Balkanusha i njeni pogledi na svet

S

sinnke1

Gost
Koliko ce jos vremena proci dok vecina zena u nasoj sredini pocne razmisljati da se zivot gradi zajedniciki, da se muskarac gleda kroz sopsobnosti njega i njegovog truda, a ne truda njegovog oca?
Kad ce doci dan da ce zena reci zajedno cemo da gradimo buducnost, a ne dosadasnje "idi ti pa radi i salji a ja cu biti kuci" kao da kuca ne moze biti prazna... zar to nema ni malo osecaja..kad dvoje ljudi odu u inostranstvo to su dve plate za ustedeti, a kad ode samo jedno to je samo jedna sto znaci mora duplo duze taj jedan da ostane da bi se napravilo to sto su odlucili.
Dok sam bio u sibiru ljudi spavaju po ko zna kakvim sobama i muce se samo da bi napravili da njihovoj porodici bude bolje... ne verujem da ijedan stranac bi imao tako fin odnos prema svojoj zeni...da je pusti da bude kuci.. dok on crnci...za njih ne za sebe vec za njih
Kakva je to ljubav kad zena posalje muza da se muci, a da ona ostaje kuci i boli je pichka, zaista zalim svaku koju muz tuce i maltretira ali nekad se pitam koliko su one doprinele tome svemu...
 
Jao, znam da me ne volis na svojim temama, ali-koliko ima mushkaraca koji se nikada ne bi slozili da im zena radi i u istom gradu, ono od 8 do 16h, a kamo li u inostranstvu?

Evo, bas sam skoro imala raspravu sa jednim ovde, koji kaze da je za zene sporet, i da sedi kod kuce, a ne da ide da radi...

Mislim, izvini, ali ja ne mogu drugacije sem da odgovorim ozbiljno. :|
 
Da te razočaram, mnogi stranci imaju baš tako "fin" odnos prema ženama. Oni rade a žena se stara kući/deci ili čak ima spremačicu/dadilju. Zaprepastilo me kad sam videla koliko na zapadu ima neemancipovanih žena.

Ok slazem se, ali te zene itekako rade po kuci, odvoze decu u skolu, a praznine ne popunjavaju razgovorima satima sa svojim drugaricama...

Pazi to si ti mozda videla kod muskaraca koji imaju bas jake plate. Druga stvar ... temu uopste nisam otvorio da bi uporedjivao balkance sa zapadnjacima, to kratko sam samo rekao jer cesto cujem zene kako pljuju po balkancima, pa se mislim a koji bi im dao vise na njihovo zalaganje?
Inace stranci imaju daleko drugacije razmisljanje od nas, cak ja iz puno razgovora sa njima sam skontao da su daleko manje materijaliste od nas... tamo odes u drustvo i pricas o muzici o tome di je ko bio, a kod nas glavne teme ko je sta stvorio kako cu da zivim u buducnosti, covek se ceni po tome sta ima, kako ce doci do stana iako vec ima stan i takve nebuloze, zato njih mozemo odmah izostaviti iz te price.
 
Jao, znam da me ne volis na svojim temama, ali-koliko ima mushkaraca koji se nikada ne bi slozili da im zena radi i u istom gradu, ono od 8 do 16h, a kamo li u inostranstvu?

Evo, bas sam skoro imala raspravu sa jednim ovde, koji kaze da je za zene sporet, i da sedi kod kuce, a ne da ide da radi...

Mislim, izvini, ali ja ne mogu drugacije sem da odgovorim ozbiljno. :|

Znam da ima toga, i ja sam ih vidjao, ali znamo i ti i ja da je taj iz neke selendre, jer to covek iz grada nece nikad reci... mada taj ima cak i bolji odnos sa svojom zenom.. jer i njegova zena tako razmislja... nego meni je cudan drugi odnos a to je da je zena itekako urbana a da razmislja kao seljanka... kad bolje pogledamo svako bolje radno mesto dobijaju zene... znaci cak po toj logici muskrac bi trebao biti taj koji ostaje kuci...

U pravilu ako je odluka da zele poboljsati svoj zivot onda i jedno i drugo bi trebali otici jer je to vise para, vec sam napisao.

