Bolji život samo na filmu!!!

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Sve teže se živi, žalbe, zahtevi i vapaji se množe. Neki su toliko očajni da prete da će, ne pomogne li im se, počiniti zlo. Na osnovu predstavki koje dobijaju nadležne institucije, vidi se da je u Srbiji bukvalno nestala srednja klasa


Građani Srbije, koji sve teže i nesigurnije žive, poslednju nadu često traže u skupštinskom Odboru za predstavke i predloge, Narodnoj kancelariji predsednika Srbije ili kod zaštitnika građana. Službenici u tim institucijama se suočavaju sa različitim zahtevima. Primedbe se, uglavnom, tiču sporosti rada sudova, traženja socijalne pomoći, a ima i onih koji mole za novac i kredit. Događa se i da traže vezu da im dete položi ispit na fakultetu, a kao najstresnije situacije navode one kada nesrećnici kažu: „Ako mi ne pomognete, skočiću u Dunav“.

U skupštinskom Odboru za predstavke upozoravaju da im se u poslednje vreme sve češće obraćaju za pomoć građani sa završenim fakultetima, čije su firme privatizovane ili su otišle u stečaj, a oni nisu ispunili uslove za penziju ili socijalnu pomoć, pa nemaju nikakav izvor prihoda.

Prema rečima Nikole Mitića, sekretara tog odbora, kroz predstavke koje podnose građani može se videti i da je u Srbiji nestala srednja klasa.

Džaba im fakulteti
- Tragično je kada, recimo, bračni par bez uslova za penziju ili socijalnu pomoć, a oboje imaju završene fakultete, traži bilo kakvu pomoć, jer nemaju ni dinar u džepu. Žale nam se i invalidi, slepi, beskućnici, duševno oboleli, ljudi koji žive na ivici siromaštva, agresivci... Sve njih saslušamo i zatim pokušavamo da pronađemo neko rešenje - kaže Mitić.

Za protekle tri godine Odboru se obratilo više od 10.000 građana. Odbor je obradio 3.795 pisanih predstavki, a dnevno se telefonom obrati bar pet-šest građana.

- U porastu je broj zahteva za pružanje pomoći u lečenju, a najčešće se radi o teškim zdravstvenim slučajevima i nemogućnosti plaćanja i nabavke lekova. S obzirom na izdvojene probleme zbog kojih nam se građani najčešće obraćaju, moramo da ukažemo da su nevolje građana sve ozbiljnije i teže - ističe Mitić.

Skupštinski Odbor za predstavke i predloge deluje samo na osnovu autoriteta Skupštine, pa u većini slučajeva dobija i odgovor na zahtev.

- Ranije je postojala odredba u zakonu prema kojoj smo mogli i da kaznimo firme ili osobe koje ne dostave odgovor. Većinom su ti slučajevi išli u parnični postupak. Međutim, u sadašnjem zakonu ta odredba ne postoji, pa delujemo samo na osnovu skupštinskog autoriteta. Uprkos tome, zasad nemamo problema. U Ustavu Srbije postoji odredba da građanin ima pravo na peticiju, predstavku, da se obraća državnim organima i da zbog tog obraćanja ne može da snosi odgovornost, pod uslovom da ne čini krivično delo, što može da bude i kleveta - kaže naš sagovornik.

Prespora pravda
Sekretar Odbora Nikola Mitić kaže da malo građana zna da može bez najave da dođe u kancelariju Odbora i izloži svoj problem.
- Radimo svaki dan i vrata su nam uvek širom otvorena za sve građane - ističe Mitić.

Narodnoj kancelariji predsednika Srbije građani se najčešće žale na sporost sudova i na neizvršavanje pravosnažnih presuda.
- Sudstvo je nezavisno i mi nemamo ingerencije da se mešamo u rad sudova. Možemo da pitamo sud zbog čega neki proces traje 10 ili više godina, ali ne možemo da menjamo ili poništavamo sudske odluke, što su nam pojedini građani i tražili. Zasad imamo dobru saradnju i uspevamo da neke procese ubrzamo - kaže Tatjana Pašić, direktor Narodne kancelarije predsednika Srbije.
Ona dodaje da se Kancelariji često obraćaju građani koji su ostali bez posla, a imaju između 45 i 55 godina života i samim tim teško nalaze zaposlenje.

