Sitni kolaci

tara

Buduća legenda
Poruka
35.576
Kada pomislim na sitne slavske kolace prvo mi na pamet padnu vanilice...A one me asociraju na jednu guzu(lepu,belu i nadasve mladu)!Toj guzi danas je slava i garant jede tulumbice....U tu cast ja cu postaviti recept za vanilice i tulumbice i cestitati jednom pobri slavu,a vi mozete odgovoriti da li vise volite npr kupovne ili domace kolace...I postavljati recepte za iste...
p.s.iskreno se nadam da ovakva tema ne postoji

VANILICE
250gr.masti penasto umutiti,pa dodati 150gr.secera,vanilin secer,1 zumance i 1 celo jaje,sok i koru od 1 limuna i oko 500gr. brasna.Testo rastanjiti oklagijom i manjom casicom(npr. za rakiju) vaditi krugove i redjati ih u ne podmazan pleh.
Peci 10 minuta na 225C.Jednu polovinu testa premazati dzemom od kajsija a drugom polovinom poklopiti.Valjati u mesavinu prah i vanilin secera.Po pravilu se sluze hladne,kada odstoje dan-dva,ali meni su najsladje vruce odmah posle pecenja!

TULUMBE
Prosejati 400 gr brašna i pomešati sa praškom za pecivo.
Staviti 0,5 l vode i šoljicu ulja da provri, pa preliti time pripremljeno brašno. Promešati varjačom, pa ostaviti da se prohladi.
Dodati 5 jaja i umesiti glatko testo.
Staviti ulje da se zagreje, napuniti špric i pržiti tulumbe.
Kada sve tulumbe budu ispržene, treba ih preliti saftom koji se pravi na sledeći način:
1,5 kg šećera i 1,5 l vode se prokuva, zatim se doda 1 limun isečen na kolutove i vanilin šećer.


Pobro dragi ili ti Picvajze srecna slava Sveti Luka ,zaštitnika:lekara, hirurga, umetnika, slikara, pisaca, zlatara, mesara, neoženjenih muškaraca, izrađivača stakla i čipke.
I da nam se vise ozenis :D
 
mmm bajadere :)
volim i tulumbe
ne volim vanilice ako su to oni "suvi" kolaci
volim poneke bombice
a sad mi se prijelo kuvano zito sa mlevenim orasima
volim i socne ruske kape
i kokos kocke
 
ni ja ne volim vanilice to su mi oduvek bili bapski kolaci nekako :?
tj babe su volele da ih prave
domace bajadere su zakon
i kasato kolac kad se onako tanko sece
i tome se nadam
i sve na temu keks cokolada rum.
e bolje bi im bilo da mi posalju nesto :roll:
 
ni ja ne volim vanilice to su mi oduvek bili bapski kolaci nekako :?
tj babe su volele da ih prave
domace bajadere su zakon
i kasato kolac kad se onako tanko sece
i tome se nadam
i sve na temu keks cokolada rum.
e bolje bi im bilo da mi posalju nesto :roll:

uh bre banshee...sada mi se prijede makar i onaj kupovni rum kasato...
 
BAJADERE 1
u serpu od 2l staviti 1/2kg secera i 2 soljice vode,uspinovati
dodati 250gr maslaca,200gr mlevnog keksa,150gr oraha i dobro umesati
kad se prohladi podeliti na dva dela
prvi deo rastanji na plehu(naopako)u drugi deo dodati 2 rebra cokolade umesiti i staviti preko
glazura od cokolade(cokolada+mleko+maslac)
 
previse secera da bi se zamaskirao nedostatak kvalitetnih sastojaka,ni ja ne volim kupovne
nisam razmisljala o tome na taj nacin,ima logike...tacnije nisam razmisljala o razlogu uopste...jednostavno su mi bile lose uvek,a svi su nesto primali na njih....
kupovni Rum kasato je isto djubre kao i krashova bajadera....ko virshle da melju i stavljaju unutra...fuj:?
jeste,ali sta cu kada mi se jeeede...niko nece da mi pravi...a ne znam ni recept..blah..
 
