Ukrašavanje torti, rođendanske torte

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
HELLO svima.
Što se tiče onih štapića za oblikovanje marcipana (zvaničan naziv u svim radnjama) onaj veliki komplet u koferčetu koji sam ranije spominjala na forumu imate u firmi koja se zove Euro Media Trade i nalazi se na zemunskom keju, bavi se prodajom alata za poslastičare i pekare, imaju sve i svašta i konkretno po mojoj proveri u svemu su skuplji od eurovilta sem za taj alat i za pme sekače (bar je tada tako bilo). Štapići su upakovani u koferče, sadrži sve standardne alatke i još nožić, neku vrstu špatule i još po nešto, a imaju i veći čini mi se od 20 delova, nisam sigurna. U martu je cena bila 2400 din, a za broj i adresu samo ukucajte u google naziv firme, još uvek nemaju sajt.
Što se tiče glukoze, ja je nigde nisam našla, ali koristim favolin bagremov med i pokazao se odličan, kako za gumpastu tako i za fondan i razne prekrivke.
Što se tiče onoga što ide ispod pokrivke, meni je to fil koji inače ide u tortu ali bez dodataka (orasi i sl), znači odvojim koliko mi je potrebno da premažem tortu na kraju, pa onda u ostatak fila dodajem ono što ide.
BILJNU MAST, proizvodi vital i ima da se kupi u tempu i rodiću, pakovanje od kilo, a inače riba ima fantastičan ukus kada se isprži na njoj.
GLICERIN koji se kupuje u apoteci koristi se za spravljanje sirupa za iskašljavanje tako da je bezbedan za jelo.
JOŠ NEŠTO, što se tiče alata, odnosno štapića, ja sam pokupovala i alat za rad sa glinom i sa fimo masom, tako da sada imam poveći komplet, još koristim, skalpel, gumeni valjak za krečenje(mali), klešta, makazice za nokte,a usput sam mažnjavala deci sve što mi je ličilo na neku vrstu alata (naravno igračke). Alat za glinu i fimo masu možete kupiti u svim većim i boljim knjižarama ili u hobi radnjama.
Što se tiče kapljica na fondanu, jako su velike temperature sada, a uostalom i torta na neki način isparava, da bi se rešili kapljica predlažem kartonsku kutiju, odnosno tortu staviti u kartonsku kutiju, koje inače fantastično upijaju taj višak vlažnosti.
DELFIN JE FANTASTIČAN I HAJDEMO MALO SAVETA OKO PRAVLJENJA KALUPA, pardon, ja sam napravila kalup spajdermena od lateksa i gaze, medjutim pošto sada imam kalupe za ljudske figure, a životinje i sve ostalo pravim rukom bez kalupa jedino me interesuju otisci listova i latica pošto mi to nikako ne polazi za rukom.
 
Inače da se pohvalim, bila sam u novom sadu i posetila Barvallo, imaju fantastične gel boje, jeftine, jako puno ukrasa, tube za pisanje, sprejeve i boje u prahu i neuporedivo su jeftiniji od eriksona u beogradu.
A u septembru se održava sajam prehrane i eurowilt je najavio učešće, pa se nadam da ćemo napraviti svi zajedno malu ekskurziju po halama sajma da vidimo šta još možemo da nabavimo od alata i sirovina, TO BI BILO SUPER, nadam se da vam se ideja dopada.
 
Veco,Barvallo masu uzimam u Barvallu,u Novom Sadu,pošto ja imam maloprodaju-Sve za torte i kolače-alat,program Eurowilta,ukrase prodajem Barvallove,slike iz sopstvene proizvodnje,takođe imamo program salveta,tanjirića,čaša i sve što treba za proslave,podmetače,trake oko i ispod torti,kore za torte-beze iz sopstvene proizvodnje,puslice i još puno toga.Zato ja i ne pokušavam da pravim masu i ukrase,a mislim da to inače oduzima puno vremena,a naravno treba imati i dara za to.Pozdrav!
 
Tandara puno ti hvala na receptima (proverenim) i nadam se da cu uspeti nesto da iskombinujem. Plasim se samo da mi se to ne stegne dovoljno ili da se posle izvesnog vremena razlije, jer to ipak bude bas tecno.... Jos ova zena zeli da joj odozgo budu kao zelirane maline, pa znaci podloga od keksa, fil od sira, pa maline sa zelatinom...Nemam pojma kako ce to meni da ispadne. Da li da koristim onaj dr etker-ov preliv za torte (crveni zelatin)? I u onom receptu koji sam ja stavila pise "krem sir"; sta mislite koji da stavim:?::?::?: Ne pise svapski, pa stvarno neznam sta da radim?!:sad2:

Kriki bas za te stapice sam pricala, znam da si ih pominjala ali .... Jesi li probala da pravis otiske od lateksa? Ja imam jedan koji nije los jedino sto listovi treba da budu ravni i ostaju mehurici vazduha pa otisak posle ima rupice, mada se to ne primecuje kada se otisne na masu.A sto se ekskurzije tice, mogli bi smo da se dogovorimo, da se nadjemo negde, upoznamo se, popijemo pice i obidjemo sajam:super::super::super:

Tandara gde se nalazi tvoja radnja i sta imas od alata, pa i koje su cene?
 
