Jeresi u pravoslavnoj crkvi

stefan

Primećen član
Poruka
851
Od početka hrišćanstva(judeji) pa do danas postoje mnoga pogrešna tumačenja najmudrije knjige koja ima tajnu života večnoga.Koja su sva lažna učenja iznikla kao korov iz lošeg tumačenja Svetog Pisma.Hronološki redosled buduće apostasije. Da li imate snage vi koji ste nešto pročitali da mi rekonstruišete put pravoslavnog broda kroz vekove.
 
Ovako kako si postavio problem ni apostol Pavle, kad bi kojim slučajem pročitao, ne bi mogao da započne bilo kakvu priču.

I šta ti znači ovo:
Hronološki redosled buduće apostasije.
Znaš, zemljače, ne valja se zaletati u komplikovane i zapetljane stvari.

Evo ti neke adrese, pa vidi malo...

http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~draskos/sekte.htm
http://www.verujem.org/sveti_oci/vaseljenski_sabori.html

Mada, bojim se da si izabrao pogrešno mesto za, kako kažeš, rekonstrukciju "puta pravoslavnog broda kroz vekove".
Možda bi pre našao sagovornike, recimo, ovde: http://www.verujem.org/forum/
 
Od početka hrišćanstva(judeji) pa do danas postoje mnoga pogrešna tumačenja najmudrije knjige koja ima tajnu života večnoga.Koja su sva lažna učenja iznikla kao korov iz lošeg tumačenja Svetog Pisma.Hronološki redosled buduće apostasije. Da li imate snage vi koji ste nešto pročitali da mi rekonstruišete put pravoslavnog broda kroz vekove.
To što tržiš to je zapravo istorija hrišćanstva.
Ja, pošto sam se time jedno vrijeme bavio, mogu Ti ih većinu nabrojati negdje do 12. v. a šta se krije iza tih naziva i imena to ćeš prijatelju morati saznati sam.

- nazareji
- eboniti
- elhazaiti
- mandejci
- klimentinci
- sabiji
- mogtasile

ovo su tzv. judaističke jeresi (bilo je još manjih jeretičkih grupa, ali one su marginalnog karaktera po brojnosti članova, trajanju i za većinu se i ne zna precizno ni kakvo im je učenje).

jeresi nastale iz gnostičke recepcija hrišćanstva

- markijanizam
- Bazilidova jeres
- Valentinova jeres
- barbelognosticizam
- ofiti
- nasenci
- arhontinci
- monoimti
- setovci

- jeres maniheističke recepcije hrišćanstva

antitrinitarne ili monarhističke jeresi

- subordinacijanizam
- dinamici
- modalisti
- triteizam
- montanizam
- alozi

pored ovih učenja u 3. v. je došlo do niza raskola u vezi učenja o pokajanju - Ipolitov, Novacijanov, Antikiprijanov, Meletijev i Iraklijev raskol. Na velikom broju sabora vinovnoci ovih raskola su osuđeni kao jeretici.

- arijanizam
- semiarijanizam
- anomejci
- fotinovci
- bonzanovci

- apolinarijevci

- makedonijanstvo (pneumatomahi)
- maratonijanizam

- priscilijanizam
- masalijani
- eufimiti
- entuziasti
- horoviti

- jevstatijevci
- apostolici
- aveljevci
- avdijevci (antropomorfiti)
- ultraspiritualisti
- angelici
- Helvidijeva jeres
- Aerijeva jeres
- Jovinijeva jeres
- Vigilijanijeva jeres
- pelagijanizam

- nestoarijanstvo (haldejci, Tomini hršćani)

- monofizitizam (julijanovci, severovci, jakoviti)
- monoenergetizam
- monoteletizam (maroniti)

- Origenova jeres
- pavlikijanstvo
- adopcijanizam
- ikonoklazam

- bogumilstvo
- katari (patareni)
- valdežani
- petroburzijanci
- jeres Arnolda Brešijskog

- volsvi
- strigolnici

i to bi u osnovnom bile glavne jeresi do 12. v. Da bi samo ovo koliko-toliko apsolvirao trebaće Ti vjeruj mi mnogo, mnogo vremena i i mnogo, mnogo truda.
 
Ovako kako si postavio problem ni apostol Pavle, kad bi kojim slučajem pročitao, ne bi mogao da započne bilo kakvu priču.

I šta ti znači ovo:

Znaš, zemljače, ne valja se zaletati u komplikovane i zapetljane stvari.

