halloween u nasem gradu

Da li ce u Bg-u biti neka zurka povodom ovog praznika?
Znam za tradicionalni maskenbal u Akademiji...Cula sam i za neku zurku u Bonafides-u...
Da li ce biti jos nesto??

alo, bre! kog praznika?! 1. novembra? pa to je dan posvećen mrtvima kod katolika i inih, koji mi je to praznik....ako ćeš da praznuješ, tog istog dana otvaraju delta city, pa idi tamo, biće praznično.
 
Vidim,bas ste lepo misljenje stekli o meni i to zbog neverovatno glupavog razloga...
pa ovako:
1.Noc vestica jeste zapadnjacki praznik-nije cak ni katolicki,vec je poreklom paganski...
2.Vasom logikom ne bi trebalo da slavimo ni Novu Godinu 31. decembra,zato sto je ''zapadnjacki obicaj'',vec dve nedelje kasnije,po nasem kalendaru...Tom prilikom ni jelku ne bi trebalo da kitimo,Deda Mraza bi onda trebalo spaliti na lomaci,umesto njega Bozic Bata klincima ne bi ostavljao igracke,vec eventualno slatkise i to u vidu suvog voca i kolaca...
3.kod nas nema mnogo maskenbala,i primetila sam da se ovde slicne manifestacije organizuju samo u vreme ''zapadnjackih'' praznika-uoci Nove Godine(u KST-u) i uoci Noci vestica,a meni se mnooogo ide na maskenbal,te sam iz tog razloga i postavila ovo pitanje...
4.ako se ne varam,tema se ne odnosi na kritikovanje praznika,vec na to gde se odrzavaju zurke povodom istih...

i,da,u srpskoj(i uopste juznoslovenskoj) narodnoj tradiciji postoji puno,puno praznika ciji obredi neverovatno lice na ovaj(npr kraljicke povorke,koledari,cak i dodole u neku ruku)...steta je to sto je vecini ovdasnje populacije mnogo poznatiji zapadnjacki praznik( i njegovi obredi) zato sto je modernizovan i prilagodjen savremenom drustvu od mnogih nasih tradicionalnih obicaja koji lice na ovaj,ali su ''pokrsteni''-prilagodjeni crkvenim obredima i danas se uglavnom ne koriste i skoro potpuno su zaboravljeni...
Molim prisutne na ovoj temi da ako zele ista da postuju,neka pre svega odgovore na pitanje,a eventualno onda iskazuju svoje misljenje...pri tom bez omalozavanja i vredjanja drugih zato sto je to pre svega ruzno,a drugo-i sami ispadate glupi...
 
jesam zensko,mada ne vidim sto je to bitno u svemu ovome...
I,da,matora-noc vestica je 31.10. -ne 1.11.
i,da,videla sam plakat-postoje maskenbali u klubu Fest(150 din.ulaz za maskirane)
i cula sam da ce nesto slicno biti i u klubu Target(jel to u Skadarskoj??)
 
alo, bre! kog praznika?! 1. novembra? pa to je dan posvećen mrtvima kod katolika i inih, koji mi je to praznik....

lepo ti je Zmajche rekla - kao nova godina.
Ako novu godinu shvatas kao ok praznik, nema razloga da ne shvatas noc vestica, tj. da imas takvu reakciju.
pogotovo sto je taj obicaj poznat jos od 5. godine PNE, i ima cak astronomski znacaj s obzirom da se nalazi na pola puta izmedju ekvinoksa i solsticija.
 
Ali s obzirom da je vecina kriticara ove teme do te mere informisana da ce pri pominjanju atronomije verovatno prvo pomisliti na astrologiju i da ce ekvinoks i solsticija verovatno biti shvaceni kao neke carobne reci koje poticu od pape licno,shvatila sam da ne vredi ispravljati krive Drine....
Zelim svima vama da se zahvalim na usrdnoj pomoci koju ste mi pruzili odgovaranjem na moje pitanje,i da vas obavestim da sam bila na maskenbalu u Akademiji i da mi je,sve u svemu bilo SJAJNO(proslo je mnogo bolje nego sto sam ocekivala),tako da mi u sustini vasa pomoc (hvala Bogu) i nije bila potrebna...
Vesticiji pozdravi.....
 
lepo ti je Zmajche rekla - kao nova godina.
Ako novu godinu shvatas kao ok praznik, nema razloga da ne shvatas noc vestica, tj. da imas takvu reakciju.
pogotovo sto je taj obicaj poznat jos od 5. godine PNE, i ima cak astronomski znacaj s obzirom da se nalazi na pola puta izmedju ekvinoksa i solsticija.

pa ja ne slavim ni novu godinu. :-D ne shvatam zašto da slavim kalendarski prelazak iz jedne u drugu godinu...:-?to kao neki paganizam...slavim 1. januar? u ime čega?:roll:
 
au bre al ste prgavi :shock:
sta ima lose u tom prazniku? meni je to bas simpa, deca idu skupljaju slatkise, ili se prave zurke... bas bi bilo zanimljivo da je ovde takav obicaj.
@zmajche
drago mi je da ti je bilo lepo :D
mozda i ja odem sl godine, poucena tvojim iskustvom ;)
 
au bre al ste prgavi :shock:
sta ima lose u tom prazniku? meni je to bas simpa, deca idu skupljaju slatkise, ili se prave zurke... bas bi bilo zanimljivo da je ovde takav obicaj.
@zmajche
drago mi je da ti je bilo lepo :D
mozda i ja odem sl godine, poucena tvojim iskustvom ;)

iskreno preporucujem;-) naravno,vrlo je bitan i tvoj muzicki ukus..uglavnom su pustali nekakav gotik(disko gotik sto rece moj drug) sto ja bas i ne volim,ali je bilo podnosljivo8-)
Pa najgore je sto kod nas postoje slicni praznici koji i zahtevaju nosenje kostima i darovanje,samo sto su totalno zapostavljeni,ili su uglavnom prebaceni u hriscanstvo u 9.veku,pa se koriste u crkvenim obredima...recimo koledari,lazarice,kraljice,pa cak i dodole na neki nacin...Svi ti obicaji zahtevaju nosenje kostima,igranje,pevanje i darovanje kako bi se umilostila priroda, bogovi,radi odbrane od prirodnih nepogoda,divljih zivotinja,zlih duhova itd...danas su dodole postale krstonose;koledari su postali deo bozicnog obreda,s tim sto se ni bozicni obred(pogotovo u gradovima) ne odvija kao nekad(nema pijukanja,trazenja poklona po senu,polozajnika,lozenja badnjaka i sl..)...i u Vojvodini je nekad postojao obicaj pevanja Bozicnih pesama-deca su isla od kuce do kuce i pevala,a ukucani su ih darovali...To meni deluje bas cakano...Steta sto niko vise ne obraca paznju na nase obicaje...
 
eh,da,milkshake,ne moras da cekas godinu dala na obican maskenbal...Verovatno ce biti opet maskenbal u KST-u uoci Nove Godine....

Matora63,ko kaze da moras da padas u trosak?Mozes da je proslavis na milion raznih nacina....
 

Back
Top