Tomislav Nikolić rekao da Kosovo dobija nezavisnost

BEZ KOSOVA I BEZ VLADE
Večerenje Novosti, jutros na trafici u 6:20

Nenad ČALUKOVIĆ, 24. oktobar 2007

KOSOVO i Metohija dobiće nezavisnost, a Vlada Srbije pada. Ne verujem uopšte u ove pregovore. To je farsa - uveren je zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić.
Na pitanje - zašto je onda tražio sednicu parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o KiM, Nikolić odgovara:
- Srbija nespremno dočekuje nezavisnost. Zato tražimo da Skupština odmah odluči kako će Srbija reagovati ako se proglasi nezavisnost.
* Šta predlaže SRS? Kako bi trebalo da reagujemo?
- Tražimo da Skupština donese odluku da Srbija nikada neće priznati nezavisnost KiM. Zahtevamo prekid diplomatskih odnosa sa državama koje priznaju nezavisnost, odnosno da ti odnosi budu svedeni samo na protokolarne. Insistiramo na potpunoj ekonomskoj i svakoj drugoj blokadi Kosmeta. I tražimo povlačenje naših ambasadora iz zemalja koje priznaju nezavisnost.
* Kako ćete reagovati ako vladajuća koalicija ne prihvati taj vaš predlog?
- Ako Vlada ne bude imala jedinstven stav, tražićemo da se ispita njena odgovornost zbog gubitka Kosova. Ali, Vlada će pasti sama po sebi.
* Na osnovu čega tvrdite da će Vlada pasti?
- Koštunica ne sme da prizna nezavisnost, Tadić mora. Koštunica će ići na prekid diplomatskih odnosa sa državama koje jednostrano priznaju Kosovo i sa NATO, Tadić to neće smeti... Nezavisnost će napraviti konačni rascep unutar te koalicije.
* Ako, zaista, dođe do nezavisnosti KiM, koliko bi bilo štetno za Srbiju da odmah posle toga ostane i bez vlade?
- Ko zna, možda će Skupština zbog teškog stanja u državi konstituisati novu vladu.
* Da li to najavljujete da bi ovaj saziv parlamenta mogao da formira drugačiju vladu, bez novih izbora?
- Mislim da izbori sve rešavaju, ali i ovaj saziv bi mogao da izabere novu vladu.
* Je li to vlada radikala i DSS?
- Ne znam, sve je moguće. Možda to bude vlada radikala i DS.
* Ali, vlada SRS i Tadićevih demokrata gotovo je neverovatna...
- Nikada se ne zna šta život nosi. I DS i DSS se približavaju stavovima SRS. DSS je u priličnoj meri prihvatio program SRS. Da bi DSS svoj novi program sprovodio sa nama, mora da prihvati još mnogo toga. Da, između ostalog, kaže jasno i glasno - Srbija neće u EU, jer nam ona ne želi dobro.
* Ko bi bio premijer u toj vladi - vi ili Koštunica?
- Pitanje premijera rešava se većinom poslanika u parlamentu.
* Pristali biste ponovo na saradnju sa DSS, bez obzira na sve što se izdešavalo kada ste smenjeni sa mesta predsednika Skupštine?
- Pristajem na dogovor sa Koštunicom, ali samo u crkvi i da to snimaju kamere.
* Kada očekujete predsedničke izbore?
- Ubeđen sam da će predsednik Skupštine Oliver Dulić u četvrtak ili u petak raspisati predsedničke izbore za 9. decembar, zato što Boris Tadić hoće eventualnom pobedom, kao novoizabrani predsednik sa položenom zakletvom, mirno da sačeka proglašenje nezavisnosti KiM.
* Odakle vama ta informacija?
- To je dogovor Tadića sa EU i SAD da obavi izbore pre proglašenja nezavisnosti. Frenk Vizner je već poručio da će odluka o nezavisnosti biti doneta u januaru. A do sada je tvrdio u decembru.
* Šta ako Dulić ne raspiše izbore za 9. decembar?
- Onda ja ne znam politiku. Onda me slobodno zovite i recite: "Gospodine Nikoliću, vi se ne razumete u politiku."
* Mislite da će premijer Koštunica popustiti, iako se protivi izborima pre 10. decembra?
- Koštunica neće popustiti, ali će da ćuti.
* Šta bi mogao da bude epilog tog ćutanja?
- Ubeđen sam da Koštunica neće smeti da podrži Tadića. Mislim da će u predsedničku trku ubaciti Velimira Ilića.
* Vi ste definitivno predsednički kandidat SRS?
- Pretpostavljam, ali stranka je još u dilemi oko učešća na tim izborima.
* Razmišljate o bojkotu?
- Razmišljamo.
* Ako budete u trci, kakve su vam šanse da pobedite Tadića?
- Verujem da ću ga pobediti u drugom krugu, ali neće biti poraženih, jer će razlika biti jedan ili dva odsto.
* Da li biste vi podržali promenu Ustavnog zakona, koja se pominje kao mogućnost?
- Spremni smo na promenu Ustavnog zakona, ali ako se DS ili DSS tome protive, onda je to nemoguće, jer je za tu odluku potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.
* Ne odustajete od izbora za gradonačelnika Beograda?
- Ne odustajemo. Dulić mora da raspiše te izbore. Ako to ne uradi, prekršiće i Ustav i zakon.
* Dulić je već poručio da neće prihvatiti vaš zahtev, a podršku za takvu odluku dobio je u skupštinskom ustavnom odboru?
- SRS će onda zahtevati smenu Dulića.


