SLOBODA

Poruka
51.038
Freedom is just another word for nothing have to lose, reče Dženis Džoplin i otputova u večnost.

Ovo je tema koja svima pripada (mala igra reči ;)).
Unapred se stidim i kajem ukoliko je ovaj topik ranije bio otvoren na Krsti.
Ja sam relativno nova forumašica i nisam primetila ništa slično. Donekle ima dodirnih tačaka sa Faustovskim pitanjem koje je postavila naša pametna Sokolica.
Šta za vas znači sloboda, ili, ako vam je tako lakše – šta su za vas "okovi"?
Stid, kompleksi, predrasude, strah – sve su to vidovi ne-slobode.
Ako ste zarobljenici bilo čega, gore navedenog, imate li želju da se oslobodite?
Da li je doživljaj slobode po svojoj uzvišenosti jednak Nirvani?
Ili je puki egocentrizam?
Život je, rekla bih, isprazan i nesrećan bez osećanja slobode.
Lični doživljaj slobode pretpostavlja da ste je svesni i da vam je niko ne može oduzeti, jer je u ona vama, stalno prisutna.
 
:lol::lol::lol:
Их... Што си се љутнула.
Није ме било дуго на форуму...:roll: па док сам прочитала шта се све у међувремену издешавало... :lol: Лудница...

Ех, Борчице... Тема јесте интересантна, али када кренем да размишљам о стварима које спутавају слободу некако се растужим... :(

Недодирљива је колико и истина. Једна трунчица је довољна да је упрља.
 
Na Filozofiji ima jedna tema koja se bavi uzrocnostima i slucajnostima. Moglo bi se povezati i sa slobodom.

Ponovicu jednu recenicu odatle: covek je slobodan da bude ili ne bude u skladu sa sobom.

Sloboda je drugo lice Sudbine, a da pri tome ni jednoj od S-Sestara ne dajem prednost...

paradox...
 
Ili je puki egocentrizam?
Život je, rekla bih, isprazan i nesrećan bez osećanja slobode.
Lični doživljaj slobode pretpostavlja da ste je svesni i da vam je niko ne može oduzeti, jer je u ona vama, stalno prisutna.

Некако ми слобода и егоцентризам не иду заједно. Егоцентрик је сконцентрисан само на себе и сопствене жеље. Где је ту слобода? Опет си роб, само сопствени.
Лични доживљај слободе? Не знам... Верујем да постоје људи који га имају. Мени нешто не иде од руке. Све док последње биће на планети не буде слободно, не могу ни ја да будем слободна. Ја тако видим потпуну слободу.
 
aha, al tako mozes da im "poturis" i slobodu, onako - usput...pa kad se "prime" onda nema vise ni s od seksa (nesto slicno kao prosjecan brak)

:-D:-D:-D
E, to se zove "zloupotreba slobode". Sve je, pa i ta sloboda, stvar našeg izbora. Zato sam i pitala da li je nesputanost, tj. sloboda vid egocentrizma - neko, na primer, u ime lične slobode, povređuje druge... Hm, ima tu mnogo za razmišljanje.
 
zezam se Shiva, ali ostaje cinjenica da je "pakovanje" bitno - uzmi samo Amere, kod njih je sloboda "brendirana", a da li su stvarno slobodni?
na kraju krajeva - o kojoj vrsti slobode pricamo - apsolutnoj (bez ikakvih lanaca u vidu obaveza) ili slobodi uma (da tako kazem, mislim na onu vrstu "slobode" koja omogucava zivom bicu da bude slobodno cak i u tamnici)?
 
..
šta su za vas "okovi"?
..
Ljubav, to je moj okov. Zbog ljubavi se svesno žrtvujem, dajem sebe.

Ako ste zarobljenici bilo čega, gore navedenog, imate li želju da se oslobodite?[/I][
I]
Kako da ne. Al, opet zbog osećanja ljubavi. Ponekad bih da volim malo i sebe. Sebe radi.

Život je, rekla bih, isprazan i nesrećan bez osećanja slobode.
Hm...vredi razmisliti o ovom pitanju....Previše slobode ne valja.

Život je, rekla bih, isprazan i nesrećan bez osećanja slobode.
Pa, tačno. Meni je niko ne može oduzeti, a ja se volim davati. To je sloboda.
 
zezam se Shiva, ali ostaje cinjenica da je "pakovanje" bitno - uzmi samo Amere, kod njih je sloboda "brendirana", a da li su stvarno slobodni?
na kraju krajeva - o kojoj vrsti slobode pricamo - apsolutnoj (bez ikakvih lanaca u vidu obaveza) ili slobodi uma (da tako kazem, mislim na onu vrstu "slobode" koja omogucava zivom bicu da bude slobodno cak i u tamnici)?

O slobodi uma, jašta.
I apsolutna je privlačna, ali bolje da je ne spominjemo jer će se odmah pojaviti "neki".
 
pa nek se pojave - i "neki" su slobodni da kazu poneku o slobodi...
sreca pa se "sloboda uma" moze "nauciti" - zapravo, sasvim sigurno spada u vjestine koje se uce

DJM u kom smislu je slobodan? pitam jer od toga zavisi ciji racun teretimo...

Bi2 to sa ljubavlju je "nice, very nice..." iako malcice "precijenjeno"
 
Slobodan u smislu da moze da radi sta god zeli.
Mislim da za ovo nije neophodno davati konkretne primere, jer su zapravo svakodnevnica.

Najkrace receno sloboda jednog na stetu licnog interesa drugog.
 
