КОПИЈЕ

YT1RDI

Primećen član
Poruka
532
Да ли имате копију неког познатог дела (слика, скулптура, ваза, ...) и какав однос, уопште, имате према копијама?
Јесте ли на некој изложби видели две копије истог дела различитих кописта?
 
Kada sam pocinjala da radim sa uljanim bojama,prvo sto sam uradila bila je ova kopija od Philips Wouwerman,a slika se zove "Zelenko".Zeljela sam da steknem osjecaj za uljane boje,te sam htjela da nesto kopiram.Dobre kopije su skupe.Vidjela sam u jednoj galeriji kopiju poznate slike od Karl Spitzweg"Siromasni Pjesnik"(Der arme Poet),koja je bila perfektna. Ipak mislim da je potrebno razviti vlastiti stil ili da se covjek odluci -hocu li biti dobar kopista ili los slikar?
--------------------------------------------------------------------------------------
 
Ja imam, znam da me svi pitaju kad dodju koliko sam pltio sliku, ali trenutno nemogu da je slikam, jel mi je aparat ostao kod druga iso nesto da slika na nekom turniru,pa cu postaviti da vidite ko je i sta je i da je identifikujemo .. :D:D:D .. a sto se kopija tice ja ti garantujem da u Srbiji ima vise kopija nego originala i to kod jako vidjenih ljudi. Ima i originala ali su uglavnom kopije ..
 
Ja imam, znam da me svi pitaju kad dodju koliko sam pltio sliku, ali trenutno nemogu da je slikam, jel mi je aparat ostao kod druga iso nesto da slika na nekom turniru,pa cu postaviti da vidite ko je i sta je i da je identifikujemo .. :D:D:D .. a sto se kopija tice ja ti garantujem da u Srbiji ima vise kopija nego originala i to kod jako vidjenih ljudi. Ima i originala ali su uglavnom kopije ..
Mnogo ti eksplozivna ova izjava...!
Ali si i mnogo u pravu!!!!!!!
 
.. a sto se kopija tice ja ti garantujem da u Srbiji ima vise kopija nego originala ..

У реду је то али волео бих да прочитам Ваше ставове и мишљења о копијама у смислу: треба да постоје - не треба да постоје, излагати их, продавати или не, урадио/ла би или не, купити или не, промењен формат у односу на оригинал +/-, изменити намерно неки детаљ на копији (сопствени ''печат'') ?...
У ствари, требало би да ова тема буде увод у другу, мало шире постављену.

Чуди ме да за 10 дана има тако мало коментара:neutral:
 
Shta cesh mrtav pf.

Ok,nije loshe raditi kopiju,ali kao vezbu.
Nikako se baviti samo kopistikom.Treba razvijati sebe.

Imam kuci par kopija koje sam uradila,ali zato shto sam morala(u okviru vezbi).Ne volim da ih radim.
Ali ljudi vole da ih imaju i da ih kupuju.

изменити намерно неки детаљ на копији (сопствени ''печат'')

Ili radish kopiju ili autorsko delo,ne treba meshati jedno sa drugim.
 
Да мало освежим.:)

Ево једне копије (1:1) чији оригинал не можете да имате без обзира на богатсво:


Какви су сад ставови?
 
Kopiranje je jedan od ustaljenih načina učenja slikarstva. Veliki stari majsotri kopirali su jedni druge, onda kada su počinjali da uče. U mnogim školama kopiranje je sastavni deo nastave.

Kopije starih majstora trebaju da postoje, smatram da je to ok. Neko ko ne zna ili se prosto ne bavi umetnošću, a želi da ima (kopiju) nekog dela starih majstora, neka..što da ne...

Međutim,
Kopije savremenih autora ili onih kod kojih postoje naslednici prava, je krivično delo...Ne znam da l je to zakonom regulisano, nadam se da jeste.

Ja sam iskopirao jedan broj slika :D naravno, ostavljajući svoj pečat. Jednostavno hoću da imam tu i tu sliku, a nemam 2 milijarde evra da je kupim :D ili slika nije na prodaju, što je svejedno u svakom slučaju :D
 
Uradio sam jednu sliku po motivu i stilski kopirajući koliko je bilo u mojoj moći Caravagggia,rječ je o jednom svecu ,potpisao sam je mojim imenom uz napomenu "po Caravaggiu"..Mislim da je lakše "ukrasti" i "obraditi"motiv koji se potpiše bez po brige, nego izraditi dostojnu kopiju..
 
. Jednostavno hoću da imam tu i tu sliku, a nemam 2 milijarde evra da je kupim :D ili slika nije na prodaju,

Са сликањем немам благе везе. Моја струка је организације продаје односно маркетинг. Тренутно се налазим у окружењу више стотина изузетних копија па ме је оно неимање пара ликовних уметника потстакло да размишљам о промени њиховог материјалног стања.
Да би склопио ''маркетиншки мозаик'' прво треба истражити тржиште па сам зато покренуо ову тему очекујући мишљења и уметника и конзумената.:idea:
Што се тиче ауторских права, верујем да власници истих не би имали ништа против да добију проценат од сваке копије;). Нпр. од продаје оригинала добије 100.000 а од ауторских права 500.000:!:
 
.Mislim da je lakše "ukrasti" i "obraditi"motiv koji se potpiše bez po brige, nego izraditi dostojnu kopiju..
Управо тако сам и замишљао да би требало да се креће ''копирање''. Један правац је ''обрада'' а други верна копија.8-)
 
Што се тиче ауторских права, верујем да власници истих не би имали ништа против да добију проценат од сваке копије;). Нпр. од продаје оригинала добије 100.000 а од ауторских права 500.000:!:

E pa vidiš tu grešiš.
 
Zato što u svemu tome postoje i drugi faktori-motivi osim novca bez obrzira da l' je reč o 100din ili 100 milona evra...bilo da se radi o pojedincu, a pogotovu o instituciji kao vlasniku prava.
 

Back
Top