Krstarica 777

gost 47277

Domaćin
Poruka
3.038
kao sto ste videli, Problem za Osnovnu skolu je nas admin zatvorio jer je premasila dozvoljen broj odgovora na toj temi...
pitam se sta rade sa onim temama preko 100.000 odgovora...:roll:

nadam se da sam dala pravi naziv za temu, ako pak v.v.ilic zeli da bude isti kao prethodni, Ober je tu :razz:
 
jeele:
intra se vratio na ladju posle setnje po severu sa dragisom
setnja je po njihovom izgledu bila nesto iscrpljujuca, stoga je marah zapitala "je li bilo pustolovina??"
intra odgovori da su imali nekih nezgoda...ali je bio premoren i jedva cekao da ode u potpalublje, pa je samo dodao:
"Odgonetnite: njega je rodila majka, ali ce on zauzvrat roditi nju".

kroz sta su prosli dragisa i intra? tj. sta ih je snaslo...nesto im se desilo...

ovo je aktuelni zadatak...
i aktuelni reseni zadatak, povezan sa prethodnim zadatkom o proizvodu i sumi i joci i DkJm-u
v.v.ilic:
Da bi vam bilo u potpunosti jasno zasto postavka zadatka nije dobra (sem u slucaju kada su Joca i DkJm u pitanju), postavicu vam problem koji je upravo izasao sa teleprintera. Kada ga resite videcete sta u postavci ovog problema sa brojevima nedostaje.

U Madjarskoj su se pojavili bankomati. Ljudi masovno koriste platne i kreditne kartice. Tako je i Lajos iz Baje dobio kreditnu karticu. Naravno, uz karticu je dobio i odgovarajuci pin. Takodje je dobio uputstvo kako se kreditna kartica koristi i sta je sve potrebno da uradi kada zeli da iz bankomata podigne novac. Lajos je sve lepo prostudirao i posao u grad da podigne novac. I nije mu uspelo.
Lajos nam je poslao problem i mi treba da mu pomognemo da izvaadi novac. Sta Lajos najpre treba da uradi pre nego sto pocne da koristi karticu? (Pitanje se moze formulisati i drugacije, pa ako ne bude ovako dovoljno ja cu vam pomoci koliko budem mogao. )

jeele:
da nadje bankomat koji radi

v.v.ilic:
Bravo kapetane. Lajos samo nije znao da treba jos da ide po gradu i da nadje bankomat. Sve ostalo zna.
 
Pozdrav kapetane! :)
Dakle, nastavljamo plovidbu!

Original postavio v.v.ilic
Bravo kapetane. Lajos samo nije znao da treba jos da ide po gradu i da nadje bankomat. Sve ostalo zna.
..... ja ne razumem... kako to objasnjava onu postavku? (imamo sve podatke, samo da nadjemo pravi broj...hm?)

A sto se tice zadatka sa radjanjem, samo da dodam da je bitna stavka sto setaju po severu. (ako niste procitali u problemu za osnovnu skolu).

Pzdrav svima na Krstarici 777 i minor mire ! :-D:grin::D
 
Evo da se i mi prijavimo na novoj temi. U poslednje vreme smo bas u guzvi, pa ne stizemo da resavamo zadatke. Nadamo se da ce uskoro situacija biti nesto bolja, pa cemo biti i mi malo konstruktivni.

Minro mire!
 
admin
Administrator

Učlanjen: 30.08.2005.
Poruke: 101
Tekstovi u blogu: 1


icon1.gif
Re: Problem za osnovnu skolu
Postovani,

Ova tema je zatvorena jer je premasila optimalan broj postova, molim Vas da otvorite novu temu i na njoj nastavite sa resavanjem problema kao i do sada.


Pozdrav

Ako je neko pomislio da ce mornari zbog ovoga da se naljute, grdno se prevario. Ova adminova poruka je izuzetno priznanje za nas rad. Mi smo uspeli da oborimo sve rekorde na Krstarici sto se tice poseta i pregleda.

