faustovska težnja

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Mada bi ova tema mogla da nađe svoje mesto i na Književnosti i na Filozofiji, opredelila sam se da bude ovde iz dva razloga...
... zbog veće posećenosti ovog podforuma...
... i pošto se sa ovom temom može pronaći jedna tesna veza sa onim o čemu se ovde pisalo: đavo, kao simbol nečastivosti i znanje koje dodiruje hrišćanstvo u onoj tački u kojoj se, po hrišćanstvu, preveliko znanje smatra (ili se smatralo :roll::?) grehom...

Ja sam već pisala na temi o Geteu, ovde ću samo da kažem to da je ''Faust'' jedna od najbazičnijih legendi nemačke mitologije, ali je Geteova obrada ove priče najpoznatija i najbolje odrađena.
Ova se knjiga - legenda - bavi nekim fundamentalnim, do danas nerazjašnjenim pitanjima:
- čovekova težnja da nešto više oseti i spozna
- spremnost da se zbog svojih nesavladivih unutarnjih želja udruži i sa samim đavolom (da uđe u neki rizik)
- čovekovo kajanje
- čovek može biti spašen od strane Boga ako je greška posledica nekog činjenja, pokušaja da nešto uradi za sebe ili drugoga
- đavo koji deluje u okviru božanskog plana (na neki način, Bog šalje đavola onde gde želi da iskuša)
- pakt sa đavolom i kao akt očajnika
- đavo želi da čini zlo, ali na kraju uvek učini dobro - ako je čovek dovoljno pametan da shvati Istinu na tom ''đavoljem'' putu
.

Svako može da izabere neku od ovih teza i iskomentariše je. Na Kultnim stvarima uvek sam čitala najpromišljenije odgovore.

A ono što mene interesuje - Faust je sklopio ugovor sa đavolom i iz razloga želje za nekim višim znanjem. Ali on ne traži suvoparno, teorijsko znanje, enciklopedijsko... jer ga ima i shvata da mu ničemu ne koristi...
On želi ZNANJE KAO ISKUSTVO LJUDSKOG ŽIVOTA.
Imate li i vi takvih želja?

Ja bih volela da mogu da prođem i osetim i vidim mnoge stvari: dno i vrh, poraz i pobedu, bogatstvo i siromaštvo, punoću i prazninu...
A istovremeno smatram da je život u ''zlatnoj sredini'' najprijatniji...

Šta bi za vas pakt sa đavolom mogao da predstavlja i da li biste se odlučili na taj korak i zašto? (Naravno da o đavolu pričam u jednom metaforičnom smilu.)
 
Ja sam ateista.Sto se tice djavola u faustu,pa on mi je mnogo simpatican!On je taj zahvaljujuci kome faust iskusava stvari i stice iskustvo,dok bog ne radi nista...uzas!
I da,naravno da i ja imam zelju da se kompletno duhovno i intelektualno usavrsim,delom iz teorije,delom iz iskustva...
 
Biti il' ne biti... Uzeti ili ostaviti... Ko proba, kajaće se; ko ne proba, kajaće se još više...
Sa svim tim Hamletovskim ili Faustovskim dilemama susrećemo se svakodnevno.
Težnje dr Fausta prerastaju i lome granice "malog" sveta; njemu nije stalo do prolaznih užitaka; njega ispunjava bezgranična žudnja za spoznajom uopšte. Mefistofeles (Đavo) je cinik i vidovit kritičar društva... hm...hm... što se NEKIMA ovde uopšte neće dopasti.
Elem, da te NEKE utešim: Đavolov nihilizam (nakon Faustove smrti) nije poslednja reč. Njega potire težnja za oslobađanjem ljudske kreativnosti.

Ko zna koliko puta sam u životu sklopila ugovor sa Đavolom (metaforički), a da toga i nisam bila svesna. Ne sa onim makijavelističkim đavolkom, po kome cilj ne bira sredstva, već sa Geteovim – koji nudi znanje u zamenu za dušu. Ali, izborih se nekako: duša mi je i dalje neokrnjena, mislim.
I šta znači prodati dušu?
Duša nije na prodaju. Duša se daje, poklanja.
Ako treba da je poklonim – i samom Đavolu (opet metaforički) – u zamenu za nešto, što nikada ne bih mogla sama postići i pod uslovom da to nikome neće nauditi osim meni – DA. No, pošto je Đavo ipak simbol Zla, onda se njemu ne poklanja ništa – on uzima sam, na najperfidnije načine.