- Mi ne možemo da pomognemo osim ako oni imaju po zakonu pravo na materijalnu nadoknadu. Posle razgovora objasnimo im kako da ostvare svoja prava, što je 90 odsto rešenja - kaže Pašićeva.

Traže i nemoguće
LJudi često traže od Kancelarije da im pozajmi novac ili obezbedi kredit, kao i da pomogne da njihovo dete položi ispit na fakultetu, dobiju stan ili kuću, posao...
- To su nerealni zahtevi. Zaista tu ne možemo da pomognemo - kaže naša sagovornica.
Od kako je osnovana, Kancelarija je primila oko 28.000 predstavki. U početku je dnevno stizalo oko 1.200 zahteva. Vremenom, taj broj se smanjio i danas volonteri Kancelarije prime oko 900 predstavki.
- Pretpostavljam da se broj predstavki smanjio jer je Srbija dobila ombudsmana. Uprkos tome, i dalje dobijamo mnogo zahteva. Planiramo da potpišemo sporazum o saradnji sa ombudsmanom da bi efikasnije rešavali probleme, jer većina građana ne zna koje su nadležnosti zaštitnika građana - objašnjava Pašićeva.
Ona kaže da je bilo i neprijatnih situacija, kada je moralo da reaguje i obezbeđenje, ali je i to normalno u vremenu u kojem živimo da neko pokuša da i na taj način dođe do svojih prava. nMilan Dudvarski

ZAŠTITNIK BEZ KANCELARIJE

Građani koji su silom prilika zapali u probleme imaju mogućnost da se žale i Saši Jankoviću, zaštitniku građana. Međutim, iako je Janković postao ombudsman pre gotovo četiri meseca, on još nema svoju kancelariju, kao ni pomoćnike koji bi mu pomagali oko rešavanja građanskih problema.
- Nisam konstituisao službu, niti sam dobio kancelariju. Pomažu mi samo jedan skupštinski radnik i nekoliko volontera - ističe Janković.
Inače, predlog sistematizacije predviđa 63 zaposlena. Predlog je upućen Narodnoj skupštini 24. avgusta i neophodno je da Skupština da saglasnost na taj akt, kako bi što pre bio raspisan konkurs za prijem novih ljudi.
Dok se ne stvore osnovni uslovi za normalan rad, sa privremene adrese zaštitnika građana u Domu Narodne skupštine on postupa samo po pritužbama koje ukazuju na moguća teška kršenja prava i sloboda, ako bi odlaganje moglo dovesti do nepopravljivih posledica.
- Ohrabruje činjenica da je u nekoliko slučajeva, povodom kojih je zaštitnik preduzeo procesne radnje, ostvarena dobra saradnja sa nadležnim organima uprave i lokalne samouprave. Ali, postupanje po najvećem broju pritužbi biće odloženo do stvaranja uslova za normalan rad zaštitnika građana - izjavio je Janković.
Glas javnosti.
 
Nadam se da provereni forumski "sociJolozi" neće odmah pasti u pred-pred-predizbornu kampanju sa postovima tipa - "ako glasate za naše eto sreće vaše"

Dok sa jedne strane imamo bolesno bogate dotle sa druge strane ogromna većina ljudi nema ni za osnovne potrebe u toku jednog meseca. Svi koji su u firmama "u kojima nije umro Tito" ovo neće razumeti, ali svi koji rade kod srpskog "privatnika" ovo znaju itekako dobro. Konstantno neispunjavanje sopstvenih potreba osobu čini nezadovoljnom, nesrećnom, obuzetom najcrnjim mislima usled straha o sopstvenoj egzistenciji. Psihičke krize postaju sve dublje a ljudi sve manje tolerantniji i sve više agresivniji. Epilog - kupite bilo koje dnevne novine i biće vam jasno. Zabranjeno je pisanje o skokovima sa Brankovog mosta iako i dalje postoji dežurna spasilačka patrola, ali zato niko ne zabranjuje pisanje o ubistvima zbog "raskusurivanja"? Razlog za prvu zabranu je - da neko "ne preseče pogrešno". Ne znam samo kako će da se "preseče" u nečijoj glavi kada čitajući dnevne novine shvati da je to - dobar dan, ja ću izaći iz zatvora ali ti nećeš sa onog sveta?
 
