PAPRIKE, pečene paprike, ajvar...

S

sanja

Gost
...su blago leta ostavljeno za zimu. decija igralista i parkovi su vec bezecovani za rostiljanje (cemu cudjenje, neke navike nikad ne prestaju, pa ni doseljavanjem u bg soliter), oni manje snalazljivi se dovijaju na placevima a oni vise snalazljivi ce i ove jeseni okaditi komsijske stanove dimom sa svojih terasa.
dakle, otvaram temu: pecena paprika, ajvar, i ostale djakonije! neka dimljenje pocne!
 
Poslednja izmena od moderatora:
sanja:
...su blago leta ostavljeno za zimu. decija igralista i parkovi su vec bezecovani za rostiljanje (cemu cudjenje, neke navike nikad ne prestaju, pa ni doseljavanjem u bg soliter), oni manje snalazljivi se dovijaju na placevima a oni vise snalazljivi ce i ove jeseni okaditi komsijske stanove dimom sa svojih terasa.
dakle, otvaram temu: pecena paprika, ajvar, i ostale djakonije! neka dimljenje pocne!
Divna tema i u pravo vreme. Dobar savet je da paprike posle pečenja pustite da se ocede i ohlade, a zatim u dobro zatvorene kese i zamrzivač. Ljuštiti i spremati sve ostalo posle odmrzavanja. Tako zadrže ukus kao da su upravo ispečene. Za ajvar ih nikako ne mleti u mašini jer izgube pola sadržaja. Seckajte ih velikim oštrim nožem na najsitnije kockice i začinite po želji. Malo duže traje ali se isplati.
 
ovo je nesto fenomenalno, jela kod tetke i evo mi je dala recept.Fora je sto paprika ostaje sochna i rskava, a pri tom joj je ukus kiseo.Ovako:

PRESOVANA PAPRIKA
10kg paprike
700g sirceta
200g soli
400g shecera
2 kesice konzervansa
Papriku dooobro oprati, izvaditi seme (govorim o onim sochnim, debelim, crvenim paprikama).Velike mozemo i prepoloviti.Papriku slagati u veeeliki sud, soliti, staviti shecer, i na kraju sipati sirce.Tako treba da stoji 24 h.Naravno prekriti poklopcem ili krpom.Povremeno treba mesati(sto cesce - to bolje).
U chiste, suve tegle redjati papriku.Na kraju u svaku teglu naliti sok, ako zafali napraviti i dodati u poslednju teglu.Pritisnuti plasticnom reshetkicom i zatvoriti celofanom i gumicom!
Pa prijatna vam zimnica!
 
U mojoj kuci se spremaju dve verzije istih. Moj favorit su one lepe, debele ("sa zidovima od pola cola" :lol: ) zelene ili crvene paprike, moja mama vise voli babure...
Svejedno, tvrdji domaci sir se isitni (izrenda, izgnjavi viljuskom, mikserom ili onim za pire krompir), posoli (moze i bio-zacin), doda se malo pavlake i/ili kajmaka (ako imate), a moze i jogurta, ubace se 2-3 zumanca (zavisi od kolicine)i umuti se kremasto, pa se doda malo sunke (najbolje domace dimljene) naseckane na kocice, sve se dobro izmesa, doda cen-dva isgnjavljenog belog luka i na kraju sneg od belanaca.
Ociscena paprika se puni nadevom. Nikako ne "nabijati" nadev, posto "naraste" pa tokom pecenja curi. Papriku poredjati u vatrostalnu posudu i peci u rerni. Moze se u posudu sipati i malo ulja posto i pored sve predostroznosti, fil cesto "pobegne" pa da se ne zalepi.
Druga verzija je da se istim filom pune ispecene, oljustene paprike koje se tako napunjene pohuju i prze u ulju na tiganju.
Ja vise volim prvu verziju jer je ukus paprike intenzivniji. Moj brat se "davi" u ovim pohovanim - pa ko sta voli.
 
