Airedale Terrier

Flufi

Gost
Poruka
16
Zdravo svima!!! Ja sam nov član ovog foruma, a vidim da niko nije otvorio temu o jednoj predivnoj rasi psa, o Erdel Terijerima!!! Pa, kad nije niko, ja ću :)

Pre mesec dana kupila sam štene erdela, koji sad ima 3 i po meseca. Zove se Drako.
Evo i njegove slike.
Draco014-1.jpg


Originalni naziv rase: AIREDALE TERRIER

Zemlja : ENGLESKA

Sekcija: 1

Podsekcija:



Opći izgled: Najveći (engleski) terijer. Mišićav, aktivan, prilično kompaktan pas, bez znakova visokonogosti ili neproporcionalne dužine tijela



Karakteristike: Odvažnog izraza, brz u kretanju, u svakom trenutku potpuno napetog očekivanja. Njegov karakter je prepoznatljiv i naglašen je izrazom očiju, načinom nošenja ušiju i uspravnim držanjem repa.


Narav: Otvoren i pun pouzdanja, prijateljski odvažan i inteligentan. Neprestano obazriv, nije agresivan ali ni strašljiv.


Glava i lubanja: Lubanja duga i ravna, nije široka između ušiju, a prema očima se blago sužava. Proporcionalna, bez jasne razlike u dužini između lubanje i ličnog dijela. Bez čeonih nabora, sa jedva vidljivim stopom. Obrazi ravni, nisu izraženi. Lični dio dobro ispunjen (njuška), ispod očiju nije upala ili naglo sužena. Ipak treba imati oblik fino oblikovanog klina, ne uklanjajući tipičan izraz. Gornja i donja vilica duboke, snažne, jake i mišićave, budući da je snaga ličnog dijela poželjna. Naprotiv nepoželjna je pretjerana razvijenost viličnog luka, koja daje okrugao i ispupčeni izgled obraza. Usne su dobro zatvorene. Nosna pečurka crna



Oči: Tamne boje, male, nisu ispupčene, terijerskog izraza. Odvažne i inteligentne. Svjetle ili ispupčene oči su maksimalno nepoželjne.


Uši: "V" oblika, postrano nošene, male, ali odgovarajuće veličini psa. Gornja linija preklopljenih ušiju nalazi se tik iznad linije lubanje. Nepoželjne su viseće ili visoko usađene uši.


Zubalo: Snažni zubi i vilica. Škarasto zubalo pri čemu gornji sjekutići bez razmaka prekrivaju donje sjekutiće. Zubi postavljeni vertikalno u vilici. Klještasto zubalo se može prihvatiti. Predgriz i podgriz su nedopustivi.


Vrat: Suh i mišićav, srednje dužine i jačine, postepeno prelazi u greben.


Prednje noge: Duge plećke, ravne, kose, dobro unazad postavljene. Prednje noge potpuno ravne sa jakim kosturom. Laktovi vertikalni uz tijelo, nepokretni pri pomjeranju plećki.


Tijelo: Leđa kratka, snažna, ravna i glatka bez mlitavosti. Slabine mišićave. Rebra dobro zaobljena. Kod kratkih pasa sa dobro zaobljenim rebrima ostaje malo prostora između posljednjeg rebra i kuka. Kod manje kompaktnih pasa u ovom dijelu se uočava slabost. Duboke grudi, dopiru gotovo do lakta, ali nisu široke.


Zadnje noge: Butina duga i snažna, sa mišićavom potkoljenicom i dobro zaobljenim koljenim zglobom koje nije niti na van niti na unutra postavljen. Nisko postavljeni skočni zglobovi, međusobno paralelni.


Šape: Male, okrugle i kompaktne sa dobro izraženim i dobro popunjenim jastučićima. Dobro savijeni prsti. Nisu okrenute ni unutra ni na van.


Rep: Visoko usađen i radosno nježan, ipak ne iznad leđa zavijen. Dobre težine i snage. Uobičajeno kupiran. Vrh treba biti približno u istoj visini kao potiljna kost.


Kretanje: Noge se opružaju samo naprijed. Prednje noge kreću se slobodno i paralelno. Kod psa koji dolazi prednje noge trebaju činiti produžetak ravne linije fronta, pri čemu šape imaju razmak između sebe kao što je razmak između laktova. Snaga potiska dolazi od zadnjih nogu.


Dlaka: Tvrda, gusta i elastična, ne toliko duga da postane kudrava. Glatka i ravno priležuća, potpuno pokriveno tijelo i noge. Pokrovna dlaka tvrda, oštra napeta. Podlaka kraća i mekša. Najtvrđa dlaka se blago izvija ili je blago valovita. Uvijena ili meka dlaka su maksimalno nepoželjne.


Boja: Sedlo crno ili boje grizlija, kao i vrat i gornja strana repa. Svi drugi dijelovi tijela boje plamena. Uši su često tamnije plamene boje. Tamniji ton nalazi se ponekad i na vratu i sljepoočnicama. Nekoliko bijelih dlaka između prednjih nogu mogu se prihvatiti.


