Sta je menadzment

JUG

Obećava
Poruka
93
Voleo bih da cujem komentare sto se tice sledeceg.Sta je ustvari pravi menadzment.Nevezano da li su u pitanju drzavni ili privatni fakulteti.Da li je to m koji se vezuje za finansije ili m koji se vezuje za nekakvo inzenjerstvo.Pa tako ovde imamo bankarstvo, osiguranje i sl. a na ovom drugom operaciona istrazivanja, razne informaticke predmete i primenjenu matematiku.Prosto receno izmedju ove dve stvari STA JE TO PRAVI MENADZMENT, to jest onaj koji se na primer izucava na Harvardu.
 
Hocu reci sledece.Ako se menadzment veze za ekonomske predmete onda ce menadzer da radi na poslovima paralelno sa ekonomistima.Na primer u nekoj banci ili trgovini..Cemu to.Ako se veze za informaticko-matematicke predmete gurace se sa tehnolozima.Cemu to.U tekstilnoj industriji npr.trebalo bi da izguraju nekog koji je zavrsavao fakultete tekstilne ili dizajna.Cemu menadzment.Organizovati.Pa zar nece najbolje da organizuje process proizvodnje npr.neko ko je i zavrsio fakultet za odredjenu granu proizvodnje.Poenta – kazu menadzer nekog fudbalskog kluba a on bivsi fudbaler…U teoriji mozda izgleda i logicno i lepo ali u praksi menadzer ce kod nas da vozi taksi.
 
Sada u temu shta je bolje studirati i korisnije necu da ulazim.A shta ce menadzeri da rade kada zavrshe fakultete zavisi na prvom mestu od poslodavaca na trzishtu,a na drugom mestu od njih samih.Ako te zanimaju poslovi za koje se traze menadzeri pogledaj oglase,a mozesh i sajtove tipa poslovi.infostud.com isl.
 
Potpuno se slazem sa tobom.Trenutno studiram Hotelski menagment , dakle m. usluga. Harvard tesko da cemo dostici iako cinimo sve sto je u nasoj moci :) Ali ne moze se i za profesore isto reci. Oni trabunjaju o Drakeru , Katorovich-u , Nojmanu , objasnjavajuci nam njihove zamrsene teorije , funkcije i nacela a u praksi to izgleda sasvim drugacije. Primer :
Ispit je , studentkinja se sprema da odgovari na pitanje , a profesor joj preseca misli recima :
*"Zasto jos uvek niste polozili ? Da se niste udali ?"
-"Nisam profesore , nazalost morala sam da radim . Nisam imala vremena da ucim "
*"A na kome ste to radili?"-postavlja pitanje ne pristojno se smeskajuci.
-" Ni na kome.Radila sam u firmi..."
*"Znaci radila si na vise njih?"-ponovo je preseca ,krseci sve norme pristojnog , a da ne pominjemo akademskog ,ponasanja.
Da li takav primer pred sobom treba da ima buduci, potencialno uspesni , menadzer? Ako nas tako edukuju , kakvi cemo menadzeri postati?
Hocemo li kao i nasi prethodnici , iz prethodnog veka , za prase na raznju , zaposljavati ne kvalifikovani kadar , samo zbog rodbinskih veza ? Ili cemo se uzdici iznad toga , pokusati da budemo bolji od nasih prethodnika , profesora i svih onih koji gledaju unazad umesto ispred sebe , onih koji nam pricaju o jednom a nakon samo par min. sami sebe demantuju .
I kako cemo saznati sta je to uspesan m. ako nemamo primer ispred sebe ?
 
...Cemu menadzment.Organizovati.Pa zar nece najbolje da organizuje process proizvodnje npr.neko ko je i zavrsio fakultet za odredjenu granu proizvodnje...

Organizovanje nije samo organizovanje proizvodnje nego i organizovanje ljudi.
U mojoj firmi: imas radnike i menadzere - koji organizuju radnike i posao. Pored 'standardnih' menadzerskih funkcija, menadzeri imaju ulogu da 'nadziru' radnike i da se pobrinu da su radnici zadovoljni. Nezadovoljni radnici ce potraziti 'bolji posao'. Firma radi na principu da sposobni ljudi treba da se zadrze u firmi... tu menadzer ima najjaci uticaj.
Naravno da je odlicna kombinacija da menadzer ume sa ljudima i da dobro poznaje posao... ali ako mora da se bira - dobice posao onaj koji ume sa ljudima (posao moze da se nauci)...
 