Evo ti neke adrese, pa vidi malo...

http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~draskos/sekte.htm
http://www.verujem.org/sveti_oci/vaseljenski_sabori.html

Mada, bojim se da si izabrao pogrešno mesto za, kako kažeš, rekonstrukciju "puta pravoslavnog broda kroz vekove".
Možda bi pre našao sagovornike, recimo, ovde: http://www.verujem.org/forum/





:wink:Opušteno...
 
To što tržiš to je zapravo istorija hrišćanstva.
Ja, pošto sam se time jedno vrijeme bavio, mogu Ti ih većinu nabrojati negdje do 12. v. a šta se krije iza tih naziva i imena to ćeš prijatelju morati saznati sam.

- nazareji
- eboniti
- elhazaiti
- mandejci
- klimentinci
- sabiji
- mogtasile

ovo su tzv. judaističke jeresi (bilo je još manjih jeretičkih grupa, ali one su marginalnog karaktera po brojnosti članova, trajanju i za većinu se i ne zna precizno ni kakvo im je učenje).

jeresi nastale iz gnostičke recepcija hrišćanstva

- markijanizam
- Bazilidova jeres
- Valentinova jeres
- barbelognosticizam
- ofiti
- nasenci
- arhontinci
- monoimti
- setovci

- jeres maniheističke recepcije hrišćanstva

antitrinitarne ili monarhističke jeresi

- subordinacijanizam
- dinamici
- modalisti
- triteizam
- montanizam
- alozi

pored ovih učenja u 3. v. je došlo do niza raskola u vezi učenja o pokajanju - Ipolitov, Novacijanov, Antikiprijanov, Meletijev i Iraklijev raskol. Na velikom broju sabora vinovnoci ovih raskola su osuđeni kao jeretici.

- arijanizam
- semiarijanizam
- anomejci
- fotinovci
- bonzanovci

- apolinarijevci

- makedonijanstvo (pneumatomahi)
- maratonijanizam

- priscilijanizam
- masalijani
- eufimiti
- entuziasti
- horoviti

- jevstatijevci
- apostolici
- aveljevci
- avdijevci (antropomorfiti)
- ultraspiritualisti
- angelici
- Helvidijeva jeres
- Aerijeva jeres
- Jovinijeva jeres
- Vigilijanijeva jeres
- pelagijanizam

- nestoarijanstvo (haldejci, Tomini hršćani)

- monofizitizam (julijanovci, severovci, jakoviti)
- monoenergetizam
- monoteletizam (maroniti)

- Origenova jeres
- pavlikijanstvo
- adopcijanizam
- ikonoklazam

- bogumilstvo
- katari (patareni)
- valdežani
- petroburzijanci
- jeres Arnolda Brešijskog

- volsvi
- strigolnici

i to bi u osnovnom bile glavne jeresi do 12. v. Da bi samo ovo koliko-toliko apsolvirao trebaće Ti vjeruj mi mnogo, mnogo vremena i i mnogo, mnogo truda.

BRAVO MAJSTOREEE!!!1 SUPER SI...:idea:
 
Čekaj ti si to do ovoga veka.A grčka starokalendarska,dali je u jeresi??? Pošto me ovi bogoslovčići uvek iznova dokazuju u kakvu sam debelu jeres zabrazdio,interesuje me zvaničan status.Hvala

Evo moze i nezvanicno:
Istinsko bogoslovlje je stanje duha pod uticajem delovanja Bozanske blagodati.
U tome je razlika izmedju teologije i filozofije,izmedju pravog bogoslovlja i intelektualnog,
akademskog bogoslovlja.
Ako tako nesto dodirne tvoje srce,tome nema kraja na planeti.
Takvo ushicenje je neiscrpno,jer je u njemu pocetak vecnog Zivota.
 
@VIRGINIJA

Ma nema svrhe, ako već znaš. Barem ja tako mislim.


@stefan

Hvala. Nadam se da sam pomogao.


@Zilot cacanski

Na žalost nisam u mogućnosti da Ti odgovorim. Kao prvo ne znam ništa o učenju Crkve kojoj pripadaš, a kao drugo ne znam čija je danas kompentencija da da ocjenu da je neko ili nešto u jeresi .., da li to može Grčka pravoslavna crkva ili to mora biti Vaseljenski sabor?
S druge strane ako ste ekskomunicirani onda ste sigurno i u jeresi, ali ne vidim zašto bi Vas to u današnje vrijeme trebalo brinuti.
 
