Hoce da menjaju ime Jovinoj gimnaziji. . .

Јао, сад тек видим које име хоће да јој дају! Па они нису нормални!

Али ово је највећи бисер:

Predloženo je da se umesto fontane u školskom dvorištu postavi spomen-česma, na kojoj bi bili dva mozaika "Hristos kao pastir" i "Sveti Sava blagosilja Srpčad".
 
Pa šta je tu loše ...
Kad se deca umore od fudbala da imaju česmu da se umiju i osveže...
Isto važi i za posetioce kafane LAKO ĆEMO kada se napiju...

Nemojte odmah da osuđujete "PROJEKAT" , možete da utičete da recimo bude instaliran i treći mozaik npr. neka replika Mikelanđelovih bravura sa tavanice "bal sale" Hotel Park...čisto zbog multikonfesionalizma :-)
 
Е једино што мислим да ништа није фалило оно натпису "Барон Милош Бајић српском народу". Не сећам се да се неко бунио због тога, док сам ја тамо ишла у школу.

Мислим, шта сад, ако је барон то дао српском народу, не може нико то да измени. Друга ствар што зграду користе и припадници других народа, какве то има везе једно с другим?
 
" Prvi naziv sadasnje Jovine gimnazije je "Srpska pravoslavna velika gimnazija novosadska", iz 1810. godine. Od 1920. postaje "Drzavna muska gimnazija", od 1931. "Drzavna muska realna gimnazija Kralja Aleksandra I", od 1941. "Madjarska kraljevska drzavna gimnazija sa srpskim nastavnim jezikom", od 1945. "I Mesovita gimnazija" (spajanjem Zenske i Muske gimnazije), 1952. "Visa mesovita gimnazija Svetozar Markovic" (nastala od "I Mesovite gimnazije") i gimnazija "Jovan Jovanovic Zmaj" (nastala od "II Mesovite gimnazije") spajaju se u jednu - gimnaziju "Jovan Jovanovic Zmaj"... Kao sto se moze primetiti, Jovina gimnazija je cesto menjala ime, u zavisnosti od aktuelnih istorijskih i politickih okolnosti u to vreme. Svaki naziv odslikava trenutnu vladajucu ideologiju. Radikali i dss-ovci sada zele da vrate gimnaziji njeno prvobitno ime, medjutim, to otvara neka nova pitanja: Da li se ovakvim postupcima Srbija vraca na pocetak 19. veka, i tako ponovo uspostavljaju sistemi vrednosti koji su vladali u to doba? Ako gimnaziji vratimo njen prvobitni naziv, da li cemo vratiti prvobitne nazive i svim ostalim institucijama, naseljima, ulicama itd., uzimajuci u obzir da je Vojvodina nastala i vekovima opstala u jednoj drugoj drzavi, gde Srbi nikada nisu cinili vecinu? Da li cemo Suboticu preimenovati u Sabadku, Veliki backi kanal u "kanal Marije Terezije", sruseni most u Novom Sadu (koji je 1882. izgradila Madjarska zeleznica), kada se ponovo izgradi, nazvati "most Franca Jozefa" itd., ili cemo i dalje da kreiramo buducnost Vojvodine na laznoj i isfabrikovanoj istoriji, po meri Srbije? Jasna mi je ideologija Kostunice i radikala, ali ipak smatram da ne treba menjati ime Jovine gimnazije, jer ne treba da se vracamo u proslost - to su bila druga vremena i drugacije okolnosti. A ako cemo da vracamo nazive, onda da krenemo redom, od prvog do poslednjeg. "

Po količini smaranja sa ovim "problemom" (Krstarica, 021, majlovi...) imam utisak da će četa đaka biti streljanja u jednom danu... zato sam i zakačio ovaj mail koji sam dobio... i ne mogu da se otmem utisku da se radi o POLITICI !!! Koliko vidim ne menaj se naziv već se na vrata stavlja stari I Z V O R N I naziv koji je tu stajao... kome to smeta ?
 
Kao sto naslov kaze, a pise i na http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=22&nav_category=11&nav_id=268901 oce da menjaju nesto za sta mislim da se novosadjani bvas i ne slazu. . .
A zainteresovani nek se pridruze na http://www.petitiononline.com/novisad/petition.html

Matematičaru ... drži se formula, polinoma i sličnih stvari a kada želiš da istakneš POLITIČKI problem, onda nađi izvornu verziju a ne onu koju su ti reki da okačiš ovde .
:idea:

Radio 021 , citat :
" Direktor Zmaj Jovine gimanzije Radivoje Stojković izjavio je da je rukovodstvo škole i gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture doneo odluku da se na oba ulaza škole ispiše "Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu" i da je to naziv od 1813. godine, ali da će gimnazija zadržati sadašnje ime. On kaže da je to istorijski natpis i da ne vidi zašto bi to nekom danas smetalo kada nije smetalo ni austrijskom caru. "

I dosta smaranja sa nepostojećim problemom :idea:
 
Da se vratim na temu, Da li po tebi DOKONI UM-e normalno da stoji prastari naziv neke skole iznad njenih vrata ili treba da stoji njen postojeci naziv? Po meni nije. . . Skola ima ime koje ima i za koje svi znaju i ono treba da stoji na njoj a ne tamo neko drugo ime pa makar i ono bilo njeno prvo ime. Mislim imlada kad se uda i promeni prezime staro prezime ne stavlja na vrata pa da kad joj dodju gosti da se pitaju ko tu zivi i sl.
Dakle po meni bez tih zaj. . . i kacenja kojekakvih natpisa, na skoli nek stoji njeno ponosito ime a u dvoristu nek bude ono sto nema veze sa religijom jer u tu istu skoli idu i katolici. . .
 

Back
Top