Sve teže se živi, žalbe, zahtevi i vapaji se množe. Neki su toliko očajni da prete da će, ne pomogne li im se, počiniti zlo. Na osnovu predstavki koje dobijaju nadležne institucije, vidi se da je u Srbiji bukvalno nestala srednja klasa

Dok se ne stvore osnovni uslovi za normalan rad, sa privremene adrese zaštitnika građana u Domu Narodne skupštine on postupa samo po pritužbama koje ukazuju na moguća teška kršenja prava i sloboda, ako bi odlaganje moglo dovesti do nepopravljivih posledica.
- Ohrabruje činjenica da je u nekoliko slučajeva, povodom kojih je zaštitnik preduzeo procesne radnje, ostvarena dobra saradnja sa nadležnim organima uprave i lokalne samouprave. Ali, postupanje po najvećem broju pritužbi biće odloženo do stvaranja uslova za normalan rad zaštitnika građana - izjavio je Janković.
Glas javnosti.


Bravo Karlo za temu.

To je ono što svima treba da bude problem broj 1, za sve naše političare.

Prilično mi se više gade sve te priče o svetkim problemima, o prekrajanju granica, o tome da se nije pristojno žaliti na svoje probleme dok se ne reši problem Kosova i ostali veliki problemi.

Gade mi se zato što mi, obični ljudi, nemamo uticaja na sva ta dešavanja, zato što se svakog meseca prebrojavamo za struju, hranu, odeću, a naši političari za sve imaju vremena, a naši problemi su im 32. rupa na svirali.

Zato zaista prezirem našeg premijera koga nisam čula u poslednjih godinu dana da je reč prozborio o tim problemima, zato prezirem radikale, kojima su puna usta svega i svačega, samo ne životnih problema običnih ljudi, prezirem demokrate koji samo čuvaju svoje udobne fotelje i dodvoravaju se DSS da ne bi ostali bez istih, jednom rečju prezirem ih sve zato što dozvoljavaju da živimo ovako kako živimo i zato što neguju atmosferu u kojoj kojekakvi kriminalci zaradjuju basnoslovne sume novca, a plaćaju svoje radnike po 150 € mesečno, a to je upravo razlog zbog kog i nemamo srednju klasu.

Ali, kako reče naš premijer, dok ne rešimo Kosovo, nema rešavanja drugih problema, a vi se, dragi gradjani, snadjite.

Zato i nema sredstava i vremena za ovakve institucije koje bi se bavile našim problemima.
 
Bravo Karlo za temu.

To je ono što svima treba da bude problem broj 1, za sve naše političare.

Prilično mi se više gade sve te priče o svetkim problemima, o prekrajanju granica, o tome da se nije pristojno žaliti na svoje probleme dok se ne reši problem Kosova i ostali veliki problemi.

Gade mi se zato što mi, obični ljudi, nemamo uticaja na sva ta dešavanja, zato što se svakog meseca prebrojavamo za struju, hranu, odeću, a naši političari za sve imaju vremena, a naši problemi su im 32. rupa na svirali.

Zato zaista prezirem našeg premijera koga nisam čula u poslednjih godinu dana da je reč prozborio o tim problemima, zato prezirem radikale, kojima su puna usta svega i svačega, samo ne životnih problema običnih ljudi, prezirem demokrate koji samo čuvaju svoje udobne fotelje i dodvoravaju se DSS da ne bi ostali bez istih, jednom rečju prezirem ih sve zato što dozvoljavaju da živimo ovako kako živimo i zato što neguju atmosferu u kojoj kojekakvi kriminalci zaradjuju basnoslovne sume novca, a plaćaju svoje radnike po 150 € mesečno, a to je upravo razlog zbog kog i nemamo srednju klasu.

Ali, kako reče naš premijer, dok ne rešimo Kosovo, nema rešavanja drugih problema, a vi se, dragi gradjani, snadjite.

Zato i nema sredstava i vremena za ovakve institucije koje bi se bavile našim problemima.
Naše političare nije briga za nas,zato što su stvorili tajkune koje krive za sve...a napravili su i zakone protiv monopola koji ne funkcionišu,zato što ih oni ne poštuju...tako da ti isti tajkuni pljačkaju nas,i zakonito dele dobit sa njima.
Ali pravi forumski vernici i dalje gledaju reprize boljeg života,iz kojeg mi dobijamo samo prostitutke,kriminalce i narkomane...Živeli!:D
 
Hvala bogu, jedna tema, u kojoj nema rusa , Kosova, republike srpske, i nato izdajnika.......mislim nema ih bar na prva tri posta..........