Ali, u Đavola ne verujem, a u sebe verujem.
 
''Ако желиш да сазнаш,
пристани на све.
Ако желиш да мењаш људе,
не одмећи се.''
Флиигрантски плочници...

Синхроницитет?
 
Ja sam ateista.Sto se tice djavola u faustu,pa on mi je mnogo simpatican!On je taj zahvaljujuci kome faust iskusava stvari i stice iskustvo,dok bog ne radi nista...uzas!
I da,naravno da i ja imam zelju da se kompletno duhovno i intelektualno usavrsim,delom iz teorije,delom iz iskustva...

Bog ne radi ništa u ''Faustu''... Privid... On dela - u dogovoru sa đavolom! Daje mu dozvolu da siđe na zemlju i pronađe Fausta!
Meni su obojica simpatični. :)
Đavo i Bog su kroz istoriju čovečanstva i umetnosti dve najinspirativnije figure. Prednost đavola u odnosu na Boga je taj - što đavo ima tu crtu provokativnosti. Da ne dajem banalne primere, ali u životu nas nečiji zli postupci mnogo više nateraju da se zapitamo nad njima, bace nas u razmišljanje: zašto nam je neko ovo uradio? Namerno, da nas povredi? Nesvesno, jer je sam zbog nečeg povređen? Šta se krije iza te podlosti? Nešto još crnje i strašnije? Ili neka mekota?
Dobro ne ostavlja takav jak utisak. Za dobre stvari ljudi imaju kratko pamćenje. I ono ne budi nikakvu upitnost i razmišljanje.

I da: ovo nije priča za ateiste ili vernike...
I nema veze sa pobožnošću, religijom,... Nepotrebno ti je to ''Užas'' i to da si ateista... :)

Delo ima mnogo dublju vrednost.
Mene zanimaju one.

I spram svojih sposobnosti svako bi voleo da stekne i duhovno i iskustveno usavršavanje... Pitanje je ostvarivosti...
Šta ti je draže? Kad bi morao da biraš?
Koliko smo spremni da upadnemo u neku tegobnu situaciju (Faust ih je imao) da bismo osetili nešto više od većine ljudi? Sve je to mač sa dve oštrice...
 
А нема ни душе... :roll:

Hmm... mozda mi mogao da odem u onu ludu Ameriku... tamo sve prodaju...
I prodam nekom za 1.000.000 $ :D

I zvanicno mu potpisem da sam je prodao. A on meni da kesh.

Citao sam u novinama da je neki lik isto u Americi tuzio Boga... ne znam da li je uspeo da uzme pare... ali ideja mi se svidela... :D
 
Hmm... mozda mi mogao da odem u onu ludu Ameriku... tamo sve prodaju...
I prodam nekom za 1.000.000 $ :D

I zvanicno mu potpisem da sam je prodao. A on meni da kesh.

Citao sam u novinama da je neki lik isto u Americi tuzio Boga... ne znam da li je uspeo da uzme pare... ali ideja mi se svidela... :D

Одлична идеја. ;-)
 
Pakt sa djavolom, ili, sve sto je ljudsko nije mi strano.

''Ljudsko'' je i đavolsko i božansko...

A što se tiče takvog prodavanja duše đavolu... Suviše bukvalno shvaćeno...
Poenta nije u materijalnoj dobiti. To je onda laka problematika.

A taj Amerikanac što tužio Boga - to je samo Amerikanac mogao da uradi...
Tužiti nekoga ili nešto što nije dokazano da postoji... A i da postoji (a ja mogu to da prihvatim samo kao silu, metafizičku i matematičku, kosmički i prirodni zakon) - ko zna koliko je to što zovemo ''Bog'' jače od nas... Mi smo samo jedna pikosekunda u razvoju čovečastva...
Trošni i prolazni... Nismo uspeli da rešimo sa samim sobom neke stvari, a sad će da tužimo Boga ili đavola što smo nesrećni. Što je svet ovako debilan.

