Švedska

Papire jedino brakom sa nekim ko ih vec ima ili je svedjanjin po rodjenju, osim ako nisi sa Kosova ali to
vise ne pije vodu koliko cujem.

Ukoliko papire dobijes na osnovu braka posao moras sam naci-sto je i moj licni problem.

Ukoliko si azilant imas socijalnu pomoc sve dok se ne zaposlis odnosno ides redovno u skolu i na besplatnu praksu gde te opstina posalje.
 
Pozdrav

Da iskoristim i ovu temu da se malko reklamiram.

Ja posedujem radnu i boravisnu vizu koja je validna narednih 1,5 god.
Ostavario sam to pravo brakom sa svedjankom posedujem i svedsku
licnu kartu odn. maticni broj.

Sve sto mi je potrebno je preporuka u vezi posla,svedski pricam pomalo a
engleski mi je iznad proseka nastavio bi i "SFI" ali vecernji kurs zbog posla.

Proveo sam 5 meseci u Svedskoj - Stockholmu (Lidingö) ali brak jednostavno
nije funkcionisao.Tako da sam trenutno u Novom Sadu ali veoma zelim da se vratim
Objavicu veliki post ovde na forumu da me bolje upoznate.

unapred zahvalan
Igor Mijatovic

P.S.
iglica@sbb.co.yu
 
Igore sad sam se setio da sasm ovo pitanje postavio i reko ajd da vidim, hvala na informaciji.Da li moze ovako da se ode mislim kao turista i ostanes i kako do azilantskog statusa:lol:PS ima nas 4
 
Pavle mislim da turisticku necete dobiti, u Skandinaviju samo kao azilant mnogi su otisli tamo kad su izbili ratni sukobi na prostorima bivse Juge i relativno lako dobili papire,koliko sam cuo bio je jos jedan voz ovaj nas kosovski ali kao sto sam gore i napisao ne vise.
Odgovor Svedskog Imigracionog je sledeci : vi mozete ziveti u Srbiji ako ste proterani sa Kosova zar ne?
Ne znam Pvale jedino da neko vreme tamo provedete na "crno" ili tako nesto pa onda cekate da zakon o ekstradikciji zastari a to su 4 godine.Ali stvarno neznam nisam ti ja bas najbolji u tim crnim delatnostima ,nisam nikad imao stomak dovoljno jak za to.
 
Ne znam gledao sam jednu emisiju o Švedskoj na RTS, i sad normalno u centru pažnje mi ( Srbi ), ima nas u Švedskoj negde oko 200000 - 300000, i sad uglavnom pitaju naše ljude, pa kako vam je tamo, i kažu imamo sve što želimo, ali su prezauzeti, tamo su prava radnika na visokom nivou, međutim naši ljudi koji su navikli na život u Srbiji ili bivšoj Jugoslaviji su se razočarali kada su došli u Švedsku i upoznali na neki način gledano " hladne " ljude...
 
Bio sam nekoliko puta u Švedskoj, moji baba i deda su proveli radni vek tamo.Lepa zemlja,prostrana,izuzetne prirodne lepote ali su ljudi hladnokrvni i nisu toliko druželjubivi.Švedska ima najrazvijeniji socijalni program u evropi i jedan od jačih životnih standarda,ali ipak ne bih mogao živeti tamo,jer čest je slučaj da komšije jedni drugima nikad i ne uđu u kuću. Jednostavno nema toliko druženja - dosadno je
 
Svedska je po meni isto sto i Finska , Norveska , Danska. Sve vrlo slicno , a narocito ljudi, tj mentalitet. Cinjenica je da su hladni,da teze sklapaju prijateljstva sa ljudima koje prvi put vide. Kao da su stidljivi, povuceni, tihi. Putovala sam po Skandinaviji i nista razlicito osim jezika nisam videla. Svedska je mozda najsarenolikija od svih Skandinavskih zemalja zato sto ima vise pridoslica. :)
 
Ja sam bila pre nekolilo god.I puno mi se dopala narocito to sto puno paze zivotnu sredinu u kojoj se nlaze i ne zagaduju je.Ali sto se tice ljudi tu su stvarno SEVERNI POL....
Nisu u opste druze ljubivi,a to bih rekla posto zivim u Nemackoj i za Nemce.Ne sve,ali vrlo mali broj ljudi je otvoreniji prema strancima,a i uopste.
 
Svedska je po meni isto sto i Finska , Norveska , Danska. Sve vrlo slicno , a narocito ljudi, tj mentalitet. Cinjenica je da su hladni,da teze sklapaju prijateljstva sa ljudima koje prvi put vide. Kao da su stidljivi, povuceni, tihi.

Da da....naročito Šveđanke....
MOŽDA su takve od kuće, ali u inostranstvu - NIKAKO

Ovde kod mene na Kritu mi obavezno napišu na poleđini računa koji izdajem kad iznajme auto - Naziv hotela i broj sobe.
A poznajemo se tek 10 minuta. I još, što je najvažnije, ja uopšte ne izgledam kao neka filmska zvezda.
Sasvim običan, prosečan, čovek koga verovatno ne biste primetili u prolazu na ulici .....

A najčešće pitanje je : '' Dokle večeras radite ?''
 
Ne mogu baš da se složim.