Prava tema, za Srbiju.......kako registra rece, normalnim ljudima se smucilo i Kosovo i Metohija, i Republika i Srpska, i Ratko i Radovan...............

Obicnog coveka interesuje kako da prezivi od penzije do penzije, kako da se leci, kako da skoluje decu...........a oni , bezobrazni bi, jos i da odu u pozoriste, da odu nedelju dana na more , godisnje......
cak ima i onih , necete verovati, toliko bezobraznih, koji bi i kola da voze, koji bi i stan da kupe, koji bi i namestaj da promene........ali , to su ekstremisti....zrtve potrosackog mentaliteta, uvezenog sa zapada!!!!!!!!

Poenta je, sto od ove stoke koja prdi i smrdi u skupstini, sto u vladi sto u klupama, sto u onoj njihovoj kafani.......nema 2% ljudi , koji znaju kako se vodi drzava ili ne daj boze, kako da gradjani zive malo bolje........

I zato sto su glupi strvinari, koje je samo bolesna zelja da budu vlast, i pored sve nesposobnosti, spletkama i korupcijom dovela , sticajem okolnosti u skupstinske klupe, oni svoju glupost i neznanje nadoknadjuju upravo bezobrazlukom , i naravno , praznim blebetanjima o "nacionalnom ponosu " " integritetu i suverenitetu", i slicnim apstraktnim , za obicnog coveka, na ivici egzistencije toliko nebitnim stvarima..........................

Tragedija Srbije, je upravo to, sto ima mnogo nenormalnih budala, koje ih slusaju, pa cak i odobravaju njihovo glupavo lupetanje!!!!!!!!
 
Naše političare nije briga za nas,zato što su stvorili tajkune koje krive za sve...a napravili su i zakone protiv monopola koji ne funkcionišu,zato što ih oni ne poštuju...tako da ti isti tajkuni pljačkaju nas,i zakonito dele dobit sa njima.
Ali pravi forumski vernici i dalje gledaju reprize boljeg života,iz kojeg mi dobijamo samo prostitutke,kriminalce i narkomane...Živeli!:D



Tako je, upravo tako. Napravili su zakone koje ne poštuju, neguju tajkuje kao najrodjenije, u upravnim odborima do sada uspešnih preduzeća sede predstavnici tih istih tajkuna i kritikuju direktore zbog visokih plata od 22 000 dinara i kažu kako to treba "kresati", obzirom da "njihove najbolje kasirke imaju 12 000". Pa kako da onda imamo srednju klasu i kako da napredujemo?

A isti ti tajkuni žele da popravljaju sliku Srbije u svetu. Kakav vrhunski cinizam.

A naši političari sve to udobno posmatraju sa strane i rešavaju "velika" pitanja, za njih ova "mala" nisu izazov.

I onda mi neko kaže da bi trebalo da izadjem na izbore.

Što reče neko #$!#!$$@$#!~!!.
 
Tako je, upravo tako. Napravili su zakone koje ne poštuju, neguju tajkuje kao najrodjenije, u upravnim odborima do sada uspešnih preduzeća sede predstavnici tih istih tajkuna i kritikuju direktore zbog visokih plata od 22 000 dinara i kažu kako to treba "kresati", obzirom da "njihove najbolje kasirke imaju 12 000". Pa kako da onda imamo srednju klasu i kako da napredujemo?

A isti ti tajkuni žele da popravljaju sliku Srbije u svetu. Kakav vrhunski cinizam.

A naši političari sve to udobno posmatraju sa strane i rešavaju "velika" pitanja, za njih ova "mala" nisu izazov.

I onda mi neko kaže da bi trebalo da izadjem na izbore.

