Čišćenje od parazita - glista, vakcinacija... (saveti i iskustva)

stenad bi trebalo cistiti od glista prvi put kada imaju 3 nedelje starosti i nakon tog prvog ciscenja pocinju da se prihranjuju, ponovo se ciste sa 5 i sa 7 nedelja, sa 8 nedelja se vakcinisu. ovo je naravno duznost odgajivaca. 30 dana nakon vakcinacije se stene revakcinise a dva-tri dana pre revakcinacije se cisti od glista, sto obavlja novi vlasnik kojem je odgajivac dao uputstvo sta i kada.

pokusavali smo prvo ciscenje raditi na 2 nedelje starosti stenaca ali praksa nam je pokazala da su rezultati bolji ako se krene u 3 nedelji starosti stenaca. naravno za prva tri ciscenja se koristi sirup, posle drugog meseca starosti za nase stence i pse koristimo cestal tablete
vakcinisemo sa NOBIVAC DHP+L sa 8nedelja i nakon 30 dana revakcinisemo i do sada nije bilo problema.
 
Juce smo bili kod veterinara sa macetom od mesec dana, dobio je pasticu protiv parazita i prvi put nakon 5 dana koliko je kod nas je kakio. I to proliv uzasnog mirisa. Jutros isto. Brine me sto mislim da je dobio previse paste (Virbacova), posle sam gledala kod kuce na toj istoj pasti, trebalo je da dobije cetvrtinu podeoka a dobio je koliko sam videla sigurno ceo podeok, oko 1 cm duzine kad je vet (zapravo verovatno student veterine koji pojma sa veterinom nema) istisnuo na prst:sad2: Da li mislite proliv od toga i kako da ga regulisemo? Inace jede mleko sa zumancetom i secerom, danas cemo dati i neki sosic...

Hvala
 
Moja mačka se porodila pre 3-4 nedelje. Imam 4 mačeta, divni su i dobro napreduju.
Mene zabrinjava mačka. Nikako ne mogu da je ugojim, kao i da joj se mišići sa butki smanjili.
Imala je period kada nije htela da jede meso.
Sumnjam na gliste, ali ne primećujem neke znake koje su ostali na forumu pisali.
Normalna je, ali mršava.
Gde mogu da kupim tablete protiv glista, i kako se to dozira?
 
Mozes da kupis u vet apoteci. Uzimam PRATEL, tablete za pse tezine od 10 kg. Tableta kosta oko 100-tinjak din.

Svaka cetvrtina tablete ti je za macku tesku oko 2,5 kg. Izmeris tezinu svoje mace (stanes na vagu bez nje - zapises, stanes na vagu sa njom u rukama - zapises; razlika u tezini je njena priblizna tezina). Ako mozes drugacije da je izmeris - odlicno. Na osnovu njene tezine odredis koliki deo tablete treba da joj das.

Zasto tableta za pse od 10 kg ? Povoljnije mi je (materijalno) nego tableta za macku i kolicina uvek bude i za sledecu macu.

Kolicinu tablete koju treba dati mozes potopiti (kratko) u maslinovo ulje, a zatim joj stavis malo dublje u usta i zatvoris ista dok proguta. Maslinovo ulje vole, a lakse progutaju masnjikavu tabletu.

Najbolje je dati tableticu na prazan stomak i sacekati oko 4h. Nakon toga dajes klopu, vodu...

Postupak se ponavlja nakon 2 nedelje i onda si neko vreme miran sa glistama.

Ako macka zivi vani, ciscenje od glista se ponavlja na 2-3 meseca.

Tako me vet poduci, a on valjda zna sta treba :D. Pridrzavam se toga i nemam problema, bar za sad :).
 
postupak se ponavlja za 21 dan jer toliko traje ciklus gliste....
mozes cistiti jos jednom, opet za 21 dan, ako ih bude bas puno....


ako nema gliste; nista se nece dogoditi...mozda ce imati meksu stolicu, ali
ako pravilno doziras nista strasno

posto kazes da maca ima macice morat ces i njih cistiti kad za to dodje vrijeme

da je moja maca u pitanju ja bi joj max pojacala ishranu;
dva puta tjedno zumanjce, barem jedan obrok meso + povremeno
jogurt/kisela pavlaka....trebalo je tu djecu ishraniti, nije ni cudo da je mrsava : (
 
Možda tabledama protiv glisti oslabiš još više mama-macu koja doji mačice i slaba je već.
Pitaj veterinara obavezno da li da sad daješ tablete protiv glisti i koje. Pored pratel, ja sam kupovala Vitaminthe pastu ili Cestal tabletu, ali proveri.
Mnogi veterinari bi ti savetovali da mama-maci daješ živo-mleveno-meso juneći but, za oporavak imuniteta, plus ponudi macu živim žumancetom, jogurtom ili mladim sirom.
Meso kupi na proverenom mestu, u nekoj sigurnoj prodavnici i pazi da bude sveže, jer se na ovoj toploti brzo kvari.
Juneći but bi trebalo da joj prija i pomogne, javi kako ste prošli...Česta je pojava da se mama-maca "osuši" i da dobije proliv.
Koliko su stari mačići?
 
postupak se ponavlja za 21 dan jer toliko traje ciklus gliste....
mozes cistiti jos jednom, opet za 21 dan, ako ih bude bas puno....

da je moja maca u pitanju ja bi joj max pojacala ishranu;
dva puta tjedno zumanjce, barem jedan obrok meso + povremeno
jogurt/kisela pavlaka....trebalo je tu djecu ishraniti, nije ni cudo da je mrsava : (

Super informacija. Znaci razmak je 3 nedelje, a ne 2.

Da, mrsavost moze da bude i zbog toga sto treba od neceg naraniti taj podmladak. Kvalitetnija klopa moze da joj pomogne. I na gotovoj hrani za mace imas uputstvo da se mama macama (i trudnima), kao i malim macicima kolicina hrane ne ogranicava. Mislim da se dobro secam...:think:.
 
To je znaci negde oko 1,5 meseci stara. Ne bi bilo lose da ti neko kome je veterina bliza kaze da li je vreme ili je jos rano.

Pretpostavljam da bi mogao da je cistis, ali ne bih da pogresim. Mozes da pitas i Mimi's Mom.

Svoje mace cistim od glista kako napisah u postu # 16, s tim sto je ispravka u tekstu da se postupak ponavlja na 3 nedelje. Naucise me ovde taj podatak :).
 

Back
Top