Hocu ja, hocu ja!!!!!!!!!!!!! Svi kojima pomenem pravljenje torti a pogotovo ukrasavanje kazu da nisam normalna, niko me ne razume sta je tu toliko interesantno. Odavno sam zelela da odem u Interkontinental kada su izlozbe ali su mi rekli da ne moze svako da udje a meni je bilo glupo da idem sama da proverim da li je to istina. A bas bi volela da odem i do sajma da vidim cega sve ima.
Zlatna koko, rekla sam ti da sam pravila CHEES CAKE skoro, stavljala sam krem sir (ako nista drugo, bar sam sigurnija da ce se lepse umutiti) i bilo je odlicno. Pisalo je 2 zelatina i ja sam stavila toliko ali mislim da nije trebalo. Jedan je sasvim dovoljno. A maline ako ne zelis da stavljas kao preliv koji ce biti redak, stavis jedan zelatin ili onaj ucvrscivac za prelive, ja koristim Dr Etker-ov. Nemoze da ne uspe.
Javi sta si uradila! Pozz!!
 
D Poz dame
Što se tiče kalupa tu imam veliko iskustvo a alata imam za fabriku (jer inače radim sa gipsom) pa je to slično)
postoji masa za ulivanje i zalivanje koja je dvokomponentna i na bazi silikona.
Evo ovako nadji ono što te zanima (listovi i latice)postaviš ih u neku kutijicu ali bez dna znači kao ogradica i mora da ima bar 10 mm okolo sve to staviš na staklo koje si premazala nekom pomadom ili kremom (da se ne lepi) umutiš gumu i polako izlivaš u tankom mlazu .
Kad završiš ostaviš 48 h da se stegne i to je to.
po stezanju ako ti kalup služi za utiskivanje uzmeš veću kutiju ( isto kao i prvu) i izliješ preko kalupa gips i ostaviš da se stegne kako bi imala čvrstu podlogu jer silikon je rastegljiv .
eto ima li još nešto u vezi kalupa što vam mogu pomoći :)
 
evo ako nekome može da posluži

Osobine

• Niska viskoznost
• Jednostavan za obradu
• Za većinu materijala ne zahteva sredstvo za razdvajanje

Područje upotrebe


Za izradu kalupa nezahtevnih oblika

Tehnički podaci

A komponenta
Boja bela
Specifična težina ca. 1270 kg/m3
Viskoznost (D=11,1/T=20°C) 10 - 15 Pas


B komponenta
Boja bezbojna


Vulkanizara masa
Težinska razmera mešavine - A : B 100:3
Tvrdoća Shore A ISO 868 40
Zatezna čvrstoća ISO 37 rod 1 1,50 MPa
Istezanje pri prekidu ISO 37 rod 1 130%
Sila kidanja ISO 8067 0,5 N/mm
Linearno skupljanje ca 0,7%
Vreme obradljivosti 60 min
Vreme razdvajanja kalupa 24 časa


Uputstvo za upotrebu


• A i B komponentu zamešamo u težinskom odnosu A : B = 100 : 3
• Očvršćivač, B komponentu, temeljno umešamo sa lopaticom ili sporohodnim mešačem.
• Kada je masa umešana izlijemo je sa visine u tankom mlazu na predmet koga želimo da modeliramo. Na taj način omogućavamo da silikon zapuni sve rupe i istisne vazduh čime se postiže da vulkanizirana masa bude bez mehurića vazduha.
• Model možemo odvojiti od kalupa tek nakon 24 časa.
• Po uzimanju modela iz silikonskog kalupa potrebno je pričekati 48 časova da se dostignu konačne mehaničke karakteristike vulkaniziranog 2K silikona.
• Ostatke mase na posudi i mešaču pustimo da učvrsnu i potom ih lako odstranimo.

Pakovanje

• A komponenta: 3 kg, 20 kg
• B komponenta: 0,15 kg, 1 kg

Skladištenje

18 meseci u dobro zatvorenim posudama pri temperatui između +5°C i +25°C

Bezbednosno upozorenje


Kod rada upotrebljavamo zaštitne rukavice. Komponenta A je neškodljiva za zdravlje, B komponenta draži oči i kožu, zato pri radu ne smemo jesti i piti. Ako masa dođe u kontakt sa očima iste oprati sa velikom količinom vode i potražiti lekarsku pomoć.



Upozorenje

Uputstva su data na osnovu naših ispitivanja i iskustava, međutim, kod specifičnih uslova i načina rada, preporučujemo pre svake upotrebe prethodne provere.
 
de40731c729441ec7f5c28740723920d_content_large.jpg

ovo je za mene
 
Ali, da li sme jestiva masa da se utiskuje u te kalupe? Znam da lateks recimo nije preporucljiv za kalupe od kojih se prave jestive figure zbog amonijaka koji sadrzi (koji doduse ispari dok se kalup steze).
I koja je cena te mase, tj. da li se isplati praviti kalup koji cemo koristiti samo nekoliko puta recimo?

Hvala jelenaa i tebi i javljam kako je ispala tortica (inace torta je za nedelju)
 
Poslednja izmena:
ljudi došao sam na jednu ideju pa me interesuje mišljenje jer bi postupak pravljenja torti skratilo na 20-30 min
Elem napraviti kalup veće torte u obliku neke figure zatim utisnuti fondan u kalup i počet9 sa punjenjem prvo fill okolo pa kora ,pa fil, itd kad se završi staviti tacnu i jednostavno okrenuti .
šta mislite??
 
U svakom slucaju bi morao da ukrasis tortu, jer ako je to recimo lav, morao bi da dodas grivu, oci.....a koliko ljudi ce ti naruciti bas tu tortu? Koliko gume bi potrosio zbog dve tri torte, jer meni bar stalno narucuju nove i nove stvari, pa jednu tortu pravim samo par puta (ako izuzmemo noddy-ja kog sam pravila ko zna koliko puta). Drugo fondan ili dekor masa bi ti klizili, debljina ne bi bila ista, kada bi izvlacio tortu iz gume zalepilo bi se na nekim delovima, poderalo bi fondan.....osim za neke proste oblike, a za to ti zaista nije potreban kalup...ne isplati se;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Slične teme


Back
Top