Goscica:
Espanol:
Goscica:
sanja:
pa u novembru da razmenjujemo tegle!!!
Obavezno! :wink: Da, ja se izvinjavam sto ovaj recept nije za pechenu papriku, vec presnu, ali mislim da ce dobro doci svima! :)
Zvuči mračno! Odoh kod komšije Rokija po one crvene sa zidovima od pola cola! :lol:
He he, ma one su najbolje... :wink:
Nemoj da mi kažeš! :lol: Pazario samo 5 kila, pola pečeno a pola krčka u sirćetu (zaboravio da pazarim i sirće). Tja! :lol: :wink:
 
smeh:
U mojoj kuci se spremaju dve verzije istih. Moj favorit su one lepe, debele ("sa zidovima od pola cola" :lol: ) zelene ili crvene paprike, moja mama vise voli babure...
Svejedno, tvrdji domaci sir se isitni (izrenda, izgnjavi viljuskom, mikserom ili onim za pire krompir), posoli (moze i bio-zacin), doda se malo pavlake i/ili kajmaka (ako imate), a moze i jogurta, ubace se 2-3 zumanca (zavisi od kolicine)i umuti se kremasto, pa se doda malo sunke (najbolje domace dimljene) naseckane na kocice, sve se dobro izmesa, doda cen-dva isgnjavljenog belog luka i na kraju sneg od belanaca.
Ociscena paprika se puni nadevom. Nikako ne "nabijati" nadev, posto "naraste" pa tokom pecenja curi. Papriku poredjati u vatrostalnu posudu i peci u rerni. Moze se u posudu sipati i malo ulja posto i pored sve predostroznosti, fil cesto "pobegne" pa da se ne zalepi.
Druga verzija je da se istim filom pune ispecene, oljustene paprike koje se tako napunjene pohuju i prze u ulju na tiganju.
Ja vise volim prvu verziju jer je ukus paprike intenzivniji. Moj brat se "davi" u ovim pohovanim - pa ko sta voli.

smeh bio brzi... :lol:
ja ovo obozavam. moja jedina izmena je sto to pravim u mikrotalasnoj i sa maslinovim uljem. sir ne obogatim sunkom vec svezim ruzmarinom i bude.....mmmmm...
ne, ne prelazim u one mikro... samo mi sunka ne raste na terasi a ruzmarin da!
 
Evo i mene. Konačno siđoh sa Fruške Gore pa da se pridružim. Vidim da ste bili vredni. Kuva se ovde bogami, kuva i to dobro:

MUSAKA OD PEČENIH PAPRIKA

1 kg crvenih mesnatih paprika ispeći i oljuštiti od kore i semena. Svaku malo posoliti.Nakon toga svaku uvaljati u brašno i mešavinu jaja i pohovati. Za to vreme na 1 glavici crnog luka propržiti 500 gr. mlevenog mesa sa dodatkom soli, bibera, bio začina i seckanog peršunovog lista. U vatrostalnu posudu staviti red pohovanih paprika pa red mesa ,opet paprike meso i zadnji red paprike. Tako složene preliti sa 3 jajeta i 2- 3 dcl mleka i zapeći.
 
sanja:
ma naci cu ja kod mame recept za onu slanu tortu sa pecenim paprikama, obozavam!

Dok čekamo mamin recept evo još nešto:
POHOVANE PAPRIKE SA PARADAJZOM

Potrebno je: 1 kg crvenih paprika,3 jajeta,500 gr. paradajza,ulje, brašno,so ,peršunov list.
Paprike ispeći i oljuštiti. Svaku uvaljati u brašno i umućena jaja i ispohovati.Za to vreme oljuštiti paradajz,sitno ga iseći i ukuvati u sos koji posolite po svom ukusu i malo zaljutite ako volite.
Pohovane paprike poređate u vatrostalnu posudu,prelijete sosom od paradajza i malo zapečete u rerni. Pečene pospete sitno seckanim peršunovim listom.
 