Ti Amerikanci - jednog dana ima da tuže mrava što im je prekoračio prag bez kucanja i tako ugrozio intiman i slobodan prostor u stanu na koji on plaća porez... Možda da krenu Sunce da tuže, nekad greje jače nego što nam prija...
 
Tuzba protiv Boga je bila u Austrlaiji.
Snimljen je i film "The Man Who Sued God", lepa kome(n)dija, a po filmu, tip je imao jedrenjak u koji je drknuo grom i spalio ga. Kad je hteo da pokrije stetu od osiguranja, osiguranje je imalo klauzulu "osim u slucaju >>Bozijeg dela<<"
Nezadovoljan politikom osiguravajuce kompanije (jer su Boga stavili kao izgovor protiv placanja kao i siroko tumacenje istog) on je nakon sto je izgubio parnicu protiv osiguranja (zarad Boga kao materijalnog cinioca) pokrenuo tuzbu protiv Boga kao grupnu tuzbu protiv svih koji tvrde da 'pretstavljaju' Boga. Parnica je dobila toliku popularnost da je osiguranje ipak isplatilo brodic a od tada zakonom je zabranjeno koristi kljuc u polisi osiguranja "act of God" u Australiji.

===================

Sve mi ovo zvuci kao osnova za scenario "mi nismo andjeli" :-)

Ja djavlica dozivljavam kao jos jednog od Bozjih stvorenja koje on salje da nas kusa na svim poljima i da selekcijom cisti "kukolj iz zita". A zna se koga ce djavo odneti... ;-)
Kad bih mislio da necu moci opet voleti, mozda bih prodao dusu djavolu da mogu da volim opet tako mnogo... mozda... jer zivot bez ljubavi (i poverenja) nema smisla.
ali mozda mi Bog da da volim jos i vise pa je onda besmisleno da govorim o 'mogucoj' prodaji.
mozda mi on vec daje ali ja to ne vidim...
a mozda me to tek ceka...
mozda ja to imam ali ne vidim...

Mnogo 'mozda' za rano jutro
 
e ne znam ja sam stigao do esida mada nemam poverenja ovde ga nema malo mesto seoce praktichno...a ne bih bash da uzimam od svakoga...znam nekog lika s nekog foruma on ima i njemu bih verovao al on zhivi u zagrebu to je malo nezgodno...ne znam to za fausta nepismen sam i ne chitam dovoljno al iz slichnih pobuda bi uzeo pejote ili tako neshto halucinogeno...opet i to mozhe biti neko saznanje neka spoznaja...nechega...al ok droge su daleko od djavola...

jao jeste sve vishe ljudi posetjuje kultne stvari to je kul...al nema nikoga na savremenom mushkarcu...mogla si tamo da postavish temu chisto radi balansa...mada bi verovatno bilo "faust je mushko a oni bi uvek vishe i evo ovaj moj ima mene i prevario me nije zato shto me ne voli vetj kako on kazhe privlachi ga nepoznato...ili e jeste to saznanje super zato ja gledam kvizove...ili neshto...
 
Ljudsko, definitivno, jer u coveku se spajaju i Bog i Djavo, a ta trgovina predstavlja upravo to, iskusiti sve dobro i sve zlo, a to su dva relativna pojma, tako da... Treba probati sve, i ne odolevati iskusenjima, ako kao prepreka stoji samo neki od moralnih razloga.
 
Ja bih volela da mogu da prođem i osetim i vidim mnoge stvari: dno i vrh, poraz i pobedu, bogatstvo i siromaštvo, punoću i prazninu...
A istovremeno smatram da je život u ''zlatnoj sredini'' najprijatniji...
Šta bi za vas pakt sa đavolom mogao da predstavlja i da li biste se odlučili na taj korak i zašto? (Naravno da o đavolu pričam u jednom metaforičnom smilu.)