Za sve ove godine sam uspeo da budem samo sa dve Grkinje.One nerado izlaze sa strancima.
Možda ne toliko zbog njih, ali mi obično ovde kažu kada se zaletim....da oba njena strica imaju pušku ....

A Šveđanke nekad i po dve dnevno ......
 
He he he tu si u pravu,ali sa obzirom da si na Kritu to je naj normalnija stvar.
U Solunu,Atini,Kastoriji... koliko ja znam nema tih problema.Vise se motaju oko stranaca nego Grka
 
ja sam poreklom svedjanin. moji roditelji su se doselili u srbiju u potrazi za nizim standardom. u svedskoj sam bio samo jednom i mogu vam reci da je tamo bas sranye. stalno pada kisa a ljudi su cudni. zlatan odavno ne igra u svedskoj. jedino sto valja je hokej i volvo i saab. i ingemar stenmark ali njega se gro vas ne seca. ja sam za nezavisnost od svecke. pozdrav
 
Da li neko studira u Svedskoj i jel moguce dobiti stipendiju? Bas me interesuje posto sam zainteresovana pa nemam predstavu kakve su sanse za studente iz Srbije :-D
 
najgore ovde u svedskoj je za srbe zato sto mnogi svedjani mrze bas srbe jer se boje naseg temperamenta. i da u svedskoj imas radnicka prava, na papiru.. kao sve ostalo, na papiru.. pa ako volis zemlju gde je sve na papiru, izvoli :D
 
IMam rodjake u Svedskoj,svake godine idem barem 2 puta,takodje kad putujem za Srbiju prolazim kroz Svedsku,takodje kad mi padne na pamet sednem sa drugovima u kola i odemo do granice i kupujemo alkohol koji je dosta jeftiniji u Svedskoj nego u Norveskoj :)
 
Ako imate vremena draga gospodo sa iskustvom, a smem li reci i srecom da zivite u ovoj zemlji, mozete li preneti neke vashe utiske koje nosite ili koja ste stekli ziveci-radeci u ovoj zemlji. Milsim i na pozitivne i na negativne, sta znaci cuveni svedski standard danas, kakvi su uslovi zivota, klima priroda, koliko cesto dolazite, nostalgicni ste itd itd... tema ce vec verujem krenuti sa diskusijom u pravom pravcu.
Pozdrav za sve ljude dobre volje :super:
 
Truli kapitalizam, ladno, al' standaaaard :) Nem pojma, mada imam par drugara gore i nezale se preterano... Doduse obojica rade u rudniku uranijuma, pa leti odmaraju gde hoce... Bili su i kod mene na otkravljivanju :)
Znam da je cirka uzasno skupa i da idu da se ubivaju na trajekt vikendom...
 
Jeste ovo nekoliko meseci staro, ali mozda ce nekog drugog da zanima :)

Kao sto "pimbe" rece, ovde je truli kapitalizam. Svi gledaju kako da uzmu sto vise para. Racune treba da pogledas duplo jer se cesto desavaju "greske".

Standard je veoma visok. Gde ja zivim, veoma je cisto, nema beskucnika ili prosjaka. Cuo sam da se nadje koji tu i tamo u velikim gradovima, ali ja sam proveo nedelju dana u Stockholm-u i nisam primetio ama bas ni jednog.

Svedjani ne vole imigrante, makar dok te bas ne upoznaju, ali vrlo su negativni u pocetku. Posto ovde ima puno razlicitih nacionalnosti oni nemaju pojma kako da se ponasaju prema tebi.
Moja preporuka je da pokusas da budes sto vise kao jedan svedjanin da bi se najbolje uklopio.

Ako hoces 'vamo radi novca, najbolje bi ti bilo da zivis u Svedskoj, ali na granici sa ili Danskom ili Norveskom, i putujes preko granice, posto su plate u obe zemlje vece, ali je stanovanje jeftinije u Svedskoj.

Ako si mlad, i ako te zanimaju izlasci i zabava. Na tom polju ima da se razocaras. Nema nista kao kod nas. Vrlo je razlicito od mesta do mesta. Ja zivim u gradicu od oko 25.000 stanovnika, gde se sve zatvara u 2 posle ponoci. Veci gradovi zatvaraju kasnije i vecina njih imaju nase klubove. Ali tih ima vrlo malo.
Cena izlaska zavisi kako-gde i koliko pijes. Moze biti jeftino ako si skromniji, ali ako planiras da castis nekoliko osoba i pijancite ima da vas kosta debelo.
Uglavnom se pijanci kuci kod nekoga, i svakog petka/subote se pijani svedjani deru po ulicama.

Ima puno nacista, recimo cak 8% u mom gradu je glasalo za stranku koja je protiv imigranata. Iako je ta stranka legalna i meni bas ne smeta (Svedska ipak ima previse imigranata), vecina onih sto glasaju za nju su nacisti, i to (po meni) predstavlja problem.
Vreme je vrlo promenjivo. Recimo u 9 ujutro sunce sija, nema oblaka na vidiku, ali oko 12-13 posle podne moze kisa da pada. Nije bas zima (gde ja zivim, na jugu Svedske), i koliko sam ja primetio, zimi je cak toplije nego u Beogradu. Sto se tice leta, nije toplo kao kod nas, uglavnom izmedju 15 i 25 stepeni.
 

Back
Top