Što reče neko #$!#!$$@$#!~!!.
Nažalost,to je vrzino kolo...masovni neizlazak na izbore vodi u anarhiju,a možda i građanski rat!D*pe nam je uvek pozadi!:(
 
Nažalost,to je vrzino kolo...masovni neizlazak na izbore vodi u anarhiju,a možda i građanski rat!D*pe nam je uvek pozadi!:(

Biće da je tako, ali kad bi sutra bili raspisani izbori, iskreno, za koga bi glasao, a da te najmanje grize savest? Ne moraš da odgovoriš, naravno.

Ja u ovom trenutku nemam favorita, a kako mi se čini, ni u doglednoj budućnosti.

Unazad 10 godina, nisam imala ovakvu dilemu ili trilemu ili...
 
Meni inače odavno na mog Dugačkog ide ona priča o "visinskim pripremama za Evropu". Bar da je priča, nego samo uvode obaveze gradjanima a nikakva prava.
Ili to treba da izglasa neko ko sedi u skupštini pa mu ne odgovara?
Pre će im EU "objasniti" kako se postupa sa ljudima, pa sad ko zbog toga bude morao da "zatvori radnju", šta da mu ja radim? Možda otud najveći otpor civilizaciji?
 
Meni inače odavno na mog Dugačkog ide ona priča o "visinskim pripremama za Evropu". Bar da je priča, nego samo uvode obaveze gradjanima a nikakva prava.
Ili to treba da izglasa neko ko sedi u skupštini pa mu ne odgovara?
Pre će im EU "objasniti" kako se postupa sa ljudima, pa sad ko zbog toga bude morao da "zatvori radnju", šta da mu ja radim? Možda otud najveći otpor civilizaciji?
Svim političarima je dobro...Predsednicima vlade,države,opština,skupštine,odbora,poslanicima,odbornicima,njihovim rođacima i prijateljima koji stvaraju fantomske firme i ispupavaju razne budžete...svima koji imaju bilo kakve veze sa politikom!
I nemaju nameru da pokreću pitanje sankcija za zakone koji se ne sprovode,policiju koja ništa ne radi...zakoni rade za njih!8-)
 
Meni inače odavno na mog Dugačkog ide ona priča o "visinskim pripremama za Evropu". Bar da je priča, nego samo uvode obaveze gradjanima a nikakva prava.
Ili to treba da izglasa neko ko sedi u skupštini pa mu ne odgovara?
Pre će im EU "objasniti" kako se postupa sa ljudima, pa sad ko zbog toga bude morao da "zatvori radnju", šta da mu ja radim? Možda otud najveći otpor civilizaciji?


Iskreno, ja cenim da su to priče naših političara za široke narodne mase. Nema to veze sa Evropom.

Problem je u tome što naši političari selektivno primenju evropske principe.

Radnika plaćaju 150 €, ne znam da radnici u EU zaradjuju toliko, ali zato naš radnik, isto kao i radnik u EU sutra može da ostane bez posla, je li tako? Ono što je poslodavcu u interesu, odmah primenjuju, ono što je u interesu radnika, može i da sačeka dok ne udjemo u EU, ako ikada udjemo.

To je samo jedan primer, a ima ih onoliko.
 
Iskreno, ja cenim da su to priče naših političara za široke narodne mase. Nema to veze sa Evropom.

Problem je u tome što naši političari selektivno primenju evropske principe.

Radnika plaćaju 150 €, ne znam da radnici u EU zaradjuju toliko, ali zato naš radnik, isto kao i radnik u EU sutra može da ostane bez posla, je li tako? Ono što je poslodavcu u interesu, odmah primenjuju, ono što je u interesu radnika, može i da sačeka dok ne udjemo u EU, ako ikada udjemo.

To je samo jedan primer, a ima ih onoliko.

Opšte je poznato u kojim zemljama na svetu ima njaviše pridošlica, emigranata, izbeglica. Mišljenja sam da su Amerika i Nemačka prve zemlje na svetu koje bi mogle da obore cenu rada samo zato što "ako ti nećeš ima ko hoće", pa to ne čine.
 
Biće da je tako, ali kad bi sutra bili raspisani izbori, iskreno, za koga bi glasao, a da te najmanje grize savest? Ne moraš da odgovoriš, naravno.

Ja u ovom trenutku nemam favorita, a kako mi se čini, ni u doglednoj budućnosti.