Organizovanje nije samo organizovanje proizvodnje nego i organizovanje ljudi.
U mojoj firmi: imas radnike i menadzere - koji organizuju radnike i posao. Pored 'standardnih' menadzerskih funkcija, menadzeri imaju ulogu da 'nadziru' radnike i da se pobrinu da su radnici zadovoljni. Nezadovoljni radnici ce potraziti 'bolji posao'. Firma radi na principu da sposobni ljudi treba da se zadrze u firmi... tu menadzer ima najjaci uticaj.
Naravno da je odlicna kombinacija da menadzer ume sa ljudima i da dobro poznaje posao... ali ako mora da se bira - dobice posao onaj koji ume sa ljudima (posao moze da se nauci)...

O.K. Imas na primer preduzece koje se bavi proizvodnjom tekstila, guma,stolarije...U samom pogonu su tu pored radnika sa srednjom strucnom spremom i zasluzni radnici koji nakon nekoliko godina postaju majstori , pa tako vode grupice od nekoliko zaposlenih.Vec malo vecu grupu radnika tj.nekakvo odelenje vode TEHNOLOZI.Tu sad ima masinskih inzenjera pa onda elektro inzenjera i NISTA VISE.Na drugoj strani u nekakvoj upravnoj zgradi su odelenja knjigovodstva, marketinga, finansija i nad njima generalni direktor koji se pored toga zove i top menadzer a u stvari je nekad bio tehnolog,masinac, elektrotehnicar Poenta – kazu menadzer nekog fudbalskog kluba a on bivsi fudbaler…
 
@JUG
Pitanje je bilo vezano za 'razne vrste' menadzmenta...
A ja kazem (iz mog iskustva), da menadzer ne moze biti neko samo zato sto ima neko iskustvo iza sebe. Naravno da je bitno znati posao... ali menadzer mora znati da radi sa ljudima, da 'upravlja' ljudima, rasporedjuje posao i da snosi odgovornost za dobro/lose uradjen posao - bez toga on(a) ne moze biti menadzer.
 
Menadzment je proces planiranja, organizovanja, vodjenja i kontrolisanja napora svih zaposlenih u preduzecu kao i iskoriscavanje svih resursa preduzeca (tehnickih, ljudskih, novcanih i informacionih) radi ostvarivanja cilja preduzeca (ostvarivanje profita) to je moje vidjenje menadzmenta, trenutno, u srednjoj ekonomskoj skoli :s :) :s
 
Ne vodjenja vec motivisanja.

Koja je razlika izmedju m koji se izucava na ekonomskim fakultetima i m koji se izucava na fakultetu organizacionih nauka.Ali u praksi tj.ko ce od njih gde sutra i sta da radi .Naravno odgovor neka ne bude ko se gde i kako snadje.
 
Ne vodjenja vec motivisanja.

Koja je razlika izmedju m koji se izucava na ekonomskim fakultetima i m koji se izucava na fakultetu organizacionih nauka.Ali u praksi tj.ko ce od njih gde sutra i sta da radi .Naravno odgovor neka ne bude ko se gde i kako snadje.

Kada zavrsis ekonomiju ( smer menadzment ) dobijas zvanje Diplomirani ekonomista, a sa zavrsenim FON-om si Dip.inz.menadzmenta...

nastavni plan i program ekonomije
http://www.ekof.bg.ac.yu/smerovi/2004b/MENADZMENT.doc

nastavni plan i program FON-a
menadzment http://www.fon.bg.ac.yu/osnovnestudije/men/
operacioni menadzment http://www.fon.bg.ac.yu/osnovnestudije/om/
 
Po meni menadzer treba pre svega da bude ekonomista sa jakim zanjem iz oblasti finansija. On pre svega treba da kontrolise poslovne procese u smislu ostvarenja zacrtanih ciljeva (dakle kontrola u finansijskom smislu) i ako rezultati nisu zadovoljavajuci da preduzima korektivne akcije (sto opet podrazumeva da zna sta da radi - npr dal treba reci razvojnom odeljenju da oni poboljsaju postojeci proizvod, razviju novi i sl. ili da osmisli sa marketing timom nove nacine prodaje i promocije proizvoda i sl). Naravno dobar menadzer moze da bude i izinjer ili tehnolog ako pak ima dobrog finansijskog savetnika. U tvom slucaju npr jedan je menadzer (generalni direktor) jer je on taj koji upravlja vcelokupnim procesima u preduzecu. Ako je veliko preduzece svaki sektor moze imati svog menadzera koji odgovara za uspeh sektora (koji se najcesce meri finasijskim merilima) a u okviru njega imas sefove razvojnih odeljenja, marketing odeljenja, racunovodstva i sl. Slicno kao u vojsci sto imas generale, pukovnike itd.
 