Ova je baš dobra tema.
Ja isto mislim da je prijatno živeti u sredini. Al ako hoćeš nešto više da uradiš onda moraš da ideš do ivice. Il si spreman da to radiš i da se žrtvuješ ili nisi. Ne treba previše da se čuvaš. A ako bi đavo bio nešto kao zemaljska mudrost onda bih se udružio s njim da osetim svaki deo ovog života. Jer mislim da je ovaj život jedino što imamo i od njega treba uzeti što više i naučiti.
 
Ova je baš dobra tema.
Ja isto mislim da je prijatno živeti u sredini. Al ako hoćeš nešto više da uradiš onda moraš da ideš do ivice. Il si spreman da to radiš i da se žrtvuješ ili nisi. Ne treba previše da se čuvaš. A ako bi đavo bio nešto kao zemaljska mudrost onda bih se udružio s njim da osetim svaki deo ovog života. Jer mislim da je ovaj život jedino što imamo i od njega treba uzeti što više i naučiti.

To se zove prava 'filozofija', covek 'vidi' andjele i djavole,a misli ATEISTICKI da je ovo JEDINI zivot...ovo se zove 'PINJA-KOLADA' omiljeni koktel DELA iz serije'MUCKE' he he..
 
Mada bi ova tema mogla da nađe svoje mesto i na Književnosti i na Filozofiji, opredelila sam se da bude ovde iz dva razloga...
... zbog veće posećenosti ovog podforuma...
... i pošto se sa ovom temom može pronaći jedna tesna veza sa onim o čemu se ovde pisalo: đavo, kao simbol nečastivosti i znanje koje dodiruje hrišćanstvo u onoj tački u kojoj se, po hrišćanstvu, preveliko znanje smatra (ili se smatralo :roll::?) grehom...

Ja sam već pisala na temi o Geteu, ovde ću samo da kažem to da je ''Faust'' jedna od najbazičnijih legendi nemačke mitologije, ali je Geteova obrada ove priče najpoznatija i najbolje odrađena.
Ova se knjiga - legenda - bavi nekim fundamentalnim, do danas nerazjašnjenim pitanjima:
- čovekova težnja da nešto više oseti i spozna
- spremnost da se zbog svojih nesavladivih unutarnjih želja udruži i sa samim đavolom (da uđe u neki rizik)
- čovekovo kajanje
- čovek može biti spašen od strane Boga ako je greška posledica nekog činjenja, pokušaja da nešto uradi za sebe ili drugoga
- đavo koji deluje u okviru božanskog plana (na neki način, Bog šalje đavola onde gde želi da iskuša)
- pakt sa đavolom i kao akt očajnika
- đavo želi da čini zlo, ali na kraju uvek učini dobro - ako je čovek dovoljno pametan da shvati Istinu na tom ''đavoljem'' putu.

Svako može da izabere neku od ovih teza i iskomentariše je. Na Kultnim stvarima uvek sam čitala najpromišljenije odgovore.

A ono što mene interesuje - Faust je sklopio ugovor sa đavolom i iz razloga želje za nekim višim znanjem. Ali on ne traži suvoparno, teorijsko znanje, enciklopedijsko... jer ga ima i shvata da mu ničemu ne koristi...
On želi ZNANJE KAO ISKUSTVO LJUDSKOG ŽIVOTA.
Imate li i vi takvih želja?
Ja bih volela da mogu da prođem i osetim i vidim mnoge stvari: dno i vrh, poraz i pobedu, bogatstvo i siromaštvo, punoću i prazninu...
A istovremeno smatram da je život u ''zlatnoj sredini'' najprijatniji...

Šta bi za vas pakt sa đavolom mogao da predstavlja i da li biste se odlučili na taj korak i zašto? (Naravno da o đavolu pričam u jednom metaforičnom smilu.)

