Srbi u Crnoj Gori od danas manjina!

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Oko 200.000 Srba, koji su do juče u Crnoj Gori bili konstitutivan narod, danas su se u ovoj državi probudili kao nacionalna manjina, ocenjuju predstavnici opozicionih prosrpskih stranaka u Crnoj Gori koji su juče bojkotovali svečano proglašenje novog Ustava. Najvišim crnogorskim aktom izbrisan je iz službene upotrebe srpski jezik, kojim govori dve trećine građana Crne Gore, i umesto njega uveden crnogorski jezik, dok je Srpska pravoslavna crkva izgubila svoje ime i svrstana je među verske zajednice. Prema novom ustavu, Srbi neće imati pravo na dvojno državljanstvo

- U pitanju je diskriminatorski akt kojim se ne garantuju ista prava svima u Republici - kažu poslanici Socijalističke narodne partije, Narodne stranke, Srpske narodne stranke i Demokratske stranke.
Nema sumnje, u pitanju je „tvrdi ustav“ i njegove će odredbe biti teško promeniti. Andrija Mandić, predsednik Srpske narodne stranke, objašnjava da upravo Ustav predviđa da se 60 odsto glasačkog tela o promenama izjasni na referendumu.
- Vladajuća većina je napravila pravni okvir za asimilaciju srpskog stanovništva u Crnoj Gori i zbog toga mi taj ustav nećemo priznati. Počinjemo borbu za njegovu izmenu u kojoj su sva sredstva nenasilnog otpora dozvoljena - izjavio je juče Mandić. On je pozvao sve pripadnike srpskog naroda da u što većem broju, kao meru zaštite, u narednoj godini uzmu državljanstvo Republike Srbije.
- I Srbi i Crnogorci, koji smatraju da između njih ne treba praviti razliku, znači onaj pravoslavni deo naroda, koji je Crnu Goru i stvorio državom, ovim ustavom dobio je nešto što Crna Gora nikad u istoriji nije bila. Ustavom se uvodi nepostojeći crnogorski jezik, a srpski jezik koji je za nas jedini bio službeni doveli su u ravan sa albanskim i hrvatskim, kao jezika manjina u Crnoj Gori. Ne definiše se pozicija jedine kanonske crkve u CG - kaže Predrag Bulatović iz SNP.
- Državljanima Crne Gore srpske nacionalnosti i onima koji su bili za zajedničku državu sa Srbijom vlast je novim ustavnim odredbama zabranila dobijanje državljanstva Srbije, a u isto vreme ne dovode u pitanje očuvanje crnogorskog državljanstva onima koji poseduju albansko, hrvatsko, američko ili neko drugo državljanstvo. Ukratko, ovim ustavom parlamentarna većina, uz odlučujuću podršku Nebojše Medojevića, ozakonila je diskriminaciju zbog čega smo mi taj ustav nazvali antisrpskim i antisrbijanskim - kaže Predrag Popović iz Narodne stranke.
Na pitanje, da li su Srbi novim ustavom postali nacionalna manjina u Crnoj Gori, Miodrag Vuković iz DPS kaže: „To zavisi od njih!“
- I ranije najave istih političkih struktura bile su pucanj uprazno. Nema razloga da i ove, koje dolaze od političkih, a ne etničkih prosrpskih struktura, bliskih SRS-u, ne budu isto to. Crna Gora je stabilna država i to dokazuje potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanje sa EU - tvrdi Vuković. Prema njegovim rečima, „novi ustav garantuje ravnopravnost svim građanima Crne Gore, ali ga neki namerno pogrešno tumače“. Time što je uveden crnogorski jezik, Crna Gora nije želela da se razlikuje od Hrvatske i BiH, kaže on, a „SPC se ne pominje ni u Ustavu Srbije, pa nema razloga da se pominje ni u najvišem crnogorskom aktu“.
- Ako je verovati Koštunici da ne mogu da se prave dve albanske države na Balkanu, ne vidimo razloga ni da se prave dve srpske - kaže Miodrag Miško Vuković, visoki funkcioner DPS.
Crna Gora više nije republika
Crnogorska Skupština proglasila je sinoć Ustav, usvojen 19. oktobra čime je i formalno stupio na snagu. Predsednik skupštine Ranko Krivokapić izjavio je, na svečanom proglašenju da država Crna Gora neće više imati u svom zvaničnom nazivu odrednicu „republika“. „Od danas puno ime naše države, jednom za vazda, je Crna Gora, rekao je Krivokapić. Premijer Željko Šturanović je rekao da je Crna Gora pokazala demokratsku zrelost time što je Ustav usvojen u parlamentu uz podršku dve trećine poslanika.
Blic.
 
