Počelo Sudjenje Šešelju! RTS izgleda prihvatio da prenosi sudjenja!!!

Da li RTS treba da prenosi sudjenja Šešelju?

  • Treba

  • Ne treba


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Igrackica_00

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
236
PRETPRETRESNA KONFERENCIJA PRED POČETAK SUĐENJA ŠEŠELJU; SNIMAK OD 21 ČAS RTS-2
DRUŠTVO - SUĐENJA - Utorak, Novembar 06, 2007 20:21
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, kome 7. novembra počinje suđenje pred Haškim tribunalom, izjavio je na statusnoj konferenciji, da će mu se suditi za 'verbalni delikt' i da će 'više od pola odbrane' zauzeti njegovo svedočenje.

Šešelj je optužen za zločine nad Muslimanima i Hrvatima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93, koji su počinjeni u okviru 'zajedničkog zločinačkog poduhvata' čiji je cilj bilo trajno uklanjanje nesrba i stvaranje proširene srpske države.

'Kad pogledate prirodu optužnice, meni će se ovde suditi za grozne ratne zločine koje sam navodno počinio govorom mržnje, promovišući svoju nacionalističku ideologiju na koju sam ponosan... Verbalni delikt i delikt pisanja, za to sam ja optužen, trećeg delikta nema... Više od pola moje odbrane, ja ću sam svedočiti', rekao je Šešelj tokom rasprave uoči početka suđenja.

Šešelj je tvrdio i da 'nema pravednog sudjenja' zato što mu Tužilaštvo još nije na srpskom jeziku i na papiru dostavilo dokumente koji su potencijalno oslobadjajući, a koje je on odbio da primi na kompjuterskim diskovima.

Optuženi je insistirao da je za razumevanje njegove ideologije i suštine odbrane neophodno da Tribunal prevede više od 1.000 stranica njegove knjige 'Rimokatolički zločinački poduhvat veštačke hrvatske nacije' koju je rukom napisao u pritvoru u Sheveningenu 'od 2003. do 2006'.

'Tim poduhvatom su Srbi-katolici pretopljeni u nove Hrvate i okrenuti protiv svoje matice... Da bi se razumela priroda ratova u bivšoj Jugoslaviji, neophodno je pročitati tu knjigu, kao i moju drugu knjigu 'Ideologija srpskog nacionalizma'... Bez te dve knjige, moja odbrana nije moguća', kazao je Šešelj.

Predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti odgovorio je Šešelju da prevodilačka služba Tribunala ne može prevesti njegovu knjigu, ali mu je ponudio da sam pronadje agenciju koja bi to učinila u Beogradu, a Tribunal bi snosio troškove, ukoliko budu razumni.

Sudija Antoneti je, zatim, Šešelja dugo pozivao da dostavi formalni dokaz da je jedan od njegovih pravnih savetnika - Zoran Krasić, Aleksandar Vučić ili Slavko Jerković - član advokatske komore u Beogradu, što je uslov da mu sud nadoknadi deo troškova odbrane.

Šešelj je uzvratio da je 2003. dostavio sekretarijatu takav dokaz o Slavku Jerkoviću, ali je ponovio da je Zorana Krasića postavio za glavnog pravnog savetnika i da neće promeniti tu odluku.

Budući da je Šešelj više puta tvrdio da je sudu dostavio i dokaze o svom imovinskom stanju, što je drugi uslov za nadoknadu troškova odbrane, i odbijao da to ponovo učini, sudija Antoneti je rekao da je Tribunal te podatke zatražio i od poreskih vlasti u Beogradu.

Predsedavajući sudija saopštio je i da je obišao pritvor kako bi utvrdio kakve uslove za pripremu odbrane ima Šešelj, koji se brani sam. Sudija Antoneti je primetio da u dve ćelije koje su Šešelju dodeljene ima premalo prostora za obimnu dokumentaciju i pitao je optuženog ima li potrebe da mu se dodeli još jedna ćelija. Šešelj je odgovorio da za to, za sada, nema potrebe.

Suđenje Šešelju počeće sutra u 9 sati uvodnom rečju tužiteljke Kristine Dal. Šešelj će 8. novembra dati izjavu optuženog.

Prvi svedok optužbe na suđenju Vojislavu Šešelju biće Entoni Oberšal koji je sačinio analizu o Šešeljevom propagandnom delovanju 1991-93. godine. Oberšal će svedočiti 11, 12 i 13 decembra, saopštio je na pretprocesnoj raspravi predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti.

Tužiteljka Kristina Dal najavila je da će Oberšal svedočiti o 'sveobuhvatnoj analizi Šešeljeve propagande, mentaliteta krize i njihovom uticaju na nasilje u koji je zapao ceo Balkan'.

Snimak suđenja Vojislavu Šešelju iz Haga emitujemo večeras od 21 čas na Drugom programu RTS-a.
 
jadna anketa...

zašto ste tako nemaštoviti...

mogli ste staviti više opcija

recimo da se prenosi samo dio suđenja...
ili
da se napravi sažetak...

ili je dovoljno samo da ga se u vestima poprati

ili ne zanima me, svejedno mi je...itd
opet taj crno-beli svet postavljača ankete:roll:
Ajde priznaj lepo da bi dao pola "ljepe tvoje"da imash RTS na kablu.:lol:
 
qq....nesretjniche...nama to stavili na 2.u "prajm tajm"a ti SAM to idesh na net da gledash.:lol:

a došao sam malo da ze sasmejem Šekijevom cirkusiranju o njegovom viđenju istorije....kad li ono ovaj sudac blebleće već 15 minuta:shock:

a kad će domaći film Dani koji su na rasporedu u 22h većeras na drugom programu:confused:

sve se pomiće zarad Šekija:mrgreen:
 

Back
Top