Uredi Sabac na Wikipediji

Vikipedija - novi statusni simbol
stana - 1. novembar 2007.


Izgleda da se danas ne može zaista biti uspešan bez glavnog statusnog simbola - sopstvene stranice na najpoznatijoj internet enciklopediji, Vikipediji. „To je pitanje počasti. Dogodilo mi se na bejzbol utakmici da sam naišao na čoveka koji mi je rekao da sam ja prva osoba koju lično poznaje, a koja ima svoju stranu na Vikipediji - to je baš bio izvanredan osećaj”, izjavio je Rojtersu njujorški novinar Hauard Altman. Vikipedija je osma internet destinacija u SAD, sa 52,8 miliona ljudi koji mesečno posete neku od stranica te besplatne internet enciklopedije. Ukupan broj posetilaca Vikipedije u svetu tokom prošlog septembra iznosio je čak 210,8 miliona. U ovom trenutku na Vikipediji se mogu pročitati biografije oko 225.000 ljudi koji su danas živi, a taj broj se neprekidno povećava.
Početkom godine bilo je predstavljeno nešto više od 177.000 biografija, a januara 2006. godine 93.392. Za razliku od drugih popularnih lokacija na internetu, poput Maj spejsa i Fejsbuka, Vikipedija ne dozvoljava ljudima da sami postavljaju svoje biografije. Da bi bilo ko dobio mesto na Vikipediji - mora i da ga zasluži. „Ukoliko je neko poznat ili uspešan u svom poslu, naći će se na Vikipediji”, kaže Džim Vejls (41) koji je januara 2001. godine pokrenuo Vikipediju.

Ono što je jedinstveno za Vikipedije je da bilo ko može za nju da piše. Svako ko misli da ima dovoljno znanja o nekom događaju ili poznatoj osobi može da pošalje svoj članak. Ili, da postojeće osveži novim podacima. Zajednica posetilaca odlučuje da li će to što je neko napisao i ostati na stranici Vikipedije, u zavisnosti od toga da li su iznete činjenice zaista tačne i precizne i da su osoba ili događaj dovoljno zanimljivi.

Nije retkost da i kad Vikipedija objavi nečiju biografiju ona kasnije bude obrisana kao više ne toliko bitna. To je nedavno iskusila američka manekenka Čelsi Kejt Ajsaks koja je, tek što se pojavila na Vikipediji, odjednom nestala. Nju je neko u septembru uvrstio na listu najpoželjnijih modela SAD i Kanade. Ajsaks kaže da je bila šokirana kada je na Vikipediji videla svoju biografiju i da nije znala da ima obožavatelje koji prate njen rad. Ubrzo je usledilo i razočaranje kada je, posle samo nekoliko dana, njena biografija izbrisana sa internet enciklopedije.

Postoje tri osnovna principa kojima se rukovode priređivači Vikipedije: novi uneti podaci ne smeju da budu zasnovani na sopstvenim istraživanjima, činjenice moraju da budu dostupne za proveru svima iz odgovarajućih i pouzdanih izvora i svi podaci treba da budu napisani iz neutralnog ugla.

Često se, međutim, događa da podaci ne budu u potpunosti tačni i precizni, ili da čak budu pogrešni. Zajednica međutim nastoji da takve greške što pre otkloni da bi se očuvala verodostojnost i pouzdanost Vikipedije.

Postoje i manje grupe takozvanih administratora, odnosno urednika, koji imaju zadatak da prate sve novo što se pošalje na enciklopediju na bilo koju temu. Oni proveravaju verodostojnost materijala i odlučuju da li će neki članak biti obrisan, a korisnik koji je poslao zlonameran tekst biće blokiran tako da ubuduće ne može da šalje nove materijale. (Blic)


http://www2.serbiancafe.com/lat/vesti/21/41650/vikipedija_novi_statusni_simbol
 

Back
Top