Ta razmisljanja takvih muskaraca je zato da mu se zena ne prokurva, ali bolje je i da se qrva ali da donese novce dok ne rese problem...
A i vece sanse su ako je kuci jer ima vise vremena, mada opet zena ako se qrva ona nece potrosit novce jer njoj placaju, a musko oce jer on placa... s te strane onda zeni i nije zameriti koliko muskome.
 
tamo odes u drustvo i pricas o muzici o tome di je ko bio, a kod nas glavne teme ko je sta stvorio kako cu da zivim u buducnosti,

Pa normalno .. mi imamo egzistencijalne probleme, prosechnu platu 300 evra, bez sanse da se odselimo iz roditeljskog doma, da placamo rate za stambeni kredit, kupimo kola koja nisu iz trece ruke, placamo benzin, letujemo, zimujemo, idemo na vechere, skoknemo do Pariza i Rima itd.
 
a jbg kad im egzistencija nije ugrožena. ne branim nikog, i meni je razgovor o kinti smrtno dosadan, a o nemanju iste užasavajuć.
a videla sam to kod muškaraca koji imaju dovoljne plate. radni dan njihovih gospođa ide vako
8.00 kafa i kroasan sa drugaricama. kad su dobre volje i neka dečurlija im se mota oko nogu
11.00 povratak toplom domu i pripremanje instant ručka za muža koji na podne ima pauzu za ručak
12.00 ručak
13.20 muž odlazi, ona pere sudove ili šta već
15.00 slobodne aktivnosti (bašta, kafana)
19.00 sport
21.00 pijanka posle sporta

a jednom nedeljno rade neki blesavi posao po 2 sata da ne bi sebi izgledale potpuno beskorisno..

Znaš, koliko god naše devojke izgledale kao da samo jure kintu i ugodan život, taj utisak je malo pojačan zato što one tako mnogo napora ulažu u cilj koji se negde tamo podrazumeva. Razumem ja i njih negde. A činjenica je da je srpska žena (silom prilika ili ne, mislim, meni kad sam bila dete nije bio cilj da se udam nego da budem učiteljica ili doktor, tome su me roditelji naučili) strašno nezavisna i sama sebi dovoljna, barem u odnosu na srpskog muškarca.
 
Pa normalno .. mi imamo egzistencijalne probleme, prosechnu platu 300 evra, bez sanse da se odselimo iz roditeljskog doma, da placamo rate za stambeni kredit, kupimo kola koja nisu iz trece ruke, placamo benzin, letujemo, zimujemo, idemo na vechere, skoknemo do Pariza i Rima itd.

Ma ne skacu oni svi do pariza, nisu skakavci. E vidis ziveti kod roditelja uopste nema potrebe i to samo krelac moze, e sad nisam mislio nikog uvredit time krelac.. plate su kazes 300 cak nisu ni 300 vec 250, e tu delom su krivi nasi roditelji. Da su oni nas izbacili iz kuce kad je bilo vreme omladina bi se pobunila protiv vlasti i ne bi bili tu di jesmo "jer sila boga ne moli".

Ali evo primer plata 250 i 250 njenih to je 500, ako nece izlazit van njih dvoje mogu iznajmit stan i jako skromno ziveti bez godisnjeg itd... ali i to je bolje nego da zivim sa roditeljima... sta ces sa roditeljima pa i indijanci su se odvajali u svoj sator.. u kuci moze biti samo jedan gazda.
Malo je debilno kod nas sto su male plate, evo i ja sam na razgovoru rekao da im mogu za 300 eura radit par meseci, nakon toga ili napred ili ja odo, a on kaze kako puno trazim, a ja mu kazem onda mi vi platite sobu de cu ziveti hranu i komunalije i mogu vam i za 150 radit... mislim kud cemo mi stici ako cemo raditi za te novce, kad ja da postanem gazda, kad da kupim stan, kad auto...
 
a jbg kad im egzistencija nije ugrožena. ne branim nikog, i meni je razgovor o kinti smrtno dosadan, a o nemanju iste užasavajuć.
a videla sam to kod muškaraca koji imaju dovoljne plate. radni dan njihovih gospođa ide vako
8.00 kafa i kroasan sa drugaricama. kad su dobre volje i neka dečurlija im se mota oko nogu
11.00 povratak toplom domu i pripremanje instant ručka za muža koji na podne ima pauzu za ručak
12.00 ručak
13.20 muž odlazi, ona pere sudove ili šta već
15.00 slobodne aktivnosti (bašta, kafana)
19.00 sport
21.00 pijanka posle sporta

a jednom nedeljno rade neki blesavi posao po 2 sata da ne bi sebi izgledale potpuno beskorisno..