Menadzment je rukovodjenje i upravljanje.Postoje tri osnovna nivoa u menadzmentu:
1. Strateski - top menagment (bavi se dugorocnim planiranjima i do 50 godina)
2. Oprativni menadzment - sprovodi u dela strategijski (planiranja do 1-3 godine)
3 Takticki menagment - sprovodi u dela operativni (planiranja na mesecnom, kvartalnom i polugodisnjem novou)

Svaki od ovih nivoa ima svoju svrhu..Osnovna svrha rada menagera je stvaranje organizacije a svrha organizacije jeste stvaranje trzista (kupaca), jer se realizacijom kupovine ostvaruje profit.
U okviru jedne organizacije posao menagera je usko povezan sa logistikom i marketingom, bez njih posao menagera ne bi imao smisla.
Logistika predstavlja srce operativnog menagmenta, jer se kroz costumar service informacije prenose na strateski nivo firme.Marketing se bavi istrazivanjem trzista, segmentacijom, pozicioniranjem, pracenjem starosti proizvoda itd.Sve informacije se obradjuju i salju top mengmentu odakle se one dalje sprovode na nize delove menadzmenta.
Menadzer mora da ima sistemski pristup u uocavanju problema neke firme, kao i princip odklanjanja iste.
Sistemski pristup je slozena disciplina koja se izucava.Menager pored ogromnog znanja iz razlicitih oblasti mora da poseduje kako vestine u komunikaciji (koja takodje ima svoju strukturu), tako i odredjene psiholoske osobine (crte licnosti, temperament i karakter).
Menager ( u zavisnosti i od nivoa) organizuje timove, znaci da ih obucava za odredjenu vrstu posla, motivise, usavrsava kako sebe tako i ljude u timu.Takodje menager je i selektor, sto znaci da kada stvara organizaciju stvara expertski tim koji sacinjavaju ljudi iz razlicitih oblasti (finansije, tehnolozi, razliciti inzenjeri) u zavisnosti od vrste organizacije (cime se bavi).
Posao menagera je slozen, kreativan, stresan i veoma dobro placen. ;) (mislim na profesionalce)
Radim takav posao u mocnoj kompaniji tako da .... ;)
 
znaci razbijas se od kinte

lep sastav, ali verovatno njemu nece biti jasno jer jos nije formulisao ono sto zeli da pita

Dobro je on formulisao ali mu je data tema totalno strana.Moze neko da zavrsi fakultet za menagment ali da nebude dobar menager samo zato sto ne ume da primeni znanje kroz praksu.Neko je napisao da nasi fakulteti ne mogu da izbace menagere ranga Harvarda.Odgovor je da mogu, kao sto su nasi fakulteti izbacivali vrsne inzinjere razlicitih profila tako moze da se izbaci i veoma kvalitetan menager.
Fazon je u tome sto se menadzment kod nas predaje svega par godina, dok je u kapitalistickim zemljama ovaj sistem rada i poslovanja nesto sto potoji daleko duze.
Profesori koji su predavali na mom fakultetu su docenti, doktori itd. koji su se skolovali u inostranstvu (kvalitetan kadar) tako da oni to znanje prenose ovde sto dalje implicira kvalitetne buduce menagere.
Ponavljam da kvalitet rada menagera zavisi od sposobnosti primene strecenog znanja i psiholoskih osobina.
 
Iskreno mislim da nijedan fakultet ne moze da iskoluje menagera vec se isti formira i potvrdjuje kao iskusan menadzer samo kroz praksu. Fakultet potencijalnom menadzeru treba da da sredstva za rad (znanje iz oblasti finansija, marketinga, organizovanja).
 