Unazad 10 godina, nisam imala ovakvu dilemu ili trilemu ili...
Odgovor se nameće sam...priča je jedno,priča i u životu ne vredi ništa.Svaka politika se bazira na priči...lepoj,bajkovitoj.:D
Ja ne slušam priče...čujem ih ovlaš,u prolasku nekuda,nisam vernik...to je moj odgovor.
Nikada neću stiči u Raj.:D
 
Opšte je poznato u kojim zemljama na svetu ima njaviše pridošlica, emigranata, izbeglica. Mišljenja sam da su Amerika i Nemačka prve zemlje na svetu koje bi mogle da obore cenu rada samo zato što "ako ti nećeš ima ko hoće", pa to ne čine.

Pa naravno da ne čine. Ne mrze svoje gradjane i ne gledaju u njima neprijatelje, što u Srbiji, izgleda nije slučaj. Mi smo sa jedne strane, a političari i tajkuni sa druge. Dok se ne nakradu dovoljno, možda ćemo za koju deceniju, početi i mi da zaradjujemo malo pristojnije.
 
Ako malo samo razmislite, vrlo brzo cete shvatiti ko najvise i jedino gubi , eventualnim ulaskom u EU

1) politicari, koji ne bi mogli ovako debilno da se ponasaju pod budnim okom evropskog parlamenta i jos stotinu medjunarodnih organizacija i institucija

2) tajkuni, koji u konkurenciji iz evrope ne bi mogli da prodaju robu sa marzama do 100%......


I niko vise........druga je stvar, sto ima u Srbiji dovoljno glupave gologuzije, koju su nalozili da ce da im evropa zabrani da nose sajkacu i da kolju prase na terasi...........pa se i oni nesto uskopistili protiv evrope...........
 
Ako malo samo razmislite, vrlo brzo cete shvatiti ko najvise i jedino gubi , eventualnim ulaskom u EU

1) politicari, koji ne bi mogli ovako debilno da se ponasaju pod budnim okom evropskog parlamenta i jos stotinu medjunarodnih organizacija i institucija

2) tajkuni, koji u konkurenciji iz evrope ne bi mogli da prodaju robu sa marzama do 100%......


I niko vise........druga je stvar, sto ima u Srbiji dovoljno glupave gologuzije, koju su nalozili da ce da im evropa zabrani da nose sajkacu i da kolju prase na terasi...........pa se i oni nesto uskopistili protiv evrope...........


:lol::lol::lol: Jeste, baš je tako.
 
Ako malo samo razmislite, vrlo brzo cete shvatiti ko najvise i jedino gubi , eventualnim ulaskom u EU

1) politicari, koji ne bi mogli ovako debilno da se ponasaju pod budnim okom evropskog parlamenta i jos stotinu medjunarodnih organizacija i institucija

2) tajkuni, koji u konkurenciji iz evrope ne bi mogli da prodaju robu sa marzama do 100%......


I niko vise........druga je stvar, sto ima u Srbiji dovoljno glupave gologuzije, koju su nalozili da ce da im evropa zabrani da nose sajkacu i da kolju prase na terasi...........pa se i oni nesto uskopistili protiv evrope...........
Ok.
Oni gube.
A šta ja dobijam?
 
Ako malo samo razmislite, vrlo brzo cete shvatiti ko najvise i jedino gubi , eventualnim ulaskom u EU

1) politicari, koji ne bi mogli ovako debilno da se ponasaju pod budnim okom evropskog parlamenta i jos stotinu medjunarodnih organizacija i institucija

2) tajkuni, koji u konkurenciji iz evrope ne bi mogli da prodaju robu sa marzama do 100%......


I niko vise........druga je stvar, sto ima u Srbiji dovoljno glupave gologuzije, koju su nalozili da ce da im evropa zabrani da nose sajkacu i da kolju prase na terasi...........pa se i oni nesto uskopistili protiv evrope...........
Тачно.
Ипак, мала корекција, и . наравно, поједностављивање:
Редослед је:
1. тајкуни, а 2. политичари.
Јер, овом земљом тајкуни владају, и они се највише противе уласку у ЕУ.

А политичари к'о политичари, "снашли" би се они некако и у ЕУ. 8-)
 
А, сем тога, има и она друга страна приче:

Да су нас раније примили у ЕУ (а то је, заправо, пре свега - политичка одлука, да се не заваравамо), у доброј мери би се створили услови за уклањање многих негативних појава.
 

Back
Top