Vaseljenski Sabori slede obrazac utvrdjivanja i saopstavanja istine,koji je ustanovljen na Apostolskom Saboru u Jerusalimu( 49.god.),kada su svi Apostoli jednodusno rekli:
"Ugodno bi Svetome Duhu i nama",(D.ap.15.28.)
To znaci da odluke Sabora podrazumevaju harmoniju dve volje u Crkvi:Bozije,koju nevidivo saopstava Sveti Duh,i ljudske,koju iskazuju Episkopi,koji,buduci da predstavljaju Hrista u
Evharistiji,imaju posebnu harizmu(dar) da na Saborima ispovedaju pravilno ucenje,
kao sto su to cinili sveti Apostoli u ranoj Crkvi.
 
To što tržiš to je zapravo istorija hrišćanstva.
Ja, pošto sam se time jedno vrijeme bavio, mogu Ti ih većinu nabrojati negdje do 12. v. a šta se krije iza tih naziva i imena to ćeš prijatelju morati saznati sam.

- nazareji
- eboniti
- elhazaiti
- mandejci
- klimentinci
- sabiji
- mogtasile

ovo su tzv. judaističke jeresi (bilo je još manjih jeretičkih grupa, ali one su marginalnog karaktera po brojnosti članova, trajanju i za većinu se i ne zna precizno ni kakvo im je učenje).

jeresi nastale iz gnostičke recepcija hrišćanstva

- markijanizam
- Bazilidova jeres
- Valentinova jeres
- barbelognosticizam
- ofiti
- nasenci
- arhontinci
- monoimti
- setovci

- jeres maniheističke recepcije hrišćanstva

antitrinitarne ili monarhističke jeresi

- subordinacijanizam
- dinamici
- modalisti
- triteizam
- montanizam
- alozi

pored ovih učenja u 3. v. je došlo do niza raskola u vezi učenja o pokajanju - Ipolitov, Novacijanov, Antikiprijanov, Meletijev i Iraklijev raskol. Na velikom broju sabora vinovnoci ovih raskola su osuđeni kao jeretici.

- arijanizam
- semiarijanizam
- anomejci
- fotinovci
- bonzanovci

- apolinarijevci

- makedonijanstvo (pneumatomahi)
- maratonijanizam

- priscilijanizam
- masalijani
- eufimiti
- entuziasti
- horoviti

- jevstatijevci
- apostolici
- aveljevci
- avdijevci (antropomorfiti)
- ultraspiritualisti
- angelici
- Helvidijeva jeres
- Aerijeva jeres
- Jovinijeva jeres
- Vigilijanijeva jeres
- pelagijanizam

- nestoarijanstvo (haldejci, Tomini hršćani)

- monofizitizam (julijanovci, severovci, jakoviti)
- monoenergetizam
- monoteletizam (maroniti)

- Origenova jeres
- pavlikijanstvo
- adopcijanizam
- ikonoklazam

- bogumilstvo
- katari (patareni)
- valdežani
- petroburzijanci
- jeres Arnolda Brešijskog

- volsvi
- strigolnici

i to bi u osnovnom bile glavne jeresi do 12. v. Da bi samo ovo koliko-toliko apsolvirao trebaće Ti vjeruj mi mnogo, mnogo vremena i i mnogo, mnogo truda.

Ja cu te samo malo dopuniti:

-Hilijanizam,
-Gnosticizam
- je jedna od najstarijih jeresi i ako postji kao religiozno-filozofski sistem i pre Hrishcanstva.
-Markion-mada jeretik Gnostik
-Enkratiti,
Montanizam,
-Antitrinitarci,
-Aerijani,
-Arije-arijanstvo,
-Aecije,
-Evnomije,
-Apolinarije,
-Duhoborstvo,
-Filokve,
-Novacijani,
-Donatizam,
-Manihejstvo,
-Pelagijanstvo,
-Pavlikijanstvo,
-Savelijani,
-Savelijani,
-Pavle Samosatski,
-Nestorije,
-Dohalkidonci,
-Eftih-mada monofizit.
-Monofizitstvo
.
-Razbojnichki sabor-jeretichki sabor odrzan u Efesu,koji je sazvao car Teodosije II.Sabor je otvoren 8 avgusta 449 godine u Hramu Sv.Marije gde je odrzan kasnije i treci Vaseljenski sabor.

--Mesalijani,
-Katari,
-Monotelstvo,
-Ikonoborstvo
,

Mada ako se ja pitam u ovu grupu bih svrstala i Inkviziciju,bez obzira shto su se borili protiv jeretika.Kao i franciskance,dominikance,malteshke redove,i ostale monashke redove nastale u rimokatolichkoj crkvi.

Kao i tevtonske redove,Hugeonite,Jovana Viklifa,Jovana Kalvina,Jana Hausa,Urlih Cvingla-a,Martina Lutera i ostale protestantske reformatore.