Veličina: Visina grebena oko 58-61 cm. za mužjaka i oko 56-59 cm za ženke.


Greške: Svako odstupanje od navedenih točaka smatra se greškom, a procjena zavisi od stupnja izraženosti.


N.B. Mužjaci trebaju imati dva normalno razvijena testisa potpuno spuštena u skrotum.

Eto nešto i o njima,
Pozvala bih sve koji imaju erdela da napišu nešto o ovoj izuzetnoj rasi!!!
 
Ovaj medenko na slici se zove Drako, ima 10 meseci, pravi je nestaško, drma ga pubertet, ali je ujedno i nabolje kuče na svetu:wink: Voli sa svima da se igra, da skače, da se pravi važan, da se udvara, i po najviše od svega da svuda i u svakoj prilici bude sa nama :D
On je moj savršeni pratilac, moj najbolji drug, neko ko uvek "naslika" osmeh na mom licu, neko ko razume svako moje raspoloženje, neko ko me bezuslovno voli. On je jednostavno perfektan, pa još i moj:-P

Draco01.jpg


Draco02.jpg


Draco03-1-1.jpg


Draco04-1-1.jpg


Draco05-1.jpg
 
DA LI OVA TEMA JOS FUNKCIONISE
ja mislim na prolece da kupim erdela. vec sam ranije imao jednu zenku, sad mislim da uzmem jednog muzjaka. planiram
da ga drzim u kuci, mada imam odlicnu kucicu... ali mislim da ce biti prava stvar da zivi sa nama unutra i sazivimo se...
 
регистровао сам се овде само због ове теме, и наравно ердел теријера, ја сам пре неки дан добио штене, два месеца, обожавам га :)

окачићу слике мало касније, тј кад ми модератори одобре поруке:)
 
Ја просто не могу да верујем шта сам управо открио..
Пар постова изнад, корисника vegaskywalkers, његов пас Лео је отац мог Пабла... Не могу да верујем хаха:)


http://www4.slikomat.com/09/1122/gst-DSCN10.jpg

http://www4.slikomat.com/09/1122/h52-DSCN10.jpg

Омиљена поза за спавање
http://www4.slikomat.com/09/1122/d73-DSCN10.jpg

http://www4.slikomat.com/09/1122/ev-DSCN10.jpg

Ова је мени најјача
http://www4.slikomat.com/09/1122/gve-DSCN10.jpg

Ухваћен на делу :)
http://www4.slikomat.com/09/1122/61o-DSCN11.jpg

Прождрљивац
http://www4.slikomat.com/09/1122/pqn-DSCN11.jpg


parker71, или сам ретардиран, или још увек немам те могућности овде, али ја не знам како да ти одг на ону поруку... ај упути ме мало..:)


Поздрав
 
zdravo svima.ljubitelj sam ove rase,zato sam se uclanila ovde.
razmisljam se da kupim muzjaka i zenku pa me interesuje dali mogu biti iz istog legla sto se parenja tice.ako neko zna koja im je cena sa svim potrebnim vakcinacijama i mikro cipom. imam ogromno dvoriste pa bih prve stence verovatno zadrzala.
unapred hvala.:super:
 
NA PRODAJU PRVO BIRANO STENE erdel terijera iz legla sa Dolly, preuzimanje sa dva meseca starosti, 10.06.2010! REZERVACIJE: 063/221-338.
*Svi Štenci su šampionskog porekla, otac: Int.Ch.Multi Ch.Shadow of Aire Lionheart-Leo!*

Erdel terijer, kralj terijera, rasa poreklom iz Engleske, ponosan, inteligentan, duhovit, pogodan za stan jer se ne linja, obožava drustvo, pogotovu dece. Pas akcije, spoj elegancije i snage, pas mog života :)). Web prezentacija: www.vegaskywalkers.com /
jednom erdel ►►► uvek erdel !!!







 
Ja sam imala erdela,Aksa,sad bi u julu napunio 9 godina,uspavali smo ga u martu,imao je teske problema sa bubrezima,nedeljama je uzimao lekove,zatim infuziju,i na kraju vise nije bilo pomoci,mnogo se mucio...:sad2: vristala sam od bola

ne mogu da opisem koliko mi nedostaje sve u vezi sa njim...noci kad smo nas dvoje sami trcali Tasmajdanom,njegovi napadi ludacke ljubavi i mazenja,trenuci kad ne mogu da ga isteram iz svog kreveta, zvuci koje je pravio dok kija ili jede...

tog dana,pre nego sto smo ga uspavali,sve vreme je bezao i sklanjao glavu od mene,kao da je znao da mu se blizi kraj:(
....i dalje ulazim u kucu i ocekujem njega da dotrci da ga ceskam:heart:...obecala sam mu da cu mu kupiti sve nove cinijice,iigracke i ogrlice ako prezivi,sve novo za novi zivot...njegov povodac je zadrzao njegov miris,i ne znam sta cu kad on nestane...kad se uzelim Aksa,njusim ga satima...:sad2:kad je umro,taj povodac sam drzala uz sebe dok spavam...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

Back
Top