Znaš, koliko god naše devojke izgledale kao da samo jure kintu i ugodan život, taj utisak je malo pojačan zato što one tako mnogo napora ulažu u cilj koji se negde tamo podrazumeva. Razumem ja i njih negde. A činjenica je da je srpska žena (silom prilika ili ne, mislim, meni kad sam bila dete nije bio cilj da se udam nego da budem učiteljica ili doktor, tome su me roditelji naučili) strašno nezavisna i sama sebi dovoljna, barem u odnosu na srpskog muškarca.

A slazem se... bas skroz. A samo pogledaj ovde se sad prica bas o manjini, takav koji stize otici sa posla i nije nesto radan covek, to su obicno gazde kojima njihovi zaposleni skoro sve zavrsavaju, ima i gazda koji se ubijaju od posla - to uglavnom nisu nase gazde.
Nase gazde su najgore i odnos prema nasim ljudima je najgori, pre 3 nedelje sam bio u Nemackoj, vozio sam robu kombijem i gde sam god otisao, nema nervoze nema da neko nekom yebe majku, gde sam god izasao da pitam za adresu, ljubazno su mi objasnili, sve se radi normalno, o saobracaju da ne govorim, presao sam za tri dana 2500 km kao da sam presao 200, nema te sta umorit jer te niko ne yebe, radis svoj posao i boli te kita...
Kod nas je yebena eksploatacija i onda umesto muz i zena da se udruze i zajedno budu jaci.... ne nego nju boli uvo a ovaj se slomi...
 
Da su oni nas izbacili iz kuce kad je bilo vreme omladina bi se pobunila protiv vlasti i ne bi bili tu di jesmo "jer sila boga ne moli".

E ovde si 100 % u pravu.

I sve ostalo shto si napisao je tachno i tuzno. Kad sam ja imala 20 godina buducnost je izgledala prilichno svetlo. Od pripravnichke plate (radila tek oko godinu dana) sam otishla na letovanje u Shpaniju 15 dana, i josh ponela 1000 maraka sa sobom. I nije to bila nikakva drzavna institucija, vec gradjevinska firma. E tada se zaista prichalo o muzici, letovanju, zimovanju, ko gde bio, ko ce ovamo, onamo, da li cemo za 1. maj u Rim ili Pariz i tako .. bezbrizno smo ziveli.
 
E ovde si 100 % u pravu.

I sve ostalo shto si napisao je tachno i tuzno. Kad sam ja imala 20 godina buducnost je izgledala prilichno svetlo. Od pripravnichke plate (radila tek oko godinu dana) sam otishla na letovanje u Shpaniju 15 dana, i josh ponela 1000 maraka sa sobom. I nije to bila nikakva drzavna institucija, vec gradjevinska firma. E tada se zaista prichalo o muzici, letovanju, zimovanju, ko gde bio, ko ce ovamo, onamo, da li cemo za 1. maj u Rim ili Pariz i tako .. bezbrizno smo ziveli.

Pa kako ne. Roditelji su vlasnici stana u kojem zivimo svi mi. Ja zivim sa majkom, ona meni sutra moze reci ja prodajem stan i placam si staracki dom a ti se snalazi i ona je u pravu.. to je njeno ona je to stvorila, a mene yebe sta cu ja stvorit kad je plata 200 eura, evo ja sam bas bio na razgovoru za "Tempo" prodavnice da slazem robu. Imam zavrsen 5-ti stepen trgovacke i oni meni nude radno mesto slagaca robe po prodavnici, sve je to ok, nije to uopste lose, ali ne mogu radit dzabe, i to da upocetku radim 14 sati i sve za 16000 (nije meni problem 14 sati, radio sam ja i vise, nego ocu da mi se to plati), a ja njima kazem kako ih nije sram, samo od prodatih kesa na kasi imaju da pokriju sve plate i troskove rada... dobro cura sto me ispitivala je bila mlada i fina i sve to razume, a da je bila neka stara qrva ona bi me sigurno napusila pa bi ju ja jos isamarao tamo ko prasicu...
 