-Anabaptisti-Strigoljnici-sekta unutar Ruske Crkve,
-Staroobrednici-takodje sekta unutar Ruske Crkve,



Mozda sam neshto i ponovila.

Ako nekoga interesuje mogu o svakoj da pishem ponaosob.
 
S druge strane ako ste ekskomunicirani onda ste sigurno i u jeresi, ali ne vidim zašto bi Vas to u današnje vrijeme trebalo brinuti.
Dobar si. Pa vidi vera je ista,pravoslavna samo smo zamenili episkope.Umesto ekumenista otišli smo pod omofor episkopa grčkih starokalendaraca(manastir Esfigmen). Šta da radim kad imam averziju prema latinima . a za SPC to je sestrinska crkva. Za nas je još od 11 veka otpala od pravoslavlja. Ali super ste.Svaka čast.Kada se pojavim(nos pomolim) na nekom nazovi pravoslavnom forumu spc-a popijem ban pre neg velim Pomoz Bog....:lol:
 
@Zilot cacanski

A znači to li je. Vi ste dakle povezani sa bratstvom iz Esfigmena.

Opet ne znam da li ste u jeresi, ali znam da su, čini mi se 2002, Vaseljenski patrijarh i njegov Sinod procijenili da je u Esfigmenu zavladala šizma.
Jeste osnovni kamen spoticanja u Vašem slučaju je ekumenizam, koje bratstvo Esfigmena zamjera Vaseljenskoj patrijaršiji još od doba Atanagore.

Čitao sam o nekom Vašem ženskom manastiru u okolini Bora. Jel' još postoji?
 
Da. manastir sv Jovana Krstitelja na planini Kučaj,tačnije vrh Mikulj....ne bi verovao ko je sve gore bio od ličnosti iz javnog života.Biti zilot nije baš pohvalno kao preporuka za posao.Ali ima dosta tajnih dobrotvora i priložnika,čak i monaha SPC-a.To je manastir sa 12 sestara.Igumanija je veoma cenjena i kod prijatelja i kod "neprijatelja".Zove se mati Efrosinija. Ako si planinar ne propusti .Ali sačekaj da prođe zima jer su oni najmanje 3 meseca u apsolutnoj izolaciji.

@mrvica_i_buvica .......Tačno

. Što se tiče Vaseljenskog njegova pokuda za nas je pohvala. Čovek ladno pričešćuje latine.i to uz direktan prenos nacionalne TV Grčke
 
Mada ako se ja pitam u ovu grupu bih svrstala i Inkviziciju,bez obzira shto su se borili protiv jeretika.Kao i franciskance,dominikance,malteshke redove,i ostale monashke redove nastale u rimokatolichkoj crkvi.
:lol::lol::lol:
Laugh of Lucifer:)
Tema je
Jeresi u pravoslavnoj crkvi
Al' vi ne mož' da omanete;)
Morate i naše da ubacite.....Čisto da ta klackalica malo pretegne, na tuđu stranu:)......
Izgleda glupo, a i ne deluje
 
Čovek ladno pričešćuje latine.i to uz direktan prenos nacionalne TV Grčke

Na Spasenje su svi pozvani.Nismo mi ti koji odluchujemo o tome.

Mene odushevljava Jusufspahic(mladji),bez obzira shto je islamske veroispovesti.
Mislim da ima vishe ljubavi od nekih Hrishcana.




Koji Manastir na Frushkoj Gori je anatemisan?
Tako da u toku liturgije pevaju:anatema,anatema,...
 
. Što se tiče Vaseljenskog njegova pokuda za nas je pohvala.

Odluke Vaseljenskih sabora prevashodno iskazuju istine vere, dozivljene u Krstenju i Evharistiji.
Stoga je u odlukama Sabora narocito doslo do izrazaja ucenje iskazano u tzv. krstenjskim Simvolima vere pomesnih Crkava,koji su izgovarali katihumeni prilikom Krstenja.
Odluke Sabora su takodje,u velikoj meri zasnovane i na antijeretickim spisima Svetih Otaca,koji su ispovedali istinu dozivljenu u Crkvi kao liturgijskoj zajednici,nasuprot jeretickom ucenju koje se uvek zasniva na pojedinacnim misljenjima.
Ne verujem da ziloti,njihove tajne pristalice ili dobrotvori,na ovakav nacin uopstavaju stav Vaseljnskih Sabora i njihovih ucesnika.
Rado cu,ako Bog da,na prolece posetiti mati Efrosiniju i njeno sestrinstvo,ne kao radoznalac,nego kao istinski bogotrazitelj.
 

Back
Top