Ovim putem u ime svih mornara zahvaljujem adminu na datom priznanju a posadi i slepim putnicima zelim mirnu plovidbu na nasoj novoj ladji koja se od sada zove Krstarica 777 (drugi deo)
 
kao sto ste videli, Problem za Osnovnu skolu je nas admin zatvorio jer je premasila dozvoljen broj odgovora na toj temi...
pitam se sta rade sa onim temama preko 100.000 odgovora...:roll:

nadam se da sam dala pravi naziv za temu, ako pak v.v.ilic zeli da bude isti kao prethodni, Ober je tu :razz:
Ne samo da si dala pravi naziv vec si pogodila u centar. Bravo kapetane! Pokazala si kako se vodi ladja. A ja sam vam skoro rekao da sam u Pod Palublju i da krpim probuseno korito. Admin je resio problem poklanjajuci nam novu ladju.:p
 
hej! ko je dodao ovo (drugi deo)... ?!
mani se bas dopalo samo Krstarica 777... tako je jeele nazvala novu ladju koliko mi se cini..., zar ne?

kakav drugi deo?...
...ja bih bez te zagrade... ako se jos neko slaze... :(
 
Poz mornarima..
Evo i mene konacno malo na ladji. Svracala sam par puta na gusarske brodove, ali to je bilo na kratko vreme pa nisam imala vremena i da svracam na palubu...
Cim stignem, procitacu sve ono sto sam pripustila, a za sada samo da pozelim srecan nastavak putovanja novoj ladji ;)
 
Ajde pokušajte koncizno objasniti ono sa brojevima. Znači Joci koji god broj da je rečen on sigurno ne može zaključiti koji je to par, tako da ne vidim kako mu DKJM-ov odgovor pomaže.
 
Posadoooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!
Nemate pojma kako i koliko ste mi nedostajali!!!!!!
Jedva sam skrpio malo vremena da vam pisem. Ceo septembar nisam bio kuci, cak sam bio jaaaaaaako daleko, pa zato vam nisam pisao, a sada je ceo oktobar prosao u ucenju za fakultet(nadam se da su me barem hemicari razumeli sve ovo vreme)!
Najveci mi je problem to sto nemam internet kuci, pa ne mogu da izlazim na palubu, ali povremeno cu vam pisati sa fakulteta.
Hemicarima se izvinjavam jer ne stizem da im odgovorim.
Joco, tebi se izvinjavam, jer nisam imao vremena, videcemo se tokom vikenda ;) !
PoZz
 
sve kapetan pravda...upisuje u brodski dnevnik :mrgreen:

elem...joca i proizvod
kao sto napisah,
kako je zbir neparan, proizvod mora biti oblika 2^a*A, gde je A proizvod konacno mnogo prostih clanova razlicitih od 2... prisustvo clana 2^a je neophodno jer bi u protivnom svaka kombinacija clanova dao paran zbir...(koji je oblika mn+2)
Joca, samo iz DkJm-ove izjave zakljucuje koji brojevi sacinjavaju njegov proizvod... drugim recima, zakljucuje samo iz saznanja da je zbir oblika mn+2 ...
ono do cega se dolazi samo ako ispisete na papiru sve brojeve koji dolaze u obzir je da je bitno primetiti da clan 2^a mora da je stalno na okupu, jer kad bi se te dvojke razdvojile na oba trazena broja, zbir bi bio paran.
a joca zna da zbir nije paran

jos jednom Elem...
v.v.ilic nam je kroz zadatak pokazao zasto ovaj zadatak sa proizvodom i sumom nije potpun...
tako da iskreno pocinjem da sumnjam u svoje obrazlozenje i resenje, jer mi se onda sve vise cini namontiranim...
 
jos jednom Elem...
v.v.ilic nam je kroz zadatak pokazao zasto ovaj zadatak sa proizvodom i sumom nije potpun...
tako da iskreno pocinjem da sumnjam u svoje obrazlozenje i resenje, jer mi se onda sve vise cini namontiranim...

ja i dalje ne razuuumem....? ... jos od #3 .... Sta znaci to sa pokvarenim bankomatom... Kao, nema opste formule, nego provlacimo brojeve dok jedan ne upali?.-...mada, kakve to veze ima sa postevkom... :confused: hm.
 
sve kapetan pravda...upisuje u brodski dnevnik :mrgreen:

elem...joca i proizvod
kao sto napisah,
kako je zbir neparan, proizvod mora biti oblika 2^a*A, gde je A proizvod konacno mnogo prostih clanova razlicitih od 2... prisustvo clana 2^a je neophodno jer bi u protivnom svaka kombinacija clanova dao paran zbir...(koji je oblika mn+2)
Joca, samo iz DkJm-ove izjave zakljucuje koji brojevi sacinjavaju njegov proizvod... drugim recima, zakljucuje samo iz saznanja da je zbir oblika mn+2 ...
ono do cega se dolazi samo ako ispisete na papiru sve brojeve koji dolaze u obzir je da je bitno primetiti da clan 2^a mora da je stalno na okupu, jer kad bi se te dvojke razdvojile na oba trazena broja, zbir bi bio paran.
a joca zna da zbir nije paran