sanja:
smeh:
U mojoj kuci se spremaju dve verzije istih. Moj favorit su one lepe, debele ("sa zidovima od pola cola" :lol: ) zelene ili crvene paprike, moja mama vise voli babure...
Svejedno, tvrdji domaci sir se isitni (izrenda, izgnjavi viljuskom, mikserom ili onim za pire krompir), posoli (moze i bio-zacin), doda se malo pavlake i/ili kajmaka (ako imate), a moze i jogurta, ubace se 2-3 zumanca (zavisi od kolicine)i umuti se kremasto, pa se doda malo sunke (najbolje domace dimljene) naseckane na kocice, sve se dobro izmesa, doda cen-dva isgnjavljenog belog luka i na kraju sneg od belanaca.
Ociscena paprika se puni nadevom. Nikako ne "nabijati" nadev, posto "naraste" pa tokom pecenja curi. Papriku poredjati u vatrostalnu posudu i peci u rerni. Moze se u posudu sipati i malo ulja posto i pored sve predostroznosti, fil cesto "pobegne" pa da se ne zalepi.
Druga verzija je da se istim filom pune ispecene, oljustene paprike koje se tako napunjene pohuju i prze u ulju na tiganju.
Ja vise volim prvu verziju jer je ukus paprike intenzivniji. Moj brat se "davi" u ovim pohovanim - pa ko sta voli.

smeh bio brzi... :lol:
ja ovo obozavam. moja jedina izmena je sto to pravim u mikrotalasnoj i sa maslinovim uljem. sir ne obogatim sunkom vec svezim ruzmarinom i bude.....mmmmm...
ne, ne prelazim u one mikro... samo mi sunka ne raste na terasi a ruzmarin da!
Kod mene ne raste na terasi, ali kao da raste... :)
ja to, kao, volim, ali mi je godisnja potrosnja ravna nedeljnoj u porodici mog brata!
Ali ima jedna porodicna anegdota na tu temu (davno bese!). Naime, mama nije dobro procenila kolicine pa je na brzinu dodala jos fila, ali - bez sunke. Brat poceo da ih tamani, a mamica ga podstice: "Jedi sine slobodno...", ja se ubacim: "Ja bih samo jos jednu", na sta moja mama kaze: "Pa ti mozes i bez sunke!"
Tu se tata, mrtav-hladan, potpuno ravnodusnim glasom ubacio "Moze ona i bez sira". :lol:
I dan danas kad god pravimo paprike punjene sirom, neko prokomentarise da ja mogu i bez sira... :)
 
smeh:
Kad smo kod paprika...
Kako pravite ajvar?
NIKAKO PAPRIKE NE MLETI U MAŠINI? Posle pečenja i čišćenja (uz što manje pranja pod vodom) uzeti lep veliki oštar nož i strpljivo ih seckati na male kockice. Posoliti po želji, dodati sitno seckani beli luk, preliti uljem i sirćetom ( preferiram jabukovo), lagano promešati i TO JE TO. Ajvar je uvek najlepši kad se pravi svež pred jelo. Oni mleveni i konzervirani nemaju veze sa ajvarom. Da bi to postigli, sveže pečene paprike ohladite, pustite da se ocede, dobro zatvorite u kese i u zamrzivač. Pred upotrbu ih odmrznete, očistite i po gornjem receptu. Ukus je kao da su tek ispečene. :wink:
 
pecene paprike stigle iz stikanove baste.
seckamo, seckamo, dok ne iseckamo...
a onda ga przimo u serpi u rerni. ipak stan ne dozvoljava puno razmahivanja.
a veceras, kisica, topao ajvar, prepecen hleb, ijaoooooooooo............. :lol: :lol: :lol:
ako treba recept, dobijete sutra.
 
Kada smo već kod ajvara. Pravim ga iduće nedelje.
Mislim Espanol je u pravu. Nekada se parike nisu mlele nego sitno seckale za ajvar kada je domaćinstvo brojalo 20-30 članova pa njih 10 sedne i secka. Danas kada ja SAMA pravim ajvar koji Neša prosto obožava kako zamišlate da 20-30 kg, paprika iseckam. Ja neću ni da pokušavam da zamislim .Lepo uzmem mašinu za mlevenje i sameljem na krupnije. I bude odličan.Jedino za pinđur seckam ili cepkam papriku.E pa sada neka me Espanol iskritikuje ali ja ću po mome pa kako bude, a uvek bude dobro.
 

Back
Top