Ima ih savim dovoljno da se sami
izbore da ne budu diskriminirana manjina.
Ne vidim ništa strašno na pomolu.
Nije strašno što su oni manjina,nego je strašno što je vladajuća većina sve to što radi,uradila iz pljačkaških motiva.8-)
Crna Gora ništa ne privređuje...dok je bila u savezu sa Srbijom,političari su se bogatili švercom,a sada to rade pranjem novca za druge države.
 
260 000 crnogoraca u srbiji su veoma uticajna i dominantna grupa.
u crnoj gori zivi preko 600 000 njihovih saplemenika i rodjaka.
sta je ta uticajna grupa ucinila da srbija i crna gora budu bliske ?
neki od njih su cak otvoreno u srbiji podrzavali odvajanje,dok su neki od njihovih rodjaka na najgrublji nacin vredjali i srbiju i srbe nazivajuci nas okupatorima.
neki bi i dalje da sede da sede na dve stolice a dvojno drzavljanstvo sa svim privilegijama drzavljanstva samo potvrdjuje cinjenicu da se u srbiji nista nije promenilo,SRBIJA JE I DALJE JUGOSLAVIJA.
 
Jugoslovenske ideje su Srbiji donele propast, razaranje nacionalnog bića i otupile našu borbu za bolje sutra.
Jugoslovenstvo je bilo trojanski konj u službi Hrvata i Slovenaca.
Tacno tako. Neshvatljivo je da neki ovde i dalje nisu raskrstili sa jugoslovenstvom, tom prljavom i tragicnom prevarom koja je ovoj naciji otela i krv i dusu, nego Srbiji i dalje namecu odavno trule ideje...
 
260 000 crnogoraca u srbiji su veoma uticajna i dominantna grupa.
u crnoj gori zivi preko 600 000 njihovih saplemenika i rodjaka.
sta je ta uticajna grupa ucinila da srbija i crna gora budu bliske ?
neki od njih su cak otvoreno u srbiji podrzavali odvajanje,dok su neki od njihovih rodjaka na najgrublji nacin vredjali i srbiju i srbe nazivajuci nas okupatorima.
neki bi i dalje da sede da sede na dve stolice a dvojno drzavljanstvo sa svim privilegijama drzavljanstva samo potvrdjuje cinjenicu da se u srbiji nista nije promenilo,SRBIJA JE I DALJE JUGOSLAVIJA.

u srbiji zivi 260.000 crnogorskih drzavljana od toga 60.000 su crnogorci 200.000 su Srbi

Crnogorac i Srbin nije isto to su dve razlicite nacije! Vreme da to SHVATIS
 
Bitno je da kod vas nema nikakvih manjina,niti bilo kakvih drugih mešavina...svi u Hrvatskoj su samo Hrvati!:shock:

Karlo...shvacam da si ojadjen ..i da se neki tvoji snovi ruse..ali to nije nista tragicno..u Hrvatskoj postoje manjine..i nista im ne fali....sad se i ova pobunjena smirila....znas onu ...moze supa bez jednog rezanca.....mi u nasoj lijepoj mijesamo juhu...ako je koji rezanac malo predugacak...cak...mora da bude jednak ako i svi drugi...kuzis.pravedno..sve manjine su jednake...nema jednakijih..
 