bapski kolaci :lol::lol::lol:
da da vanilice,gurabije i patispanj definitivno omiljeni meni moje pok. babe
jao bljak
patispanj stvarno jeste bapski.
jel ste jeli vi kolac sa visnjama kad ste bili mali?
ono ide dole beli patispanj,ono ko lebac,pa neke zakuvane visnje nekako stvrdnute i slag na kraju.e pa ja sam to oduvek odvajala i jela visnje i slag a ono odvratno suvo bacim prvo krisom kad sam bila mladja,a posle sam svima stavila do znanja kako mi je odvratna ta kora.
a i reform torta,kad se prave kore,ne valja da se skroz usitne lesnici ili orasi jer onda izgube ukus.ali ujna voli tako da pravi i onda je fil pravila od neke jake belgijske cokolade.i ja sam samo uzimala torte ko stoka i krisom sam jela fil i bacala kore.
ko klinac sam nekad :(
previse secera da bi se zamaskirao nedostatak kvalitetnih sastojaka,ni ja ne volim kupovne
ranije su bile bolje
sad mi je bolji onaj soko starkov figaro valjda.mislim da se tako zove.e on je super,ali je malo skuplji.
i stanglice i oblande spadaju u grupu sa vanilicama..ali ja ih volem...nekako me vracaju u detinjstvo...
jao jel londonske?
to moja baba isto stalno pravi.pa ja ponavljam onu radnju ko sa reform torrtom.
oblande su jos ok tu i tamo.
i sapice su babski kolaci,slatki i masni.
ovo moji iz vojvodine sa mamine strane sve su to masno voleli da prave i te nemacke recepte.
e da i knedle sa sljivama,a to je meni odvratno isto :?
a ja zivim za cokoladne kremove :lol:
najbolja je baba moja kad je napravila meni za rodjendan tortu sa kafom.a zna da ja ne podnosim tortu sa kafom.
i ona kao pa dobro tata voli :shock: njemu to stvarno omiljena.
bas sam se bila naljutila na nju,mislim ko je kome tu baba :roll:
 
a tema decice? :p
OBLANDE
malo pakovanje
200gr mleka,300gr secera 1 margarin(250gr) prokuvati,dodati 300gr mlevenog keksa i 200gr kokosa.podeliti na pola
u jednu polovinu staviti 1 kasiku kakaoa
oblande pre filovanja malo poprskari vodom
filovati naizmenicno
 
londonske naravno....hehe..ali ja volim i taj kolac sa visnjama..moja mama ga ne podnosi,zove ga cak i seljkacki kolac,a ja se istopim kada mi ga baka napravi...volim i knedle sa sljivama...jbt ja sve volim..uzas...
 
Da ne ukaljam ugled domacice ...evo recepta za RAFAELO KUGLICE

180 gr margarina,
180 gr secera u prahu,
180 gr mleka u prahu,
180 gr (od oka!) kokosovog brasna.
badem, poparis, oljustis, moze umesto njega peceni lesnik.
Sve umesiti zajedno. Od 200 gr kokosa oduzme se oko 20 gr za dekoraciju kuglica .

Na dlan staviti malo mase ubaciti bedem ili lesnik, oblikovati kuglicu, uvalati u kokos, i kuglicu staviti u malu papirnu korpicu
 
Londonske shtanglice i domatji jafa kolach to su moji favoriti.:D
I naravno krempita.:D
Srneca ledja sam kao mali mrzeo a sad ih volem isto.:D
haha verujes li mi da sam ga danas pominjlala, kako je jednostavan a bas dobar
JAFA KOLAC
4 jaja
24 kasike ulja (koja merna jedinica haha)
24 kasike mleka
24 kasike brasna
24 kasike secera
prasak za pecivo

umutiti i ispeci testo. polovinu izmrviti, preliti uspinovanim secerom (150 gr secera na 1.5dl vode) dodati 3 kasike dzema od kajsije ili breskve i jednu celu (prethodni dan zamrznutu) izrendanu pomorandzu i premazati drugu polovinu testa. na kraju ofkors glazura od 100gr cokoladne.
e bedak ovo nisu sitni kolaci, nema veze.
 
nj v bajadera, pa onda kuglice sa orasima suvim grozdjem i rumom uvaljane u kristal secer, pa onda rozen torta, pa onda ruske kape, pa onda sve ostalo.
vanilice = kolaci koji na tanjiru raaaaaznih slavskih kolaca ostаnu poslednjи da se pojedu ;)
 

Back
Top