Jel mi ovo maticna otisla u vecnost?

nescafe-classic

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svima od jednog hardverskog diletanta.

Dakle, kad je ponovo sastavljen (s novim hardom) moj prastari amd pc, ništa ni sa čim: sve sto radi je da mu se vrte kuleri i da trepce svetlance odnapred koje se pali da pokaze da makina „radi”. nema reakcije na monitoru, zvucnicima, a cd i dvd drajvove ne mogu ni da otvorim - ne trepce im ni svetlance. Sad, ja tu kao pretpostavljam da bi teorijski to mogao da bude i naponski kabl, ali mi se čini da je sve dobro povezano, a valjda bi bar monitor reagovao (nekako) da ista tu radi.

dakle, kako da znam da li je to maticna othajala?

ako jeste, kako da nađemkoja je kompatibilna s ovim sto imam u sklopociji? tu bi ja sad kao neku noviju, stara je K7S5A.

poenta je sto je od poslednjeg ukljucivanja presao nekoliko iljada km, a ima jedno 15-20 meseci da nije ukljucivan...

eto, ako ima neki sportista da zna koji je ovo djavo, biću zahvalna.

Komentar
 
Ovako napojni kabel nije sigurno. Pre će biti napajanje od računara pošto su oni poznati po riknjavanju posle dugoga stojanja : trafoi navuku vlagu i "Puff" kada ga uključiš u struju. ako imaš neko slično napajanje pokušaj sa zamenom ako ni to ne ide onda je matična ploča. meni liči na to da je napajanje pošto da je matična u pitanju mogao bi da otvoriš cd uređaj pritiskom na dugme za otvaranje.
Inače danas se više ne proizvode takve matične ploče ni procesori koji pašu u njih , ako misliš bilo šta da radiš : odvojiš jedno 200 evra minimalno i pravac po neki noviji ili polovan kompjuter ako ti ne treba za igranje , a za igranje odvoji bar 350 evra i možeš da sklopiš sasvim solidnu konfiguraciju za to.
Ja tipujem da ti je napajanje crklo!!
 
imao sam negde sliku naduvanih kondenzatora sa moje pokojne maticne, al ne mogu da je nadjem, a aparat mi nije tu, pa ne mogu da slikam. nisam bas najkompetentniji da pricam o ovom probacu da ti objasnim na osnovu mog iskustva, recima, valjda ces razumeti. kondenzator ti izgleda kao mali valjak, koji stoji uspravno zalemljen za plocu. usled dugog stajanja, dolazi do curenja lektrolita iz njega, zasto ne znam, tako da sa njegove gornje strane (koja je vidljiva) nije ravan nego ispupcen. moze se desiti da se na njemu pojavi kao neka zuta ili bela osusena tecnost (ili kao neka skrama), sto je siguran znak da je crko. to ti se mozda desilo i sa napajanjem, i u njemu se nalaze kondenzatori. probaj da pozajmis negde drugo napajnje, mozda je i samo ono u pitanju.

lose objasnjavam:oops:, svestan sam toga, ali ako imas jos neko pitanje, kazi, trudicu se da odgovorim

pozz
 
Stvarno mi vise lici na napajanje,cim kazes da nece ni cd-romove da otvori.Stojanje maticne ploce vecinom nema veze sa crkavanjem,jel ti mogu reci da mi je maticna godinu ipo dana stojala na gradjevinskoj prasini + tona stvari na njoj :D i doso mi je drug,tipa sklopi mi nesto extra jeftino,reko taman da ne skuplja prasinu i sklopim mu p2 :D Sve je proradilo iz prve posle usisavanja ploce :D Nemoj odma uzimati novo napajanje nego probaj sa nekim drugim dal ce da proradi.
 
Meni se desilo nešto slično , crko mi CD-ROM i pojavila se poruka nešto SISTEM BOOT INI ili tako nešto , zamenila sam ga i podigao se sistem sve ok , ali sam slučajno kad sam menjala CD otkačila džek koji ide iz ploče do dugmeta za uključivanje i jedino kako sam mogla da ga uključim je bilo preko kabla koji iz zida-štekera ide u komp..Tako sam ga jedno 2-3 puta uključila ,a kad sam htela ponovo da ga uključim nije htelo ni tako da se pokrene , ja sam mislila da nije ploča u pitanju ali sam videla da mi mrežna lampica radi ali monitor ni cd neće kao i sve ostalo , samo ta mrežna lampica svetli.Neki su mi rekli da je u pitanju napajanje ali moj komp. je ASUS-ov barbon i kažu da se napajanje teško nalazi.

Pridružiću se temi i takođe pitam :Šta da radim?
Pozdrav!
 
Ko god da ti je rekao da za se za barbon ploce tesko nalaze napajanja je totalni neznalica. Napajanje nema nikakve veze sa procesorom osim sto plocama za socket A AMD procesore nije potreban +12v 4-pinski konektor, jer oni koriste +5v. U danasnje vreme nove ploce za INTEL procesore zahtevaju 6-pinski konektor sa +12v. Ukoliko jeste napajanje crklo, a moguce da jeste od tog paljenja i gasenja na dugme, uzmi bilo koje napajanje i prikljuci samo 20-pinova(vecina danasnjih napajanja ima 24 pina) ATX konektora. Onaj +12V konektor slobodno ostavi da visi negde.
 
Ko god da ti je rekao da za se za barbon ploce tesko nalaze napajanja je totalni neznalica. Napajanje nema nikakve veze sa procesorom osim sto plocama za socket A AMD procesore nije potreban +12v 4-pinski konektor, jer oni koriste +5v. U danasnje vreme nove ploce za INTEL procesore zahtevaju 6-pinski konektor sa +12v. Ukoliko jeste napajanje crklo, a moguce da jeste od tog paljenja i gasenja na dugme, uzmi bilo koje napajanje i prikljuci samo 20-pinova(vecina danasnjih napajanja ima 24 pina) ATX konektora. Onaj +12V konektor slobodno ostavi da visi negde.

Sad cu da pokušam i javljam se posle .
 

Back
Top