Bi2 to sa ljubavlju je "nice, very nice..." iako malcice "precijenjeno"

Nisam mislila samo na ljubav izmedju muškarca i žene. Nego na ljubav uopšte. Ako voliš, onda daješ sebe svesno, gubiš sebe u nekim momentima. Za mene su to ti "okovi". Šetaš psa zato što to njemu treba, i to činiš zato što psa voliš. A, svakako je bolje sedeti i gledati film nego pičiti za njim po parku....Al, voliš ga, jel tako? Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba. Sve je to ljubav.......
 
Nisam mislila samo na ljubav izmedju muškarca i žene. Nego na ljubav uopšte. Ako voliš, onda daješ sebe svesno, gubiš sebe u nekim momentima. Za mene su to ti "okovi". Šetaš psa zato što to njemu treba, i to činiš zato što psa voliš. A, svakako je bolje sedeti i gledati film nego pičiti za njim po parku....Al, voliš ga, jel tako? Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba. [B]Sve je to ljubav.....[/B]..

To sigurno nije ljubav !

... nabavila si psa zato sto TEBI treba....Uvek i uvek i fakin olvejz i bas sve radis samo zato sto to TEBI treba...... sve ostalo su izgovori i duuuuuuboka nesvest


Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba
A Ti ces se boriti za Slobodu do poslednje kapi Moje krvi........
A Ti ces Vojniku objasniti kad to treba.....Ti ili neko slican.....Umrimo za Slobodu.... Za srecu zemlje, sebe da das.... la, la, la......
I onda je On slobodan od disanja i mirisanja.....i dole negde iskomadan pod zemljom, uziva u svojoj ljubavi prema.........

Ovo su tako tipicni primeri za NESLOBODU i NELJUBAV... i naravno za NESVEST



....
 
To sigurno nije ljubav !

... nabavila si psa zato sto TEBI treba....Uvek i uvek i fakin olvejz i bas sve radis samo zato sto to TEBI treba...... sve ostalo su izgovori i duuuuuuboka nesvest


Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba
A Ti ces se boriti za Slobodu do poslednje kapi Moje krvi........
A Ti ces Vojniku objasniti kad to treba.....Ti ili neko slican.....Umrimo za Slobodu.... Za srecu zemlje, sebe da das.... la, la, la......
I onda je On slobodan od disanja i mirisanja.....i dole negde iskomadan pod zemljom, uziva u svojoj ljubavi prema.........

Ovo su tako tipicni primeri za NESLOBODU i NELJUBAV... i naravno za NESVEST

....

Aj, ne..... , života ti.....Bila sam u dubokoj nesvesti kad sam sa ulice pokupila gladno štene i donela ga kući, jel ??? Nije mi trebala bunda nego gladno, buvljivo štene??? Koj će mi moj ta obaveza u životu? Šetnje, kuvanje hrane, vakcinacije, gliste i buve ? I tako sam bila deset godina u ....komi?...:lol:...A, za tebe sam sad verovatno i luda.
Kupovala sam psa, namerno i namenski, zato što mi je trebao. Trebao mi je. I zbog njegove ljubavi ja sam žrtvovala svoje vreme i pare.
Ženiš se jer ti treba ljubav odredjene žene. I zbog njene ljubavi svesno se odričeš mnogih stvari iz momačkog života, zar ne? Žrtvovaćeš se zbog nje jer ti ona treba.....

Btw, lepa su i ljubičasta slova.....:roll:
 
o, proser....
sloboda nije božje seme pa da ti ga neko daje.......nije zahvalnica pročitana abecednim redom....krilatica reklamnog panoa.........kakav je to lik.... ( :

Oooo, proser........, i ja kažem.... Ček, ček,......Ti li beše onaj/ona, što kad nije imao/imala više argumenata na javnoj temi, dade sebi slobodu da privatnom porukom vredja jednu forumašicu i zadire u njenu privatnost ? O kakvoj vrste slobode je tu reč?
Ooo, hrišćaninu........Al, ljubav jeste Božje seme.

Za tebe - likuša...;-)
 
:lol:oooo evo prvo vino i kafica,kad prvi put uđe se na novu temu ,red je....e, sad ja ne verujem u apsolutnu slobodu :-( u ovom materijalnom svetu,čak ni slobodu misli...ali da borba za slobodu traje svake sekunde to da...jer mi jesmo stvoreni po liku i podobju Božijem ,za večnost...stvoreni smo da budemo slobodni i da volimo slobodu...ali bukagije i okovi nas love, mreže padaju na nas i treba biti vešt to izbeći...:confused:
 
Nisam mislila samo na ljubav izmedju muškarca i žene. Nego na ljubav uopšte. Ako voliš, onda daješ sebe svesno, gubiš sebe u nekim momentima. Za mene su to ti "okovi". Šetaš psa zato što to njemu treba, i to činiš zato što psa voliš. A, svakako je bolje sedeti i gledati film nego pičiti za njim po parku....Al, voliš ga, jel tako? Vojnik ide u rat svesno, voli svoju zemlju. Žrtvovaće i svoju glavu ako treba. Sve je to ljubav.......

pa i tako gledano je precijenjeno - ja tvora setam jer to njemu treba, na prvom mjestu, a s tim istim tvorom zivim jer ga volim
sto se vojnika tice - romanticno, nema sta, realno - vecina ide u rat jer je mobilizirana (dobra primjer - "deficita" slobode)
nema u ratu bas nista romanticno, to je najcesce klanica, pljacka i grabez
nema tu "ljubavi" i nema te zemlje za koju vrijedi tako poginuti!!!
 

Back
Top