Zna li ko shta predstavlja sveca u Hrishcanstvu?

Paljenjem sveće mi pravimo simboliku .Osvetljeni svećom,pred ikonom svetitelja, prinosimo molitvu Bogu moleći za njegovu pažnju i milost.Pošto se pravi od pčelinjeg voska, još simboliše i sladost(kao med) crkvenog života kao i pčelinju revnost u istrajavanju na putu spasenja.Još se može reći da vatra simboliše život, te se molimo datom svetitelju za zastupanje pred Bogom, za večno spasenje i večni život Pa se može reći da je sveća i simbol večnosti, jer na početku svetog pisma od prvih dešavanje je stvaranje dana tj. svetlosti koja je obasjala ceo svet, Ona nas vraća na početak,početak rađanja sveta i molimo se za početak rađanja novog čoveka u nama ,čoveka hrišćanskog.Sa njom ispraćamo pokojnioke u večnost i dočekujemo rođene za život.Takođe sa njom se i venčavamo jer i brak na zemlji je planiran da se nastavi u večnosti..
 
Nista strasljivije i nemocnije u svetu nema,braco,od tame.
Samo zapalite li svecu u sobi ,tama trenutno sva iscezava,kao da nije ni bila.
I smrt je tama,i neznanje je tama,i mrznja je tama....
...Jer iz duhovnog sveta iznutra dolazi sva svetlost i sva istina,i objavljuje se bledo spolja u svetu materijalnom...
Sv.Nikolaj V.
 
Oreol, skrušeno lice:), pogled prema zemlji, skoro klečeći položaj.....Ako govorimo o likovnom aspektu....
StFrancisofAssisi.jpg

300px-Francisbyelgreco.jpg
 
Oreol, skrušeno lice:), pogled prema zemlji, skoro klečeći položaj.....Ako govorimo o likovnom aspektu....

Daj goxy sredi se umesto što na prvu loptu krećeš u rimokatoličku propagandu.:lol:
Naslov teme je
Zna li ko shta predstavlja sveca u Hrishcanstvu?

Čovek piše ošišanu latinicu- znači reč je o sveći, što se lako uočava iz gramatičkog oblika rečenice
 
Možda je tebi smešno, ali to je reakcija samo na prvu loptu.....Kad malo razmislite, počinje bes, kao na politici:lol:I ,zar katolici nisu hrišćani, :confused:.....

Pa kad ti je post patetičan, skrušeno lice, pognuta glava....trte mrte.:lol: Smešan je
A kad je sveti Nikola zgrabio za bradu arijanskog jeretika i šta je već dalje bilo...

Nema nikakvog besa.
Daj da čujemo tumačenje o svećama. Za svece je manje više poznato
 
U hrišćanstvu su se svijeće počele upotrebljavati u prvom redu iz praktičnih razloga, jer su se hrišćani sastajali noću u katakombama.
Postojali su i posebni službenici koji su bili zaduženi za nošenje i držanje svijeća - akoliti.

Sa izlaskom iz katakombi one dobijaju drugačiji značaj.
Nisam imao priliku da čitam nešto o ulozi svijeće u našem pravoslavlju, ali sam zato u jednoj studiji o liturgiji u katoličanstvu našao neke podatke o tome šta tamo predstavljaju svijeće.

Npr. tri svijeće (ovo sve pišem na žalost po sječanju) predstavljaju Trojstvo, sedam označava sedam sakramenata, šest svijeća na oltaru predstavlja neprekidnu molitvu Crkve, onda posebna svijeća označava vječno svijetlo Božje riječi koje prebiva u crkvi.
Postoji i vaskrsna (uskrsna) svijeća, koja je znak vaskrslog (uskrslog) Hrista (Krista). Takođe postoji i biskupova svijeća kojom se daje na znanje da liturgiju predvodi biskup.

Ima toga naravno još, ali davno sam to čitao, tako da se još nekih pojedinosti više ne sjećam.
 
Pa kad ti je post patetičan, skrušeno lice, pognuta glava....trte mrte. Smešan je
A kad je sveti Nikola zgrabio za bradu arijanskog jeretika i šta je već dalje bilo...
Zar nije smisao svetaca Ne-Gordost:confused:.....Malo si pomešavio to:lol:
U katoličkoj tradiciji
Light is pure; it penetrates darkness; it moves with incredible velocity; it nourishes life; it illumines all that comes under its influence. Therefore it is a fitting symbol of God, the All Pure, the Omnipresent, the Vivifier of all things, the Source of all grace and enlightenment. It represents also our Blessed Savior and His mission. He was "the Light of the world,"[John 8:12, NAB] to enlighten "them that sit in darkness and in the shadow of death."[Luke 1:79, NAB; see also Matthew 4:16 , NAB.]
Grave9.jpg
 
Sa izlaskom iz katakombi one dobijaju drugačiji značaj.
Nisam imao priliku da čitam nešto o ulozi svijeće u našem pravoslavlju, ali sam zato u jednoj studiji o liturgiji u katoličanstvu našao neke podatke o tome šta tamo predstavljaju svijeće.
.

Zna li neko koje je simbolika paljenja sveća za bližnje.
Npr. znam za pravoslavnu crkvu da na jednom mestu palimo za žive, a na drugom za mrtve.
Kao i paljenje sveća na grobu pokojnika.

To sigurno ima malo veze i sa paganizmom i starom našom religijom, kao i ceo običaj zadušnica.
Zna se da kod nekih Srba, a verovatno i drugih naroda postoji običaj iznošenj i hrane i piće na grob pokojnika.
Kod mene u kraju zapale i cigaru, ostave pivo ili kafu, ali to je verovatno mnogo profanije od simbolike paljenja sveća:lol:
 

Back
Top