Da te razočaram, mnogi stranci imaju baš tako "fin" odnos prema ženama. Oni rade a žena se stara kući/deci ili čak ima spremačicu/dadilju. Zaprepastilo me kad sam videla koliko na zapadu ima neemancipovanih žena.

ono sto je emancipacija na balkanu- zena dobila PRAVO da radi, da pushi (najveci procenat "emancipovanih"balkanki pusi u odnosu na evropu), da ode na more...davno je prestalo da bude vid emancipacije zena na zapadu. to je bilo 70-tih, u vreme jacanja feministickog pokreta.
danas je na zapadu to otislo mnogo dalje nego sto, ocigledno, vecina ovde shvata. danas na zapadu zena, pored PRAVA da radi, ima tu prednost, luksuz, ima taj izbor, da moze da ostane kuci i stara se o deci. sistem vrednosti je ocigledno drugaciji. ovde je to ponizenje, jel tako. tamo je to beneficija. teziste vrednosti baceno na porodicu. kod nas porodica bacena u zapecak. kod nas zena doji bebu i pushi cigaretu dok to radi, sa bebom u narucju. emancipacija? tesko. pre neprosvecenost, prostota.
 
A sinnke, ako tvoja žena radi 8 sati, ko i ti, jel bi prao sudove i usisavao ko i ona? Pošto, meni te dve stvari ne idu jedna bez druge.
Ozbiljno pitam.

A mislis da to sad ne radim... meni to nije nikakav problem. A sto se tice odnosa, ja sam spreman da radim sve kucne poslove i radim ih oduvek, ali mi zena ne sme gazdovat jer ja sam musko i mene se ima slusat, jer ako nece tako onda nek uzme ***** i nek me i yebe.
A ne ko nashi papucari sto ne smeju nista im reci nego samo cmrlje i cute, treba se svadjati.
Ali sa pravim zenama nema svadje ona zna ko je ko i toga se pridrzava, s njima je zakon...
 
Balkanusha i Balkanac kod mene ne prolaze,sa takvima ne komuniciram.
Kompromis i to je to.Nema puno price.Ja licno nisam osoba koja voli da sedi kod kuce i nista ne radi,ubila bih se od smora.S ovim mojim faksom -nadam se cu nesto uraditi u zivotu.Takodje i on.A to sto kazes,gledamo njihove tatice a ne njih...mozda klinke,debilane neke...Nikad nisam tako gledala.Mnogo mi je bitan dal muskarac s kojim sam ima potencijala,perspektivu-i konkretan plan.Bez toga mi se ne obracaj.Dzabe sto ti tata ima ne znam sta-ne znaci da ti nisi duduk.Dok ne vidim tvoj trud i rad...Nista.
E,takvi muskarci su (obicno) neiskopmleksirani,sto je meni sledeca JAKO BITNA STAVKA kod muskarca,a i zene.Iz tog razloga ce se prema meni postavljati ISTO.Dakle,s postovanjem.Kao i ja prema njemu.A,takve muskarce nece zadovoljiti zena domacica,ona koja samo kafenise po ceo dan,vuce se po kozmetickim salonima,smatra da je on taj koji samo i iskljucivo treba da donosi hleb u kucu.Takve su za njih smesne i smatrao bi da mu je ispod ponosa da zeni takvu.
E sad,ako oboje radimo,oboje cemo da se staramo i o kuci i o deci.Ja cu recimo danas da skuvam rucak a ti ces sutra da me obradujes istim.Neces se izvaliti na kauc,i pitati sta ima za rucak jer cu istog momenta otici u grad u restoran s drugaricama da uzivam a ti otvori frizider.
Postavis stvari lepo na svoje mesto pre neg sto se uzmete,pricate otovreno i ako vidis da je takva "balkanusha"-ne zenis je.Ako si je vec i ozenio,jbg brate,cuti i trpi,niko te nije terao.
Suma sumarum-svaka krpa nadje zakrpu.
 
U shvedskoj zena koja se odluchi da bude domachica i gaji decu za to od drzzave dobija platu.

A je, ali oni su sebi napravili takvu poziciju, to je njima njihova borba dala, ali Pipi kod njih se ne velica ono sa cim se treba stideti... kod njih lopov i kriminalac nisu uzor vec predmet gadjenja... kod njih pink i ostali sund nije nesto sto je dobro vec se toga uzasavaju ...itd. znas vec o cemu govorim.
 

Back
Top