Iskreno mislim da nijedan fakultet ne moze da iskoluje menagera vec se isti formira i potvrdjuje kao iskusan menadzer samo kroz praksu. Fakultet potencijalnom menadzeru treba da da sredstva za rad (znanje iz oblasti finansija, marketinga, organizovanja).

Pa ni jedna obrazovna institucija ne izbacuje 100% kadrove.Svako se vremenom realizuje.Poznajem dosta ljudi koji se prosto nisu snasli u svojoj bransi i rade neke stvari koje nemaju veze s'vezom.
Imam drugara koji drzi kafic i stalno se sa njim zezam na zadatu temu jer su mu konobari fakultetski obrazovani ljudi (pravnik, masinski inzenjer i gradjevinski inzenjer).
U starom sistemu je bilo dovoljno zavrsiti fakultet i na konto diplome dobro zaradjivati.Sada to vise nije bitno, covek moze da zavrsi i 5 fakulteta ako nije produktivan on nece biti placen bez obzira na stepen obrazovanja.
Kao sto vec rekoh u nekom od prethodnih postova, sustina price je u primeni znanja a to je vec stvar vestina, tipa licnosti (crte, karakter, temperament), motivacije.
Obzirom da radim i regrutaciju i selekciju novih kadrova imam dodirnih tacaka sa ljudima razlicitih obrazovanja.Mnogi "menadzeri" pojma nemaju sta je npr. SWOT analiza (sto je po meni van pameti), zapravo neki i znaju ali ne umeju da primene u prakticne svrhe.
 
Ja namerno ovu pricu nisam pustio na temu posao i novac pa da polemisemo o menadzmentu u tom nekom smislu:sta je pravi menadzer, swot analize i tows matrice.Vec sledece.Mladi ljudi upisuju menadzment sa ciljem da sutra vode, da budu lideri.A radna mesta su im u najboljem smislu ista ona koja su do juce upraznjavali ekonomisti.Bez razlike.Rade u banci ili na salteru ili kreditne poslove.U preduzecu najcesce su u knjigovodstvu, ako neko ima srece radi i marketing.Ali i taj marketing do juce a i sada rade ekonomisti.Zar nije postenije da se kaze sledece.Nisi nista vise nego ekonomista A sutra ako se svojim radom i zalaganjem pokaze taj ekonomista ce tebi koji si zavrsio menadzment biti menadzer.Svodi se na to da menadzment fakultet u stvari i ne postoji kao takav.Jos neka mi neko odgovori koje je to prvo radno mesto prilikom uposljavanja koje npr.u proizvodnom preduzecu radi menadzer sa FON-a.
 
Ja namerno ovu pricu nisam pustio na temu posao i novac pa da polemisemo o menadzmentu u tom nekom smislu:sta je pravi menadzer, swot analize i tows matrice.Vec sledece.Mladi ljudi upisuju menadzment sa ciljem da sutra vode, da budu lideri.A radna mesta su im u najboljem smislu ista ona koja su do juce upraznjavali ekonomisti.Bez razlike.Rade u banci ili na salteru ili kreditne poslove.U preduzecu najcesce su u knjigovodstvu, ako neko ima srece radi i marketing.Ali i taj marketing do juce a i sada rade ekonomisti.Zar nije postenije da se kaze sledece.Nisi nista vise nego ekonomista A sutra ako se svojim radom i zalaganjem pokaze taj ekonomista ce tebi koji si zavrsio menadzment biti menadzer.Svodi se na to da menadzment fakultet u stvari i ne postoji kao takav.Jos neka mi neko odgovori koje je to prvo radno mesto prilikom uposljavanja koje npr.u proizvodnom preduzecu radi menadzer sa FON-a.

