! On mi obeca da ce sledeci put i onda opet nista! Miran je tip, voli i on da se igra spajdermena i ostalih cudostvora ali bez povredjivanja. Cerka je skroz drugacija, cim je mogla da otima-otimala je, cini mi se da se bije od kada je prohodala i za nju i njen ''opstanak'' se ne brinem. Ne znam da li je on takav zato sto je prvi pa smo leteli oko njega, a kada dodje drugo ono valjda u startu ima koga da ''maltretira''. Ono sto je dobro je to sto se njih dvoje super slazu, razlika je 2,5 god. Nista, jos malo pa cu nju slati da ga brani, haha!
 

Back
Top