Šta je po tebi radikalizam?Je li to kad naši lopovi dozvole da vaš šljam pokupuje šta stigne u Srbiji?...gluposti,licemerje i demagogija.8-)

..ne to se zove školovanje..i nama su pokupovali sve drugi..tak sad i mi za ono za cega imamo love to kupujemo...kod Vas je jeftino..racunamo na to da ce cijena skociti kad udjete u E.U..to ti je ..kuzis...evo citam neki dan da je Albanska obala trenutno najisplativija za ulog..pa ti se sad misli...
 
260 000 crnogoraca u srbiji su veoma uticajna i dominantna grupa.
u crnoj gori zivi preko 600 000 njihovih saplemenika i rodjaka.
sta je ta uticajna grupa ucinila da srbija i crna gora budu bliske ?
neki od njih su cak otvoreno u srbiji podrzavali odvajanje,dok su neki od njihovih rodjaka na najgrublji nacin vredjali i srbiju i srbe nazivajuci nas okupatorima.
neki bi i dalje da sede da sede na dve stolice a dvojno drzavljanstvo sa svim privilegijama drzavljanstva samo potvrdjuje cinjenicu da se u srbiji nista nije promenilo,SRBIJA JE I DALJE JUGOSLAVIJA.

.....Yugoslavija=Diznilend...
 
Karlo...shvacam da si ojadjen ..i da se neki tvoji snovi ruse..ali to nije nista tragicno..u Hrvatskoj postoje manjine..i nista im ne fali....sad se i ova pobunjena smirila....znas onu ...moze supa bez jednog rezanca.....mi u nasoj lijepoj mijesamo juhu...ako je koji rezanac malo predugacak...cak...mora da bude jednak ako i svi drugi...kuzis.pravedno..sve manjine su jednake...nema jednakijih..
Ta priča o jednakima je smešna...svi koji su kod vas bili jednaki su mrtvi ili izbegli.:D
A što se juhe tiče doterali ste dotle da ćete samo vi biti rezanci u njoj.8-)
 
raskrstili su ovdje mnogi/svi/vecina s Yugoslavenstvom..samo nisu s radikalizmom ..jednog dana ce radikali isto shvatiti da su manjina....;)
Kad rekoh ovde, jasno da sam mislio na Srbiju (a Osijek nije u Srbiji, mada ko zna :D ).
Inace znam da ste VI sa jugoslAvenstvom raskrstili i pre nego sto je jugoslavija nastala (ako ste uopste ikada i verovali u tu ideju).
To i jeste bio problem; u tu laz su verovali samo Srbi, jer je samo Srbima i bila namenjena...
 
Ta priča o jednakima je smešna...svi koji su kod vas bili jednaki su mrtvi ili izbegli.:D
A što se juhe tiče doterali ste dotle da ćete samo vi biti rezanci u njoj.8-)

..kako ne kuzis...Madjari imaju svoje skole govore svojim jezikom..Srbi imaju svoje skole govore svojim jezikom...pazi sad..Mekedonci..imaju svoje skole i govore svojim jezikom....u cemu ti vidis problem....sve nacionalne manjine imaju svoje klubove..recimo zidovski..klub u Osijeku...klub Austrijanaca...svi su jednaki...naravno da je sluzbeni jezik u Hrvatskoj Hrvatski....i latinicno pismo...
 
Kad rekoh ovde, jasno da sam mislio na Srbiju (a Osijek nije u Srbiji, mada ko zna :D ).
Inace znam da ste VI sa jugoslAvenstvom raskrstili i pre nego sto je jugoslavija nastala (ako ste uopste ikada i verovali u tu ideju).

..he he he...malo morgen...;);)..pa ja sam vjerovao...bio sam pionir..dao zakletvu Josipu i njegovima....eeeeeee onda kad sam malo odrastao..moj otac(rodom iz Srijema-Novi Slankamen)..mi objasnio neke stvari..i cim je prva puska pukla..ode Hrc u lovce....;)
 

Back
Top