Nikad nisam razmisljala na taj nacin.
Ono sto zelim i sto me interesuje to uradim,ukoliko za to postoje mogucnosti(ne mogu niti cu ikad moci da vozim sukhoi,npr).
Postoje stvari koje jednostavno ukoliko je potrebno da se "odzive",mene dovode u stanje pitanja intelekta vlasnika takvih potreba.Naime,nije potrebno lupati glavom u zid da bi se saznalo da to izaziva bol.
I,ne,ne razumem one koji kazu,moram probati narkotike da bi se uverio kakvo dejstvo oni izazivaju.Postoje neke stvari i neki dozivljaji koji se mogu "znati" i bez da se probaju.
Naravno interesovanja su razlicita,ali ono sto zelim nije nikad bazirano na pukoj radoznalosti i zelji da se samo proba.Zelja je u mom slucaju produkt koliko srca,toliko i mozga.Pre nego sto krenem u oistvarivanje zelje ,ja znam zasto zelim i sta hocu.Vrlo dobro znam pre toga koju i kakvu "cenu" cu platiti.Ukoliko u nesto krenem to je zato sto ja stojim iza toga,svojom licnoscu potpuno.Dakle prihvatam i eventualne "lose posledice".


-teznje za nekim visim spoznajama....hmm...sta bi to bilo? ne delim spoznaje na vise i nize,pa mi ovo nikad nije bilo jasno,a iskreno kad ovo cujem istog momenta imam stav da imam posla sa vrlo prostim covekom
-u rizik se uvek ulazi.ne postoji ono sto se zove 100% sigurno.zacecem smo vec krocili u svet rizika.
-to nikad nisam znala.reci da sam pogresila i priznati pre svega sebi,a i drugima gresku,da.ali kajanje,ne.sta se time postize? to mi govori da se radi o osobi vrlo nestabilnog karaktera.
-nisam vernik,ali naravno da svi gresimo.krajnje arogantno i nehumano bi bilo ocekivati savrsenu "bezgresnost".greske koje nastanu mimo nase volje,a iz zelje za najboljim su ceste i treba ih oprostiti.

-mislim da kusamo sami sebe
-ovo je pogubno.ciniti bilo sta iz ocaja je najcesce pogubno i za samu osobu,ali i za ljude oko nje.

-pa,to opet zavisi od coveka.sposobnosti da razmislja i da i nevolju shvati kao nesto iz cega se uci,cesto mnogo vise i bolje nego iz lepog
 
To se zove prava 'filozofija', covek 'vidi' andjele i djavole,a misli ATEISTICKI da je ovo JEDINI zivot...ovo se zove 'PINJA-KOLADA' omiljeni koktel DELA iz serije'MUCKE' he he..

Ovde sam ja likove shvatio više onako metaforično. Kao neka kretanja u životu. Neke težnje. Možda ne umem da objasnim baš najbolje ali nisam ja tolko nedosledan i nelogičan. Samo toliko od mene. :bye:
Ne znam samo šta ima toliko lepo u traženju grešaka kod drugih ljudi. Daj svoje mišljenje pa ajd nastavi dalje.
 
TTTTT je napisala:

kako to da ne delis spoznaje na više i niže ali zato deliš ljude na proste i "neproste" ?

Prosto.:P

Ni jedna spoznaja nije "niska".Niti je "visa".Spoznaja je prosto receno kad nam nesto dodje iz doopeta u glavu.:P

Dakle ili se dogodi ili ne.I nema tu niceg misticnog.

U mom tekstu koji si citirao prost covek je napisano sa ironicnom notom.Dakle,onaj koji izadje sa stavom da je otkrio mudrost nad mudrostima i spoznao visu istinu ili sl.,je neko ko sa sigurnoscu ovo tvrdim,ne vidi dalje od svog nosa.
 
ja ne tvrdim nista sa sigurnoscu , kad god sam mislio da nesto znam pokazalo se da ima i visa istina .
mozda je to ta visa istina?visa u odnosu na onu pre nje , onu "nizu".
jedino sto posle vise ima uvek neka jos visa.
zato ja nikada nista sa sigurnoscu ne tvrdim. moje su recenice pune reci: mozda, pretpostavljam ,mislim , cini mi se , u ovom trenutku mislim..
a ti si tako sigurna mislim:lol: da ti to ne valja.
 
Postoje mnoge stvari za koje mogu da dam svoje misljenje.I to znaci da je to moje vidjenje stvari.Ali postoje one za koje mogu da kazem tvrdim.I tu stenu niko i nista pomeriti ne moze.

No,to sam ja.I nista vise od toga.Samo ja.;)

Misljenje na misljenje :P

Tnx na misljenju :P
 

Back
Top