JEDVA ČEKAM ŠEŠELJA
* Kada očekujete povratak Šešelja u Srbiju?
- To je teško pitanje. Voleo bih da to bude što pre.
* Jesu li tačne spekulacije da biste voleli da se Šešelj što duže zadrži u Hagu?
- U poslednjih mesec i po dana dobio sam dva unučeta - Vojina i Lenku. I imam unuka Dimitrija. Povratak Šešelja bi mi strahovito pomogao da se što više posvetim unucima. Zato jedva čekam taj dan kada će Šešelj ponovo da preuzme ne samo strukture u stranci, nego srpsku političku scenu, a ja da mu pomognem koliko mogu.


SRPSKU NE MOGU DA UKINU
* PRATITE li dešavanja u RS?
- RS ne može niko da ukine. Referendum u RS za pripajanje Srbiji je neminovnost. Ako slome Dodika i to prođe bez referenduma, RS će biti u velikoj opasnosti. Ukoliko Dodik uđe u sukob sa Lajčakom, očekujem da ga Lajčak eliminiše iz politike. A Dodikovo sklanjanje izazvalo bi veliki otpor i revolt Srba u RS, tako da bi odmah posle toga tražili referendum.
* Crna Gora je dobila novi ustav...
- Crna Gora je u sve gorem stanju, a usvajanje Ustava je jedan od tih znakova. Crna Gora će nestati, a preti joj pretapanje u albansku državu.
* Očekujete da zvanična Podgorica prizna nezavisnost KiM?
- Jedva čeka.

 
* Na osnovu čega tvrdite da će Vlada pasti?
- Koštunica ne sme da prizna nezavisnost, Tadić mora. Koštunica će ići na prekid diplomatskih odnosa sa državama koje jednostrano priznaju Kosovo i sa NATO, Tadić to neće smeti... Nezavisnost će napraviti konačni rascep unutar te koalicije.


Nema od toga nista...
To je samo san SRSa...

Sve ovo je san u tom tekstu...
 
* Na osnovu čega tvrdite da će Vlada pasti?
- Koštunica ne sme da prizna nezavisnost, Tadić mora. Koštunica će ići na prekid diplomatskih odnosa sa državama koje jednostrano priznaju Kosovo i sa NATO, Tadić to neće smeti... Nezavisnost će napraviti konačni rascep unutar te koalicije.


Nema od toga nista...
To je samo san SRSa...

Sve ovo je san u tom tekstu...

"Koštunica ne sme a Tadić mora", geštatenzi bite, zar nije rekao da su pregovori farsa i da mu je poznat ishod?
On će da ignoriše ono što mu je poznato...

U čemu je fora?
 
ispravka tvojeg naslova. ksoovo nece dobiti nezavisnost jer da bi zakonski po pravilima UN dobilo nezavisnost treba da mu srbija prethodno to odobri. Naslov treba da glasi 10 decembra neke zemlje priznace jednostrano nezavisnost Kosova sto je ilegalan akt po povelji UN

A što ispravka ako sam prepisao ono što piše u novinama?
Bio je intervju sa Tomom a ne sa Čedom...
 
ja licno ne verujem radikalomrzscu iron lordu i njegovim falsifikatima. za druge ne znam.

Imali smo temu o šabanizmu i tamo pored ostalog stoji da je zamena teza čist šabanizam.
Iznosim svoje mišljenje o nekom tekstu. Stoga, ako ima 50 tekstova o jednom te istom i 4 teksta o nečem drugom, naravno da će odnos mojih odgovora biti proporcionalan.

A ako sam izneo tekst objavljen u Večernjim Novostima od reči do reči i ne prepravljajući napisano, onda smatram da je tvoja opaska čist šabanizam.
 
Da si rekla da ne veruješ Maji NS pa da te i razumem, ali ako ne veruješ prvom zameniku a veruješ drugom zameniku onda tu nešto nije u redu.

Što se novina za brisanje tiče, zar sama ne postavljaš takve teme po forumu?

Da nije Toma SRS bi davno bio na vlast...

Naravno da postavljam...

A jel si vido nekada da sam napisala da ja u tome verujem?
 
Imali smo temu o šabanizmu i tamo pored ostalog stoji da je zamena teza čist šabanizam.
Iznosim svoje mišljenje o nekom tekstu. Stoga, ako ima 50 tekstova o jednom te istom i 4 teksta o nečem drugom, naravno da će odnos mojih odgovora biti proporcionalan.

A ako sam izneo tekst objavljen u Večernjim Novostima od reči do reči i ne prepravljajući napisano, onda smatram da je tvoja opaska čist šabanizam.

Ja ne razumem šta tebi nije jasno ili se baš ni malo ne razumeš u politiku?
Šta konkretno vidiš u ovome da nije u redu ili nije istina?
 

Back
Top