Stevan Pešić

NaraYan

Iskusan
Poruka
6.289
Sve knjige Stevana Pesica koje sam procitao su, blago receno... predivne. Putopisi izmedju sna i jave, tripova i stvarnosti i ko zna cega jos. Stvarno odlicne knjige, narocito 'Katmandu' koji je najbolja knjiga koju sam procitao. Citam je najmanje dva puta godisnje i uvek je drugacija, kao da sazreva samnom [ili ja s' njom]. Cista poezija. Upgrade mashte i zdravog razuma. :D 8) :lol:
 
'Fala Bogu da se neko seti ovog pisca i postavi ovu temu!!!
Njegova 3 dela Tibetanci, Katmandu i Sarat i Vipuli procitala sam po vise puta i ne mogu da shvatim da je to jedan nas pisac napisao...! Odusevljena sam, pogotovu Tibetancima; spoj maste, religije, ali i realnosti na najljupkiji moguci nacin.
 
Pa vidish kad je postavljeno. :D

Nego, pazi ironije, jedino Tibetance nisam chitao, ove ostale imam. :)
Nabavio sam jednom prilikom i Tibetance, medjutim, kako sam ih nabavio, tako sam ih izgubio.
Samo shto sam kupio kod ulichnih prodavaca - polovnjak - za male pare [nebitno], izgubio sam [nemam pojma kako] u busu dok sam stigao kuci... :D

A o ovim ostalim, imam samo rechi hvale, uz konstantaciju da mi se Katmandu najvishe dopada.

Suva poezija, samo je u proznom ruhu... :D
 
"Tibetanci" su jos bolji, veruj mi, to ti je "Katmandu" plus motivi iz Starog zaveta iz Biblije, ali zaista "upakovano" na jedan neopterecujuci i interesantan nacin.;) Ima radnju, nije staticna.
Ili je to mozda zato sto sam tu knjigu prvu procitala...
 
Postoji i nagrada - Stevan Pesic. :D

Nagrada je osnovana na predlog saveta MZ Kovilj, AKUD-a "Laza Kostić", Kovilj i Zorana Ćalića (Bognara) 1995. godine.

Književnik Stevan Pešić rođen je u Kovilju 1936. (umro 1994.) gde je završio osnovnu školu, a u Sremskim Karlovcima gimnaziju. Veći deo svog života je proveo u Beogradu, kao slobodan umetnik. Prva objavlena zbirka poezije 1965. je Mesečeva enciklopedija, a napisao je i preko dvadeset pozorišnih komada. Posebno je poznat po putopisima iz Indije i Šrilanke (Katmandu 1982, Svetlo ostrvo 1984.) kao i dva romana Sarat i Vipuli 1984. i Tibetanci 1988. Poznate su i njegove zbirke dramskih tekstova za decu Grad sa zečjim ušima i Kad je Dunav bio mlad i poslednja zbirka pripovedaka Dopisivanje s Bogom. Njegova drama Nikola Tesla ili prilagođavanje anđela je i danas na repertoaru Narodnog pozorišta u Beogradu.
 
Dosadashnji dobitnici su:

2007.
Danilo Nikolić
Za celokupno književno delo

2006.
Raša Popov
Za pesničko stvaralaštvo

2005.
Igor Marojević
Za roman "Žega"

2004.
Zoran Mandić
Za zbirku "Mikro eseji"

2003.
Vladimir Kopicl
Za knjigu pesama "Klisurine"

2002.
Milorad Belančić
Za dosadašnji rad

2001.
Jovan Zivlak
Za dosadašnji rad

2000.
Jovica Aćin
Za knjigu "Nezemaljske pojave"

1999.
Marica Josimčević
Za knjigu pripovedaka "Put kože"

1998.
Radivoj Šajtinac
Za roman "Čehovija"

1997.
Dragan Jovanović Danilov
Za knjigu pesama "Pantokr(e)ator
Radivoj Stanivuk
Za knjigu pesama "Ritmovi megalopolisa"

1996.
Vladislav Bajac
Za knjigu pripovedaka "Podmetači za snove"

1995.
Branko Maširević
Za esej "Novi monasi"
Zoran Bognar
Za knjigu pesama "Anonimna besmrtnost"


:D

IZVOR
 
Sjajan je Steva, jedan od baš, baš, omiljenih mi, tako da imam i svoju pesmu njime inspirisanu:



* * *
Senima Stevana Pešića


Gledamo se tako
cvet i ja.
Pitam ga nemo
i on mene
dal miris
svedoči postojanje.
Il smo samo
otresena prašina
s krila
neprilagođenog anđela.
Ja ćutim.
Slutnja me zbori:
Sve je samo reč
i u reč se vraća.
Nepojamno,
ko tišina Himalaja.
 
Sve knjige Stevana Pesica koje sam procitao su, blago receno... predivne. Putopisi izmedju sna i jave, tripova i stvarnosti i ko zna cega jos. Stvarno odlicne knjige, narocito 'Katmandu' koji je najbolja knjiga koju sam procitao. Citam je najmanje dva puta godisnje i uvek je drugacija, kao da sazreva samnom [ili ja s' njom]. Cista poezija. Upgrade mashte i zdravog razuma. :D 8) :lol:

Tu imam rezerve. Pročitah dvije knjige, zanimljive jesu bile, no- to je propaganda za drogu i lažnoromantičarski prikaz života hipijevskih jadnika.

Nije to- to.
 
Šta je loše u tome što se ova tema oživljava? Evo ja sam tek prije 4-5 dana čuo za njega i pročitao Katmandu i jako mi se svidjela.
Volio bih pročitati sve njegove knjige, a ovdje je idealno mjesto za upitati da li se negdje mogu skinuti te knjige. Šteta je što se teme o ovakvim piscima uopšte moraju "oživljavati".
 
Pa vidish kad je postavljeno. :D

Nego, pazi ironije, jedino Tibetance nisam chitao, ove ostale imam. :)
Nabavio sam jednom prilikom i Tibetance, medjutim, kako sam ih nabavio, tako sam ih izgubio.
Samo shto sam kupio kod ulichnih prodavaca - polovnjak - za male pare [nebitno], izgubio sam [nemam pojma kako] u busu dok sam stigao kuci... :D

A o ovim ostalim, imam samo rechi hvale, uz konstantaciju da mi se Katmandu najvishe dopada.

Suva poezija, samo je u proznom ruhu... :D

Nadam se da si do sada vec procitao "Tibetance". Da, prava poezija, samo u proznom ruhu.;)

Šta je loše u tome što se ova tema oživljava? Evo ja sam tek prije 4-5 dana čuo za njega i pročitao Katmandu i jako mi se svidjela.
Volio bih pročitati sve njegove knjige, a ovdje je idealno mjesto za upitati da li se negdje mogu skinuti te knjige. Šteta je što se teme o ovakvim piscima uopšte moraju "oživljavati".

Da, ovu temu treba po 100 puta "dizati" i pitam se da li je potrebno za ovakvog pisca uopste i "dizati teme".

Ne znam da li se moze skinuti sa interneta, ja njegove 3 knjige imam u izdanju neke koprodukcije Knjizevnih novina / Matice srpske / Naucne knjige i dobila sam ih za jedan rodjndan.
 
Da, ovu temu treba po 100 puta "dizati" i pitam se da li je potrebno za ovakvog pisca uopste i "dizati teme".

Ne znam da li se moze skinuti sa interneta, ja njegove 3 knjige imam u izdanju neke koprodukcije Knjizevnih novina / Matice srpske / Naucne knjige i dobila sam ih za jedan rodjndan.

On je za mene pisac ispod proseka. Sa mnom ga ne smem ni pomisliti da ga uporedjujem. Citala sam te njegove knjige. Potpuno prosecan covek, prolaznik u svetu knjizevnosti. Ima stil Delije Fijaljo.
 

Back
Top