jos jednom Elem...
v.v.ilic nam je kroz zadatak pokazao zasto ovaj zadatak sa proizvodom i sumom nije potpun...
tako da iskreno pocinjem da sumnjam u svoje obrazlozenje i resenje, jer mi se onda sve vise cini namontiranim...
Nisam siguran da ste razumeli o cemu je rec sto se tice postavke zadatka. Zato idemo od pocetka.
Kada se postavlja zadatak u kome treba da se nesto racuna vec se u napred pretpostavlja da ispitanik zna Atematiku. A to ne moze!!!!! Taj elemenat pretpostavke mora u postavci zadatka da bude naglasen!
Dalje. Pretpostavimo da je zadatak postavljen na koneskom jeziku koji niko od ispitanika ne zna. Jasna je stvar da ga niko ne moze resiti iako bi on mogao da bude na nivou deteta od dve godine.
Zato sam rekao da zadatak nije dobro postavljen i da mu nedostaju neki polazni elementi sto sam nasem kapetanu i pre par meseci i napisao na PP. A videli ste da sam i napisao da ne vazi u slucaju Joce i DkJm jer su oni nasi uvazeni akademici i naucnici i Atematiku znaju.:-D
Ostala vasa razmisljanja i objasnjenja su ispravna iako, moram priznati, zbog popravke nase stare ladje i moje prezauzetosti oko krpljenja korita nisam uopste analizirao vasa razmisljanja i odgovore niti sam u ovom momentu sposoban da ista kazem u vezi tacnosti zadatka. Zato verujem u naseg kapetana jeele i prepustam da ona dovede resenje do kraja. :p :p :p
 
ja i dalje ne razuuumem....? ... jos od #3 .... Sta znaci to sa pokvarenim bankomatom... Kao, nema opste formule, nego provlacimo brojeve dok jedan ne upali?.-...mada, kakve to veze ima sa postevkom... :confused: hm.
NIje u pitanju bio pokvareni bankomat vec pretpostavka da Lajos zna gde se bankomat nalazi. A to je bila poenta. Nije bitno sto Lajos sve oko podizanja novca iz bankomata zna kad ne zna gde je bankomat!;)
 
Ajde pokušajte koncizno objasniti ono sa brojevima. Znači Joci koji god broj da je rečen on sigurno ne može zaključiti koji je to par, tako da ne vidim kako mu DKJM-ov odgovor pomaže.

da je dobio kolicnik dva prosta broja znao bi sta je jeele zamislila...npr.broj 85 se moze podeliti samo brojevima 17 i 5.
evo, ovako nekako sam ja radila, recenicu po recenicu, pa iz svake zakljucak (sistemom eliminacije, jel?...sto i nije neki sistem...). Dakle:

1. Ako Joca ne zna koji su brojevi, znaci da mozemo eliminisati:
- sve parove prostih brojeva (koji nemaju vise delilaca),
- neke vece kolicnike... npr. 49*48, 49*47... sve do 49*30 (koji ima vise mogucnosti zato sto je (7*7) * (6*5) = (7*6) * (7*5) )

Dakle:
1. Joca => eliminisemo sve jednoznacne kolicnike
(jednoznacni = oni koji imaju samo dva delioca npr. 13I91 i 7I91, dakle, da je dobio broj 91, znao bi zamisljene brojeve 13 i 7)

2. Ako DkJm to unapred zna iz svog zbira, a pritom ne zna koji su brojevi, to onda znaci:
- ni zbir nije jednoznacan, odnosno 5,6,ili 97,96 (2+3,2+4 ili 48+49, to je ok)...
- ako je znao da Joca ne zna, to znaci da medju njegovim mogucnostima (ako isproba sve moguce kombinacije zbirova) svaka kombinacija brojeva ima bar dva moguca resenja (par brojeva)...
Kod svih mogucih parova datog zbira, bar jedan (od brojeva u paru) je slozen broj!

Dakle:
2. DkJm => eliminisemo parne zbirove (zbir dva prosta broja) i neparne koji su jednaki zbiru prostog broja i broja dva

1. i 2. => ostaju nam moguci zbirovi 11, 17, 23, 27, 29, 33, 35, 37 ...

Nakon tog Joca shvata koji su brojevi u pitanju...to je ok, jer on iz svog kolicnika moze da izracuna koja bi kombinacija brojeva, kada se saberu, pripadala navedenom skupu.

Jel do ovde ok?
 

Back
Top