Potrudicuse da ti objasnim neke stvari.
Diplomirani sam menager i radim u struci poso menagera.
Prvo da rascistimo neke stvari.Struktura i sistem poslovanja nekada i sada se u osnovi menja.Mnoge velike kompanije su odavno promenile nacin rada.
Mladi ljudi upisuju menadzment da bi danas sutra vodili kompaniju, ti milis da je to jednostavno i da su svi za to sposobni?Odgovor je da nisu i naravno da nece svi da vode kompanije.Pa ni do sada mnogi ljudi koji su zavrsili fakultete ne rade, niti su radili u struci, niti su svi bili sefovi ili direktori.
Kada se mlad menager zaposli u neku kompaniju ne dobija odmah posao menagera vec krece od najnizeg ranga, vremenom moze da napreduje, sto naravno u osnovi zavisi od licnih sposobnosti.
Sistem bankarskog poslovanja se u osnovi promenio u odnosu na nekada i sada.
U postu gore sam vec pisala o hijerarhijskoj strukturi u oblasti menagmenta, naravno da ne moze menadzer iz oblasti hotelijerstva da se bavi top menagmentom time se bavi strateski menagment.
Da bi mogao da razlikujes i razumes osnovne stvari iz menagmenta trebalo bi da ukacis i razumes hijerarhijsku strukturu.
Kada je privatna kompanija u pitanju, vlasnika ne zanima da li si ti zavrsio 5 fakulteta njega zanima samo koliko si produktivan i koliko sposoban da odradjujes odredjenu vrstu posla.Ako pokazes pozitivne rezultate naravno da ces da napredujes a ako ne pokazujes rezultate neces.
Kada sam se zaposlila u kompaniju u kojoj i danas radim krenula sam od najnize lestvice, vremenom sam napredovala i sada sam menager.Cim sam dobila ovlascenje da mogu da napredujem krenula sam u regrutaciju i selekciju ljudi.Oformila sam tim sa kojim radim.Moj je posao da organizujem tim, da ih usmeravam, edukujem, treniram a sve u cilju ispunjenja plana.Ukoliko ne ispunjavam odredjene planove gubim status menagera, ukoliko ispunjavam zadrzavam status i povecava mi se plata.
Nikome posao ma sta i ma gde radio nije siguran.Opstanak, odrzavanje i napredovanje zavise iskljucivo od sposobnosti primene znanja, vestina i odredjenih psiholoskih osobina.
Ukoliko imas diplomu menagera a ne umes da primenis znanje, ne posedujes vestine diplomom mozes guzu da obrises.
Prosla su vremena kada su se ljudi zaposljavali i dobijali platu na osnovu diplome, porodicnih i prijateljskih veza, kada su radile koverte za zaposljavanje.Boli privatnika uvo da li je nekome tata predsednik opstine ako je nesposoban, za svoju nesposobnost neka ga tata placa.
Ljdi na fakutetima sticu odredjena znanja i saznanja, na koji nacin ce ko unovciti svoju diplomu je stvar primene znanja.Imala sam koleginicu ciji je prosek bio iznad 9.5, dzba joj nabubane definicije kada ne ume da se snadje u zivotu i primeni znanje.
Za menagera covek treba da se rodi.E da i jos nesto, menadzerstvo i liderstvo su razlicite stvari.Imas ti jos mnogo soli da pojedes dok ne shvatis odredjene pojmove.
E da jos nesto menager nije ekonomista, menadzer se bavi rukovodjenjem i upravljanjem.
Npr. u nekoj proizvodnoj organizaciji (fabrici) posao menagera je sledeci:
1. upoznavanje kompanije i procese rada (snima postojeci nacin rada kroz intervijue sa radnicima koji rade u procesu)
2. vrsi analizu podataka (detaljno razdvaja i upoznaje elemente procesa)
3. vrsi sintezu (na osnovu poznate strukture sastavlja elemente u celinu)
Za odredjene poslove u okviru izucavanja organizuje experte iz odredjenih oblasti.
4. Vrsi experimentisanje (apstraktno)- predvidjanja kako ce se sistem ponasati sa odredjenim peformansama.
5. Izucava ishode ponasanja sistema, koji nacin delovanja je najefektivniji i najefikasniji
6. Odlucuje koji princip ce primeniti
7. primena principa
U medjuvremenu za novi sistem se organizuju odredjene obuke za ljude koji ce raditi u novom sistemu ....
.... to je reinzenjering.
Moras mnogo da ucis i mnogo da citas da bi shvario sistemski pristu i najbitnije da znas to znanje da primenis.
 
Za menagera covek treba da se rodi

to sam ceko da kazes, sve sto si do sad rekla je vodilo ka tome, tu postoje razlicite teorije
bez daljnjeg da se na peskusi moze gajiti ko na humusu ali mislim da je 80% ipak u znanju koje se pokupi po faxu i prakticno, sto pise u knjigama intuicija potkovana znanjem

menager nije ekonomista

objasni mi sta je ekonomista po tebi
ako nije problem da kazes sta si zavrsila?
 

Back
Top